زندگی نامه حضرت آیت الله حاج شیخ محمدرضا ناصری یزدی

ناصری یار امام در غربت

محمدرضا ناصری یزدی، در اول دی‌ماه سال 1323 شمسی در خانواده‌ای چشم به جهان گشود که مادر، دختر آیت‌الله حاج شیخ غلامرضا فقیه خراسانی از علمای بزرگ و نامدار یزد و پدر، از نوادگان ملاحیدر بود و از همان کودکی با علم و کتاب و اجتهاد مأنوس شد.

هنوز در دوران کودکی به سر می‌برد که مادر از دنیا رفت و او به همراه پدر روانه تهران شد و در همان‌جا تحصیلات خود را تا اوایل دوره متوسطه ادامه داد و تقریبا 15 ساله بود که علاقه‌اش به فراگیری علوم دینی را بروز داد و در همین مسیر گام نهاد. او در مدرسه آیت‌الله مجتهدی تهرانی تحصیل علوم دینی را آغاز کرد و در آنجا نزد آیت‌الله ضیاءآبادی، آیت‌الله انکجی و آیت‌الله طبرستانی مقدمات قوامین و لمعه را فرا گرفت.

سال 1343 در حالی که هنوز وارد 20 سالگی نشده بود، رهسپار حوزه علمیه قم شد و سطوح را نزد حضرات آیات‌ محّمد فاضل لنکرانی، حسین نوری همدانی ستوده به پایان برد.

 
دوران تحصیل

در مدرسه آیت‌الله مجتهدی تهرانی با امام و اندیشه‌هایش آشنا شد و پس از آنکه وارد حوزه علمیه قم شد، فعالیت‌های مبارزاتی خود را با پخش اعلامیه و پیاده کردن نوارهای سخنرانی آغاز کرد و با گروه‌های انقلابی از جمله جمعیت موتلفه اسلامی به همکاری پرداخت و از همراهان شهید سیدعلی اندرزگو بود و در واقعه 15 خرداد 1342 نیز به همراه اندرزگو هدف گلوله قرار گرفت اما جان سالم به در برد.

این فعالیت‌ها در سال 1345، زمانی که امام خمینی(ره) به نجف تبعید شد، اوج گرفت و او نیز به قصد حضور در کنار امام به نجف رفت و در مدرسه آیت‌الله بروجردی اقامت گزید.

او درس خارج فقه و اصول را نزد ‌امام خمینی(ره)، شهید سیّد مصطفی خمینی، سیّد محمّدباقر صدر و میرزاحسن بجنوردی فرا گرفت و به مقام اجتهاد نائل آمد.

ناصری همزمان با تحصیل در تهران، قم، نجف و یزد به تدریس علوم عالیه پرداخت و آثاری را نیز به رشته تحریر درآورد که از آن جمله می‌توان به تقریرات درس خارج حضرت امام(ره) و حاج آقا مصطفی و خاطرات حضرت امام(ره) اشاره کرد.

 
مبارزات

مبارزات او در قم و تهران و نجف ادامه داشت تا اوایل 1349 که به دستور امام خمینی(ره) از نجف به مکه رفت و در حالی که تعدادی زیادی از اعلامیه های امام(ره) را به همراه داشت، دستگیر و به مدت دو سال و چند ماه در زندان‌های عربستان زندانی بود.

ناصری که در آن زمان عضو هسته مرکزی روحانیون مبارز خارج از کشور شده بود، در دوران تبعید امام خمینی(ره) در پاریس، به همراه ایشان بود و در 12 بهمن 1357 به همراه امام به ایران بازگشت.

 
پس از پیروزی انقلاب اسلامی

او پس از پیروزی انقلاب اسلامی به خواست آیت‌الله شهید محمد صدوقی و دستور امام خمینی(ره)، ریاست دادگاه انقلاب استان یزد و نمایندگی امام(ره) در سپاه پاسداران یزد را بر عهده گرفت و نزدیک به 10 سال در این عرصه فعالیت کرد.

او در 22 تیر 1366 به نمایندگی امام(ره) در استان چهارمحال و بختیاری و امامت جمعه شهرکرد منصوب شد و اقدامات ارزنده‌ای در راه نشر معارف اسلامی در این استان انجام داد.

ناصری در شهرکرد اقدامات فرهنگی ارزشمندی انجام داد که از جمله آنها می‌توان به پایه‌گذاری حوزه‌های علمیه و تربیت طلاب و ارتقا فرهنگ دینی همچنین احداث مصلای بزرگ نمازجمعه شهرکرد، دبیرستان معارف، مجتمع فرهنگی و تشکیل جلسات تفسیر قرآن اشاره کرد.

او پس از سال‌ها فعالیت دور از زادگاه خود، در سال 1390 به دستور رهبر معظم انقلاب، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد منصوب شد تا پس از شهید محراب آیت‌الله صدوقی، آیت‌الله سیدروح الله خاتمی و حجت‌الاسلام محمدعلی صدوقی، عهده‌دار این مسئولیت خطیر شود.