صفحه اصلي > خطبه ها   


خطبه‌های نماز جمعه یزد  22 تیر 97

باسمه‌تعالی

 

خطبه اول:

 

السَّلامُ عَلَیکُم وَ رَحمَةُ الله

اَعوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّیطانِ الرَّجیمِ

بِسمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحیمِ

الحمدالله رَبِّ العالمینَ بارئِ الخَلائقِ اَجمعینَ وباعِثِ الأنبیاءِ وَ المُرسَلینَ الَّذی خَلقَ الخلائِقَ بقدرتِهِ وَنَشَرَ الرِّیاحَ بِرَحمَتِهِ وَ وَتَّدَ بِالصُّخُورِ مَیَدانَ اَرضِهِ، نَستَغفِرُهُ وَ نَستَعینُهُ وَ نُؤمِنُ بِهِ وَ نَتَوَکَّلُ عَلَیهِ ثُمَّ الصَّلاةُ وَ السَّلامُ عَلی سَیِّدِنا وَ نَبیِّنَا اَبِی القاسمِ المُصطَفی مُحَمَّدٍ (صلی‌الله عَلَیهِ وَآلِهِ) وَ عَلی آلهِ الطَّیِّبینَ الطّاهِرینَ المَعصُومینَ المَکَرَّمینَ سیَّما بقیةِ اللهِ فِی الأَرَضینَ رُوحی وَاَرواحُ العالَمینَ لِتُرابِ مَقدَمِهِ الفِداءُ.

 

سفارش به تقوی

 

اوصیکم و نفسی عباد الله بتقوی الله و لزوم امره

 

قال الله تبارک‌وتعالی فی محکم کتابه: «وَیُنَجِّی اللَّهُ الَّذِینَ اتَّقَوْا بِمَفَازَتِهِمْ لا یَمَسُّهُمُ السُّوءُ وَلا هُمْ یَحْزَنُونَ»[1] فَاتَّقُوا اَللَّهَ عِبَادَ اَللَّهِ وَ اِعْلَمُوا أَنَّهُ مَنْ يَتَّقِ اَللّٰهَ يَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجاً مِنَ اَلْفِتَنِ وَ يُسَدِّدْهُ فِي أَمْرِهِ وَ يُهَيِّئْ لَهُ رُشْدَهُ وَ يُفْلِجْهُ بِحُجَّتِهِ وَ يُبَيِّضْ وَجْهَهُ وَ يُعْطِهِ رَغْبَتَهُ[2]

در خطبه اولم خودم و شما را به تقوا و پرهیز از گناه سفارش می‌کنم.

آیه‌ای که در اینجا قرائت شد به‌عنوان سفارش به تقوا، آیه 61 سوره زمر است. خداوند متعال برای کسانی که تقوا پیشه کنند و اطاعت خدا داشته باشد و دوری از گناه را سرمنشأ حرکت خود قرار بدهند چند فایده و خصلت برای این کار بیان نموده است.

کسانی که باتقوا باشند و اطاعت از خدا و رسول داشته باشند و از گناه پرهیز کنند.

در اینجا می‌فرماید کسانی که تقوا داشته باشند رستگار هستند. بندگان خدا! تقوا پیشه کنید. تقوا پیشه کردن یعنی با خدا بودن و در مسیر گناه قدم برنداشتن.

یکی از مسائل مهمی که باعث می‌شود انسان از فضائل و کمالات دور بشود و مورد غضب الهی قرار بگیرد و زمینه دنیا و آخرتش فاسد بشود گناه کردن است.

مهم این است که برای انسان اطاعت خدا و دوری از گناه مهم باشد. مسأله گناه در مقابلش مسأله اطاعت و تقوا است. ما که عبث آفریده نشده‌ایم و خداوند خالق ما است و در مسیر هدفی حرکت می‌کنیم که رسیدن به خدا و کمالات و جایگاه انسانیت است. انسان راهکارهایی را باید برای خودش داشته باشد که مهم‌ترین آن اطاعت خدا و ترک گناه است. انسان باید کاری کند که در محضر خدای متعال بتواند حجت داشته باشد تا در کارهایی که انجام می‌دهد رضایت خداوند را داشته باشد.

در قرآن هم می‌فرماید: اگر تقوا پیشه کنید هم راه‌کارهای خروج از فتنه‌ها را خدا به شما نشان می‌دهد که اعمال تخریبی فتنه گران در روح شما اثر نمی‌کند و هم در کارهایتان شما را موفق می‌کند و وسایل رشد شما را فراهم می‌کند و راه را برای ترقی و تکامل جامعه مهیا می‌کند و در روز قیامت روسفید در مقابل خدا و رسول و بندگان خدا هستید.

 

نسبت به آنچه علم نداریم سخن نگوییم

عمده این است که انسان گناه نکند. گناه زبان و فکر و عمل و مخالفت با حق مسائلی هستند که انسان را از خدا دور می‌کند و عمر انسان را فاسد می‌کند.

یک مثالی در این زمینه می‌زنم. در یک آیه‌ای که در سوره انفال است و آیه را به یکی از آیات سوره هود مستند می‌کنم چند توصیه دارد.

یکی از راه‌هایی که امیرالمؤمنین علیه‌السلام سفارش می‌کند انسان برای رسیدن به مقصود هوای نفسش را کنترل کند و راه‌کاری داشته باشد در این زمانه و فرصت‌هایی که الآن در دنیای امروز برای ما و جوانان و جامعه ما است که همه‌اش فرصت‌هایی است که می‌خواهد ما را از دین دور کند امیرالمؤمنین علیه‌السلام برای فرزندش توصیه‌هایی دارد که مناسب حال ما نیز هست.

می‌فرماید: «دَعِ اَلْقَوْلَ فِيمَا لاَ تَعْرِفُ وَ اَلْخِطَابَ فِيمَا لَمْ تُكَلَّفْ» در آن چیزهایی که آگاه نیستی و علم نداری درباره‌اش صحبتی نکن. اگر حرفی درباره چیزی می‌خواهی بزنی و یا قضاوت کنی اول عالم باشد و بعد آن را بگو. چیزی را که نمی‌دانی و خبر نداری و به آن علم نداری نگو. همچنین چیزی را که به آن اطمینان نداری گوش نکن.

... در آن چیزهایی که تکلیفت نیست و وظیفه نداری دقت کن! در آن وادی وارد نشو! ممکن است تو را به گمراهی بیندازد «وَ أَمْسِكْ عَنْ طَرِيقٍ إِذَا خِفْتَ ضَلاَلَتَهُ» راهی را که احتمال می‌دهی در آن گمراهی و ضلالت و بیراهه باشد نرو! کورکورانه حرکت نکن! کاری را که در آن موظف نیستی وارد نشو! چرا؟ «فَإِنَّ اَلْكَفَّ عِنْدَ حَيْرَةِ اَلضَّلاَلِ خَيْرٌ مِنْ رُكُوبِ اَلْأَهْوَالِ»[3] در مواقعی که تو می‌ترسی در حیرت گمراهی قرار بگیری چیزی نگو! زیرا بهتر از این است که جامعه را گمراه کنی. البته امربه‌معروف داشته باش و با آن‌هایی که اهل منکر هستند از در نهی از منکر وارد شو!

این نکته را برای این عرض کردم که در جامعه ما درباره فضاهای مجازی و حرف‌هایی که زده می‌شود و قضاوت‌هایی که می‌شود جوانان ما باید بسیار دقت و مراعات کنند. هر حرفی را نگویند و هر حرفی را نشنوند و دنبال هر سروصدایی نروند. در مسیر حق قرار بگیرند و حواسشان باشد فریب نخورند. هر کس حرفی زد و در نوشته و فضای مجازی مطلبی را بیان کرد فوراً نباید به آن‌ها اعتماد کرد و تن در داد مگر این‌که یقین کند و اطمینان داشته باشد که کار خوب است.

امیدوارم ان شاء الله ما توان داشته باشیم جوانان و عزیزان ما در مسیر مخالفت خدا پیش نروند و از کارهایی که نیم دانیم و حرف‌هایی که صحت آن‌ها را نمی‌دانیم پرهیز کنیم و قضاوت بیجا نکنیم و با تدبر و تأمل حرکت کنیم تا هم به گناه نیفتیم و هم فاسد نشویم و هم جامعه را از مسیرهایی که دشمنان می‌خواهند نجات بدهیم.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ ﴿١﴾ اللَّهُ الصَّمَدُ ﴿٢﴾ لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ ﴿٣﴾ وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ ﴿٤﴾

به نام خداوند بخشنده بخشایشگر

بگو: خداوند، یكتا و یگانه است; (۱)

خداوندى است كه همه نیازمندان قصد او می ‏كنند; (۲)

(هرگز) نزاد و زاده نشد، (۳)

و براى او هیچگاه شبیه و مانندى نبوده است! (۴)

 

 خطبه دوم

 

بِسمِ اللهِ الرَّحمَنِ الرَّحیم، اَلحَمدُلِلَّه رَبِّ العَالمین و صَلَّی‌اللهُ عَلَی سَیِّدَنا و نَبِیِّنَا اَبالقَاسِمِ المُصطَفَی مُحَمَّد صَلَی‌الله علیه و آله و عَلَی عَلِیٍّ اَمیرِالمؤمنین و عَلَی فَاطِمَةَ سَیِّدَةِ نِساءِ العالمین و عَلَی الحَسَنِ وَ الحُسَین سَیِّدَی شَبابِ اَهلِ الجَنَّة و عَلِیّ بن الحسین و مُحمّدَ بنَ عَلِیّ و جَعفَرَ بنَ مُحمّد و موسَی بنَ جَعفَر و عَلِیّ بن موسَی و مُحَمَّدَ بن عَلِیّ و عَلِیّ بن مُحمّد و الحَسَنَ بن عَلِیّ و مولانا صاحِبَ الزَّمان (عج) اَلَّلهُمَّ صَلِّ عَلَیهِ وَ عَلَیهم بِأفضَلِ صَلَواتِکَ وَ بَارِک عَلَیهِم بِأفضَلِ بَرَکاتِکَ.

 

در خطبه دومم چند نکته را می‌خواهم تذکر بدهم.

 

ماهیت نظام جمهوری اسلامی

در ارتباط با مسائل جهانی و بین‌المللی و حرکت‌هایی که در مجامع بین‌المللی چه اروپایی‌ها و چه آمریکایی‌ها و اسراییلی‌ها و سعودی‌ها سامان می‌دهند و از مزدوران منافقین نیز استفاده می‌کنند.

آن‌ها نیز فرصت را غنیمت می‌شمارند و با دلارهای سعودی این افراد را به جان مردم بیندازند. من نمی‌خواهم این توطئه‌ها را تشریح کنم همه می‌دانید.

ما انقلاب کردیم انقلابمان هم بر اساس مبنای اسلام و قرآن است و بر اساس سیره امیرالمؤمنین علیه‌السلام و اهل‌بیت علیهم‌السلام و امام حسین علیه‌السلام است. انقلاب ما یک کودتای حکومتی نبوده است. یک دعوا و جنگ بر سر ریاست‌ها نبوده است. اگر برخورد و مقاومتی بوده است برای تثبیت احکام قرآن و خدا و اسلام بوده است. همان کاری که پیامبر اکرم صلی‌الله علیه و آله 23 سال برای آن زحمت کشیدند و امیرالمؤمنین علیه‌السلام و امام حسن علیه‌السلام و امام حسین علیه‌السلام در این راه فدا شدند و علمای بزرگی برای اجرای احکام دین خدا تلاش کردند. هزار و چهارصد سال پیش این معنا پیگیری شد و ائمه ما تلاش کردند ولی اصل آن چیزی که دین و اعتقاد صحیح بود به دست ائمه ما تثبیت شد و آن‌ها خودشان یا در زندان‌ها و شکنجه‌گاه‌ها صبر کردند و سوختند تا این اسلام و اطاعت و عبادت خدا بماند. انقلاب ما نیز همین است. بر اساس حاکمیت اسلام و قرآن و خدا بر جامعه است. کسانی هم که در جمهوری اسلام مسئولیت پیدا می‌کنند نه به‌عنوان این‌که حاکمیت بر مردم دارند کار می‌کنند بلکه به‌عنوان نمایندگانی از اسلام و قانون خدا هستند و منصوب از ولایت‌فقیه و امام زمان (عج) هستند. از ریاست جمهوری تا یک مدیرکل و یک مدیر جزء و نیروهای نظامی و انتظامی. مسیر این‌ها مشخص است. برای خوش‌آمد یک شخص و طایفه و گروه و حزب کار نمی‌کنند. برای ترویج احکام و نجات دادن انسان‌ها از ضلالت و گمراهی باید کار کنند و از اهداف جمهوری اسلامی است. این اهداف به دست امام رحمة الله علیه پیاده شده است. حال دنیای استکبار یک‌چیز غریبی را در مقابل خود می‌بیند. یک حرکتی که پانصد سال تلاش آن‌ها برای تسلط بر جهان را به هم زده است.

 

استقامت و پایداری، کلید حل مشکلات

اگر مؤمن باشند و خداپرست باشند و اطاعت خدا بکنند خداوند اجازه نمی‌دهد که ظالمین بر گرده مسلمانان سوار شوند.

دشمنان این مرام را نمی‌پسندند و این حرکت به‌سوی خدا و مخالفت با ظالمین را نمی‌پذیرد. خدا در قرآن می‌فرماید: «وَلا تَرْکَنُوا إِلَى الَّذِینَ ظَلَمُوا» شما حق ندارید به ظالمین تکیه کنید و از آن‌ها کمک بخواهید و به آن‌ها کمک کنید تا در ظلمشان قوی تر شوند. «فَتَمَسَّکُمُ النَّارُ» آتش جهنم جایگاه شما است «وَمَا لَکُمْ مِنْ دُونِ اللَّهِ مِنْ أَوْلِیَاءَ ثُمَّ لا تُنْصَرُونَ»[4] غیر از خدا ولی و مربی و اولی بالتصرف دیگری ندارید. اگر این‌طور باشد و فرد دیگری را به‌عنوان ولی انتخاب کنید و زیر بار ظلم آن‌ها بروید کسی شما را یاری نخواهد کرد.

دشمنان این معنا را فهمیده‌اند و می‌خواهند این مرام و اخلاق و ارتباط با اهل‌بیت علیهم‌السلام را از ما بگیرند تا خودشان حاکم باشند و منافعش را ببرند و شما نیز توسری‌خور باشید. خداوند می‌فرماید سراغ آن‌هایی که ظالم هستند نروید. از آن‌ها کمک نخواهید. رو به آن‌ها ندهید. در جامعه خودتان حاکم نکنید. اگر این‌طور باشد اهل جهنم می‌شوید.

خدا در سوره انفال می‌فرماید: اگر در مقابل شما گروه‌هایی آمدند که خواستند فتنه کنند و از بین ببرند شش سفارش می‌کند که یکی از آن‌ها این است که ثابت‌قدم باشید و دست از دین برندارید و یاد و ذکر خدا را داشته باشید تا خدا شما را یاری کند. سست نشوید. در آیه دیگری در سوره هود دارد که احتیاج به تفسیر دارد. خداوند می‌فرماید: «فَاسْتَقِمْ کَمَا أُمِرْتَ وَمَنْ تَابَ مَعَکَ»[5] پیامبر! همان‌طور که مأمور هستی در کارت استقامت داشته باش! و من تاب معک و کسانی که با تو ایمان آورده‌اند. تو خودت پایدار و ثابت‌قدم باش و کسانی هم که با تو ایمان آورده‌اند نیز ثابت‌قدم باشند.

در روایت دارد که ابن عباس نقل می‌کند هیچ آیه‌ای بر حضرت نازل نشد «كانت أشد عليه و لا أشق من هذه الآية» مگر این آیه که بر پیامبر صلی‌الله علیه و آله خیلی سخت و مشکل آمد و گاهی وقت‌ها اصحاب پرسیدند که چطور شده است که این آیه نازل‌شده است پیر شده‌اید؟ حضرت فرمودند که سوره هود مرا پیر کرد؟ «شيبتني هود و الواقعة»[6] این آیه دستوری به من داده است که خیلی سخت است. باید تو و همراهانت در برابر ظلم دشمن مقاومت کنی و خدا نیز به شما کمک خواهد کرد. سست نشوید خدا به شما کمک می‌کند. این مسیر ما است. با این دستورات قرآنی که به ما می‌دهد خدای متعال ما را مأمور کرده است که برای حفظ دین و انقلاب و اصالت و ارزش‌ها و اعتقاداتمان بایستیم و پایداری کنیم تا خدای متعال نیز به ما کمک کند. وقتی می‌بیند که بندگانش پایدار و صبور هستند او نیز به ما عزت می‌دهد همان‌طور که تا الآن نیز در دنیا داده است. عزت متعلق به آن‌هایی است که صبور باشند و استقامت داشته باشند و سختی‌ها را به جان بخرند و انقلابشان را حفظ کنند.

می‌بینید در تاریخ فرعون‌ها آمدند و رفتند ولی موسی‌ها ماندند. مثل افرادی که در کشور ما هستند که تا یک اتفاقی می‌افتد پول‌هایشان را به خارج می‌برند ولی حاضر نیستند به هم‌وطنان خودشان توجه کنند. یا احتکار می‌کنند یا گران‌فروشی می‌کنند و مردم را در تنگنا قرار می‌دهند. این‌ها کسانی هستند که از مسیر منحرف هستند و باید حواسشان جمع باشد و در سلک مردم بیایند.

 

ضرورت تلاش مضاعف و توجه بیشتر مسئولین

مسئولین نیز باید به بیشتر به حال مردم توجه کنند و ستادهایی برای حذف بحران‌های اقتصادی و اجتماعی و مذهبی و فرهنگی تشکیل بدهند. خود مردم بیایند و در این زمینه کمک کنند و گرانی‌ها را برطرف کنند. نخبگان و علما در این زمینه همکاری کنند. در داخل همه‌چیز داریم و از حرکت‌های بسیجی و مردمی باید استفاده کرد و در مشکلات دست یکدیگر را بگیریم و خدا می‌تواند به ما کمک کند و برکت و مسائل اصلی هدایت در دست خدا است.

 

عدم اعتماد به غربی ها

 توکل به خدا داشته باشیم و فریب اروپایی‌ها و بسته‌های آن‌ها را نخوریم.

آن‌ها در طول تاریخ هیچ خدمتی به ما نکرده‌اند و تنها به منافع خودشان توجه کرده‌اند و به رشد ما کمکی نکرده‌اند بلکه هرکدام با شرکت‌ها و شرط و شروط‌هایی که برای ما گذاشته‌اند پول‌هایشان را برداشتند و رفتند و هر وقت می‌خواهند با ما قرارداد ببندند موانعی را ایجاد می‌کنند که سودی عاید ما نشود. در برجام همین کار را کردند و در قراردادهای دیگر نیز می‌کنند. هیچ اعتمادی نباید به آن‌ها داشته باشیم. رئیس‌جمهور و دولت باید فارغ از این‌ها خودشان را معطل این‌ها نکنند و به جامعه برگردند و مسائل خودمان راحل کنیم.

 

ضروت حفظ وحدت

مسائلی که باید در کشور رعایت کنیم این است که وحدت داشته باشیم و مسائل حاشیه‌ای را به جامعه نکشانیم. اختلافات را رو نکنیم. الآن وقت این کارها نیست. زمانی است که باید دست‌به‌دست هم بدهیم تا مردم را از دست شرارت‌های آمریکا و صهیونیست‌ها نجات بدهیم.

 

توجه به مسایل اقتصادی و فرهنگی

کارخانه‌ها جدی باشند و مبادا تنبلی کنند. بخصوص در مسائل فرهنگی باید جلوی نفوذ اجانب را بگیرند و جلوی فروشگاه‌هایی که لباس‌های مبتذل می‌فروشند بگیرند. در مسأله حجاب باید کار کنند.

در آب و برق باید دقت کنیم و تا می‌توانیم قناعت کنیم. الحمدلله یزدی‌ها در آن زمان‌ها معروف به قناعت هستند و الآن نیز همین‌طور هستند.

 

پاسداشت هفته شورای نگهبان

شورای نگهبان یک ‌دیده بان برای قانون اساسی است و باید مواظب باشند که قانونی غیر از اسلام تائید نشود. شورای نگهبان منتخب امام عزیز ما و مورد تائید ولایت‌فقیه است. این‌ها باید دقت کنند و دارند.

 

ضرورت پرداخت زکات در حل مشکلات

مسأله ایام برداشت گندم است و کسانی که این کار را می‌کنند زکات خودشان را بدهند. کشمش و خرما و چیزهایی که شامل زکات می‌شود. زکات بدهید تا خدا باران و برکت بدهد. برای حل مشکلات مردم همه باید دست‌به‌دست هم بدهیم و با مقاومت و کمک کردن به یکدیگر خدا نیز به ما کمک کند.

 

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ ﴿١﴾ اللَّهُ الصَّمَدُ ﴿٢﴾ لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ ﴿٣﴾ وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ ﴿٤﴾

به نام خداوند بخشنده بخشایشگر

بگو: خداوند، یكتا و یگانه است; (۱)

خداوندى است كه همه نیازمندان قصد او می ‏كنند; (۲)

(هرگز) نزاد و زاده نشد، (۳)

و براى او هیچگاه شبیه و مانندى نبوده است! (۴)

 

پی نوشت ها:[1]. سوره زمر آیه 61.

و خداوند كسانى را كه تقوا پیشه كردند با رستگارى رهایى مى‏بخشد; هیچ بدى به آنان نمى ‏رسد و هرگز غمگین نخواهند شد. (۶۱)

[2]. تحف العقول عن آل الرسول علیهم السلام , ج 1 , ص 232

[3].  نام کتاب : شرح نهج البلاغة نویسنده : ابن ابي الحديد    جلد : 16  صفحه : 63

فَأَصْلِحْ مَثْوَاكَ وَ لاَ تَبِعْ آخِرَتَكَ بِدُنْيَاكَ وَ دَعِ اَلْقَوْلَ فِيمَا لاَ تَعْرِفُ وَ اَلْخِطَابَ فِيمَا لَمْ تُكَلَّفْ وَ أَمْسِكْ عَنْ طَرِيقٍ إِذَا خِفْتَ ضَلاَلَتَهُ فَإِنَّ اَلْكَفَّ عِنْدَ حَيْرَةِ اَلضَّلاَلِ خَيْرٌ مِنْ رُكُوبِ اَلْأَهْوَالِ

 

[4]. سوره هود آیه 113

و بر ظالمان تكیه ننمایید، كه موجب مى‏شود آتش شما را فرا گیرد; و در آن حال، هیچ ولى و سرپرستى جز خدا نخواهید داشت; و یارى نمى‏شوید! (۱۱۳)

[5]. سوره هود آیه 112.

فَاسْتَقِمْ کَمَا أُمِرْتَ وَمَنْ تَابَ مَعَکَ وَلا تَطْغَوْا إِنَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصِیرٌ

پس همان‏گونه كه فرمان یافته‏اى، استقامت كن; و همچنین كسانى كه با تو بسوى خدا آمده‏اند (باید استقامت كنند)! و طغیان نكنید، كه خداوند آنچه را انجام مى‏دهید مى‏بیند! (۱۱۲)

 

[6]. نام کتاب : مجمع البيان في تفسير القرآن نویسنده : الشيخ الطبرسي    جلد : 5  صفحه : 304

قال ابن عباس ما نزل على رسول الله ص آية كانت أشد عليه و لا أشق من هذه الآية و لذلك‌ قال لأصحابه حين قالوا له أسرع إليك الشيب يا رسول الله شيبتني هود و الواقعة .

شنبه ٢٣ تير ١٣٩٧ - ٠٨:٢٢

 

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: