صفحه اصلي > پرسش و پاسخ   


فانوس

درهر جامعه ای وجود مرجعی برای رسیدگی به مشکلات، ونیازهای مردم آن جامعه، از ضروریات به حساب می آید.
ولذا در جوامع دینی این مرجع علاوه بر رسیدگی به مشکلات ونیازهای جامعه برای حل مسائل دینی که برای مردم بوجود می آمده، محلی برای پاسخ به سؤالات و نیاز های افراد آن جامعه بوده است.
بطور قطع یکی از نیازهای جامعه اسلامی وجود عالمانی است که علاوه برپاسخگوی مسائل دینی، اعتقادی و شرعی، مردم، رسیدگی به سایر مشکلاتی که در روابط اجتماعی و خانوادگی برای افراد جامعه بوجود می آید. یار ومددکار و مرجع مسلمین هستند.
در زمان ما نیز با وجود پیشرفت بشر در زمینه های مختلف ونیاز جامعه به جواب مسائلی که برای عموم مردم بوجود می آید. بخصوص در مسایل مستحدثه و جدید و پویایی فقه شیعه و تلاشهای مستمر عالمان ومجتهدین ومراجع عظام تقلید ضرورت پاسخ گویی به این مسائل را افزایش می دهد.
بی شک دفتر نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد حضرت آیت الله ناصری دام ظله، محل مراجعه بسیاری از مردم استان است. که بصورت حضوری وغیر حضوری اعم از تماس تلفنی ،پیامکی، سایت اطلاع رسانی معظم له و از راههای دیگر... به این دفتر پناه می آورند وخواسته های خود اعم از مراجعات مردمی: موارد معیشتی، پرداخت وجوهات شرعیه، طرح مسائل فقهی وشرعی ویا مشکلات بسیاری که در روابط اجتماعی و خانوادگی گریبانگیر آنها شده است. در میان می گذارند. واز نماینده محترم ولی فقیه در استان استمداد ویاری می طلبند.
حضرت آیت الله ناصری دام عزه بسیاری از این مشکلات را پاسخ می دهند. وتا آنجا که بتوانند خود مساعدت ویاری می کنند. و یا به کارشناسان علمی، وفرهنگی، وحقوقی ارجاع داده، و راهنمائی های لازم ارئه می گردد.
انعکاس پاره ای از این سؤالات و مشکلات مبتلا به مردم در جراید استان و فضای مجازی موجب می شود تا کسانی که گرفتاریهای مشابهی دارند از آن بهره ببرند.
از این رو ان شاءالله بطورمستمر در این بخش تحت عنوان «فانوس» به طرح پاره ای از معضلات ومشکلات و سؤالات شرعیه مردم خواهیم پرداخت. و عقیده داریم که توجه مردم به امور دینی و شرعی تنها راه نجات از زندگی های سکولار وپر تنش امروزی خواهد بود.
س1 .اگر فرزندی عاق پدر گردد، ایا از ارث پدر هم محروم می شود؟
ج. خیر . عاق ازموضوعات فقهی نیست.بلکه از مقوله های اخلاقی است.
مسئله عاق والدین بسیار دقیق است. و اولاد بايد رعايت خشنودى پدر و مادر رابنماید.یکی از موارد عاق والدین شدن ، مخالفت و درشتى و صدمه به آنها است. و همچنین اگر فرزند رفتارى كند كه اسباب غصّه و كدورت پدر و مادر فراهم شود، حتّى اگر با زبان عاقّش نكنند باز مشمول عاق قرار مى‏گيرد.بنابراین عاق والدین موجب منع ارث والدین به فرزند نمی شود وبالعکس.

س 2.آیا یکی از والدین می توانند فرزند یا فرزندانشان را در زمان حیات ویا حتی در زمان پس از فوت از ارث محروم کنند؟
ج. اختیار اموال انسان در زمان حیات با خودش است. ولی اگر بخشش همه اموال به يکى از فرزندان و محروم کردن بقيه آنها، موجب برانگيخته شدن فتنه و اختلاف بين فرزندان شود، جايز نيست. در زمان پس ازوفات هم، فقط به مقدار ثلث از مجموع اموال باقی مانده، می تواند وصیت کند به هر کس که بخواهد ببخشد.و مقداراضافه بر آن، حتما باید با اجازه همه وراث باشد.

س 3. در کشتار گاه ها فقط با گفتن یک بسم الله چند صد قطعه مرغ را ذبح می کنند. آیا این نوع کشتار ذبح شرعی محسوب می شود؟
ج. در ذبح مرغ و هر حيوان ديگر،واجب است شرایطی رعایت شود. ازجمله:
1. رو به قبله بودن ،2. گفتن ذکر «بسم الله» 3.آهن بودن وسیله ذبح ،4. مسلمان بودن ذبح کننده.
بايد عمل ذبح به نحوى باشد که مستند به ذابح گردد . یعنی بگویند فلانی ذبح کرده است. مثل آنکه چند مرغ را بخواباند و تيغه ماشين را بکشد تا آنها را ذبح کند.
بنابراین سر بريدن حيوانات با وسايل ماشينى در صورتى كه شرايط شرعى آن مطابق آنچه در بالا گفته شد انجام شود جايز است و چنين حيوانى پاك و حلال است.

 

سید محمد جواد میرشمسی
دفتر پاسخگویی به سؤالات شرعی
نماینده محترم ولی فقیه و امام جمعه یزد

سه شنبه ١١ اسفند ١٣٩٤ - ١١:٢٦