صفحه اصلي > اخبار   


خطبه‌های نماز جمعه یزد 11 خرداد 97

باسمه‌تعالی

 

خطبه اول:

 

السَّلامُ عَلَیکُم وَ رَحمَةُ الله

اَعوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّیطانِ الرَّجیمِ

بِسمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحیمِ

الحمدالله رَبِّ العالمینَ بارئِ الخَلائقِ اَجمعینَ وباعِثِ الأنبیاءِ وَ المُرسَلینَ الَّذی خَلقَ الخلائِقَ بقدرتِهِ وَنَشَرَ الرِّیاحَ بِرَحمَتِهِ وَ وَتَّدَ بِالصُّخُورِ مَیَدانَ اَرضِهِ، نَستَغفِرُهُ وَ نَستَعینُهُ وَ نُؤمِنُ بِهِ وَ نَتَوَکَّلُ عَلَیهِ ثُمَّ الصَّلاةُ وَ السَّلامُ عَلی سَیِّدِنا وَ نَبیِّنَا اَبِی القاسمِ المُصطَفی مُحَمَّدٍ (صلی‌الله عَلَیهِ وَآلِهِ) وَ عَلی آلهِ الطَّیِّبینَ الطّاهِرینَ المَعصُومینَ المَکَرَّمینَ سیَّما بقیةِ اللهِ فِی الأَرَضینَ رُوحی وَاَرواحُ العالَمینَ لِتُرابِ مَقدَمِهِ الفِداهُ.

رَبِّ اشْرَحْ لِی صَدْرِی وَیَسِّرْ لِی أَمْرِی وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِنْ لِسَانِی یَفْقَهُوا قَوْلِی[1]

 

سفارش به تقوی

اوصیکم عباد الله بتقوی الله و لزوم امره

 

قال الله تبارک‌وتعالی فی محکم کتابه: «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَأَنتُم مُّسْلِمُونَ»[2]

در خطبه اولم ما موظف هستیم که خودمان و شما را به تقوا و پرهیز از گناه دعوت کنیم. این سیره و دأب همه انبیاء و اولیاء و قرآن است که انسان‌ها را دعوت به‌ خوبی‌ها و سعادت و هدایت و اعتصام بالله و دوری از گناه و آراسته زیستن و انسان زندگی کردن می‌کند.

چون آنچه سعادت دینا و آخرت ما را تأمین می‌کند همین تقوا است خداوند روزه را واجب کرده است برای حصول تقوا. تقوا خود نگهداری از ناملایمات، گناه، خلاف و آن چیزی که به ایمان انسان آسیب می‌رساند و او را از مسیر حق منحرف می‌کند و از خدا دور می‌کند. دور شدن از خدا یعنی دور شدن از خالق و منبع فیض و همه عزت‌ها و خوبی‌ها.

انسان اگر خدا را نداشته باشد و از او دور شود چه چیزی خواهد داشت. ماذا وَجَدَ مَن فَقَدَكَ ؟ ومَا الَّذي فَقَدَ مَن وَجَدَكَ ؟[3] امام حسین علیه‌السلام می‌فرماید کسی که تو را داشته باشد چه چیزی از او کم شده است؛ یعنی وقتی خدا در اعمال و گفتار من باشد هیچ‌چیزی را کم ندارد. می‌فرماید: پس آن‌کسی که تو را بیابد چه چیزی را ازدست‌داده است؟ کسی که تو را نداشته باشد هیچ‌چیزی ندارد. برای کسی که خدا را نداشته باشد هیچ‌چیزی نیست. چون هیچ محض است. چون ما فقر و ناتوان محض است. آن خدا است که به ما لطف دارد. عنایت خدا را با گناه و معصیت‌ها و غفلت‌ها از دست بدهیم چه چیزی می‌خواهیم که ما در روز قیامت نجات بدهد؟

پس عزیزان من سفارش امام سجاد علیه‌السلام همین است. سفارش امام حسن مجتبی علیه‌السلام نیز که یک جمله از ایشان می‌خواهم بگویم همین است. ایشان می‌فرماید: «و أوصاکم بالتقوی و جعل التقوی منتهی رضاه» تقوا را بالاترین نقطه رضایت خود قرار داده است. تقوا داشته باشید یعنی دنبال هوس‌های شیطانی و گناه و معصیت نباشید. دنبال کسب فیض و رضایت الهی باشیم. می‌فرماید: «و التقوی باب کل توبة» باز شدن درهای توبه به‌سوی انسان به‌وسیله تقوا است. باعث می‌شود توبه کنید و خدا به شما رو بیاورد «و رأس کل حکمة» سر هر حکمتی است. هر حرکت حکیمانه‌ای که می‌خواهی انجام بدهی اگر تقوا داری نور خدا تو را راهنمایی می‌کند. به‌جاهای خوب می‌فرستد. به روشنایی‌ها می‌رسی. نور تقوا در دل شما روشن می‌شود و از بدی‌ها و کسالت‌ها و غفلت‌ها در می‌کند. «و شرف کل عمل»[4] باشرف‌ترین عمل انسان تقوا است که در ماه رمضان این‌همه روزه می‌گیریم. باید روزه گرفتن‌های ما باعث شود تقوا در وجود ما نهادینه شود و اراده ما قوی شود و در برابر هوس‌های شیطانی مقاومت کنیم. الآن اگر تشنه هستی و بخواهی آب بخوری روزه هستی جلوی خودت را می‌گیری. ده بار آب نخوردن و زبان را بستن و گناه نکردن و ظلم نکردن در ماه رمضان باعث می‌شود قدرت شما بیشتر شود و کدورت‌های سیاه قلب برطرف شود و نور خدا بیاید و آن‌وقت تقوا حاصل شود و بعد از ماه رمضان خود نگهدار می‌شوید.

 

توجه و بهره گیری از باقیمانده رمضان الکریم

باید حواسمان باشد که ماه رمضان تمام می‌شود و مهمانی خدا به نیمه بعد رسیده است و فرصت‌ها را از دست ندهیم و باتقوا انسان رستگار می‌شود. از چیزهایی که باعث می‌شود تقوا در انسان حاصل شود مخالفت هوای نفس است و یکی از چیزهایی که باعث می‌شود انسان با نفس خود مخالفت کند خوف از خدا است. عامل دیگر حیای در مقابل خدا است. این‌که واقعاً از عاقبت خودمان بترسیم و از عظمت خدای متعال حیا کنیم. امام صادق علیه‌السلام ذیل این آیه‌ای که برایتان خواندم «وَأَمَّا مَنْ خَافَ مَقَامَ رَبِّهِ وَنَهَى النَّفْسَ عَنِ الْهَوَى فَإِنَّ الْجَنَّةَ هِیَ الْمَأْوَى»[5] اگر کسی از مقام پروردگارش بترسد و خودش را از خواهش‌های شیطانی دور کند جایگاه او در بهشت است. از امام صادق علیه‌السلام روایت است که «من علم أنّ الله يراه» کسی که بداند که خدا او را می‌بیند. اگر این معنا را مجسم کنیم و باور پیدا کنیم که در محضر خدا هستیم و او ما را می‌بیند «و يسمع ما يقول» و می‌شنود هر چه می‌گوییم و بدانیم که از رگ گردن به ما نزدیک‌تر است «و يعلم ما يعمله من خير أو شر»[6] خدا می‌داند هر کار خوب و بدی که انجام می‌دهم. یک مثقال کار خوب و بدی را که انجام می‌دهیم خدا می‌داند. این را باید باور کنیم. باور کنیم که خدای متعال می‌شنود و می‌بیند و نیت مرا می‌داند و هر چه عمل می‌کنم می‌داند. در خفا باشد یا در آشکار تفاوتی نمی‌کند. حیا بکند و از خدا بترسد. این حیا اگر پیدا بشود و در وجود ما پیش بیاید این‌قدر روایت درباره حیا داریم و امروز وقت نیست که به آن‌ها بپردازیم.

حیا کردن و توجه به خدا داشتن و توجه به این داشتن که جهنم و بهشتی هست و حساب‌وکتابی هست و خدا می‌بیند و می‌داند. یک خانمی بود که در مکه ازنظر زیبایی معروف بود. به شوهرش گفت که می‌خواهم فلان شخص را فریب بدهم. نام آن شخص عبید بن عمر است. می‌رود و او را وسوسه می‌کند و کنار می‌کشد و خودش را جلوه انگیز نشان می‌دهد و از او تقاضای گناه می‌کند. می‌گویند او مرد متقی بوده است. به آن زن می‌گوید: من یک سؤال از تو می‌کند اگر پاسخ دادی اجابت می‌کنم. اگر الآن در هنگام گناه مرگ سراغ من و تو بیاید آیا می‌توانیم جواب خدا را بدهیم؟ بعد گفت همین حالا اگر ما را به قبر بردند و نکیر و منکر سؤال کردند که این کار را برای خاطر و خوشایند او است آیا می‌توانم این جواب را بدهم؟ گفت نه. گفت: اگر روز قیامت شد و حساب‌وکتاب‌های ما را به دستمان دادند و این عمل بد را در نامه‌مان بردند جواب خدا را چه بدهم؟ آیا می‌توانم جواب خدا را بدهم؟ آیا خدا می‌پذیرد؟ گفت: نه.

این مرد گفت: پس حیا کن و تقوا پیشه کن. خدا ناظر بر اعمال ما است. شوهر این خانم می‌گوید: من این زن را فرستادم تا او را فریب بدهد ولی او را تبدیل به یک راهبه و یک زن نمازخوان و باحجاب و باعفت کرده است. معلوم می‌شود این شوهر نیز انسان غیرت داری نبوده است.

مخالفت با هوای نفس چیزی است که باید در وجود ما باشد. ما مهمان خدای متعال هستیم و خدا نیز میزبان ما است. سعی کنیم خودمان را به تقوا آراسته کنیم و در بعد از ماه رمضان نیز این حالت را در خودمان حفظ کنیم.

خدایا به آبروی امام زمان قسمت می‌دهیم که ما را از متقین واقعی قرار بده.

 

 

 

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ ﴿١﴾ اللَّهُ الصَّمَدُ ﴿٢﴾ لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ ﴿٣﴾ وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ ﴿٤﴾

به نام خداوند بخشنده بخشایشگر

بگو: خداوند، یكتا و یگانه است; (۱)

خداوندى است كه همه نیازمندان قصد او می ‏كنند; (۲)

(هرگز) نزاد و زاده نشد، (۳)

و براى او هیچگاه شبیه و مانندى نبوده است! (۴)

 

 خطبه دوم

 

بِسمِ اللهِ الرَّحمَنِ الرَّحیم، اَلحَمدُلِلَّه رَبِّ العَالمین و صَلَّی‌اللهُ عَلَی سَیِّدَنا و نَبِیِّنَا اَبالقَاسِمِ المُصطَفَی مُحَمَّد صَلَی‌الله علیه و آله و عَلَی عَلِیٍّ اَمیرِالمؤمنین و عَلَی فَاطِمَةَ سَیِّدَةِ نِساءِ العالمین و عَلَی الحَسَنِ وَ الحُسَین سَیِّدَی شَبابِ اَهلِ الجَنَّة و عَلِیّ بن الحسین و مُحمّدَ بنَ عَلِیّ و جَعفَرَ بنَ مُحمّد و موسَی بنَ جَعفَر و عَلِیّ بن موسَی و مُحَمَّدَ بن عَلِیّ و عَلِیّ بن مُحمّد و الحَسَنَ بن عَلِیّ و مولانا صاحِبَ الزَّمان (عج) اَلَّلهُمَّ صَلِّ عَلَیهِ وَ عَلَیهم بِأفضَلِ صَلَواتِکَ وَ بَارِک عَلَیهِم بِأفضَلِ بَرَکاتِکَ.

 

سفارش به تقوی

در خطبه دومم خودم و خواهران و برادران خودم را به تقوا سفارش می‌کنم. مراقب اعمالمان باشیم و در ماه رمضان مردود نشویم. خیلی بد است که ماه رمضان بگذرد و ما مردود شویم. ائمه ما گریه می‌کردند که مبادا مردود شویم.

 

فضیلت ماه رمضان و عنایت‌های خدا

دعای ابوحمزه را بخوانید و ببینید که با خدا چه می‌گوید؟ مناجات امام علی علیه‌السلام را بخوانید. همه گریه می‌کنند از این‌که از که مبادا روز قیامت برسد و انسان را به گناهانش مواخذه کنند. امیرالمؤمنین علیه‌السلام می‌فرماید: خدایا اگر روز قیامت بیاید و علی را غل و زنجیر ببندی و او را به جهنم بکشی علی به چه کسی پناه بیاورد. در دعای کمیل می‌گوید خدایا اگر قرار باشد روز قیامت خوب‌ها از بدها جدا کنی و دوستانت را در کنار خودت قرار بدهی «وَ فَرَّقتَ بَینی وَ بَینَ اَحِبائِکَ» بین من و دوستانت فاصله بیندازی علی چه کند؟ می‌ترسد. روز قیامت علی که شب با صبح در کنار نخلستان‌ها مناجات می‌کند و از خوف خدا گریه می‌کند و غش می‌کند. می‌گوید اگر بین بندگان خوبت و علی جدایی بیندازی علی چه کند. بعد می‌فرماید: خدایا! «صَبَرتُ عَلَی عَذَابِکَ» آتش جهنم را صبر می‌کنم ولی دوری و فراقت برای من سخت است. «فَکَیفَ أصبِرُ عَلَی فِراقِک»

 

توجه به اهمیت شبهای قدر

این امیرالمؤمنین علیه‌السلام است که شهادت او در ماه رمضان است. این بنده بزرگ و بی‌مثال خدا است. زندگی ایشان این‌طوری است. حواسمان جمع باشد که در این شب‌های قدر که شهادت امیر مؤمنان علیه‌السلام است قدر این شب‌ها را بدانیم. به‌هرحال دهه آخر ماه رمضان را باید به‌طور استثنایی توجه کرد. گرچه شب‌های نوزدهم و بیست و یکم و بیست و سوم را احیاء می‌داریم ولی این دهه آخر استثنایی است. دهه‌ای است که فاطمه زهرا سلام‌الله‌علیها جایگاه حسنین علیهماالسلام را جمع می‌کرد و خواب آن‌ها را کم می‌کرد تا با خدا راز و نیاز کنند. مبادا در این شب‌ها خوابمان ببرد و غفلت کنیم و وقتمان را به بطالت بگذرانیم. این شب‌ها را خدا رخصت داده است که نزد او بیاید و با او حرف بزنید و او نیز جواب بدهد. خودش گفته است که «ادْعُونِی أَسْتَجِبْ لَکُمْ»[7] غفلت نکنیم. گاهی اوقات می‌بینیم که در شب‌های ماه رمضان در جاهای دیگر می‌نشستند و حرف می‌زدند تا وقت بگذرد و سحری بخورند؛ اما فکر این‌که این وقت‌های ارزشمند را استفاده کنیم و عبادت کنیم و از گناهان گذشته استغفار کنیم و صفحه زندگی‌مان را صاف کنیم. چون خدای متعال به‌وسیله اعمال گذشته ما تقدیرات ما را معین می‌کند. در شب نوزدهم تقدیرات تعیین می‌شود و در شب بیست و یکم بنا بر روایتی جداسازی می‌شود و در شب بیست و سوم مُهر و مُوم و تائید می‌شود. عمر ما کار و رفتار ما سعادت و شقاوت ما و اعمال و کردار ما بررسی می‌شود و به همان میزان صفحه سیاه و تاریک زندگی گذشته اگر داشتید با توبه بشویید و پاک‌کنید. خدا آمرزنده است. مرحوم مقدس اردبیلی از علمای بزرگی است که در نجف در یکی از حجره‌های حرم درس می‌خوانده است و معجزاتی نیز داشته است و درب حرم بر روی او باز می‌شده است و با امام زمان علیه‌السلام ارتباط داشته است. دستوراتی از امام علی علیه‌السلام می‌گرفته است و گاهی او را به امام زمان عجل الله تعالی فرجه ارتباط می‌داده‌اند. می‌گفتند این مسأله را برو در مسجد سهله از فرزندم حجت بن الحسن علیه‌السلام بپرس! این‌ها شاهد دارد و نمی‌خواهم بحث را بگویم بلکه بخشی از آن را می‌خواهم بگویم.

او به اردبیل آمده بود و آنجا موردتکریم مردم بود. یک مسئولی بود بنام کریم که خیلی آدم گنه‌کاری بود و همه به او سوءنظر داشتند ولی مسئول بود و همه حرف‌های او را گوش می‌دادند. یک‌شب مقدس اردبیلی خواب می‌بیند که به او می‌گویند سراغ کریم برو. مقدس می‌گوید که چطور سراغ کریم بروم درحالی‌که انسان گنه‌کاری است؟ بار دوم خواب می‌بیند. بار سوم در خواب او را توبیخ می‌کنند که چرا نرفتی؟

بلند می‌شود و در خانه کریم می‌رود. زنگ می‌زند و زن کریم یا مادرش دم در می‌آید. می‌گوید: کریم کجا است؟ می‌گوید: کریم شب آمد و خیلی خوشحال و سرحال بود. خوابید و الآن بالای سرش آمدم دیدم که مرده است. مقدس پرسید که چه حالتی داشت؟ مادرش می‌گوید: شب که آمد دیدم در رختخواب خودش می غلطد. با خدای خودش می‌گوید: خدایا کریم آن‌کسی نیست که مقدس اردبیلی زاهد را ببخشد. کریم کسی است که کریم گنه‌کار را ببخشد. خدای متعال کریم را بخشید.

مقدس اردبیلی او را غسل و کفن کرد و دفن کرد و همه مردم شهر بر او نماز خواندند.

عزیزان من خدای متعال بنده‌های خودش را می‌بخشد. این شب‌ها و فرصت‌ها را از دست ندهید.

 

بزرگداشت مقام امام حسن مجتبی علیه‌السلام

می‌خواستم در مورد امام حسن مجتبی علیه‌السلام صحبت کنم و فرصت نیز کم است. امام حسن مجتبی علیه‌السلام از آن مظلوم‌های تاریخ است. امام باعظمتی است که پیامبر صلی‌الله علیه و آله او را دوست داشت. صفات پسندیده خاصی دارد؛ کرامت نفس، کریم بودنش، سخی بودنش، صبور بودنش، تحمل زحمت‌ها و رنج‌های بیست‌وپنج سال خانه‌نشینی پدرش را گذراند. همه آن مشکلات روی دوش امام بود. امام حسن علیه‌السلام مظلوم بود و مظلوم نیز شهید شد.

 

گرامیداشت سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی رحمة الله علیه

درباره رحلت امام رحمة الله علیه نیز اشاره‌ای کنم. امام یکی از شاگردان مکتب امیرالمؤمنین علیه‌السلام است. کسی است که خواست حرکت‌هایش و کارهایش پابه‌پای امیرالمؤمنین علیه‌السلام باشد. می‌خواست دین خدا را یاری کند و اسلام را حاکم کند و کارهایی که امام علی علیه‌السلام می‌خواست پیاده کند. امیرالمؤمنین علیه‌السلام برای چه می‌جنگید و مبارزه می‌کرد؟ برای چه خدا او را منصوب کرد؟ برای احیای دین خدا؛ برای ایجاد حاکمیت خدا در زمین؛ احیای خوبی‌ها و ارزش‌ها و ایمان و اعتقادات مردم؛ نجات دادن مردم از جهنم، مردم را سعادتمند کردن؛ عدالت را گسترش دادن. همه این‌ها در منویات و حرف‌های امام رحمة الله علیه است. منتهی مردم این زمان ما خوب بودند و خدا به آن‌ها توفیق داده بود و فرهنگشان بالا رفته بود و گوش دادند و پای آن نیز ایستادند. خود امام رحمة الله علیه نیز ایستاد و اداره کرد و در مقابل دشمن‌های غدار ایستاد. در مقابل آمریکایی که هیچ‌کس نمی‌توانست در مقابل او مقاومت کند ایستاد. در مقابل دیار غرب و کفر و صهیونیست‌ها ایستاد. مردم را روشن کرد اسلام را یاری کرد و عزت داد. به مردم عزت داد. این حرکتی که آرزوی امیرالمؤمنین علیه‌السلام و امام حسین علیه‌السلام بود. مگر امام حسین علیه‌السلام چه می‌گفت؟ نمی‌گفت که می‌خواهم امربه‌معروف کنم؟ نمی‌گفت که می‌خواهم دین جدم را یاری کنم؟ نمی‌گفت که می‌خواهم خوبی‌ها را حاکم کنم و معصیت‌ها را بردارم و دین منحرف شده است و می‌خواهم بر مسیر اصلی خودش قرار دهم؟

 

عظمت حرکت انقلابی امام رحمة الله علیه و ادامه این انقلاب عظیم

امام رحمة الله علیه این کارها را کرد و شما نیز همراه او بودید و ایستادید و فرزندانتان را دادید و شهید دادید. این عظمت ایجاد شد. حالا وقتش این است که دشمنان ما که چهل سال است علیه ما مبارزه می‌کنند را در مقابل آن‌ها بایستیم. چرا؟ زیرا ما بر حقیّم و آن‌ها باطل‌اند. این‌همه شهید دادیم و فداکاری کردیم. این فداکاری‌های شهدا چه می‌شود؟ به خاطر یک مقداری گرانی و یک خورده بی‌تدبیری‌ها و یا تهدیدهای ترامپ و حرکت‌های روانی که علیه ما می‌کنند تا ملت ما را سست کنند نمی‌توان دست از این نظام برداشت. چهل سال خدا به ما کمک کرده است و به ما مقاومت داده است. آن‌هایی که توکل ندارند و ضعیف الایمان هستند باید فکر کار خودشان را بکنند. شما به این فضاهای مجازی و یاوه‌گویی‌های ترامپ گوش ندهید. شما ببینید که خدا تابه‌حال  با شما چه کرده است؟ همان را عبرت قرار دهید. انقلاب کرده‌ایم و حق است و راه اسلام و امام حسین علیه‌السلام و راه شهیدان است و خدا خواسته است و خودش دارد کمک می‌کند. اگر خدا کمک نمی‌کرد تابه‌حال تکه‌تکه شده بودیم. پس معلوم می‌شود خدا راضی است. انقلاب برای خدا است و دین خدا است. نباید بترسیم. شما که قوی الایمان هستید نمی‌ترسید و ایستاده‌اید. مردم ما ایستاده‌اند. رهبری ما محکم در مقابل آن‌ها ایستاده‌اند. عزیزان ما مبارزین و مجاهدین ما و همه کسانی که در راه خدا جهاد دارند ایستاده‌اند؛ اما یک عده‌ای ممکن است سست‌عنصر باشند یا برای فکر پول و دنیاپرستی باشند. یک‌دفعه بخواهند جنس‌ها را گران کنند، پول‌هایشان را از کشور ببرند و مردم را اذیت کنند‌. این‌ها در اثر کم‌توجهی و کم توکلی به خدا است. در اثر این است که ایمانشان به خدا ضعیف است. ایمان شما قوی است. بایستید. باید بایستیم. اگر آن‌ها برنامه‌ریزی می‌کنند خدا بالاتر از همه است. «یَدُ اللَّهِ فَوْقَ أَیْدِیهِمْ»[8] خدا گفته است که به شما کمک می‌کنم. «إِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ یَنْصُرْکُمْ وَیُثَبِّتْ أَقْدَامَکُمْ»[9] خدا ایستادگی به شما می‌دهد.

می‌خواهم عرض کنم که پای همه این حرکت‌ها که عزت ایران و اسلام و مکتب اهل‌بیت علیهم‌السلام را احیاء کرده است بایستید. این وهابی‌ها نمی‌خواستند که اسمی از شیعه باشد. میلیاردها دلار خرج کردند که در یمن و بحرین و جاهای دیگر اسمی از اهل‌بیت و امام حسین علیهم‌السلام نباشد. هنوز هم دارند این کار را می‌کنند؛ اما به‌رغم همه این دشمنی‌ها روز بروز مکتب اهل‌بیت علیهم‌السلام گسترده‌تر می‌شود. روز بروز افراد فهمیده‌تر می‌شوند و این زحمات شما ثمر می‌دهد و زمینه را برای ظهور حضرت مهدی علیه‌السلام فراهم می‌کند. شما این حرکت را شروع کردید و ادامه دادید. این عزت را شما به اسلام برگرداندید و این مکتب اهل‌بیت علیهم‌السلام را شما احیاء کردید. پای آن بایستید. از هیچ‌چیزی غصه نداشته باشید و مطمئن باشید که نمی‌توانند به شما آسیب بزنند. البته برای شما سختی‌هایی را فراهم می‌کنند. سختی‌های معیشتی را فراهم می‌کنند. ما با تدبیر خودمان و مسئولین با تدبیر و جدیت و احساس مسئولیت این کار را ادامه دهند و فریب وسوسه گران که اعتصاب کنید و کارهای دیگر را نخورید. این‌ها وسوسه‌های شیطان و فریب‌های دشمن است و می‌خواهند دین شما را بگیرد و اعتقاد شما را خراب کنند و زحمات شهدای شما را پایمال کنند. نکنیم و حواسمان جمع باشد و مراقب باشیم و گوش به حرف رهبری و علما و بزرگان و مسئولینی که دلسوز هستند باشیم. راهمان را ادامه دهیم و خدا نیز کمک می‌کند. این را بدانید و مطمئن باشیم. در این ایام دعا کنیم تا توطئه دشمنان تابه‌حال که خنثی شده است از این به بعد نیز خنثی شود.

 

مسئولین باید استقلال سیاسی و فرهنگی را حفظ کنند و در پیشرفت ان کار کنند.

ما مسئولین نیز باید حواسمان جمع باشد. استقلال کشور را می‌خواستیم و الحمدلله به دست آوردیم. استقلال سیاسی داریم عظمت داریم ابهت داریم شخصیت داریم. استقلال فرهنگی داریم و بالا رفته‌ایم. البته دشمنی‌ها زیاد است. باید زیاد روی مسائل فرهنگی کار کنیم. مسئولین ما در مسأله رونق فرهنگی و دینی کوتاهی نکنند و بستر را برای بی‌دینی و معصیت فراهم نکنند و روحیه انقلابی و اسلامی را از جوانان ما نزدایند و کارهایی نکنند که اعتقاد مردم نسبت به انقلاب و دینشان کمرنگ شود. مسأله حجاب را رعایت کنند. مسئولین شهر مواظب باشند. شنیده‌ام که اسامی برخی از خیابان‌ها را به نام کسانی می‌خواهند بزنند که اصلاً با انقلاب سروکار نداشته‌اند بلکه معصیت‌کار بوده‌اند. این کارها را نکنید.

 

هوشیاری نسبت به حرکت نرم فرهنگی دشمن

شنیده‌ام در برخی مدرسه‌ها گفته‌اند که بنویسید کارهای خوب رضاشاه چه بوده است؟ می‌خواهند به قول مقام معظم رهبری ما را به آن حالت‌های سلطنت برگردانند و انسان شرمش می‌آید که می‌شنود در برخی مدرسه‌ها چنین کاری می‌کنند. این خون شهدا را نادیده می‌گیرند. علیه خون شهدا و مدافعین حرم موضع می‌گیرند. این‌ها چه کسانی هستند؟ به چه کسانی دل داده‌اند؟ چه فکر می‌کنند؟ که هرروز یک راه معصیتی برای مردم باز کنند تا عده‌ای که بی‌توجه هستند خوشحال شوند و خون رنگین شهدای ما را کمرنگ کنند.

عزیزانم ما در انقلاب انگیزه‌مان انقلاب بوده است. انگیزه امام حسین علیه‌السلام یاری دین خدا است. برای همین روضه می‌خوانید و پرچم امام حسین علیه‌السلام را برداشته‌اید. امام حسین علیه‌السلام و امام علی علیه‌السلام برای چه می‌جنگیدند؟ روز عاشورا در مقابل تیرهای دشمن وقت نماز به نماز ایستاد و عده‌ای نیز جلوی ایشان ایستادند و تیر خوردند ولی امام حسین علیه‌السلام نماز را ترک نکرد و فرمود ما برای نماز می‌جنگیم.

امیرالمؤمنین علیه‌السلام در حال جنگ بود و به دل دشمن می‌رفت. ابن عباس می‌گوید امام پرسید که وقت نماز شده است؟ گفتم بله. شمشیر را کنار گذاشت. گفتم: آقا دارید جلو می‌روید و دشمن روبروی شما است. امام علی علیه‌السلام نیز فرمود: من برای نماز می‌جنگم و می‌خواهم نماز را بپا دارم.

ما برای چه می‌جنگیم؟ برای اعتقاد و ایمان و تقویت دین و تقرب به خدا و کمال انسان‌ها تا آخرت ما آباد باشد. فرهنگ اسلامی را به فرهنگ طاغوت تبدیل نکنیم.

به‌هرحال دشمنان می‌خواهند ایجاد ناامنی کنند. حواستان باشد. دشمنان و دوستانتان را بشناسید. بفهمید که ارزش کارتان و ارزش انقلابتان چیست؟ و الله خدا نسبت به انقلاب شما راضی است. اگر خدا راضی نبود این‌همه امام زمان عجل الله تعالی فرجه بالای سر بچه‌های شهید شما نمی‌آمد. این‌همه شهدای شما اعجاز نمی‌کردند. این‌ها برای چیست؟ برای این‌که خدا به این انقلاب و حرکت امام و ادامه راه رهبری راضی است. اگر خدا راضی است پس چه می‌خواهید؟ بله دشمنان ناراضی‌اند آمریکا و غربی‌ها و بی‌دین‌ها ناراضی هستند. باید بایستیم ولو این‌که شهید بشویم و اموالمان را ببرند ولی این افتخار را داشته باشیم که در راه دینمان شهید بشویم و زجر بکشیم و نزد امام زمان علیه‌السلام سربلند بشویم. دین را به امام زمان علیه‌السلام بسپاریم نه این‌که به ترامپ و آمریکا بسپاریم.

 

توجه مسؤلین به مسائل معیشتی مردم

به‌هرحال عزیزان ما باید در مسائل معیشتی به مردم ما کمک کنند. هماهنگ باشید و کار کنید و جدی باشید. کسانی که گران‌فروشی می‌کنند اولین ضرر را خودشان می‌کنند زیرا فرهنگ هنوز در جامعه ما درست نشده است که اگر چیزی گران شود چیز دیگری گران نشود. اگر بنزین گران شود ناخن‌گیر هم گران می‌شود. اول کسی که از گرانی‌ها ضرر می‌کند خود فرد است؛ زیرا اگر مثلاً بخواهد میوه بخرد باید گران‌تر بخرد. فکر نمی‌کند که این گرانی‌ها به ضرر خودش نیز هست. اگر ارزان بفروشد اجناس دیگرش را نیز خودش ارزان می‌خرد. اگر گران‌فروشی کند هم به خودش و هم دیگران ضرر می‌زند و یک عده‌ای را نیز محروم می‌کند.

به‌هرحال فضاهای مجازی نیز تحریک می‌کنند و حواسمان جمع باشد. بصیرت و آگاهی داشته باشیم و دشمن‌شناس باشیم. ان شاء الله خدای متعال کمک می‌کند. ان شاء الله در این شب‌های قدر دعا کنید. وقتی اشک‌ها بر گونه‌ها می‌گوید دعا کنید که خدا شر اجانب و صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها را از سر ما کم کند. شر این سعودی را کم کند و توطئه‌هایشان را به خودشان برگرداند.

پروردگارا به آبروی امام زمان علیه‌السلام قسمت می‌دهیم یک‌مشت شیعه امیرالمؤمنین علیه‌السلام یک‌مشت افرادی که مکتب امام حسین و امام علی علیه‌السلام و مکتب قرآن را گرفته‌اند و دارند پیش می‌روند و می‌خواهند زمینه‌ساز ظهور حضرت مهدی علیه‌السلام باشند این‌ها را در ایران عزیز ما پایدار بدار! قدرت و تحمل به آن‌ها عنایت کن! توطئه‌ها را از این مملکت بردار! مکر و حیله‌های دشمنان را به خودشان برگردان! امام عزیز ما درجاتش عالی است متعالی بگردان! دعاهایش را در حق ما مستجاب بگردان! رهبر معظم انقلاب بر طول عمر و عزتشان بیفزای! خدایا این‌هایی که به اسلام و انقلاب و مردم و جامعه خدمت می‌کنند بر توفیقاتشان بیفزای! آن‌هایی که خیانت می‌کنند اگر اهل هستند هدایتشان کن! اگر نیستند خدایا شرشان را از سر ما کم کن! پروردگارا فرج امام زمان ما را برسان! ما را از یاورانشان قرار ده!

 

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ ﴿١﴾ اللَّهُ الصَّمَدُ ﴿٢﴾ لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ ﴿٣﴾ وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ ﴿٤﴾

به نام خداوند بخشنده بخشایشگر

بگو: خداوند، یكتا و یگانه است; (۱)

خداوندى است كه همه نیازمندان قصد او می ‏كنند; (۲)

(هرگز) نزاد و زاده نشد، (۳)

و براى او هیچگاه شبیه و مانندى نبوده است! (۴)

 

پی نوشت ها:[1]. سوره طه، آیات 25 تا 28.

(موسى) گفت: «پروردگارا! سینه‏ام را گشاده كن; (25) و كارم رابرایم آسان گردان! (26) و گره از زبانم بگشاى; (27) تا سخنان مرا بفهمند! (28)

 

[2]. سوره آل عمران، آیه 102.

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَأَنتُم مُّسْلِمُونَ

اى کسانى که ایمان آورده اید! آن گونه که حق تقوا و پرهیزگارى است، از (مخالفت فرمان) خدا بپرهیزید; و جز بر آیین اسلام از دنیا نروید.

 

[3].  دانشنامه امام حسين عليه السلام بر پايه قرآن، حديث و تاریخ، محمدی ری‌شهری، محمد، ج14، ص6.

 

[4].  دانشنامه امام حسن علیه السلام، جمعی از نویسندگان، ج1، ص312.

اعلموا أن الله لم یخلقکم عبثا و لیس بتارککم سدی، کتب آجالکم و قسم بینکم معائشکم لیعرف کل ذی لب منزلته و أن ما قدر له أصابه و ما صرف عنه فلن یصیبه، قد کفاکم مؤونة الدنیا و فرغکم لعبادته و حثکم علی الشکر و افترض علیکم الذکر و أوصاکم بالتقوی و جعل التقوی منتهی رضاه و التقوی باب کل توبة و رأس کل حکمة و شرف کل عمل، بالتقوی فاز من فاز من المتقین.

 

[5]. سوره نازعات، آیه 40.

و آن كس كه از مقام پروردگارش ترسان باشد و نفس را از هوى بازدارد، (۴۰) قطعا بهشت جایگاه اوست! (۴۱)

 

[6].  وسائل الشيعة ط-آل البیت، الحر العاملي، الشيخ أبو جعفر، ج15، ص219.

[ ٢٠٣٢١ ] ٣ ـ وعن محمّد بن يحيى ، عن أحمد بن محمّد ، عن ابن محبوب ، عن داود الرقي ، عن أبي عبدالله ( عليه السلام ) في قول الله عزّ وجل : ( وَلِمَنْ خَافَ مَقَامَ رَبِّهِ جَنَّتَانِ ) [١] قال : من علم أنّ الله يراه ويسمع ما يقول ويعلم ما يعمله [٢] من خير أو شر فيحجزه ذلك عن القبيح من الأعمال فذلك الذي خاف مقام ربه ونهى النفس عن الهوى.

 

[7]. سوره غافر، آیه 60.

وَقَالَ رَبُّکُمُ ادْعُونِی أَسْتَجِبْ لَکُمْ إِنَّ الَّذِینَ یَسْتَکْبِرُونَ عَنْ عِبَادَتِی سَیَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ دَاخِرِینَ

پروردگار شما گفته است: «مرا بخوانید تا (دعاى) شما را بپذیرم! كسانى كه از عبادت من تكبر مى‏ورزند به زودى با ذلت وارد دوزخ مى‏شوند!» (۶۰)

 

[8]. سوره فتح، آیه 10.

إِنَّ الَّذِینَ یُبَایِعُونَکَ إِنَّمَا یُبَایِعُونَ اللَّهَ یَدُ اللَّهِ فَوْقَ أَیْدِیهِمْ فَمَنْ نَکَثَ فَإِنَّمَا یَنْکُثُ عَلَى نَفْسِهِ وَمَنْ أَوْفَى بِمَا عَاهَدَ عَلَیْهُ اللَّهَ فَسَیُؤْتِیهِ أَجْرًا عَظِیمًا

كسانى كه با تو بیعت مى‏كنند (در حقیقت) تنها با خدا بیعت مى‏نمایند، و دست خدا بالاى دست آنهاست; پس هر كس پیمان‏شكنى كند، تنها به زیان خود پیمان شكسته است; و آن كس كه نسبت به عهدى كه با خدا بسته وفا كند، بزودى پاداش عظیمى به او خواهد داد. (۱0)

 

[9]. سوره محمد، آیه 7.

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ یَنْصُرْکُمْ وَیُثَبِّتْ أَقْدَامَکُمْ

اى كسانى كه ایمان آورده‏اید! اگر (آیین) خدا را یارى كنید، شما را یارى مى‏كند و گامهایتان را استوار مى‏دارد. (7)

شنبه ١٢ خرداد ١٣٩٧ - ١٤:٠٢

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: