صفحه اصلي > اخبار   


نماینده ولی فقیه در استان یزد:

دانشگاهی که بیکار تحویل جامعه دهد دانشگاه نیست

 آیت‌الله محمدرضا ناصری یزدی ظهر امروز در نشست روسای مجامع شهرستانی شورای مرکزی بسیج استان یزد با تاکید بر ضرورت توجه به آموزش و پرورش در کشور اظهار داشت: ما در انقلاب نسبت به برخی برنامه‌ها و سبک‌ها توجه نداشتیم و این سبک‌ها همانی است که غربی‌ها از قبل انقلاب برای ما دیکته کرده بودند و خیلی از آنها کارآمدی لازم را ندارند.

وی با تاکید بر اینکه باید در این زمینه فکری داشته باشیم، عنوان کرد: در سبک آموزشی، غرب یک حرکت سطحی را برای ما طرح‌ریزی کرده و از 100 سال قبل تا به الان این سبک که حفظی محور است را به آموزش در ایران دیکته کرده است.

ناصری یزدی خاطرنشان کرد: این سبک سبب شده که الان دانش‌آموزان ما برای ورود به دانشگاه تلاش کنند و دروس حفظی را یاد بگیرند و بعد از ورود به دانشگاه هم بحث مدرک‌گرایی در بین دانشجویان شایع شده است.

امام جمعه یزد تصریح کرد: زمانی هم که بحث مدرک‌گرایی در دانشگاه‌ها زیاد شود خرید و فروش پایان‌نامه هم بسیار زیاد می‌شود، الان دانشجو چند میلیون پول می‌دهد پایان‌نامه می‌خرد و اساتید هم  به خوبی می‌دانند که برخی از این پایان نامه‌ها خریداری شده‌اند.

وی افزود: در مقابل این سیستم که غرب به ما دیکته کرده، سیستم آموزشی کشورهای غربی یک سیستم بر پایه آموزش‌های علمی و خلاقیت و نوآوری است، خلاقیت و نوآوری که در سیستم آموزشی و اقتصادی ما وجود ندارد.

نماینده ولی فقیه در استان یزد به مشکلات اقتصادی در کشور اشاره کرد و گفت: تنها راه برون رفت از مشکلات اقتصادی کشور، تحقق اقتصاد مقاومتی است که باید برای آن برنامه‌ریزی دقیق داشته باشیم.

ناصری یزدی یکی از پایه‌های اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی را آموزش دانست و خاطرنشان کرد: موضوع بعدی که برای تحقق اقتصاد مقاومتی به صورت ویژه به آن توجه کرد، بحث توسعه صنایع و تولیدات خرد است.

امام جمعه یزد گفت: باید زمینه‌ای فراهم کنیم که به افراد مختلف در جامعه از جمله مردان و زنان و به ویژه زنان خانه‌دار آموزش‌های لازم برای راه اندزای کسب و کارهای خرد داده شود.

وی ادامه داد: الان متاسفانه به دلیل عدم وجود چنین برنامه‌ریزی، دختران و زنان وقت خود را در مغازه‌ها سر می‌کنند و صبح تا شب کار می‌کنند تا در پایان ماهی 500 هزار تومان به آنها پرداخت کنند که واقعا این چنین کار و دستمزدی در شان  زنان ایرانی نیست و باید کار  متناسب با شان آنها ایجاد کنیم.

نماینده ولی فقیه در استان یزد کسب و کارهای خرد که زمینه خودکفایی افراد می‌شود را یکی از کارهای مناسب برای افراد مختلف به ویژه بانوان دانست و عنوان کرد: باید برنامه‌ریزی داشته باشیم که با توسعه کسب و کارهای خرد علاوه بر اینکه زمینه خودکفایی افراد را فراهم می‌کنیم، با تحقق اقتصاد مقاومتی، مشکل اشتغال و بیکاری را در جامعه برطرف کنیم.

دوشنبه ٩ بهمن ١٣٩٦ - ١٩:١٨

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: