صفحه اصلي > اخبار   


نماینده ولی فقیه در استان یزد:

در کشورمان به نماز در ورزشگاه‌ها کمتر توجه شده است

نماینده ولی فقیه در استان یزد با بیان اینکه توجه به ارزش‌های مذهبی و فرهنگی در ورزش جدی‌تر گرفته شود، گفت: در کشورمان به نماز در ورزشگاه‌ها کمتر توجه شده است.

 آیت الله محمدرضا ناصری یزدی در دیدار با مسئولان هیئت فوتبال استان یزد با اشاره به اینکه ورزش برای رشد و سلامتی و نشاط انسان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، اظهار داشت: سیره اهل بیت عصمت و طهارت (ع) و علمای بزرگ ما در طول تاریخ همین بوده و آن‌ها به ورزش اهمیت زیادی قائل بودند.

وی خاطرنشان کرد: البته در گذشته ورزش نه به عنوان یک حرفه بلکه به عنوان یک ضرورت برای سلامت جامعه در نظر گرفهت می‌شد و در آن مسائل فرهنگی هم مورد توجه قرار می‌گرفت.

نماینده ولی فقیه در استان یزد خاطرنشان کرد: از جمله ورزشهای بسیار مهمی که در گذشته وجود داشت و الان هم در نقاط مختلف شهر دیده می‌شود، ورزشهای باستانی و زورخانه‌ای است.

ناصری یزدی ادامه داد: نکته بسیار بارزی که ورزشهای باستانی و زورخانه‌ها از آن بهره‌مند بودند، مباحث فرهنگی و دینی است که در بین ورزشکاران هم به صورت ویژه تاثیرآفرین بود.

امام جمعه یزد خاطرنشان کرد: از جمله مواردی که در این رابطه می‌توان به آن اشاره کرد، کم ارتفاع بودن درب زورخانه‌ها بود که سبب سرخم کردن ورزشکاران و شکستن غرور آن‌ها بود.

وی غرور و تکبر را یکی از اصلی‌ترین آفت‌های زندگی انسان دانست و تصریح کرد: الان ورزش‌ها متنوع و تبدیل به حرفه‌های تخصص شده است و ورزشهای مثل فوتبال از حالت‌های محلی به حرکت‌های حرفه‌ای تبدیل شده است.

نماینده ولی فقیه در استان یزد افزود: اینکه ورزش‌ها به سمت حرفه‌ای رفتن می‌شوند خوب است ولی باید توجه داشته باشیم که حرفه‌ای شدن سبب از بین رفتن معنویت ورزش و ورزشکاران نشود و خدای ناکرده ورزشکاران حرفه‌ای از ارزشهای دینی و فرهنگی فاصله نگیرند.

ناصری یزدی ادامه داد: در این زمینه باید از فرصت‌های موجود استفاده کرد و زمانی که تعداد زیادی از جوانان به عنوان ورزشکار یا تماشاچی به عرصه‌های ورزشی ورود پیدا می‌کنند، در راستای تبلیغ ارزش‌ها بین آن‌ها اقدام کرد و جهات معنوی، اخلاقی، روحی و فرهنگی در ورزش‌ها به صورت ویژه لحاظ شود.

امام جمعه یزد خاطرنشان کرد: ورزش در هر صنف و تشکیلاتی باید فضای مجازی بومی خاص خودش را داشته باشد و با استفاده از این فضا‌ها، ورزشکاران و علاقه مندان به ورزش را مشغول به فعالیت‌های حرفه‌ای خود کرده و از ورود آن‌ها به فضاهای آسیب زا جلوگیری کنند.

وی با اشاره به اینکه ورزشکاران باید الگویی برای جوانان در هدایت آن‌ها به سمت خوبی‌ها و ارزشهای دینی و فرهنگی باشند ادامه داد: متاسفانه الان در رشته‌هایی از جمله فوتبال کمتر توجه به مباحث فرهنگی و دینی دیده می‌شود، البته در کشور ما وضعیت نسبت به دیگر کشورهای جهان بسیار بهتر است و در بسیاری از کشور‌ها، وضعیت به صورت بسیار ناشایستی بد است.

نماینده ولی فقیه در استان یزد خاطرنشان کرد: این وظیفه بسیار مهمی است که بر دوش مسئولان مرتبط با ورزش در این کشور قرار دارد که از ابتدای فعالیت ورزشکاران به ویژه کودکانی که در حال شروع ورزش هستند، به مباحث فرهنگی و دینی آن‌ها توجه لازم را به خرج دهند تا پس از حرفه‌ای شدن این ورزشکاران، بتوان از آن‌ها به عنوان الگوی مناسب جوانان در هدایت آن‌ها به سمت ارزشهای دینی و فرهنگی استفاده کرد.

وی افزود: در این زمینه برخی دیگر از کشورها بسیار جلوتر حرکت کردند که از جمله آن می‌توان به توجه ویژه عربستانی‌ها به ضرورت وجود نمازخانه برای ورزشکاران و تماشاگران اشاره کرد که همین توجه بالا سبب شده آنها در هر جایی هم که برای مسابقه بروند، نمازخانه داشته باشند ولی در کشور ما به نماز در ورزشگاه‌ها کمتر توجه شده است.

دوشنبه ١٨ دی ١٣٩٦ - ١٣:٥٩

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: