صفحه اصلي > خطبه ها   


خطبه‌های نماز جمعه یزد 8 تیر 97 

باسمه‌تعالی

 

خطبه اول:

 

السَّلامُ عَلَیکُم وَ رَحمَةُ الله

اَعوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّیطانِ الرَّجیمِ

بِسمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحیمِ

الحمدالله رَبِّ العالمینَ بارئِ الخَلائقِ اَجمعینَ وباعِثِ الأنبیاءِ وَ المُرسَلینَ الَّذی خَلقَ الخلائِقَ بقدرتِهِ وَنَشَرَ الرِّیاحَ بِرَحمَتِهِ وَ وَتَّدَ بِالصُّخُورِ مَیَدانَ اَرضِهِ، نَستَغفِرُهُ وَ نَستَعینُهُ وَ نُؤمِنُ بِهِ وَ نَتَوَکَّلُ عَلَیهِ ثُمَّ الصَّلاةُ وَ السَّلامُ عَلی سَیِّدِنا وَ نَبیِّنَا اَبِی القاسمِ المُصطَفی مُحَمَّدٍ (صلی‌الله عَلَیهِ وَآلِهِ) وَ عَلی آلهِ الطَّیِّبینَ الطّاهِرینَ المَعصُومینَ المَکَرَّمینَ سیَّما بقیةِ اللهِ فِی الأَرَضینَ رُوحی وَاَرواحُ العالَمینَ لِتُرابِ مَقدَمِهِ الفِداهُ.

رَبِّ اشْرَحْ لِی صَدْرِی وَیَسِّرْ لِی أَمْرِی وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِنْ لِسَانِی یَفْقَهُوا قَوْلِی[1]

 

سفارش به تقوی

 

اوصیکم و نفسی عباد الله بتقوی الله و لزوم امره

 

قال الله تبارک‌وتعالی فی محکم کتابه: «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَأَنتُم مُّسْلِمُونَ»[2]

در خطبه اولم خودم و شما را به تقوا و پرهیز از گناه سفارش می‌کنم. برای این‌که فرصت را زیاد نگرفته باشم چند جمله‌ای از نصیحت‌های امام علی علیه‌السلام را برای شما قرائت می‌کنم. در این توصیه حکمت گونه امام علی علیه‌السلام که هم ترغیب به تقوا است و هم دستور به پرهیز از گناه و هم موعظه و نصیحت است.

امام علیه‌السلام می‌فرماید: أمّا بَعد فَإنَّ المَكرَ و الخَديعَةَ في النّار مکر و فریب در آتش است. کسی که مکر داشته باشد و نسبت به مردم خدعه کند و حرکت‌هایی انجام داد که برای مردم ضرر دارد و ازنظر معنوی و ظاهری آسیب آور است جایگاهشان آتش است فكونوا مِنَ الله عَلَى وَجَل از خدا بترسیم و مِن صَولَتِهِ عَلَى حَذَر از قدرت و آگاهی خدا نسبت به اعمال و کردارمان بترسیم إن الله لا يُرضِى لِعِبادِهِ بَعدَ إعذارِهِ و إنذارِهِ استطراداً و استدراجاً مِن حَيثُ لا يَعلَمون خداوند متعال بعد از این‌که برای ما انذارکنندگان و پیامبرانی فرستاده است راضی نیست که بندگانش بدون علم و نادانسته در ضلالت و گمراهی قرار بگیرند و خیال کنند که راه خوب می روند و حال آن که مسیر باطل انتخاب می‌کنند. بعد می‌فرماید از آن چیزی که پیامبر صلی الله علیه و آله از خبرها و وعده و وعیدهای الهی آورده است غافل نباشید و در مسیر حرکت سعی کنید با غافلین و کسانی که در مسیر گناه و مقابله با خدا هستند نباشید، يَهوي مَعَ الغَافِلين، و يَغدو مَعَ المُذنِبين، از کسانی نباشید که صبحشان را با گناهکاران می گذرانند و دوست غافل انتخاب می‌کنند و يُجادِلُ في طاعَةِ الله المؤمنين، در باره اطاعت خدا با بندگان خدا مجادله می‌کنند و يستحسن تمويه المترفين همچنین از کسانی که در دین بی‌پروا هستند و کمک مالی و تشویق می‌کنند و در مسیر غیر دین حرکت می‌کنند نباشید فهؤلاء قوم شرحت قلوبهم بالشبهة، این‌هایی که این‌گونه هستند قلبشان از شبهه پر است و برای نزدیک شدن به غیر خدا حرکت می‌کنند وحسبوا آن‌ها لله قربة خیال می‌کنند که کار خوبی انجام می‌دهند. کسانی که در مسیری حرکت می‌کنند که گناه و بدی‌ها و بی‌دینی‌ها را تقویت می‌کنند و به آن‌هایی که می‌خواهند در مسیر غیردین حرکت کنند مجال می‌دهند مسیر آن‌ها اشتباه است. خیال می‌کنند کارشان صحیح است وذلك لأنهم عملوا بالهوى، وغيروا كلام الحكماء، این برای این است که عملشان مطابق هوای نفس است و مطابق آن چیزی که خدا می‌خواهد نیست. آن چیزی که رفافت حزبی می‌خواهد در آن است ولی رضای خدای در آن نیست وحرفوه بجهل وعمى، کلام بزرگان را از روی نادانی تحریف می‌کنند و طلبوا به السمعة والرياء برای این کار نام و نشان و ریاکاری را می‌خواهند بلا سبيل قاصدة، ولا أعلام جارية، ولا منار معلوم إلى أمدهم، نه راه مستقیمی و نه چراغ راهنمایی دارند و در همین ضلالت عمر می‌گذرانند. گاهی وقت‌ها به مقاصدشان می‌رسند و گاهی وقت‌ها نیز نمی‌رسند. وقتی عمر این اشخاص فرا می‌رسد و ندای عزرائیل را می‌شنوند و فوری متوجه می‌شوند و از کردار خودشان پشیمان می‌شوند و می‌خواهند برگردند ولی راهی برای بازگشت ندارند.

حضرت می فرمایند: وإني أحذركم هذه المزلة وآمركم بتقوى الله الذي لا ينفع غيره، از خدا بترسید. صحبتی که می خواهید بکنید و حرکتی که می خواهید بکنید باید رضایت خدا در آن باشد نه رضایت دیگران و رضایت شیطان. من شما امر می‌کنم به تقوایی که هیچ‌چیزی غیرازآن به درد شما نمی‌خورد فلينتفع بنفسه إن كان صادقا برای خودتان بهره‌گیری کنید اگر راست می‌گویید. از اصلاح ضمیر خودتان بهره‌گیری کنید. سعی کنید باطن خودتان را صاف کنید. غل و غش و رضایت نفس را از خودتان دور کنید. بجایش رضایت و اطاعت خدا را برای خودتان داشته باشید. فإنما البصير من سمع وتفكر بصیر آن‌کسی است که بشنود و تفکر کند. حرکتی که می‌خواهد بکند در آن تفکر کند ونظر وأبصر وانتفع بالعبر عبرت بگیرد و تدبر کند. نصیحت رسول خدا صلی الله علیه و آله یادش بیاید به کسی که چند بار از حضرت سؤال کرد که مرا نصیحت‌کنید. حضرت فرمودند: اگر نصیحت‌کنم می‌شنوی؟ گفت: بله. بعد از این‌که اتمام‌حجت کرد فرمود: اذا هممت بشیء فتدبر عاقبته اگر تصمیم بر کار و حرکت و گفتاری گرفتی عاقبتش را بسنج. اگر رضایت خدا و اصلاح و خوب است و به درد قیامت و کار مردم می‌خورد انجام بده و اگر به ضرر آخرت است و خدا راضی نباشد و به ضرر مردم باشد نگو و صبر کن و نیتت را عوض کن. آن‌کسی که گوش حرف کن است کسی است که فکر کند و تأمل کند و از عبرت‌هایی که روزگار به او نشان می‌دهد استفاده کند. و سلك جددا واضحا راه جدید را بپیماید يتجنب فيه الصرعة في الهوى، سعی کند از هوای نفس شکست نخورد ويتنكب طريق العمى، مسیر کوری و نادانی را نرود ولا يعين على فساد نفسه[3] خودش بر تخریب نفسش کمک نکند. از راه کور و تاریک بدور باشد. بنابراین مسیر را مسیر حق قرار بدهد.

امیدوارم خدای متعال به ما توفیق بدهد که مسیر حق و رضایت خدا را بر هوای نفس و خواسته‌های شیطانی و تحریکات دشمن غلبه بدهیم و خودمان را به زیور تقوا مزین کنیم.

 

 

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ ﴿١﴾ اللَّهُ الصَّمَدُ ﴿٢﴾ لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ ﴿٣﴾ وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ ﴿٤﴾

به نام خداوند بخشنده بخشایشگر

بگو: خداوند، یكتا و یگانه است; (۱)

خداوندى است كه همه نیازمندان قصد او می ‏كنند; (۲)

(هرگز) نزاد و زاده نشد، (۳)

و براى او هیچگاه شبیه و مانندى نبوده است! (۴)

 

 خطبه دوم

 

بِسمِ اللهِ الرَّحمَنِ الرَّحیم، اَلحَمدُلِلَّه رَبِّ العَالمین و صَلَّی‌اللهُ عَلَی سَیِّدَنا و نَبِیِّنَا اَبالقَاسِمِ المُصطَفَی مُحَمَّد صَلَی‌الله علیه و آله و عَلَی عَلِیٍّ اَمیرِالمؤمنین و عَلَی فَاطِمَةَ سَیِّدَةِ نِساءِ العالمین و عَلَی الحَسَنِ وَ الحُسَین سَیِّدَی شَبابِ اَهلِ الجَنَّة و عَلِیّ بن الحسین و مُحمّدَ بنَ عَلِیّ و جَعفَرَ بنَ مُحمّد و موسَی بنَ جَعفَر و عَلِیّ بن موسَی و مُحَمَّدَ بن عَلِیّ و عَلِیّ بن مُحمّد و الحَسَنَ بن عَلِیّ و مولانا صاحِبَ الزَّمان (عج) اَلَّلهُمَّ صَلِّ عَلَیهِ وَ عَلَیهم بِأفضَلِ صَلَواتِکَ وَ بَارِک عَلَیهِم بِأفضَلِ بَرَکاتِکَ.

در خطبه دومم چند نکته را می‌خواهم تذکر بدهم و سعی می‌کنم خلاصه کنم ولی چون مطالب ضروری است ان شاء الله صبر می‌کنید.

گرامیداشت یاد شهدای هفتم تیر

هفتم تیر که دیروز بود روز شهادت شهدای هفتم تیر و سید شهدای آن‌ها شهید بهشتی و بزرگان ما از قوه قضاییه و وزرای محترم و اقشار مهم در تصمیم‌گیری بود. روز قبل از آن سالگرد ترور رهبر معظم انقلاب بود و هفت‌تیر نیز حلقه دوم آن اجرا شد که شهادت بسیاری از بزرگان در حزب جمهوری اسلامی بود و برنامه‌ریزی‌شده بود که کلاً حکومت و حاکمیت اسلام را جمع کنند با عوامل نفوذی‌شان که منافقین بودند.

بنا بوده است که برخی کسان دیگر در حزب بیایند ولی نرسیده بودند که اگر رسیده بودند سرمایه جمهوری اسلامی از دست می‌رفت. شهادت شهید بهشتی و این بزرگان کم فاجعه‌ای نبود و دشمن خوشحال شده بود که همه‌چیزتمام است. روز قبلش نیز ترور مقام معظم رهبری بود که خدا نخواست و ایشان را ولو به‌صورت جانباز برای ما نگه داشت که خدا را بر این معنا شکر می‌کنیم و نسبت به این بزرگانی که از دست دادیم انسان‌های شجاع، عاقل، مجاهد، مبارز، اندیشمند و دلسوز و فکور و هوشمند که مثل امثال شهید بهشتی و رجایی و باهنر بودند گوهرهایی در انقلاب بودند که منافقین با شقاوتشان آن‌ها را از ما گرفتند به خیال این‌که همه‌چیزتمام می‌شود و انقلاب اسلامی از هم می‌پاشد و آن‌ها می‌توانند دوباره حکومت ظالمانه شاهنشاهی را برگردانند.

ایستادگی و شجاعت امام رحمة الله علیه و مردمی که پشت سر ایشان بودند نگذاشت که آن‌ها به این هدف برسند.

گرامیداشت یاد و خاطره شهید آیت الله صدوقی (ره)

یازدهم تیر یکی از همین سلسله حرکت‌ها در یزد خود ما یعنی شهادت شهید صدوقی بود. همه شاهد بودیم که شهادت ایشان جزو سلسله برنامه‌ریزی منافقین برای حذف بزرگان انقلاب و دین بود و به قول خودشآنجامعه بی طبقه توحیدی را ترسیم کنند که مخلوطی از کمونیست و اسلام بود. بازهم این توطئه منافقین بود و این شهید بزرگوار و عزیز ما که استوانه بزرگی در غرب و شرق و مرکز ایران بود و همه جای ایران را نظر داشت و سخاوت و بخشش و دلسوزی و هدایت و برنامه‌ریزی‌اش همه ایران را شامل می‌شد. چه آن زمانی که جبهه‌ها بود که همه جبهه‌ها را رسیدگی می‌کرد و چه قبل از انقلاب که به اوضاع زندانیان انقلابی رسیدگی می‌کرد و پول برای آن‌ها می‌فرستاد. چه اگر در هرکجای کشور زلزله اتفاق می‌افتاد اولین کسانی که می‌رفتند گروهی بود که از یزد و توسط شهید صدوقی اعزام می‌شد. مردم یزد نیز در این حرکت‌های خوب سهیم بودند و برای انقلاب رنج‌ها و زحمت‌ها کشیدند که باید از مردم خودمان تشکر کنیم.

قدردانی از بازاریان یزد

در همین رابطه تشکر می‌کنم از بازاریان و مردم و جوان‌ها و همه‌کسانی که در این دارالعباده یزد هستند که به‌وسیله ارشادات شهید بزرگوار و علما و بزرگان و شاگردان مکتب حاج شیخ میراث دار این عالمان بزرگ هستند و در هیچ‌کدام از این توطئه‌های دشمن شرکت نداشتند. این عزت و عظمت شما است که اگر فتنه‌گرانی باعث شدند حرکت‌هایی در کشور انجام شود و تظاهراتی علیه انقلاب صورت بگیرد شرکت نداشتید. بازاریان ما صبور بودند و سختی‌ها را تحمل می‌کنند. مسائلی که پیش‌آمده که ان شاء الله زودگذر است و توطئه‌هایی که مثلث صهیونیست و آمریکا و سعودی علیه ما دارند باقی ماندنی نیست و تمام می‌شود. البته کشور و مردم و دولت اذیت می‌شوند ولی این صبر و بردباری و آینده‌نگری و توکل شما به خدای متعال و توسلات به ائمه علیهم‌السلام به‌عنوان الگو برای بقیه کشور شناخته‌شده‌اید. به‌هرحال اینجا حسینیه ایران است. شما مردم بیشترین روضه‌خوانی و محافل امام‌حسینی و بیشترین خرج‌ها را در مورد اسلام و دین‌دارید. حق هم همین است که ما از همه مردممان تشکر کنیم. از همه جوانانمان و همه‌کسانی که شاگردان مکتب امام صادق علیه‌السلام و شاگردان شهید صدوقی و حاج شیخ و بزرگان دیگر هستند.

نکاتی درباره اتفاقات اخیر بازار تهران

من در همین چند روز گذشته که بعضی‌ها در بازار تهران فتنه‌هایی کرده بودند و بازار را ترسانده بودند که آن‌ها نیز دستگیر شدند. خیلی شنیدم که اینجا به بازار زنگ می‌زدند که شما نیز بازار را تعطیل کنید. عزیزان ما گوش نکردند و مقاومت کردند و آن تدین و ایمان و صبوری و نجابت و عشقشان به امام حسین علیه‌السلام نگذاشت که یزد ما به آن مسیر برود. ان شاء الله همه شما موفق باشید و این توطئه آمریکا را خنثی کنید.

در ارتباط با توطئه آمریکا و جنگ روانی و جنگ اقتصادی و جنگ فرهنگی که علیه ما راه انداخته‌اند و بخصوص جنگ رسانه‌ای که علیه ما راه انداخته‌اند، هرروز علیه ما مصاحبه می‌کنند و می‌گویند ایران یک یا دو ماه دیگر چه می‌شود و همه آن‌ها بر این معنا اتفاق پیدا می‌کنند که ایران را محاصره کنند؛ اما بدانید که خدا آن‌ها را موفق نمی‌کند. کشور ما کشور امام زمان عجل الله فرجه است. کشوری است که هزاران شهید داده است. انقلاب ما انقلاب خدایی است. امام زمان دارد. صاحب دارد. ممکن است توطئه کنند و برخی از خرابکاری‌ها را انجام دهند و ما را به‌زحمت بیندازند ولی اگر مسئولین ما هشیار و بیدار و جدی در کار باشند و ازآنچه در درون دارند استفاده کنند و همان‌طور که امام و مقام معظم رهبری فرمودند از قدرت و اراده خودمان استفاده کنیم و تفرقه را کنار بگذاریم مسلم بدانیم که دشمن نمی‌تواند کاری کند.

خدا می‌فرماید: اگر شما دین خدا را نصرت کنید ما شما را کمک می‌کنیم خدا که قدرتش بزرگ‌تر است. ما قدم‌های شما را قابت قدم نگه می‌داریم.

 

توصیه به دولت که جدی تر کار اقتصاد را دنبال کند.

به‌هرحال مسئولیت دولت و مسئولین بالاتر این است که جدی باشند و تحول ایجاد کنند و [همه] دست‌به‌دست هم بدهیم. بارها تکرار کرده‌ام که از همه نیروها و قدرت‌هایی که داریم بدون ملاحظه حزبی استفاده کنیم. امروز وقت این کارها و حرف‌ها نیست. همه ما باید برای مبارزه با استکبار و توطئه‌ها دست‌به‌دست هم بدهیم. آن‌ها رحم نمی‌کنند به زن و بجه و کوچک و بزرگ و آن فرقه و این فرقه توجهی ندارند بلکه دین و انقلاب شما را می‌خواهند. خودشان گفته‌اند که می‌خواهند ما را زندانی کنند و توسری‌خور کنند. یکی از آمریکایی‌ها گفته بود که اشکال ایرانی‌ها دو چیز است: یکی این‌که با ما نیست و حرف ما را گوش نمی‌کند و سیاست‌های ما را تائید نمی‌کند. دیگری این‌که اسراییل را به رسمیت نمی‌شناسد.

اشکال ما پیش آن‌ها این است که تابع ظلم و ستم و استکبار نیستیم تابع امام حسین علیه‌السلام هستیم. تابع هیهات منا الذله که امام حسین علیه‌السلام گفته است هستیم.

خودمان را به ذلت نیندازیم و زن و بچه‌مان را دست آمریکایی‌ها ندهیم و فتنه‌های آن‌ها در ما رخنه نکند. آن‌ها می‌خواهند مثل برخی کشورهای عربی باشیم که در مورد آن‌ها می‌گویند این‌ها گاو شیرده هستند آن‌ها را می‌دوشیم و بعد آن‌ها را ذبح می‌کنیم. این همان تعبیری است که رئیس‌جمهوری آمریکا گفته است.

آیا واقعاً باید تسلیم شویم؟ آیا این مسیر را می‌توانیم برای ملتمان بااین‌همه شهیدی که داده‌اند انتخاب کنیم؟ می‌توانیم خون شهدا را پایمال کنیم؟ می‌توانیم خون امام حسین علیه‌السلام را پایمال کنیم؟ آیا درست است؟ نسل آینده به ما چه می‌گوید؟ اهل‌بیت علیهم‌السلام به ما چه می‌گویند؟ چرا صبر نکردید؟ چرا مقاومت نکردید؟ چرا دعوا کردید؟ چرا به سروکله هم زدید؟ چرا برای خدا کار نکردید؟ چرا جدی نبودید که دینتان را از دست دادید؟ پس باید صبر کرد و در مقابل جنگ روانی ایستاد.

دولت محترم باید از همه نیروها استفاده کند. نیروها را در گمرک‌ها بفرستند و در مرزها و کاروان‌هایی که جنس قاچاق می‌آورند. در ارز و غیره توجه کنند. اگر خودشان نمی‌توانند یا تخصص کم دارند از جوانان متخصص استفاده کنند و فکر این گروه و آن گروه نکنند تا این‌که از این مسأله نتیجه بگیریم.

یک مسأله دیگر نیز می‌خواهم عرض کند و دو آیه نیز می‌خواهم بخوانم.

 

مشکل کمبود آب در استان

یک مسأله ای که داریم مسأله آب است. آب در استان ما و در خیلی جاها و هم در اصفهان و چهارمحال و جاهای دیگر مسأله آب مسأله مهمی شده است. به همین دلیل همه به تکاپو افتاده‌اند تا مسأله آب را جبران کنند. عزیزان ما باید فکر کنند و جدی باشیم و منابع آب پیدا کنیم. کشور ما بخصوص استان ما مشکلات جدی در این رابطه دارد.

آن طوری که خودم در جریان هستم مسئولین ما در استان فکر این معنا هستند و جلساتی دارند و در جلساتی که در بندرعباس برگزار شد و خودم نیز حضور داشتم از راه‌های مختلف از خلیج‌فارس و دریای عمان دارند فکر می‌کنند تا آب را به‌جاهای دیگر برسانند. از استان‌های هم‌جوار استفاده کنیم و تلاش زیادی می‌شود؛ اما تلاش بیشتر و جدیت بیشتر باید بشود. من از استاندار محترم تشکر می‌کنم که دراین‌باره جدی است و شب و روز را برای این کار گذاشته است ولی جدیت بیشتر می‌خواهد.

در ارتباط با آبی که از چهارمحال به اینجا می‌آید و از اصفهان جدا می‌شود و یک مقداری آب به اینجا از طریق لوله می‌آید. مردم ورزنه و اطراف مشکل آب دارند. اوایل یک مشکل آب داشتند و بجای این‌که برنامه‌ریزی کنند لوله‌ها را خراب می‌کردند و می‌شکستند و هرروز نیروهای ما با هزینه‌های زیادی آن را تعمیر می‌کردند. الآن نیز همین‌طور است و البته می‌خواهند به خراب‌کاری تبدیل کنند تا مردم یزد را بشورانند یا نیروهای آنجا یک نفر را بکشند و آن‌ها در بوق کنند و برای استان مشکل درست کنند. این مسأله بسیار حساس است.

در یکی دو ماه گذشته چندین بار لوله‌ها و تیر برق‌ها را خراب کرده‌اند که بیشتر وقت‌ها من خبر دارم که آقای استاندار شب‌ها را نمی‌خوابید تا این مشکل را درست کند. جلسه با استاندار اصفهان، در مجلس، جلسه در شورای عالی امنیت ملی و جلسه در دولت را پیگیری می‌کنند.

مسأله مهمی که از سر ما گذشت. برنامه‌ریزی‌شده بود و کوشش شده بود که آبی که به استان تخصیص داده‌اند را به‌صورت قانونی حذف کنند. این برای استان خیلی بد می‌شد. وقتی ایشان فهمیده بود با هم صحبت کردیم و جلسه گذاشتیم و نامه‌ای مشترک برای دیوان عدالت اداری نوشتیم. در آن نامه استدلال شد و ایشان نامه را به آنجا بردند و رئیس دیوان را متقاعد کردند. رئیس دادگاه آنجا به نامه و صحبت‌ها توجه کرد و الحمدلله آن خطر با تلاش‌های شبانه‌روزی آقای استاندار رفع شد.

خیلی شب‌ها می‌دیدیم که این عزیزان در استانداری و جاهای دیگر نمی‌خوابیدند تا مشکل را حل کنند. مترصد هستند. در جلسه تهران که با رئیس‌جمهور و وزیر جلسه دارند یک‌دفعه به آن‌ها خبر می‌دهند که لوله آب را زده‌اند. خودشان را به‌سرعت می‌رسانند تا مشکل را حل کنند. کارهای زیادی می‌شود. بخصوص در این ایام که توطئه نیز هست. من حدس می‌زنم که یک توطئه و خرابکاری باشد. همه باید تلاش کنند. ما در جریان هستیم و تلاش و کوشش آن را می‌بینیم. ان شاء الله دعا می‌کنیم موفق شوند. ان شاء الله دعا می‌کنیم که مردم ورزنه و استان اصفهان موردتوجه بیشتر قرار بگیرند. استاندار اصفهان و نیروی انتظامی که در آن منطقه است. هرماه چندین میلیون تومان پول می‌دهیم برای نهار و شام و مأمورانی که در آنجا هستند. برای استان خرج دارد و برای ما خرج می‌تراشند؛ اما چاره‌ای نیست و برای حفظ آمدن آب و قطع نشدن آب باید تلاش کنیم. البته دارند برنامه‌ریزی‌هایی می‌کنند که این مشکلات حل شود ولی بالاخره این مشکلات هست و شما باید در جریان باشید.

شنیدم بعضی‌ها انتقاد می‌کردند. بدانید این مشکلات هست. عزیزان دارند کار می‌کنند. استاندار محترم به‌طورجدی مدتی است که کارهای دیگر را لغو می‌کنند و فقط دنبال حل مسأله آب هستند. ما از زحمات ایشان تشکر می‌کنیم. شما هم بدانید که در مورد مسأله آب این کارها می‌شود.

من خودم اصفهان رفتم و با امام‌جمعه اصفهان و آیت‌الله مظاهری راجع به مسأله آب و آرام کردن این‌ها صحبت کردم. امام‌جمعه اصفهان صحبت کرد و متأسفانه با ایشان برخورد کردند که از ما و مسأله آب یزد دفاع کردند. امیدواریم توطئه نباشد و افرادی به عقل بیایند و خدا نیز کمک کند که این مشکل حل شود.

الآن که مشکل آب‌داریم و هرروز باید چاهی بکنند و طعم آب‌ها کم‌کم عوض می‌شود. نگرانی‌هایی مانند مسأله بیکاری داریم. ارگان‌های ما درصدد باشند تا کاری را انجام دهند که به درد مردم بخورد. ضروری باشد. فرهنگ پایداری و فرهنگ مصرف آب و برق مردم بالا برود. کار فرهنگی همه‌اش جشن گرفتن و کارهایی که خدای‌نکرده گناه باشد نیست. در چهلمین سال انقلاب هستیم. در جلسه‌ای با آقای استاندار و دیگران بودیم. بحث بر این بود که در چهلمین سال انقلاب چه بکنیم؟ همه ما بر این معنا متفق بودیم که اسمش را جشن نگذاریم. اسمش را چهلمین سال انقلاب بگذاریم و یک بازخوانی حرکت انقلاب کنیم. بررسی کنیم که ارگان چه کرده‌اند؟ اگر خوب کارکرده‌اند تقویت کنند و اگر بد کارکرده‌اند اصلاح کنند. اسمش را نیز جشن نمی‌گذاریم. اسمش را برنامه‌ریزی و بازخوانی حرکت چهل‌ساله انقلاب می گذاریم. در این رابطه مقالاتی نوشته شود و متخصصین نظرات خودشان را بگویند. لذا توصیه می‌کنم که این مسائل جزئی و اختلافات را به روزنامه‌ها نکشانند. اختلافات پیش نیاید. کارهایی که ضروری نیست انجام ندهند. کارهایی که در آن‌ها گناه و معصیت و احیای فرهنگ غرب و فرهنگ شاهنشاهی است انجام ندهند.

جهانی شدن یزد و توجه به فرهنگ دینی این شهر

در ارتباط با جهانی‌شدن یزد باید عرض کنم که نمی‌دانم این مسأله چه فایده‌ای برای یزد دارد؟ من که ندیدم برای یزد فایده‌ای داشته باشد به‌جز این‌که بخواهند فساد غربی را بیاورند. حالا جهانی شده است و ان شاء الله خیر است و همه استفاده کنند؛ اما این جهانی‌شدن نباید ما را به این سمت ببرد که از مقدساتمان و کارهای خوب استفاده نکنیم. این خانه‌های زیبایی که با خشت و گل و هنر و هنرنمایی هنرمندان ما ساخته‌شده است هرکدام از آن‌ها یک فرهنگ و آموزش دارد. آموزش دینی و تلاش و جدیت و حساب ‌و کتاب دارد. به‌نظام مهندسی گفته‌ام که بروید این خانه‌ها را نگاه کنید. این خانه‌هایی که با نقشه‌های غربی برای ما می‌سازید که اولی که وارد خانه می‌شویم باید چراغ روشن کنیم. در آشپزخانه و اتاق باید چراغ روشن کنیم. همه‌اش باید با مسأله برق و آب و گاز و سرمایش و گرمایش باید سروکار داشته باشیم. ولی قدیمی‌ها خانه می‌ساختند و وقتی در روز وارد خانه می‌شدید برق لازم نداشت و گرما و سرما را حفظ می‌کرد. از جهانی‌شدن این استفاده را بکنید.

هر دری دو کوبه داشت. یک کوبه متعلق به زن بود و یک کوبه متعلق به مرد است. خانم که می‌آید کوبه خودش را بزند و خانم داخل خانه بفهمد که زن است و اگر مرد می‌زند خانم داخل خانه بفهمد که مرد است. این‌ها هنر است. این‌ها چیزهای خوب است. این‌ها را فرهنگ‌سازی کنید. جدیت و تلاش و کوشش و هنرنمایی آن‌ها را فرهنگ‌سازی کنید.

 

توجه مسؤلین مشکلات مردم در این موقعیت

ان شاء الله همه این موقعیت و مسئولیت را درک کنیم. ادارات و مسئولین ما جدی باشند و دنبال طرح‌ها و برنامه‌ریزی‌های جدید باشند. برای مسأله بیکاری و گرانی چاره‌ای بیندیشند. مردم ما نیز صبور هستند ولی ما نیز نباید غافل باشیم و باید برنامه‌ریزی کنیم و از حرف‌ها و مقاله‌های غیر لازم و چیزهای بی‌خودی که مردم را سرگرم می‌کند و به جان هم می‌اندازد پرهیز کنیم. ان شاء الله همه دست‌به‌دست هم بدهیم و به خدا توکل کنیم و علیه استکبار بایستیم و خودمان را خودکفا کنیم و زمینه اطاعت و قرب خدا را در جامعه فراهم کنیم تا خدا به ما نظر کند. در زمان جنگ این‌گونه بودیم و حالا نیز همین کار را بکنیم تا خدا ما را دوست بدارد و ببیند که غافل و گنه‌کار نیستیم. به کمک و عنایت و امداد خدا و امام زمان عجل الله تعالی فرجه احتیاج داریم. تا متقی نباشیم و از گناه دوری نکنیم و قدر این نعمت خدا را ندانیم خدا کمک نمی‌کند. ان شاء الله خدای متعال عنایت و لطف می‌کند و مکر و حیله‌های دشمنان را به خودشان برمی‌گرداند و ما نیز سالم وغانم باشیم.

 

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ ﴿١﴾ اللَّهُ الصَّمَدُ ﴿٢﴾ لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ ﴿٣﴾ وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ ﴿٤﴾

به نام خداوند بخشنده بخشایشگر

بگو: خداوند، یكتا و یگانه است; (۱)

خداوندى است كه همه نیازمندان قصد او می ‏كنند; (۲)

(هرگز) نزاد و زاده نشد، (۳)

و براى او هیچگاه شبیه و مانندى نبوده است! (۴)

 

پی نوشت ها:[1]. سوره طه، آیات 25 تا 28.

(موسى) گفت: پروردگارا! سینه‏ام را گشاده كن; (25) و كارم رابرایم آسان گردان! (26) و گره از زبانم بگشاى; (27) تا سخنان مرا بفهمند! (28)

 

[2]. سوره آل عمران، آیه 102.

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَأَنتُم مُّسْلِمُونَ

اى کسانى که ایمان آورده اید! آن گونه که حق تقوا و پرهیزگارى است، از (مخالفت فرمان) خدا بپرهیزید; و جز بر آیین اسلام از دنیا نروید.

 

[3]. تحف العقول، ابن شعبة الحراني، ج1، ص154.

أما بعد فإن المكر والخديعة في النار فكونوا من الله على وجل ومن صولته على حذر. إن الله لا يرضى لعباده بعد إعذاره وإنذاره واستطرادا واستدراجا من حيث لا يعلمون ولهذا يضل سعى العبد حتى ينسى الوفاء بالعهد ويظن أنه قد أحسن صنعا ولا يزال كذلك في ظن ورجاء وغفلة عما جاءه من النبأ يعقد على نفسه العقد ويهلكها بكل جهد وهو في مهلة من الله على عهد، يهوي مع الغافلين ويغدو مع المذنبين ويجادل في طاعة الله المؤمنين ويستحسن تمويه المترفين فهؤلاء قوم شرحت قلوبهم بالشبهة وتطاولوا على غيرهم بالفرية وحسبوا أنها لله قربة وذلك لانهم عملوا بالهوى وغيروا كلام الحكماء وحرفوه بجهل وعمى وطلبوا به السمعة و الرياء، بلا سبل قاصدة ولا أعلام جارية ولا منار معلوم إلى أمدهم وإلى منهل هم واردوه حتى إذا كشف الله لهم عن ثواب سياستهم واستخرجهم من جلابيب غفلتهم، استقبلوا مدبرا واستدبروا مقبلا، فلم ينتفعوا بما أدركوا من أمنيتهم ولا بما نالوا من طلبتهم ولا ما قضوا من وطرهم وصار ذلك عليهم وبالا فصاروا يهربون مما كانوا يطلبون. وإني احذركم هذه المزلة وآمركم بتقوى الله الذي لا ينفع غيره فلينتفع بنفسه إن كان صادقا على ما يجن ضميره فإنما البصير من سمع وتفكر ونظر وأبصر، وانتفع بالعبر وسلك جددا واضحا يتجنب فيه الصرعة في المهوى ويتنكب طريق العمى ولا يعين على فساد نفسه الغواة بتعسف في حق أو تحريف في نطق أو تغيير في صدق ولا قوة إلا بالله.

 

شنبه ٩ تير ١٣٩٧ - ١١:٢٨

 

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: