صفحه اصلي > اخبار   


نماینده ولی فقیه در استان یزد:

تربیت دینی در سیستم آموزشی کشور جایگاه مناسبی ندارد / لزوم استفاده از ظرفیت فضای مجازی در پاسخگویی به مسائل شرعی


آیت‌الله محمدرضا ناصری یزدی امشب در جمع روحانیون پاسخگوی مسائل شرعی نماز جمعه یزد با تاکید بر اینکه پاسخگویی به سوالات شرعی باید همه وقت در دسترس عمومی باشد اظهار داشت: باید زمینه‌ای را فراهم کرد که مردم نسبت به احکام دین و عقایدشان در شبهه نیفتند و برای کسب پاسخ شرعی معطل نشوند.

وی با اشاره به اینکه در این زمینه استفاده از رسانه‌ها و وسایل ارتباط جمعی از اهمیت بالایی برخودار است گفت: به نظر می‌رسد آن طوری که دشمنان القای شبهه می‌کنند ما در مقام پاسخ و جوابگویی نیستیم.
نماینده ولی فقیه در استان یزد خاطرنشان کرد: امروز فعالیت‌های ضد دینی دشمنان برای سنین کودکی هم به صورت گسترده آغاز می‌شود و بسیاری از شبهه‌هایی که در ذهن کودکان، نوجوانان و جوانان ایجاد می‌کنند هم بدون پاسخ باقی می‌ماند.

ناصری یزدی افزود: متاسفانه ما آنطور که باید و شاید در این زمینه اطلاع‌رسانی نمی‌کنیم و پاسخ شبهاتی که در ذهن‌ها ایجاد می‌شود را به صورت کامل نمی‌دهیم که همین موضوع مشکلات بسیار زیادی ایجاد می‌کند.

امام جمعه یزد با تاکید بر اینکه نخستین مرحله سیستم آموزشی در کشور اسلامی باید مباحث دینی و احکام بیان شود گفت: در مدارس ما نسبت به این موضوع ضعف بسیار زیادی وجود دارد و مباحث دینی و تربیت دینی رنگ و بوی خاصی در سیستم آموزشی ما ندارد و همین موضوع سبب شده که فرزندان ما از قرآن و مباحث دینی فاصله بگیرند.

وی افزود: با توجه به این مشکلات و کم‌کاری‌هایی که وجود دارد باید سعی کنیم از تمام توان استفاده کنیم و تا جایی که امکان‌پذیر است نسبت به رفع شبهه‌ها اقدامات لازم را انجام دهیم.
نماینده ولی فقیه در استان یزد مطالعه و داشتن اطلاعات کافی در زمینه مسائل اعتقادی و احکام شرعی را لازمه این موضوع دانست و گفت: باید افرادی که نسبت به پاسخگویی به مباحث شرعی و رفع شبهات فعالیت می‌کنند آموزش‌های لازم را برای این منظور دیده باشند.

ناصری یزدی با بیان اینکه در بین آقایان بحث پاسخگویی به مباحث شرعی تا حدی انجام شده گفت: در بین بانوان اما این اقدام آنطور که باید و شاید صورت نگرفته و لازم است که در زمان‌های مشخص بانوان طلبه اقدام به حضور در مساجد و اماکنی از جمله مدارس و آموزشگاه‌ها و پاسخگویی به مباحث شرعی کنند.

امام جمعه یزد به فعالیت‌های دشمنان در فضای مجازی اشاره کرد و گفت: متاسفانه در این عرصه هم ما خیلی خوب عمل نکردیم و فعالیت‌های تبلیغی در زمینه فضاهای مجازی صورت نگرفته و لازم است که در این زمینه اقدامات لازم صورت پذیرد.

وی با تاکید بر اینکه علمای استان یزد در گذشته نسبت به تبلیغ دین حساسیت بسیار ویژه‌ای داشتند گفت: یکی از علمای بسیار بزرگی که نسبت به این موضوع اهمیت بسیار زیادی قائل بود آیت‌الله حاج شیخ غلامرضا فقیه خراسانی است که تمام روستاهای استان یزد را یک به یک حضور پیدا کرد و با مردم ارتباط می‌گرفت و مباحث دینی و شرعی را برای تک‌تک آنها بیان می‌کرد.

نماینده ولی فقیه در استان یزد بیان کرد: با وجودی که این شخصیت سال‌های سال بیماری سل داشتند تمام نمازها را به جماعت می‌خواند و برای مردم سخنرانی کرد به گونه‌ای که واقعا می‌توان گفت وی در تبلیغ دین حریص بود.

ناصری یزدی تصریح کرد: این فعالیت‌ها در حالی صورت می‌گرفت که در گذشته امکانات بسیار کم بود ولی الان امکانات بسیار زیادی وجود دارد و لازم است که مسئولان بیش از پیش نسبت به این موضوعات توجه لازم را داشته باشند.

وی یکی دیگر از موضوعاتی که باید به آن اهمیت بسیار زیادی صورت گیرد را بحث حضور مردم در نماز جمعه و توجه به خطبه‌های امام جمعه دانست و گفت: لازم است به گونه‌ای مردم را نسبت به اهمیت حضور در نماز جمعه آگاه کرده و همه افراد را به نماز جذب کنیم.

نماینده ولی فقیه در استان یزد با تاکید بر اینکه عمده علما نماز جمعه را واجب تعیینی دانست و گفت: حتی آن دسته از علمایی که نماز جمعه را واجب تاخیری می‌دانند، نسبت به گوش دادن به خطبه‌ها اهمیت بسیاری قائل هستند و هر کسی در نماز جمعه شرکت می‌کند حتما باید به خطبه‌ها به دقت گوش دهد.

ناصری یزدی با اشاره به اینکه نسبت به وجوب نماز جمعه روایت صحیح و مستندی وجود دارد خاطرنشان کرد: بر اساس این روایت در هفته 36 نماز بر انسان واجب است که یکی از این نمازها حتما باید به جماعت خوانده شود و شکی وجود ندارد که این نماز همان نماز جمعه است.

امام جمعه یزد خاطرنشان کرد: یکی از مسائلی که به اشتباه در ارتباط با نماز جمعه وجود دارد این است که برخی افراد گمان می‌کنند علاوه بر نماز جمعه باید نماز ظهر هم خوانده شود که اصلا چنین چیزی نداریم و نماز جمعه جای همان نماز ظهر است.

انتهای پیام/

چهارشنبه ٢٩ فروردين ١٣٩٧ - ١١:١٠

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: