صفحه اصلي > خطبه ها   


خطبه های نماز جمعه 3 دیماه 95 یزد

خطبه اول:

السَّلامُ عَلَیکُم وَ رَحمَةُ الله

اَعوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّیطانِ الرَّجیمِ   

بِسمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحیمِ

اَلحَمدُلِلّهِ رَبِّ العالمینَ بارئِ الخَلائقِ اَجمعینَ وباعِثِ الأنبیاءِ وَ المُرسَلینَ الَّذی خَلقَ الخلائِقَ بقدرتِهِ وَنَشَرَ الرِّیاحَ بِرَحمَتِهِ وَ وَتَّدَ بِالصُّخُورِ مَیَدانَ اَرضِهِ، نَستَعینُهُ وَ نَتَوَکَّلُ عَلَیهِ وَ نُؤمِنُ بِهِ و نَستَغفِرُهُ ثُمَّ نُصَلَّی و َنُسَلِّمُ عَلی سَیِّدِنا وَ نَبیِّنَا اَبِی القاسمِ المُصطَفی مُحَمَّدٍ (صَلَی اللهُ عَلَیهِ وَآلِهِ) وَ عَلی آلهِ الطَّیِّبنَ الطّاهِرینَ المَعصُومینَ المَکَرَّمینَ سیَّما بقیةِ اللهِ فِی الأَرَضینَ رُوحی وَاَرواحُ العالَمینَ لِتُرابِ مَقدَمِهِ الفِداهُ.

سفارش به تقوی 

اُوصیکُم وَنَفسی عِبادَ اللهِ بِتقوَی اللهِ وَلُزُومِ اَمرِهِ.

قالَ اللهُ تبارکَ وتَعالی فی مُحَکمِ کِتابِهِ:

يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ (1).

در خطبه اولم خودم و شما را به تقوا و پرهیز از گناه سفارش می کنم.همیشه شنیده ایم و گفته ایم که ما در محضر خداییم همه عالم در محضر خداست و همه تدبیر عالم در دست اوست زندگی ما هستی ما وجودما، عدم ما، این عالم و این نظام اتّم عالم همگی در دست قدرت خدای متعال است ما همگی مخلوق او هستیم به لطف و عنایت او به وجود امده ایم و با نعمتهای او زندگی می کنیم و سپس هم به سوی او برگشت خواهم داشت پس همه چیز در عالم خداست موثر در همه چیز اوست توانمند و عزتمند و قدرتمند و عنایت دار و رئوف و مهربانیت و همه چیز در دست اوست ما بندگان او هستیم ما طُفیل وجود خدای متعال و با عنایت و رحمت واسعه او به وجود امده ایم پس متعلق به خداییم بی رب و روب نیستیم بی هویت نیسیتیم هویت و شخصیت ما خدایی است وجود ما تراوش وجود خدایی است، هرچه هستیم از اوییم.

 اما خدا به ما ارده و اختیار و قدرت و توان داده است در عین حال برنامه داده است برای رشد و به کمال رسیدن و برای رفتنعزتمند به سوی او این لازمه اش این است که ما در مسیر خدا قرار بگیریم و او را در همه زندگی مان احساس کنیم، در هر نفس کشیدنی احساس کنیم، که خداست. و در هر گفتنی و هر دیدن و شنیدن و فکر و حرکتی بدانم که خدا همراه ماست خدا هست که ما را امداد می کند. او هست که ما را اینچنین افریده است و این  همه نعمتهایدنیا را و همه چیز را برای ما افریده است. چرا او را نشناسیم؟ چرا از او غافل باشیم و ندانیم او کیست؟ چرا چشم بصیرت را باز نکنیم و خدا را در همه زندگیمان نبینم و نیاوریم، چرا از او اطاعت نکنیم؟

شناخت خداوند اولین قدم در خودسازی.

معرفت خدا شناخت خدا اولین قدم است که ما باید برداریم. یکی از راههای شناخت خدا شناختن خود انسان است. یکی از موجودات عجیب و غریبی که خداوند متعال او را خلق کرده و تمام هنرها را در وجود او بکار برده؛ یک عالم خلاصه شده در یک انسان، یک عالم معجزه، و یک عالم علم و درایت و فهم و ریزه کاریها و خیلی چیزها، در وجود انسان نهفته است این انسان همانطور که خدا می فرماید:وَ لَقَدْ كَرَّمْنا بَنِي آدَمَ (2)بنی آدم را ما تکریم کرده ایم، خداوند از جهات مختلف ما را تکریم کرده است.

یکی از الطاف وکرامات خدا به ما این است که: ما را خلق کرده است و این همه کرامت در وجود ما گذاشته است. رمز و رموزی که در وجود انسان است از همه عالم بیشتر است. چرا؟ چون خدا می فرماید: همه عالم را برای تو خلق کرده ام. وَ سَخَّرَ لَكُمُ‏ الشَّمْسَ‏ وَ الْقَمَرَ(3) همه اینها را مسخر تو کرده ام معلوم می شود خدا در وجود انسان چیزهایی نهفته است که ما می توانیم با استفاده از این نعمتها به اسمانها و کرات اسمانها و همه جا دستیابی پیدا کنیم و به هم رموزش پی ببریم و همه آثارش را بشناسیم و این درک و فهمی است که دنیای وجود انسان خدا قرار داده؛ معلوم می شود از همه عالم فراتر است :

ا تزعم اَنكَجِرم‏صغير؟

 

و فيك انطوى العالم الاكبر! (4)

 تو خیال می کنی که جسم صغیری هستی؟ در وجود تو عالم بزرگی نهفته است.

 یکی از راههای خداشناسی:مَنْ عَرَفَ نَفْسَهُ فَقَدْ عَرَفَ رَبَّه‏(5)این عبارتهایی که بعضا می خوانم در جاهای مختلف و عناوین مختلف هست.

ودر جاهای دیگربه عناوین مختلف؛ چهار نوع فضیلت برای کمال و شناخت انسان معرفی کرده است. در روایت داریم که اگر خودت را نشناسی خدا را نمیشناسی؛ اگر خودت را نشناسی، از عالم وجود بهره ای نمی بری؛ اگر خودت را نشناسی،حظ و بهره ای از زندگی نمی بری.

در روایات ما هیچ معرفت و شناختی بالاتر از معرفت نفس نیست. می فرماید:مَنْ جَهِلَ نَفْسَهُ كَانَ بِغَيْرِ نَفْسِهِ‏ أَجْهَل ‏(6) کسی که نفس خودش را نشناسد نسبت به چیزهای دیگر جهالتش خیلی بیشتر می شود.

 روایتهای معرفت نفس، ارزش نفس، ارزش خودشناسی، را عرض کنم و نتیجه بگیرم.

 أَفْضَلُ الْمَعْرِفَةِ مَعْرِفَةُ الْإِنْسَانِ‏ نَفْسَه ‏(6)بالاترین شناختها شناخت انسان نفس خودش هست. یعنی انسان خودش را بشناسد.الْمَعْرِفَةُ بِالنَّفْسِ أَنْفَعُ‏ الْمَعْرِفَتَيْن‏ (7)شناخت انسان به خودش، بالاترین معرفتها را پیدا می کندأَفْضَلُ الْمَعْرِفَةِ مَعْرِفَةُ الْإِنْسَانِ‏ نَفْسَه‏(8)بالاترین حکمتها این است که انسان خودش را بشناسد.غَايَةُ الْمَعْرِفَةِ أَنْ يَعْرِفَ الْمَرْءُ نَفْسَه‏(9) اینها عبارتهای امیرالمؤمنین علیه السلام در کتاب غرر الحکم است که اینها گویا این مسئله است که بالاترین شناختها؛ شناختن انسان نفس خودش هست حالا کیفیت شناخت نفس و اینکه اگر انسان چگونه خودش را بشناسد خدا را می شناسد؟بهترین راه برای شناخت خدا شناخت خود انسان نفسش هست اگر انسان خودش را بشناسد قدر خودشرا می شناسد نعمتهای عظیمی که خدا به او داده قدرش را می فهمد ان اعجاز بزرگی که خدا در وجودش انجام داده است، می فهمد. چه از نظر ظاهری و باطنی، و فکر و عقل، و فهم درون و قوای درونی و ظاهری، انسان باید این بحث را نتیجه بگیرم.

 این شناخت انسان خودش را؛ علاوه بر اینکه انسان خودش را می شناسد، اگر خودش را شناخت، با خدا می شود وکار و مسیرش خدایی می شود و هر چه فکر می کند خدایی می اندیشد و فکر می کند، و همتش بلند می شود،دیدش عالی می شود، و از این حد و حدود ماده تجاوز می کند اگر «جوان یا هر کس دیگر» خودش را شناخت قدر خودش را می داند. قدر وقت و وجودش و خدا را می داند.وقتهای و فرصتها را تلف نمی کند در مثل فضاهای مجازیچندین ساعت حرف نمی زند؛ این کار را نمی کند. وقتش را جایی صرف می کند، مطالعه می کند که بر علم و شخصییتش افزوده شود بر شناختش افزوده شود بر ذخایر اخروی اش و نفعش به مردم بیشتر بشود. این همه نعمات خدایی را که در وجود ما گذاشته است ان وقت حرفای بی خود و هواهای نفسانی و وسوسه های شیطانی و فضاهای کذایی می کنیم وقت و عمر را می گذرانیم و از نعمات خدا استفاده نمی کنیم علم بیاموزیم بصیرت بیاموزیم کار و تلاش و کوشش کنیم جدیت کنیم برای بندگان خدا خدمت کنیم به مسائل بی خود دنیایی خودمان را مشغول نکنیم هواهای نفس و سیاست بازی ها خودمان را گرفتار نکنیم امیدوارم که خدا به ما توفیق شناخت خودش را عنایت بفرماید.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ (1) اللَّهُ الصَّمَدُ (2) لَمْ يَلِدْ وَ لَمْ يُولَدْ (3) وَ لَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُواً أَحَدٌ (4)

ترجمه:بنام خداوند بخشنده مهربان

 1- بگو: خداوند يكتا و يگانه است.

2- خداوندى است كه همه نيازمندان قصد او مى‏كنند:

3- نزاد و زاده نشد.

4- و براى او هرگز شبيه و مانندى نبوده است.

 

خطبه دوم

بِسمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحیمِ

الحَمدُ لِلّهِ رَبِّ العالَمینَ و صَلی اللّهُ عَلی سَیِّدنا ونَبیِّنا اَبی القاسمِ المُصطَفی مُحمّدٍ (صَلَي اللهُ عَلَيهِ وَ آلِهِ) و عَلی عَلیٍّ اَمیرِ المؤمنینَ و عَلی فاطمهَ سَیدهِ نساءِ العالمینَ وعَلی الحَسنِ والحُسینِ سَیدی شَبابِ اَهلِ الجَّنهِ وعَلیِّ بنِ الحُسَینِ ومحمدِ بنِ علیٍّ وجعفرِبنِ مُحمدٍ ومُوسَی بنِ جَعفرٍ و عَلیِّ بنِ مُوسَی و مُحَمَّدِبنِ عَلیٍّ وَعَلیِّ بنِ محمَّدٍ والحَسَنِ بنِ عَلیٍّ وَمَولانا صاحبَ الزَّمان(عجَّلَ الله تعالی فرجه) اللّهُمَّ صَلِّ عَلَیهِ وعَلَیهِم بِأَفضَلِ صَلَواتِک وَ بارِک عَلَیهِم بِأَفضَلِ بَرِکاتِک.

در خطبه دومم چند نکته را به صورت خلاصه خدمت شما عرض می کنم.

گرامیداشت ازادی حلب در سوریه و توصیه به حفظ این پیروزی.

 مسئله تلاش و کوشش و زحمت و فداکاری عزیزان ما در سوریه مدافعین حرم و همه تلاشهایی که شد و یک پیروزی نصیب مسلمانان و از کیان و شخصیتشان دفاع می کنند و از توطئه های دشمن جلوگیری می کنند و از توطئه های صهیونست و امریکا اگاه هستند و مقابله می کنند گرچه این پیرویزی نسبی است و باید ان شاءالله کامل بشود و امیدوارم که عزیزان ما غرور پیروزی  اولیه آنها را نگیرد. حواسشان جمع باشد همیشه مراقب بعد از پیروزی ها باشد دشمن سعی می کند ما ر ا غافلگیر کند و دوباره زهرش را بریزد اینها رها کن نیستند و مترصد تخریب جامعه اسلامی و مسلمین، بخصوص جامعه ایران و مزاحمت برای ایران دارند. عزیزان ما در حلب و هرجا هستند باید این دقت و مراقبت را داشته باشند و مراقب حمله ها و توطئه ها باشند. خدا کند توطئه ای نباشد در این ارامشی که پیدا شده در گوشه و کناری که از سوریه باقی مانده است و به این تروریستها مجال ندهند تا انها بازسازی کنند تا توطئه کنند و انها را انجا نگه دارند و اسراییل دوباره ای برای کشورهای اسلامی بسازند و دامنه وجودی اسراییل را گسترش دهند. اینها توطئه هایی است که فرماندهان جنگ و دولتهای روسیه و ایران و سوریه وحزب الله مراقب هستند و باید مواظب باشند که فریب دشمن بخصوص کشورهای مراقب باشند که فریب دشمن ها را نخورند و در مجامع بین المللی سست نباشند و ایستادگی کنند و از حقوق خودشان استفاده کنند و نگذارند به بهانه قطعنامه دوباره علیه سوریه و عراقتوطئه کنند.و همچنین در عراق که امریکا مشکل تراشی می کند و حکومت عراق و رزمندگان را تحت منگنه گذارده ومانع از آزادی موصل می شود. بهانه تراشی می کند هر روز تفرقه می اندازد یک روز کردها و یک روز ترکها را و یک روز صهیونیستها را و تحریک می کند.

 امیدوارم که این عزیزان ما در عراق هم بیدار و آگاه باشند و مراقب باشند و بیایند در میدان و مسائلشان انها را فریب ندهد و کار خودشان را انجام دهند و بعد می فهمند که امریکا و امثالهم هیچ غلطی نمی توانست بکنند.از حلب که بگذریم.

تقدیر از حرکت هوشمندانه رهبر معظم انقلاب(حفظه الله) در مقابله و هشدار به موقع خطر داعش در منطقه.

 مسئله دیگری که در اینجا هست که باید خدا را شکر کنیم رهبری ها و مراقبتها و مواظبتها و دید وسیع و عمیق و داعیانه و عاقلانه رهبر معظم انقلاب(حفظه الله)  است.

 چه کسی می توانست درک کند ضرر وجودی داعش را در عراق و سوریه؟

چه کسی می توانست اهمیت وجودی اینها که به ضرر کشورهای اسلامی هست را درک کند. اول بار همه در این قصه غافلگیر شدند.

کسی که این مسئله را درک کرد و با عنایت و لطف خدا فهمید، توطئه ها را درک کرد و برادران عزیز ما در سپاه و حزب الله را بیدار کرد و لحظه لحظه روز به روز  همه آنها را رصد کرد و مراقبت و هدایت کرد و الحمد لله تا اینجا هِیمنه انها شکسته شده و توطئه امریکا تا اینجا خنثی شده است و توطئه های عربستان و صهیونیستها وکشورهای کذایی که  همه انها علیه ایران بود، خنثی شده است. خدا را باید شکر کرد و ارزوی طول عمر بیشتر برایرهبر معظم انقلاب (حفظه الله) داشته باشیم که مانند امام (رَحمَةُ الله عَلَیه) عزیزمان که بیدار بود و بصیرت بزرگی که داشت اقصی نقاط را می خواند و می فهمید، توطئه ها را درک می کرد و بر علیه آن برنامه ریزی می کرد.

 همه اینها را مدیون فکر و برنامه ریزی ها و توصیه ها و حضور خودشان در خیلی جاها بود و مدیون رهبری های امام خامنه ای(حفظه الله) عزیز هستیم. امیدوارم خدای متعال وجود ایشان را برای ما و اسلام و انقلاب و برای ادامه دهی راه امام(رَحمَةُ الله عَلَیه) عزیزحفظ کند. خیلی ها در این زمان ها نقشه می کشند و می خواهند حرکتهای امام(رَحمَةُ الله عَلَیه) را نادیده بگیرند و مسائلی را بقول خودشان به موزه محول کنند و یک راه دیگری را پیدا کنند.

 وجود مبارک و ذی جود رهبری ( دام ظله) مانع همه اینهاست که انشاءالله انقلاب و مرام و منویات انقلاب باقی خواهد ماند.

توصیه رهبر معظم انقلاب(حفظه الله) در حفظ وحدت وتوجه به دشمنی علیه وحدت.

 همچنین توجه های ایشان در عید تولد رسول اکرم(صَلَي اللهُ عَلَيهِ وَ آلِهِ) که بیان کردند توضیح دادند توطئه های انگلیس وامثالهم را برای ملتها و کشورها کهه این توطئه ها بقول ایشان که چه شیعه انگلیسی و چه سنی آمریکایی؛ همه اینها دو لبه قیچی هستند که می خواهند این وحدت را قیچی کنند و تفرقه را ایجاد کنند و همه اینها دسیسه و فتنه انهاست.

حالا دوباره پس از اینکه سالها پرو بالشان شکسته شده بوده و منزوی شده بودند.  پولشان تماام شده؛ می خواهند زمزمه کنند و دوباره هوی و هوس پول بدست اوردن از این کشورهای عربی پولدار بی توجه، و فریب خور و ریاست طلب که برای ریاست خودشان هر کار می کنند. این همه انسانها را به خاک و خون می کشند عوض اینکه این پولها را بدارند و به یاری مردم فلسطین و رحمت خدایی و عنایت اسلامی، یاری اسلام کنند . این پولها را برمی دارند خرج کشتار مسلمانان می کنند.کمک به یهود می کنند. و خرج سناتورهای میلیاردرِ امریکایی می کنند و هر جا بتوانند این پولها را می ریزند و کشتار مردم می کنند به خاطر اینکه ریاست دو روزه شانحفظ شود و علیه ایران و مکتب اهلبیت باشد و تا بحال موفق نشده اند و مأیوس شده اند و دنیا را از دست داده اند و آخرت را از دست داده اند. خدای متعال کمک کند که امیدوارم اگر متنبه نیستند و نمی شوند، ان شاء الله نیست و نابودشان کند. (مرگ بر امریکا)

نهم دیماه وحرکت انقلابی، اسلامی مردم در حفظ ارمانهای امام(رَحمَةُ الله عَلَیه)  و رهبری(حفظه الله).

9 دی را داریم. نه دی بیداری مردم و غفلت بعضی هاست. در 9 دی معلوم شد ان کسی که کارساز است و جامعه را متحول می کند مردم هستند و حضور مردم است. حزبها و گروهها و دسته ها همیشه بدنبال منافع حزبی، و منافع گروهی خودشان هستند. دنبال منافع مردم؛ در دنیا ثابت کرده که نیستند.

شما می بینید در امریکا که به قول خودشان دموکراسی ترین هستند که خودشان ادعا دارندبدنبال چه کسانی هستند؟ این دو حزب موجود دنبال چه هستند؟ آیا دنبال گشایش کار مردمند؟

احزاب اینطوری هستند: بر سر و کله هم می زنند برای ریاست طلبی، و به جان هم می افتند. ان وقت فتنه ایجاد می شود. و دشمن از این زمینه استفاده می کند و به خود هم نمی ایندکه بفهمند ایا دشمن اینجا چه دسیسه ای می کند؟ این کار به چه درد می خورد و دشمن از این کارهای ما سوء می کند، فتنه ایجاد می کند ما را به جان هم می اندازد.

 منتها بقول حضرت امام(رَحمَةُ الله عَلَیه) هوای نفس نمی گذارد که ما حقیقت را بفهمیم.

من باید توجه بدهم به همه عزیزان مواظب باشید امام(رَحمَةُ الله عَلَیه) مردم را بیدار کرده است، مردم توانمند و بصیر هستند و درک می کنند مردم مؤمن هستند. خداوندامام(رَحمَةُ الله عَلَیه) عزیز ما را موفق کرد که اسلام ودین و انقلاب را در روح این مردم تقویت کند. مردم به میدان امدند. حزب و گروهها در حرکت انقلاب کاره ای نبودند. ان زمان ها حزبهای مختلفی بودند هیچکدام پا به عرصه انقلاب نگذاشتند. انها احتیاطانه هر جایی که منافع خودشان بود امدند و هر کجا منافعشان نبود دنباله رو شاه و امریکا بودند. ان کسی که سینه سپر کرد و 15 خرداد را جواب گفت، همان مردم بودند. 9 دی ثابت کرد که مردم بصیرتشان بیشتر از خیلی هاست و آگاهی شان بیشتر از احزاب و گروههاست. چرا؟ چون حزب و گروهی ندارند که به نفع شخصی کار کنند دین را می فهمند و اسلام را به نفع اسلام و دین و انقلاب کار می کنند.

 قدر مردم را باید دانسن بین مردم باید اتحاد ایجاد کرد و همه را متوجه کرد و این مردمند که در صحنه هستند اختلاف اندازی در مردم و خدشه دار کردن دین و اعتقادات مردم از جنایات تاریخ و روزگار است که خدا نمی بخشد، که به این مسئله باید توجه داشته باشیم.

 

توجه دولت و مجلس به آمارهای واقعی در بین جامعه و مردم.

امروز یکی از عزیزان خدمتگزار که الان در تشکیلات ریاست جمهوری هستند و از خدمتگزاران قدیمی انقلاب و اسلام هستند شاید چند کلمه ای بعد از من صحبت کنند. این نکته را عرض کنم. عزیزانم در ادارات در ریاست جمهوری ها در تصمیم گیری ها؛ در مجلس الان بودجه هست هم برنامه 5 ساله هست در این مسائلدقت کنند.

اولا اگر می خواهند بفهمند در دنیا چه خبر است؟ بیایند در بازار بیایند در مردم ببینید چی است؟ ایا بی کاری و گرانی به کجا کشیده، ایا مبارزه با قاچاق و تورم به کجا رسیده، مردم چه کار می کنند، و چگونه زندگیشان را می گذرانند، این ملموس باشد برایشان به امارها اکتفا نکنند امارها یک چیزهای کامپیوتری است یک محاسبات اینطوری است البته محاسبات خوب است و امارهایی که هر کسی می دهد همیشه واقیات را نشان نمی دهد من یه وقت به یکی از عزیزان ریاست جمهوری مطرح می کردم که اقا شما در مسائل مردم اکتفا نکنید به گزارش وزراء چون انها از مسؤلانشان می گیرند و شاید درحرفهایشان مبالغه باشد و دقت نرده باشد شما افرادی از مردم از افراد پاک داشته باشید و گزارشهای میدانی جامعه را به شما بدهند. گزارشهای میدانی صنعت و بازار و صادرات را رکود را؛ اینها راگرانی ها را به شما بدهند اینها را امیرالمؤمنین هم داشت برای هر فرماندار دو نوع ناظر داشت که انها نمی دانستند برای هر استاندار و فرماندار یا نماینده نظارت داشت و از چند طریق مطالب انها را می گرفت و به انها می گفت. نامه های امیرالمؤمین گویای این مسئله است اگر رییس جمهور و وزرای محترم ما می خواهند دقیق باشند اطلاعات و اگاهی دقیق داشته باشند و حقایق را به مردم بگویند.

 سعی نکنند فقط از طریق گزارشها و امار باشد، سعی کنند از ناحیه مردم باشد و از اصحاب خاصی باشد که اینها صادقانه دلشان برای رئیس جمهور و حیثیت و شخصیت او بسوزد و واقیات را بگویند تا تصمیم واقعی بگیرندان شاءالله این مشکلات پیش نیاید.

مسولین دراجرای طرح خیابان قیام به خواست مردم توجه کنند.

درباره خیابان قیام که بازاری های ما مسائلی دارند و مشکلات برایشان درست می شود. این چیزی نیست ان شاءالله حل می شود ما به مسؤلین هم اشاره کردیم و گفتیم همه انها را خواسته ایم و تذکراتی داده ایم در جلسات مختلف و انها هم قول داده اند سریع مطلب را حل کنند که مشکلات بعدی پیش نیاید و طرح هایشان را بعدا عوض کرده اند طرح های بهتری را اورده اند در میدان کار اینطور که گفته می شود و طوری بشود که مشکلاتی برای بازاری های ما و برای مردم و در خرید و فروش ورفت و امد ایجاد نشود در عین حال ان ظاهر شهر حفظ شود و سریع تر هم کار کنند و سریع تر مشکل عزیزان بازار را حل کنند و اگر واقعا می دانند کارهایشان ایجاد مشکل می کند،تعوض کنند عیب ندارد از حرفشان برگردند مشکلی نیست. به قول مرحوم ایت الله بروجردی(رَحمَةُ الله عَلَیه)فرمودند: مرد ان است که سر حرفش نایستد. یعنی از حرفش برگردد اگر حقیقت را دید حرفش را رها کند و حقیقت را بگیرد.

 من توصیه می کنم به مسؤلین محترم، شورای شهر، شهردار محترم، میراث فرهنگی،کسانی که دست اندرکارند دقت کنند در پروژه هایشان و کسب و کار و برنامه های فرهنگی، مردم توجه بشود.

توجه دولت و مجلس به بودجه فرهنگ در برنامه پنج ساله و بودجه سال اینده.

سفارش می کنم به دولت محترم، عزیزانمان در مجلس، در برنامه پنجم و برنامه های بودجه اینکه مسائل فرهنگی را فراموش نکنند. مسائل فرهنگی و کمک به فرهنگ دینی به خصوص فراموش نکنند اگر دین در جامعه ضعیف شود اگر ارگانهای دین و فرهنگ دینی ضعیف شود حوزه های علمیه و (مؤسساتی) که مردم را هدایت می کنند، ضعیف بشوند؛این را می دانید هر چقدر دین مردم کمتر بشود تعهد کمتر می شود هرچقدر دین مردم کمتر شود،هر چه دین و تعهد مردم کمتر بشود، نفوذ خارجی و شیطان بیشتر می شود، وقتی نفوذ خارجی و شیطان بیشتر شد، گناه و معصیت و خلافکاری و اختلاس و دزدی و سرقت بیشتر می شود. انوقت باید صدبرابر خرج کنید برای مبارزه با مواد مخدر اخرش هم نمی شود صدبرابر خرج کنید جلو دزدی ها و فساد را بگیرید اخرش هم نمی شود شما مردم را دیندار کنید و در فرهنگ جامعه کار کنید. من اگر جای دولت بودم نصف بودجه ها را برای فرهنگمی گذاشتم.و فرهنگ یعنی تقویت دین در جامعه، تقویت اخلاق در جامعه،که همه چیز خوب می شد. دیگر نه مواد مخدریمی امد نه قاچاقی می امد نه دزدی و سرقت می امد و خیلی از چیزها حل می شد. پولهای انها را برمی داشتم و خرج مردم می کردم و باید ان شاءالله نماینده های ما و هم دولتها در ارتباط با بودجه و بخصوص قسمت فرهنگی که احساس می کنم کمرنگ دیده شده و توجه به ان نشده توجه شود بخصوص در برنامه 5 ساله ان شاءالله نتیجه خوبی داشته باشیم(تکبیر).

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ (1) اللَّهُ الصَّمَدُ (2) لَمْ يَلِدْ وَ لَمْ يُولَدْ (3) وَ لَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُواً أَحَدٌ (4)

ترجمه:بنام خداوند بخشنده مهربان

 1- بگو: خداوند يكتا و يگانه است.

2- خداوندى است كه همه نيازمندان قصد او مى‏كنند:

3- نزاد و زاده نشد.

4- و براى او هرگز شبيه و مانندى نبوده است.

وَالسَّلامُ عَلَیکُم وَ رَحمَةُ اللهِ وَ بَرَکاتُه.

 

پی نوشت:

 (1) سوره آل‏عمران : آيات 102

يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقاتِهِ وَ لا تَمُوتُنَّ إِلاَّ وَ أَنْتُمْ مُسْلِمُونَ.

ترجمه: اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد! آن چنان كه حق تقوى و پرهيزكارى است از خدا بپرهيزيد، و از دنيا نرويد مگر اينكه مسلمان باشيد (بايد گوهر ايمان را تا پايان عمر حفظ كنيد.

 

(2)سوره الإسراء (17): آيه70

وَ لَقَدْ كَرَّمْنا بَنِي آدَمَ وَ حَمَلْناهُمْ فِي الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ وَ رَزَقْناهُمْ مِنَ الطَّيِّباتِ وَ فَضَّلْناهُمْ عَلى‏ كَثِيرٍ مِمَّنْ خَلَقْنا تَفْضِيلاً.

ترجمه: ما بنى آدم را گرامى داشتيم و آنها را در خشكى و دريا (بر مركبهاى راهوار) حمل كرديم، و از انواع روزيهاى پاكيزه به آنها روزى داديم، و بر بسيارى از خلق خود برترى بخشيديم.

 

(3)سوره إبراهيم (14): آيه 33

وَ سَخَّرَ لَكُمُ‏ الشَّمْسَ‏ وَ الْقَمَرَ دائِبَيْنِ وَ سَخَّرَ لَكُمُ اللَّيْلَ وَ النَّهارَ.

ترجمه: خورشيد و ماه را كه با برنامه منظمى در كارند به تسخير شما در آورد و شب و روز را (نيز) مسخر شما ساخت.

 

 

(4)شعر معروف منسوب‏ به حضرت على علیه السلام.

ا تزعم انكجرم‏صغير؟

 

و فيك انطوى العالم الاكبر!

     

 

ترجمه:آيا گمان مى‏كنى كه تو موجود كوچكى هستى در حالى كه عالم بزرگ در تو خلاصه شده است؟ و نيز مى‏دانيم كه عالم هستى از يك نظر صفحه علم خدا و لوح محفوظ است.

 


(5)بحارالانوار، جلد 2، صفحه 32

قال للنبی صلی الله علیه وآله: مَنْ عَرَفَ نَفْسَهُ فَقَدْ عَرَفَ رَبَّه‏.

ترجمه:پيغمبر گرامى اسلام صلی الله علیه وآله فرمود: كسى كه خويش را بشناسد خداى خويش را شناخته است‏.

 

(6)تصنيف غرر الحكم و درر الكلم   233       جهل النفس .....  ص : 233

مَنْ جَهِلَ نَفْسَهُ كَانَ بِغَيْرِ نَفْسِهِ‏ أَجْهَل‏.

ترجمه: هر كه بنفس خود نادان باشد بغير نفس خود نادانتر بوده باشد.

 

(6)تصنيف غرر الحكم و درر الكلم    232       معرفة النفس و علائمه .....  ص : 232

أَفْضَلُ الْمَعْرِفَةِ مَعْرِفَةُ الْإِنْسَانِ‏ نَفْسَه‏.

ترجمه: افزونترين دانائى آدمى شناسائى نفس خودش است.

 

(7)غرر الحكم و درر الكلم               89       1715 .....  ص : 89

الْمَعْرِفَةُ بِالنَّفْسِ أَنْفَعُ‏ الْمَعْرِفَتَيْن‏.

ترجمه: شناسائى بنفس خود سودمندترين دو معرفت است.‏

 

(8)تصنيف غرر الحكم و درر الكلم               232       معرفة النفس و علائمه .....  ص : 232

أَفْضَلُ الْمَعْرِفَةِ مَعْرِفَةُ الْإِنْسَانِ‏ نَفْسَه‏.

ترجمه:افزونترين حكمت، آدمي نفس خود را بشناسد.

 

(9) همان.

غَايَةُ الْمَعْرِفَةِ أَنْ يَعْرِفَ الْمَرْءُ نَفْسَه‏.

ترجمه:غايت معرفت اينست كه مرد نفس خود رابشناسد.

 

 

 

دوشنبه ٦ دی ١٣٩٥ - ٢٢:٤٣
امتیازدهی