صفحه اصلي > اخبار   


نماینده ولی فقیه در استان یزد:

طرح‌های جدید انتقال آب به یزد بررسی شود

نماینده ولی فقیه در استان یزد با بیان اینکه مدیریت مصرف آب در یزد بیش از پیش در نظر گرفته شود، گفت: طرح‌های جدید انتقال آب به یزد بررسی شود.

آیت الله محمدرضا ناصری یزدی پیش از ظهر امروز در دیدار با مدیران و مسئولان صنعت آب استان یزد، با اشاره به اینکه برای رفع مشکل آب یزد باید منابع آبی پایدار و جدید در نظر گرفته شود، اظهار داشت: مدیریت مصرف آب در یزد جدی گرفته شود. 

وی گفت: این خشکسالی‌ها در طول زمان‌های گذشته هم وجود داشته و این طور نیست که ما باید دست روی دست بگذاریم که الان با خشکسالی روبرو هستیم. 

وی خاطرنشان کرد: در این زمینه دو کار را باید در استان انجام دهیم، یکی اینکه به دنبال منابع آبی جدید برای استان باشیم و این منابع را به هر طریقی هست به استان منتقل و منابع داخلی که امکان احیا دارند را احیا کنیم. 

وی خاطرنشان کرد: بحث مدیریت در ارتباط با نحوه نگهداری و حفاظت از منابع آبی استفاده از روش‌های نوین و مناسب است که اگر به درستی انجام شود، بخش زیادی از مشکلات برطرف می‌شود. 

امام جمعه یزد ادامه داد: در حال حاضر متاسفانه به دلیل عدم استفاده از روش‌های درست، تعداد زیادی از روستا‌ها با خشکسالی باغات روبه رو شده‌اند در حالی که می‌توان با آبیاری‌های مناسب و نوین، زمینه جلوگیری از این خشکسالی‌ها فراهم شود. 

وی به برخی از اظهار نظر‌ها در ارتباط با اینکه برای رفع مشکل آب باید باغات را از چرخه مصرف آب حذف کنیم، گفت: این اقدام مشکلات آبی استان را بیشتر می‌کند چرا که با خشک شدن باغات، همین میزان جذب ابری که در استان داریم هم به دلیل عدم تبخیر انجام نمی‌شود. 

نماینده ولی فقیه در استان یزد با اشاره به اینکه اجرای طرح فاضلاب در شرایط جغرافیایی یزد مناسب نیست گفت: به نظر می‌رسد اجرای طرح‌های فاضلاب به دلیل جلوگیری از ورود آب به زمین می‌تواند مشکلات زیادی ایجاد ‌کند. 

ناصری یزدی افزود: یکی از اقداماتی که می‌توان برای رفع مشکل آب در نظر گرفت و مورد بررسی قرار داد، طرح اتصال دریای خزر به دریاهای جنوب کشور است که برای آن در مطالعات انجام شده سه مسیر در نظر گرفته شده و یکی از مسیر‌ها از یزد عبور می‌کند. 

امام جمعه یزد افزود: این موضوع نیاز به همت و جدیت دارد و در صورتی که با همت و سخت کوشی این طرح را به مرحله اجرا برسانیم، بخش زیادی از مشکلات آبی کویر به صورت کامل برطرف می‌شود. 

دوشنبه ١١ دی ١٣٩٦ - ١١:٣٠

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: