به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد ،گروه استان‌ها- نماینده ولی‌فقیه در استان یزد با بیان اینکه توجه به تقویت صنعت پوشاک راهکار برون رفت از مشکلات اقتصادی است گفت: واردات پوشاک کمر تولیدکننده داخلی را خم کرده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد، آیت‌الله محمدرضا ناصری یزدی در دیدار با وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه کارخانجات باید در کنار تولید محصول به تولید ماشین‌آلات و قطعات مورد نیاز خود نیز بپردازند اظهار داشت: اگر از ظرفیت نخبگان و شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه تولید ماشین‌آلات و قطعات استفاده شود، ظرف دو یا سه سال نیاز صنایع کشور به ماشین‌آلات خارجی برطرف خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه جوانان ما نباید خود را دست کم بگیرند، افزود: به طور قطع استعدادهای جوانان ما از چینی‌ها که کارهای آلمانی‌ها را کپی برداری می‌کنند، کمتر نیست.

ناصری تاکید کرد: جوانان ما هنوز به خودباوری نرسیده‌اند و این باور باید در جوانان و مهندسان کشور ایجاد شود تا بتوانیم شاهد تحول در صنعت باشیم.

امام جمعه یزد با اشاره به اینکه صنعت خودروسازی در کشور ما 50 است فعال شده، افزود: پس از این همه سال با این همه حقوق‌هایی که پرداخت شده، هنوز در قطعات جزیی وابسته به خارج هستیم و ساده‌ترین قطعات از چین یا سایر کشورها وارد می‌شود.

وی بیان کرد: وقتی در سیستم آموزشی ما تفکر، تعقل و تدین جایگاهی ندارد و از 100 سال پیش توسط غربی‌ها از سیستم آموزشی ما حذف شده، نتیجه آن نیروهایی است که خلاقیت، نوآوری و خودباوری ندارند.

ناصری با اشاره به اینکه سیستم آموزشی ما سیستمی است که غربی‌ها در کشور پیاده کرده‌اند، عنوان کرد: این سیستم از ابتدا از دانش‌آموزان ما بخوان، حفظ کن و نمره بگیر را درخواست داشته و هرگز به دنبال بخوان، فکر کن و نوآوری داشته باش نبوده است.

وی تاکید کرد: دانش‌آموز ما 12 سال درس می‌خواند و ساعت‌ها وقت صرف کنکور می‌کند اما دو ساعت فکر نمی‌کند و این تفکر را نه معلم و نه سیستم آموزشی از او نخواسته و نتیجه آن، وابستگی و نداشتن خلاقیت و نوآوری و از همه مهمتر خودباوری است.

ناصری با اشاره به اینکه چند سال پیش، سرمایه‌گذاران حوزه کاشی و سرامیک از دپوی کاشی در انبارها و فروش نرفتن آن گلایه داشتند، افزود: در جلسه‌ای به آنها اعلام کردم که کالای آنها یا کیفیت ندارد، یا گران است یا با اصول بازاریابی آشنا نیستید که با اصلاح رویه، تمام انبارها خالی شد و این نشان از آن دارد که صنعتگران ما باید در زمینه کیفیت و قیمت محصول قابل رقابت تولید کنند و با برای فروش محصولات خود نیز از روش‌های جدید بازاریابی استفاده کنند.

امام جمعه یزد در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر ضرورت ورود صنایع و معادن به مباحث اجتماعی تاکید کرد: مساجد، امور فرهنگی، افراد بی بضاعت و غیره باید از صنایع و معادن بهره‌مند باشند و بتوانند با حمایت مالی آنها به تعالی فرهنگ و دین در جامعه کمک کنند.

وی از وزیر صمت خواست: شرایطی فراهم کند تا صنایع و معادن ملزم به ادای دین خود به حوزه فرهنگ باشند و مسئولیت اجتماعی خود را در این زمینه ادا کنند.

ناصری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فرهنگ غلطی که در حوزه تولید، توزیع و صادرات محصول وجود دارد گفت: در کشور ما همه به فکر سود بیشتر هستند و این امر دلال بازی و گرانی‌های بی‌منطق را رقم زده ضمن اینکه در زمینه تولید نیز اغلب سرمایه‌گذاران به فکر تولید محصول دارای درآمد بیشتر هستند و متاسفانه کسی به فکر خدمت به مردم نیست که لازم است در این زمینه فرهنگ‌سازی شود.

وی در زمینه خوراک دام و وابستگی تولیدات پروتئینی کشور به آن افزود: شایسته نیست که قیمت مرغ و تخم مرغ مدام در کشور ما به خاطر محصولاتی افزایش یابد که امکان تولید آن در کشور خودمان وجود دارد.

ناصری تاکید کرد: اگر هر استانی به اندازه نیاز خود اقدام به تولید خوراک دام کند، مشکلات کشور برطرف می‌شود و لازم است وزارتخانه‌های مرتبط، استان‌ها را ملزم به اجرای این مهم کنند.

امام جمعه یزد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه کشور ما نیاز به صنعتی زودبازده، پرفروش و با اشتغال‌زایی بالا دارد، گفت: پوشاک یکی از صنایعی است که نیاز به سرمایه‌گذاری کلان ندارد ضمن اینکه آب بر نیست و آلایندگی نیز ندارد.

وی با بیان اینکه اگر هر ایرانی در سال فقط چهار تکه لباس نیاز داشته باشد، سالانه باید 320 میلیون قطعه لباس در کشور تولید شود، افزود: این میزان تولید، برای 10 میلیون نفر اشتغال‌زایی می‌کند ضمن اینکه صنایعی همچون ریسندگی، پارچه بافی و حتی کشت پنبه را نیز رونق می دهد.

ناصری تاکید کرد: اگر برای هر استان یک شهرک بزرگ پوشاک ایجاد شود و با ارائه آموزش‌های لازم، پوشاک با کیفیت تولید شود، علاوه بر بی‌نیاز شدن کشور از واردات پوشاک، برای 10 میلیون نفر از جمله بانوان و فارغ‌التحصیلان بیکار اشتغال‌زایی می‌شود.

انتهای پیام/781/ح