صفحه اصلي > پرسش و پاسخ   


فتوای مراجع تقلید

باسمه تعالی

 

مقام معظم رهبري، حضرت آيت الله العظمي خامنه‌اي دام ظله الوارف :

س: نگاه‌ كردن به تصوير زن نامحرم و بدون پوشش چه حكمى دارد؟ نگاه‌كردن به‌صورت زن در تلويزيون چه حكمى دارد؟ آيا بين زن مسلمان و غيرمسلمان و بين پخش آن به‌طور مستقيم و يا غير مستقيم تفاوتى وجود دارد؟

ج: نگاه‌كردن به تصوير زن نامحرم، حكم نگاه‌كردن به خود زن نامحرم را ندارد، بنا بر اين اگر نگاه از روى لذّت نبوده و خوف افتادن به گناه نباشد و تصوير هم متعلّق به زن مسلمانى كه بيننده آن را مى‏شناسد نباشد، اشكال ندارد و بنا بر احتياط واجب نبايد به تصوير زن نامحرم كه به‌طور مستقيم از تلويزيون پخش مى‏شود، نگاه كرد ولى در پخش غيرمستقيم تلويزيونى اگر ريبه و خوف افتادن به گناه نباشد، نگاه‌كردن اشكال ندارد.

س: آيا ديدن تصاوير زنان برهنه و نيمه برهنه در فيلم‌هاى سينمايى و غير آن، در صورتى كه آنان را نشناسيم، جايز است؟

ج: نگاه‏كردن به فيلم‏ها و تصاوير، حكم نگاه‏كردن به اجنبى را ندارد و در صورتى كه از روى شهوت و ريبه نباشد و مفسده‏اى هم بر آن مترتب نشود، شرعاً اشكال ندارد ولى با توجه به اينكه ديدن تصوير برهنه‏اى كه شهوت برانگيز است، غالباً از روى شهوت بوده و به همين دليل مقدمه ارتكاب گناه مى‏باشد، بنا بر اين ديدن آنها حرام است.

س : بعضى از جوانان به تصاوير مستهجن نگاه مى‏كنند و براى كار خود توجيهات ساختگى ارائه مى‏دهند، حكم آن چيست؟ و اگر ديدن اين تصاوير مقدارى از شهوت انسان را تسكين دهد و در جلوگيرى از ارتكاب حرام مؤثر باشد، چه حكمى دارد؟

ج: اگر نگاه‌كردن به آن تصاوير به قصد لذت باشد و يا انسان بداند كه منجر به تحريك شهوت او مى‏شود و يا خوف ارتكاب گناه و مفسده باشد، در اينصورت نگاه‌كردن به آنها حرام است و اين كه به خاطر آن انسان به حرام ديگرى نمى‏افتد، مجوّز ارتكاب فعلى كه شرعاً حرام است، نمى‏باشد.

 

آيت‌الله العظمي سيستاني دام ظله :

س: آيا به فيلم هاي جنسي بدون لذت جنسي مي‌توان نگريست؟

ج: به طور مطلق جايز نيست.

س: آيا نگاه كردن به سايت‌هاي آموزش مائل جنسی جهت لذت بردن براي متاهلين اشكال دارد ؟

ج: جايز نيست وحرام است، متاهل يا مجرد بودن ملاك نيست.

آيت‌الله العظمي مكارم شيرازي دام ظله:

س: آيا ديدن سريالها و فيلم‌هاى خارجى كه بعضآ بطور نامناسبى است و خانم‌هاى بى‌حجاب درآن بازى مى‌كنند، جايزاست؟

ج: نگاه كردن به فيلم‌هاى مبتذل، كه موجب فساد خود انسان يا خانواده‌اش مى‌شود، جايز نيست، و بايد از نگاه كردن به آن خوددارى كرد؛ ولى برنامه‌هايى كه موجب فساد نمى‌باشد، جايز است.

س: ديدن فيلمهاى ويدئويى كه در آن زنها در برابر زنها، و مردان در برابر مردان مى‌رقصند چه حكمى دارد؟

ج: مشاهده اين فيلم‌ها موجب فساد است، و جايز نيست.

مرحوم آيت‌الله العظمي بهجت (رحمه...):

س : آيا نگاه كردن بدون قصد شهوت به فيلم‌هايى كه زنان در آن بازى مى  كنند، جايز است؟

ج. ديدن نامحرم از طريق ماهواره، ويديو، اينترنت و... و شنيدن صداى آن ها كه مقرون به فساد و لذت است، اشكال دارد و بعض اقسام آن حرام يقينى است؛ مگر در تصاوير زنان كافر كه امر در آن کمتر تر است.

س 813: آيا ديدن فيلمی كه زنان هرزه در ان است، جايز است يا خير؟

ج. چون موجب تهييج شهوت مى  شود، جايز نيست.

سید محمد جواد میرشمسی

دفتر پاسخگویی به مسائل شرعی

نماینده محترم ولی فقیه و امام جمعه یزد

 

تلفن گویا31121-035

پیامک 30008497

www.naseriyazdi.ir

 

 

باسمه تعالی

 

وظیفه زن در قبال بد دهنی وبی احترامی کردن‌ دائمی شوهر  به زن وبچه چیست؟

پاسخ:

یکی از مشکلات برخی از همسران بی احترامی همسران به یکدیگر است . در این گونه موارد همسر باید با صبر و حوصله این مشکل را ریشه یابی کرده و در صدد رفع آن برآید . اما نکته اولیه صبر و تحمل و حفظ زندگی زناشویی و حریم خانواده است .

در برخي روايات آمده است كه عذاب قبر از سه دسته از زنان بر داشته شده و آنان با حضرت فاطمه سلام الله عليها محشور مي شوند. يك دسته از آنان كساني هستند كه در برابر بد اخلاقي شوهران شان از خود صبر و بردباري نشان مي دهند. در پايان اين حديث آمده است: يُعْطِي اللَّهُ كُلَّ وَاحِدَةٍ مِنْهُنَّ ثَوَابَ أَلْفِ شَهِيدٍ وَ يَكْتُبُ لِكُلِّ وَاحِدَةٍ مِنْهُنَّ عِبَادَةَ سَنَةٍ(1) يعني خداوند به هر يك از اين سه گروه از زنان به خاطر صبر و بردباري ثواب هزار شهيد را مي دهد، و براي هر يك از آنان ثواب يك سال عبادت در نامه عمل شان نوشته مي شود. در حديث ديگري از پيامبر اكرم(ص) آمده است. هر مردي بر بد اخلاقي زنش صبر و بردباري از خود نشان دهد، خداوند پاداشي را كه به حضرت داود - يا حضرت ايوب (2)- عليهما السلام به خاطر تحمل بلاها داده است به آن مرد مي دهد. و اگر زني بد اخلاقي شوهرش را تحمل كند و صبور باشد خداوند به او ثواب و پاداشي را كه به جناب آسيه يعني يكي از چهار زن برتر بهشتي داده است، عنايت مي كند . (3)

تذكر دو نكته:

1- اين همه ثواب ها و پاداش ها كه خداوند به فضل و كرمش به زن يا شوهر مي دهد در صورتي است كه از جهت عقايد و ايمان و انجام واجبات و ترك گناهان وظايف خود را انجام دهند. ساختن خانه و كاخ مجلل كاري سخت است، زماني زيادي نياز دارد، ولي با بنزين و يا مواد منفجره به راحتي در مدت چند دقيقه مي توان را از بين برد، گناهان و ترك واجبات همان مواد منفجره يا بنزيني است كه كاخ مجلل پاداش ها و ثواب ها را از بين مي برند. پس بايد از آن ثواب هاي عظيم خوب مراقبت كرد.

2- لازم است به حديث جامع زير كه زن و شوهر را مخاطب قرار داده است، نيز توجه شود.

پيامبر اكرم (ص) فرمود: هر زني يا مردي با بد اخلاقي خود همسرش را اذيت كند خداوند نماز و ساير عبادات و كارهاي نيكوي آنان را نمي پذيرد، اگرچه پيوسته شب زنده داري كنند و اهل نماز شب باشند، و روزها هميشه در روزه باشند، و مال و ثروت بسياري در راه خدا انفاق كنند، و اگر با اين وضع بميرند در جهنم با منافقين هم نشين خواهند بود، مگر آن كه پيش از مرگ توبه كنند و از همسر خود حلاليت و رضايت بگيرند. (4)

 

پي نوشت ها:

  1. وسايل الشيعه 29 جلدي، شيخ حر عاملي، ج 21، ص 285، چاپ مؤسسه آل البيت، قم، سال انتشار 1409،ق.
  2. بحار الانوار، علامه مجلسي، ج73، ص 367، مؤسسه الوفاء بيروت – لبنان، سال انتشار 1404 ق.
  3. بحار الانوار، ج 100، ص 247.
  4. وسايل الشيعه، ج 20، ص 163 و بحار الانوار، ج 73، .......

ط. س . م . ج . م.

02/01/1396

پنج شنبه ٢٤ فروردين ١٣٩٦ - ١٣:٥٦