صفحه اصلي > خطبه ها   


خطبه‌ نماز عید فطر 25 خرداد 97

باسمه‌تعالی

 

خطبه اول:

 

السَّلامُ عَلَیکُم وَ رَحمَةُ الله

اَعوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّیطانِ الرَّجیمِ

بِسمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحیمِ

الحمدالله رَبِّ العالمینَ

 

حمد و ثنای الهی

ستایش خدا را که ما را آفرید. ستایش خدا را که ما چیزی نبودیم نطفه‌ای بیش نبودیم در گرده‌های پدر و مادر ما را در رحم گذاشت و به دنیا آورد و تربیت کرد و بزرگ کرد.

ستایش خدا را که زمین و آسمان‌های هفتگانه و کرات بزرگ را آفرید. انسان‌ها را مستوی القامه آفرید. به انسان‌ها عقل و شعور داد و تربیت کرد. حمد خدای را که روزی‌رسان ما است و همیشه در خوان نعمت او هستیم.

حمد خدایی را که همه موجودات عالم را برای ما آفرید. همه حیوانات صحرا و بیابان‌ها و موجودات دریا و موجودات  آسمانی را برای ما آفرید.

حمد خدا را که ما را برای خودش آفرید.  حمد خدایی که به ما چشم داد که ببینیم. گوش داد که بشنویم. عقل داد که درک کنیم. فکر داد که فکر کنیم. ما را مستوی القامه آفرید. به ما برنامه زندگی داد. حمد خدا را که ما را رها نکرد. برای ما پیامبرانی فرستاد که ما را هدایت کنند. ستایش خدای را دستور پیامبران را به‌عنوان قرآن برای ما آورد. دستور زندگی به ما داد. راه و رسم تکامل به ما آموخت. پیامبران را برای ما فرستاد. امامان را به‌عنوان پیشوایان بزرگ برای ما معین کرد. ما را گمراه نکرد. ما را از طفولیت هدایت کرد. به ما آنچه می‌خواستیم عنایت کرد. راه کمال را به ما نشان داد. خدای بزرگی به بی‌منت همه نعمت‌هایش را به ما داد. خدای بزرگی که همه حوادث را از من دفع می‌کند. خدای بزرگی همواره همراه ما است. او همیشه می‌شنود آنچه من می‌گویم. می‌بینیم آنچه من انجام می‌دهم. جواب می‌دهد آنچه از او می‌خواهم. و آنچه به آن احتیاج داریم به ما عنایت می‌کند.

خدای بزرگ ما خدای باعظمتی است. خدای مهربانی است خدای عطوفی است. خدایی است که می‌بخشد ما را. ما گناه می‌کنیم اما او می‌پوشاند. ما نعمت‌هایش را ضایع می‌کنیم ولی او به ما نعمت می‌دهد. خدا را سپاس می‌گوییم بر همه نعمت‌هایش.

خدایی که ما را در ماه رمضان گذشته موفق کرد. ماه رمضان برای ما نعمت‌ها را آفرید. ما را آمرزید و بخشید و لطف کرد. خدای بزرگی که امروز پاداش همه‌روزه داران را می‌دهد.

 

سفارش به تقوی

« یَا أَیُّهَا النَّاسُ اتَّقُوا رَبَّکُمُ»[1] ای بندگان باید بپرهیزیم از این خدای مهربان از این آفریدگار بزرگ خدایی که همه نعمت‌هایش را بدون منت به ما داده است. « وَاتَّقُوا اللَّهَ وَاعْلَمُوا أَنَّکُمْ مُلاقُوهُ»[2] بدانید که همه ما خدا را ملاقات می‌کنیم و بشارت برای مؤمنین است که باایمان به‌سوی او برویم و از او استمداد بجوییم.

 

سفارش به قران و اهل‌بیت علیهم‌السلام

دو نکته را عرض می‌کنم. سفارش می‌کنم همان سفارشی که خدا و پیامبرش کرده است به دو چیز: تمسک به اهل‌بیت علیهم‌السلام را فراموش نکنید و در مسیر ولایت باشید. دوم قرآن را فراموش نکنید. پیامبر صلی الله علیه و آله فرمودند: «انى تارك فيكم الثقلين كتاب الله واهل بيتى»[3] دو چیز را از دست ندهید. این‌ها تا روز قیامت باهم هستند. ولایت را رها نکنید. پیروی از ائمه علیهم‌السلام را رها نکنید. دوستی اهل‌بیت علیهم‌السلام را رها نکنید. کشتی نجات ما به دست اهل‌بیت علیهم‌السلام است. به دست مولای ما صاحب‌الزمان عجل الله تعالی فرجه است. او مولای ما و ولی ما و حجت خدا بر خلق است. از اطاعتش سرپیچی نکنیم.

دوم قرآن است. آن را فراموش نکنید. در ماه رمضان توجه کردید؛ اما بیش‌ازپیش توجه کنید. قرآن دستور زندگی است. همه حرکت‌های ما باید بر اساس قرآن باشد.

امیرالمؤمنین علیه‌السلام سفارش می‌کند: علیکم بالقرآن. در مواقعی که ظلمت و تاریکی‌ها است و در زمانی که دشمنان تبلیغ می‌کنند.

امام سجاد علیه‌السلام می‌فرماید: «اللهم صل علی محمد و آل محمد وَ اجْعَلِ الْقُرْانَ لَنا فى ظُلَمِ اللَّيالى مُونِساً» خدایا در شب‌های تار قرآن را مونس ما قرار بده «وَ مِنْ نَزَغاتِ الشَّيْطانِ وَ خَطَراتِ الْوَساوِسِ حارِساً» خدایا در مواقعی که وسوسه‌های شیطان و دشمن است قرآن باعث می‌شود که از من حراست و نگهداری کند. قرآن می‌تواند در هر چیزی که خوب است هدایت کند. صبح‌ها هرچند یکی دو آیه قرآن بخوانیم. به بچه‌هایمان نیز بگوییم بخوانند. ای‌کاش در آموزش‌ها این بحث قرآن شروع می‌شد. زمانی که بچه‌ها می‌خواستند سر کلاس بروند معلم برای آن‌ها یک آیه قرآن می‌خواند و یک معنایی می‌کرد و آن‌ها را با قرآن آشنا می‌کرد؛ اما اسف که این کار را نمی‌کنیم.

بعد می‌فرماید خدایا به‌وسیله قرآن قدم‌های ما را از گناه حفظ کن. خدایا زمان‌های ما را از این‌که در چیزهای باطل فرو برود به‌وسیله قرآن حراست کن؛ «و لِأَقْدامِنا عَنْ نَقْلِها اِلَى الْمَعاصى حابِساً»[4] دست و گوش و چشممان را به‌وسیله قرآن نگه دار تا این‌که در گناه ومعصیت نروند.

خدایا به آبروی امام زمان ما را جزو متقین و اهل متمسکین به قرآن قرار بده.

 

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ ﴿١﴾ اللَّهُ الصَّمَدُ ﴿٢﴾ لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ ﴿٣﴾ وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ ﴿٤﴾

به نام خداوند بخشنده بخشایشگر

بگو: خداوند، یكتا و یگانه است; (۱)

خداوندى است كه همه نیازمندان قصد او می ‏كنند; (۲)

(هرگز) نزاد و زاده نشد، (۳)

و براى او هیچگاه شبیه و مانندى نبوده است! (۴)

 

 خطبه دوم

 

بِسمِ اللهِ الرَّحمَنِ الرَّحیم، اَلحَمدُلِلَّه رَبِّ العَالمین و صَلَّی‌اللهُ عَلَی سَیِّدَنا و نَبِیِّنَا اَبالقَاسِمِ المُصطَفَی مُحَمَّد صَلَی‌الله علیه و آله و عَلَی عَلِیٍّ اَمیرِالمؤمنین و عَلَی فَاطِمَةَ سَیِّدَةِ نِساءِ العالمین و عَلَی الحَسَنِ وَ الحُسَین سَیِّدَی شَبابِ اَهلِ الجَنَّة و عَلِیّ بن الحسین و مُحمّدَ بنَ عَلِیّ و جَعفَرَ بنَ مُحمّد و موسَی بنَ جَعفَر و عَلِیّ بن موسَی و مُحَمَّدَ بن عَلِیّ و عَلِیّ بن مُحمّد و الحَسَنَ بن عَلِیّ و مولانا صاحب‌الزمان (عج) اَلَّلهُمَّ صَلِّ عَلَیهِ وَ عَلَیهم بِأفضَلِ صَلَواتِکَ وَ بَارِک عَلَیهِم بِأفضَلِ بَرَکاتِکَ.

 

سفارش به تقوی

در خطبه دومم سفارش می‌کنم به تقوا و چند جمله را برای شما از آیه قرآن معنا می‌کنم.

 

توجه به دشمن هراسی

در سوره آل‌عمران می‌فرماید: «الَّذِینَ قَالَ لَهُمُ النَّاسُ إِنَّ النَّاسَ قَدْ جَمَعُوا لَکُمْ فَاخْشَوْهُمْ فَزَادَهُمْ إِیمَانًا وَقَالُوا حَسْبُنَا اللَّهُ وَنِعْمَ الْوَکِیلُ»[5]

در سوره آل‌عمران آیه 173 بعد از این‌که مسائلی را در مورد جهاد مطرح می‌کند بیان می‌کند برخی مردم اعلام می‌کنند که دشمنان جمع شده‌اند تا شما را از بین ببرند از این‌ها بترسید و در مقابل این‌ها نایستید. این‌ها شایعه‌پراکنی و سعایت می‌کنند و زجر روحی می‌دهند و حرکت روانی انجام می‌دهند تا مؤمنین را بترسانند اما وقتی این دشمنان را می‌بینند ایمان و اعتقادشان زیادتر می‌شود و می‌گویند خدا برای ما کافی است و خدا بهترین وکیل‌ها است. ما خدا داریم و بهترین مسیر را خدا به ما می‌دهد.

«وَلا تَهِنُوا وَلا تَحْزَنُوا وَأَنْتُمُ الأعْلَوْنَ إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنِینَ»[6] نترسید و نگرانی به خودتان راه ندهید. شما بزرگ هستید. «الإِسلام يعلو ولا يُعلى عليه»[7] شما بزرگ هستید اگر مؤمن باشید. سه حرکت را دشمن شروع کرده است. حرکت‌های اقتصادی و روانی و عملی را شروع کرده است. حرکت‌های اقتصادی را از اول برنامه‌ریزی کردند. آن‌ها می‌خواهند حرکت اقتصادی ما را فشل کنند تا مردم را در مقابل دولت و انقلاب قرار بدهند. این را بدانید.

امروز فشار روانی آن‌ها زیاد شده است. در فضاهای مجازی و ماهواره‌ها و روزنامه‌ها و تلویزیون‌هایشان یک حرکت روانی علیه اسلام و انقلاب و شما مردم و دین‌داران و انقلابیون و کسانی که می‌خواهند بایستید. این حرکت روانی را باید پاسخ بدهید. پاسخش همان است که قرآن کریم می‌فرماید: نترسید و نگران نباشید. هیچ‌وقت حرکت روانی دشمن بر شما چیره نشود.

 

حرکت روانی دشمن بر تفرقه

این روزها حرکت روانی دشمن بر تفرقه بین مردم و حکومت‌ها و بین مردم و ولایت و بین مردم و خودشان و بین دانشگاه و حوزه و بین علوم و غیره قرارگرفته است. او ترویج می‌کند که انقلاب چه کرده است؟ این‌همه زحمات و پیشرفت‌ها را فراموش کرده است و بعد نواقصی که خودشان به وجود آورده‌اند را به رخ می‌کشد تا مردم را نسبت به انقلاب بدبین و ناامید کند و توکل و امید به خدا را از مردم بگیرد و با یکدیگر درگیر شوند و آن‌ها نظاره‌گر باشند.

ما توانمند و قدرتمند هستیم. الحمدلله از نظر نظامی و مسائل علمی توانمند هستیم. جوان‌های خوب و نخبه داریم. مردم فهمیده و عاقل داریم. انسان‌های باپشتکار داریم. علما و بزرگان و مراجع و رهبری هدایت‌کننده بزرگ داریم. امام عزیزی داشتیم که همه‌چیزها را به ما هدایت کرد. شهدای بزرگی مانند شهید صدوقی رضوان‌الله تعالی علیه داشتیم که این‌ها چراغ راه ما بودند و نورافکن‌هایی بودند که راه را برای ما نشان دادند و ما امروز مستقیم ایستاده‌ایم. قدر خودتان و انقلابتان را بدانید.

یک جمله از امام رحمة الله علیه برای شما بخوانیم تا بدانید در آن زمان نیز این حرکت‌ها بوده است. ایشان می‌فرماید: الآن دست‌ها و قلم‌ها و زبان‌هایی در کار است که ملت ما را مأیوس کنند. اشکالاتی می‌تراشند نقل می‌کنند و می‌نویسند و می‌گویند. همه‌اش برای این است که روح یاس و ناامیدی را در ملت ایجاد کنند. اگر روحیه یاس در جامعه‌ای پیدا شود آن جامعه سست می‌شود و اگر سست شود نمی‌تواند به پیروزی برسد.

امام علی علیه‌السلام در مناجات شعبانیه می‌فرماید: «إلهي لم اُسلّط على حُسن ظنّي بك قنوط الآيسين، فلا تبطل صدق رجائي من بين الآملين»[8] خدایا بر من روح ناامیدی را بر من مسلط نکن. رجاء و امید مرا از کرمت قطع نکن؛ یعنی خداست که به شما این عنایت را می‌کند.

می‌فرماید: الآن از همه‌جا آیه یاس می‌کنند که خیر ایران ورشکسته شده، ایران نمی‌تواند خودش را اداره کند. این چطور شده است. شما آقایان باید جبران کنید. این تبلیغاتی را که آن‌ها البته در سطح دنیا  می‌کنند و ما ابزار آن تبلیغات وسیع را نداریم لکن حتی‌الامکان باید تبلیغ کنیم. در نمازهای جمعه در جماعات در همه‌جا مردم را مطمئن کنیم که جمهوری اسلامی برای شما خیر(خوبی) است.

این حرف امام عزیز رحمة الله علیه ما است که از این حرف‌ها ناامید نشوید و دشمن نباید شما را مأیوس کند.

 

توجه به پرداخت مالیات؛ و اداره مالیات ملاحظه مردم را بکند.

نکته دوم راجع به ایام مالیات‌ها است. یک سفارش می‌کنم به عزیزانم در مسأله مالیات و در ارتباط با این‌که مردم مالیات می‌دهند و توجه  دارند که این مالیات بر عهده‌شان است؛ اما عزیزان ما در اداره مالیات ملاحظه مردم را بکنند. اولاً به مردم اعتماد داشته باشند. افرادی را که می‌شناسند انسان‌های متدین و کاسب و بازاری متدینی است وقتی حرف می‌زند از او بپذیرند. نگویند که شما دروغ می‌گویید و خلاف می‌کنید. توکل به خدا بکنند و به انسان‌ها اطمینان بکنند و اگر گفتند این‌چنین نیست بی‌خود فشار نیاورند. الآن  وقت این نیست که به مردم فشار زیاد بیاوریم. این مردم با مشکلاتی زندگی‌شان را می‌گذرانند. من ضمن تشکر از عزیزانم در اداره مالیات این خواهش را دارم که مراعات مردم را بکنند. البته افرادی هم هستند که خلاف می‌کنند. آن‌ها را باید شناسایی کنند. آن افراد نیز باید مالیاتشان را بدهند. کشور به این چیزها اداره می‌شود.

 

گرامیداشت جهاد سازندگی

جهاد سازندگی نیز در این هفته نام‌گذاری شده است و ان شاء الله جدیت خودش را می‌کند.

 

گرامیداشت شهادت گروه جوانان موتلفه

26 خرداد نیز روز شهادت گروه جوانان موتلفه است که این‌ها عزیزانی بودند که درحرکت‌های انقلابی در 15 خرداد و مسائل مختلف امام رحمة الله را لبیک گفتند و حرف‌های امام رحمة الله را گوش دادند. با خیلی از این‌ها رفیق و همراه بودم. جوان بودند. ما خودمان نیز 16 ساله بودیم. انسان‌هایی وارسته و فداکار محمد بخارایی و رضا صفارهرندی و مرتضی نیک نژاد و حاج صادق امانی این چهار نفر که در ضمن آن شش نفر که حکم اعدامشان آمد بهترین انسان‌ها بودند. شب‌های چهارشنبه جلسه قرآن داشتیم و پشت سر حاج صادق امانی نماز می‌خواندیم. مرد پاکی بود ولایی بود فدایی امام رحمة الله بود. همین صادق امانی در شبی که می‌خواستند اعدامش کنند ساعت 12 عبایش را به دوشش انداخته بود و تحت الحنکش را به سرش بسته بود و قدم می‌زد و با خدای خودش مناجات می‌کرد. خدایا یک‌عمر خواندمت امشب مرا پاسخ گفتی. این عزیزان که جزو گروه اولیه موتلفه بودند که در ارتباط با ترور منصور نخست‌وزیر خائن شاه که ایران را فروخت دستگیر شدند. روح آن‌ها شاد باشد. این‌هایی که پایه انقلاب را گذاشتند و به عهدشان وفا کردند و تا الآن نیز آثار خون و شهادتشان هست و ان شاء الله همه ما در پناه خدا و در پناه امام زمان بتوانیم زندگی کنیم.

خدا عبادات همه شما را قبول کند و موفق شوید در سال آینده نیز ماه رمضان را درک کنید. ان شاء الله تا ماه رمضان آینده خود نگهدار باشید و خدای‌ نکرده تخلف نکنید. بایستید. به حرف‌های [تفرقه انگیز] گوش ندهید. باهم متحد باشید. دل‌هایتان باهم متحد باشد. در کنار هم باشید.

 

توصیه به تجمیع نماز عید فطر

 من نیز تشکر می‌کنم از همه‌کسانی که امروز سعی داشتند نمازهایشان را در مساجد نخواندند و به اینجا آمدند و در نماز اینجا شرکت کردند تا نماز خوب [یکپاچه و] اشکوهی باشد و جنبه شعائریتش حفظ شود و بتوانیم به مردم دنیا عرضه کنیم و همگی باهم دعا کنیم تا خدا مستجاب کند. یاد مرحوم شهید صدوقی رحمة الله که اینجا محراب شهادت این بزرگوار است و همچنین مرحوم شیخ محمدعلی صدوقی (ره) که سال‌های سال در اینجا نماز عید خوانده است زنده نگه می‌داریم. همچنین از همه عزیزانی که تشریک‌ مساعی کردند. ان شاء الله خداوند متعال اجر و پاداش به آن‌ها عنایت بفرماید.

اَلَّلهُمَّ انصُر الاسلامَ وَ المُسلِمین وَ اخذُل الکُفَّارَ وَ المُنافِقین أیِّد مَن أیَّدَ الدّین و انصُر مَن نَصَرَ المُسلِمینَ وَ اخذُل مَن خَذَلَ المُسلِمین

پروردگارا! به آبروی پنج تن در این ماه مبارک مهمانی ما را قبول بفرما!

عیدی ما را عاقبت‌به‌خیری قرار بده!

عیدی ما را فرج امام زمان ما قرار بده!

عیدی ما را آمرزش ما قرار بده!

عیدی ما را پیروزی انقلاب بر کفر قرار بده!

عیدی ما را خنثی کردن توطئه‌های دشمن قرار بده!

خدایا هر چه دشمنان  توطئه می‌کنند نقش بر آب بفرما!

فرج امام زمانمان نزدیک کن!

ما را از یاورانش قرار بده!

رهبر معظم انقلاب را در پناه خودت حفظ کن !

بر طول عمر و عزتشان بیفزا!

به همه ما توفیق بندگی و عبادتت عنایت بفرما!

 

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ ﴿١﴾ اللَّهُ الصَّمَدُ ﴿٢﴾ لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ ﴿٣﴾ وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ ﴿٤﴾

به نام خداوند بخشنده بخشایشگر

بگو: خداوند، یكتا و یگانه است; (۱)

خداوندى است كه همه نیازمندان قصد او می ‏كنند; (۲)

(هرگز) نزاد و زاده نشد، (۳)

و براى او هیچگاه شبیه و مانندى نبوده است! (۴)

 

پی نوشت ها:[1]. سوره نساء آیه 1.

یَا أَیُّهَا النَّاسُ اتَّقُوا رَبَّکُمُ الَّذِی خَلَقَکُمْ مِنْ نَفْسٍ وَاحِدَةٍ وَخَلَقَ مِنْهَا زَوْجَهَا وَبَثَّ مِنْهُمَا رِجَالا کَثِیرًا وَنِسَاءً وَاتَّقُوا اللَّهَ الَّذِی تَسَاءَلُونَ بِهِ وَالأرْحَامَ إِنَّ اللَّهَ کَانَ عَلَیْکُمْ رَقِیبًا

اى مردم! از (مخالفت) پروردگارتان بپرهیزید! همان كسى كه همه شما را از یك انسان آفرید; و همسر او را (نیز) از جنس او خلق كرد; و از آن دو، مردان و زنان فراوانى (در روى زمین) منتشر ساخت. و از خدایى بپرهیزید كه (همگى به عظمت او معترفید; و) هنگامى كه چیزى از یكدیگر مى‏خواهید، نام او را مى‏برید! (و نیز) (از قطع رابطه با) خویشاوندان خود، پرهیز كنید! زیرا خداوند، مراقب شماست. (1)

 

[2]. سوره بقره آیه 223.

نِسَاؤُکُمْ حَرْثٌ لَکُمْ فَأْتُوا حَرْثَکُمْ أَنَّى شِئْتُمْ وَقَدِّمُوا لأنْفُسِکُمْ وَاتَّقُوا اللَّهَ وَاعْلَمُوا أَنَّکُمْ مُلاقُوهُ وَبَشِّرِ الْمُؤْمِنِینَ

زنان شما، محل بذرافشانی شما هستند؛ پس هر زمان که بخواهید، می‌توانید با آنها آمیزش کنید. و (سعی نمائید از این فرصت بهره گرفته، با پرورش فرزندان صالح) اثر نیکی برای خود، از پیش بفرستید! و از خدا بپرهیزید و بدانید او را ملاقات خواهید کرد و به مؤمنان، بشارت ده!﴿223﴾

 

[3]. بصائر الدرجات، الصفار القمي، محمد بن الحسن، ج1، ص432.

انى تارك فيكم الثقلين كتاب الله واهل بيتى

 

[4]. صحیفه سجادیه، انصاریان، حسین، ج1، ص210.

 

[5]. سوره آل عمران، آیه 173.

الَّذِینَ قَالَ لَهُمُ النَّاسُ إِنَّ النَّاسَ قَدْ جَمَعُوا لَکُمْ فَاخْشَوْهُمْ فَزَادَهُمْ إِیمَانًا وَقَالُوا حَسْبُنَا اللَّهُ وَنِعْمَ الْوَکِیلُ

اینها كسانى بودند كه (بعضى از) مردم، به آنان گفتند: «مردم ( لشكر دشمن ) براى (حمله به) شما اجتماع كرده‏اند; از آنها بترسید!» اما این سخن، بر ایمانشان افزود; و گفتند: «خدا ما را كافى است; و او بهترین حامى ماست.»

 

[6]. سوره آل عمران، آیه 139.

وَلا تَهِنُوا وَلا تَحْزَنُوا وَأَنْتُمُ الأعْلَوْنَ إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنِینَ

و سست نشوید! و غمگین نگردید! و شما برترید اگر ایمان داشته باشید!

 

[7]. وسائل الشيعة ط-آل البیت، الحر العاملي، الشيخ أبو جعفر، ج26، ص14.

 

[8]. مسند الإمام علي (ع)، القبانجي، حسن، ج2، ص489.

جمعه ٢٥ خرداد ١٣٩٧ - ١٥:٠٢

 

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: