صفحه اصلي > خطبه ها   


خطبه‌های نماز جمعه یزد 10 فروردین 97

باسمه‌تعالی

 

خطبه اول:

 

السَّلامُ عَلَیکُم وَ رَحمَةُ الله

اَعوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّیطانِ الرَّجیمِ

بِسمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحیمِ

اَلحَمدُلِلّهِ رَبِّ العالمینَ بارئِ الخَلائقِ اَجمعینَ وباعِثِ الأنبیاءِ وَ المُرسَلینَ الَّذی خَلقَ الخلائِقَ بقدرتِهِ وَنَشَرَ الرِّیاحَ بِرَحمَتِهِ وَ وَتَّدَ بِالصُّخُورِ مَیَدانَ اَرضِهِ، نَستَغفِرُهُ وَ نَستَعینُهُ وَ نُؤمِنُ بِهِ وَ نَتَوَکَّلُ عَلَیهِ ثُمَّ الصَّلاةُ وَ السَّلامُ عَلی سَیِّدِنا وَ نَبیِّنَا اَبِی القاسمِ المُصطَفی مُحَمَّدٍ (صَلَی اللهُ عَلَیهِ وَآلِهِ) وَ عَلی آلهِ الطَّیِّبینَ الطّاهِرینَ المَعصُومینَ المَکَرَّمینَ سیَّما بقیةِ اللهِ فِی الأَرَضینَ رُوحی وَاَرواحُ العالَمینَ لِتُرابِ مَقدَمِهِ الفِداهُ.

 

سفارش به تقوی و برکات و اثرات آن

 

اوصیکم و نفسی عباد الله بتقوی الله

 

قال الله الحکیم فی کتابه الکریم: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلا تَمُوتُنَّ إِلا وَأَنْتُمْ مُسْلِمُونَ»[1]

در خطبه اولم ضمن تبریک میلاد با سعادت امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام خودم و شما را به تقوا و پرهیز از گناهان سفارش می‌کنم.

اساس همه خوبی‌ها تقوا است. چون همه خوبی‌ها در نزد خدا است و هر کس به خدای متعال نزدیک‌تر باشد به سعادت و خوبی‌ها نزدیک‌تر است؛ و اطاعت خدا و پریز از گناه انسان را به خدا نزدیک می‌کند و تقوا انسان را مشمول رحمت خدا و عنایت خدا و لطف خدا و همه الطاف الهی قرار می‌دهد. آیه‌ای که هفته گذشته نیز خواندم عرض کردم خدا در این آیه چهار چیز را برای انسان متقی تضمین کرده است. «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنْ تَتَّقُوا اللَّهَ یَجْعَلْ لَکُمْ فُرْقَانًا» این آیه در این جمله اش یک صحبت هایی کردم.

در نکته دوم می‌فرماید: «وَیُکَفِّرْ عَنْکُمْ سَیِّئَاتِکُمْ وَیَغْفِرْ لَکُمْ وَاللَّهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظِیمِ»[2] چهار چیز در این آیه مورد پاداش خدا قرار می‌گیرد. تقوا چیزهای زیادی را برای انسان می‌آورد و خیلی از راه‌های سعادت را برای انسان باز می‌کند و بسیاری یا همه مشکلات را حل می‌کند؛ که در آیات فراوانی ذکر شده است. یکی از این موارد، این است که اگر تقوا پیشه کنید خدا به شما قدرت فرقان می‌دهد. فرقان خصلت و صفتی در وجود انسان است که به‌واسطه آن یک روشنایی و دید قوی بر قلب انسان چیره می‌شود به حدی که حق را از باطل تشخیص می‌دهد؛ خوب را از بد تشخیص می‌دهد؛ صحیح را از غلط تشخیص می‌دهد و زیبا را از نازیبا و زشت تشخیص می‌دهد؛ راه مستقیم را از راه کج و منحرف تشخیص می‌دهد. در بسیاری از اوقات در این قسمت گرفتار هستیم که برای ما تشخیص پیدا نمی‌شود؛ حق را با باطل اشتباه می‌گیریم؛ زیبایی‌ها را با زشتی‌ها اشتباه می‌کنیم و جای آن‌ها در فکر و ذهن ما جابجا می‌شود. اگر انسان این قدرت تمییز را نداشته باشد اشتباهات زیادی در زندگی برای او پیش می‌آید. امور بر او مشتبه می‌شود و باطل را اخذ می‌کند و خیال می‌کند درست انجام می‌دهد و گاهی اوقات نیز نمی‌فهمد و زندگی خود و دیگران را تباه می‌کند. گاهی اوقات سراغ مسائلی می‌رفت که به درد او نمی‌خورد و برای او مفید نیست ولی خیال می‌کند که برایش فایده دارد و مؤثر است. بسیاری از کارها را انجام می‌دهد و خیال می‌کند این کارها خوب است درحالی‌که آن کار اشتباه است. خیلی چیزها را عقیده پیدا می‌کند و خیلی از حرف‌ها را گوش می‌کند و حال‌آنکه تشخیص نمی‌دهد خوب است یا نه؟ بسیاری از گرفتارهای ما مربوط به این قصه است.

آیات قرآن نیز که به ما توصیه می‌کند ایمان بیاورید و عمل صالح انجام بدهید این توصیه به خاطر این است که سعی کنیم آن عملی که صالح و خوب و حق است را دنبال کنیم و آن را انجام بدهیم. عمل باطل و ناصالح و نازیبا را انجام ندهیم. تشخیص این معنا بسیار مهم است. تشخیص تکلیف، بسیار مهم است. این فرقانی که خدای متعال می‌فرماید اگر تقوا پیشه کنید به شما می‌دهم بنده خوبی که در محضر خدا خودش را به گناه نسپارد چشم دلش باز می‌شود و تشخیص‌هایش خوب می‌شود. چون قبلاً نیز اشاره کرده بودم مسائل را تکرار نمی‌کنم.

امروز می‌خواهم به نکته‌ای اشاره‌کنم که امام علی علیه‌السلام ازجمله صفات متقین شمرده‌اند. ایشان می‌فرمایند: متقین « لاَ يَدْخُلُ فِي الْبَاطِلِ، وَلاَ يَخْرُجُ مِنَ الْحَقِّ»[3] انسان‌های باتقوا هیچ‌وقت وارد مسائل باطل نمی‌شوند و هیچ‌وقت از حق خارج نمی‌شوند. تشخیص حق و باطل بسیار مهم است. وقتی انسان متقی شد و به حرف خدا گوش کرد خدا نیز راه را برای او باز می‌کند و مسیر را روشن می‌کند. نورافکنی در قلب او است که راه تا آخر برای او روشن می‌کند و می‌رود. ولی آن‌هایی که این نور تقوا در وجودشان نباشد تاریک می‌بینند و حق را از باطل تشخیص نمی‌دهند. کلام امام را با کلام غیر امام تشخیص نمی‌دهند. امام صادق علیه‌السلام را می‌بیند که این‌چنین صحبت می‌کند و آن مقام و منزلت و عظمت و شخصیت و بزرگواری را از ایشان می‌بیند ولی کلام امام صادق علیه‌السلام را گوش نمی‌کند و کلام کسان دیگر را امثال شاگردان امام صادق علیه‌السلام مانند ابو حنفیه و غیره را گوش می کند. یا کلام رهبر معظم انقلاب را گوش نمی‌کند و کلام فلان منافق یا فلان رادیو بیگانه را گوش می‌کند. این قدرت تشخیص ندارد. این معصیت کرده است و گناه کرده است غافل است، قدرت تشخیص پیدا نکرده است که این حرف، حرف معصوم است؛ حرف بنده صالح خدا است؛ حرف کسی است که عمری بندگی و طاعت خدا کرده است؛ خدا او را برای این کار برانگیخته است؛ اما این حرف را رها می‌کند و سراغ دیگران می‌رود؛ امیرالمؤمنین علیه‌السلام را رها می‌کند و به سراغ معاویه می‌رود؛ از لشکر امام حسن علیه‌السلام جدا می‌شود و به لشکر معاویه پیوند می‌خورد و با یک مقدار پول و تشویق از سوی معاویه امام حسن مجتبی علیه‌السلام و فرزند پیامبر صلی‌الله علیه و آله را رها می‌کند و سراغ معاویه می‌رود.

همین حالا نیز داریم. خیلی‌ها کلام بزرگان و مراجع و امام رحمة الله علیه و رهبری را می‌بینند؛ این‌هایی که سال‌های سال برای خدا کارکرده‌اند و در مسیر خدا قدم برداشته‌اند و برای خدا درس‌خوانده‌اند و تجربه‌ها دارند و در آزمایش خودشان نشان دادند که دلسوز مردم هستند و دوستدار مردم هستند و حقیقت را برای مردم می‌خواهند؛ اما حرف این بزرگان را کنار می‌زند و رادیو بی‌بی‌سی را گوش می‌دهد و یا فضای مجازی را دنبال می‌کند و آنجا حرف‌های دروغی که آن‌ها می‌گویند را قبول می‌کند؛ بین دشمن و دوست فرق نمی‌گذارد؛ فرق نمی‌گذارد که سابقه رادیو بی‌بی‌سی و انگلیس در ایران ما و هر جای دنیا چقدر همراه با فساد است؛ چقدر اموال ما را خوردند و بردند و تفرقه انداختند و بی‌دینی درست کردند و بی‌حجابی‌ها را آورند و اصلاً دین را در کشور ما نمی‌خواستند و رضاشاه و شاه را حاکم کردند؛ تمام اموال این کشور را غارت کردند و بردند و موزه‌هایشان را از اموال ما پر کردند. این شخص تشخیص نمی‌دهد که این رادیو بلندگوی این دشمن است. آن‌وقت حرف رادیوهای بیگانه را گوش می‌دهد و حرف خدا و پیامبر صلی الله علیه و آله را گوش نمی‌دهد حرف رهبر و مراجع را گوش نمی‌دهد. اگر این رادیوها راجع به یک عالمی یک کلمه حرف بزنند فوری برمی‌دارند و تیتر می‌کنند و فضا درست می‌کنند و سروصدا می‌کنند و بعدش معلوم می‌شود دروغ است. خب آدمی که این تشخیص را نداشته باشد که دشمن را نشناسد و حرفش را باور نکند و این عالم دینی‌اش را که تقوا دارد را بخواهد سرکوب کند چون تقوا ندارد قدرت فرقان و تشخیص حق از باطل را ندارد.

الحمدلله خداوند به ملت ایران، قدرت فرقان را داده است. در این مسأله ملت ما بسیار جلو هستند؛ اما در کشور ما هستند کسانی که تقوا را رعایت نمی‌کنند و اطاعت خدا ندارند و گناه می‌کنند و آن‌وقت از خدا غافل می‌شوند و سراغ حق نمی‌روند.

امیرالمؤمنین علیه‌السلام فرمود: «ألحقّ أفضل سبيل»[4] حق برای شما بهترین راه است. حق را پیدا کنید و به دنبال او بروید. انقلاب ایران و امام عزیز ما و این شهدای ما و رهبری ما و بزرگان ما و علمای ما و دلسوزان ما و ائمه ما این‌ها حق هستند. چرا؟ زیرا تجربه نشان داده است و خدا به ما کمک کرده است و حقانیت این انقلاب مشخص شده است. اگر این انقلاب حق نبود چهل سال است که همه دنیا علیه او در حال توطئه هستند. چرا خدای متعال کمک می‌کند؟ ما که کاری نمی‌کنیم؛ اما شهدای ما و ایثارگران ما و شما حرکت می‌کنید ولی امداد خدا است که نگه می‌دارد. آن قدرت‌های کذایی که آن‌ها دارند و به آن می‌نازند در جبهه‌ها خدای متعال به همه این‌ها جواب داده است و ما را حفظ کرده است و پیروز کرده است. پس معلوم می‌شود و انقلاب و امام رحمة الله علیه و اسلام حق است. دنبالش بروید. دنبال مسأله اسلام و انقلاب و حقیقت‌ها باشید. امیرالمؤمنین علیه‌السلام می‌فرماید اگر کسی عزت را از غیر حق بخواهد ذلیل می‌شود؛ یعنی اگر کسی عزت بخواهد اگر یک رئیس کشوری یا مردم آن عزت بخواهند ولی دستشان را به‌طرف باطل دراز کنند ذلیل می‌شوند. عربستان سعودی را نگاه کنید. بااین‌همه میلیاردها میلیارد پول نفت که ذخیره کرده است به این دلیل که دستش را به‌سوی آمریکا و اسراییل دراز کرده است تا عزیز شود می‌بینید که روز بروز ذلیل‌تر می‌شود. ولی ایران شما و رهبر شما که دستش را به‌سوی خدا دراز کرده است و شما که دستتان را به‌سوی خدا دراز کرده‌اید روز بروز عزیزتر می‌شوید. هرچند دشمن برای ما مشکلات ایجاد می‌کند ولی عزت و آن عظمت خدایی محفوظ است.

پس مسئولین ما بدانند که اگر عزت بخواهند و برای طلب عزت به‌سوی غیر حق بروند خدا آن‌ها را ذلیل می‌کند. بعد می‌فرماید: «ما تَرَكَ الحقَّ عزيزٌ إلاّ ذَلَّ» هیچ عزیزی حق را ترک نمی‌کند مگر این‌که ذلیل می‌شود. در برنامه‌های خودمان نیز اگر عزیز باشیم و حق را رها کنیم ذلیل می‌شویم. حق اسلام است قرآن است حجاب است دین است تقوا است معنویت است خدا است اگر رها بکنید با همه عزتتان خدا شما را ذلیل می‌کند؛ «و لا أخَذَ بهِ ذليلٌ إلاّ عَزَّ»[5] هیچ ذلیلی حق را نگرفت مگر این‌که خداوند عزیزش کرد. پس اگر بخواهیم عزیز بشویم و نزد خدا قرب داشته باشیم و خدا برای ما راه و کار را فراهم کند باید تقوا داشته باشیم.

 

 

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ ﴿١﴾ اللَّهُ الصَّمَدُ ﴿٢﴾ لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ ﴿٣﴾ وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ ﴿٤﴾

به نام خداوند بخشنده بخشایشگر

بگو: خداوند، یكتا و یگانه است; (۱)

خداوندى است كه همه نیازمندان قصد او می ‏كنند; (۲)

(هرگز) نزاد و زاده نشد، (۳)

و براى او هیچگاه شبیه و مانندى نبوده است! (۴)

 

 خطبه دوم

 

بسم الله الرحمن الرحیم، الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا ابالقاسم المصطفی محمد صلی الله علیه و آله و علی علیّ امیرالمؤمنین و علی فاطمه سیدة نساء العالمین و علی الحسن و الحسین سیدی شباب اهل الجنة و علی بن الحسین و محمد بن علی و جعفر بن محمد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمد بن علی و علی بن محمد و الحسن بن علی و مولانا صاحب الزمان (عج) اللهم صل علیه و علیهم بافضل برکاتک

 

 

در خطبه دومم ضمن سفارش به تقوا و پرهیز از گناه چند نکته را تذکر می‌دهم.

 

ولادت امام علی علیه السلام و منزلت ایشان

یکی در ارتباط با ولادت امام علی علیه‌السلام است که فردا است. ان شاء الله عزیزان ما در مساجد و حسینیه‌ها جشن‌های میلاد را اهمیت بدهند. چند بار اشاره‌کرده‌ام و بازهم اشاره می‌کنم. الحمدلله در یزد ما محافلی که برای اهل‌بیت علیهم‌السلام می‌گیرند هم خوب است و هم بسیار زیبا و قشنگ است. ولی یادمان نرود که ائمه علیهم‌السلام به ما فرموده‌اند که «یفرحون لفرحنا و یحزنون لحزننا»[6] زمان‌هایی که ما محزون هستیم شیعیان ما محزون هستند ولی زمان‌های خوشحالی ما نیز خوشحالی می‌کنند. زمان‌های میلاد ائمه علیهم‌السلام و عید غدیر و مبعث اعیاد بزرگ اسلامی است. شب‌هایی است که باید نسبت به این معنا خوشحالی کنیم و شکر خدا را بجا آوریم. شب میلاد امیرالمؤمنین علیه‌السلام همه مساجد و حسینیه‌های ما و هرکسی در خانه خودش که توانایی دارد جشن بگیرد و شادی کند و شام و شیرینی بدهد و بچه‌ها را تکریم کند و بچه‌ها بفهمند که مناسبت میلاد است؛ به آن‌ها عیدی بدهید؛ این شب‌ها را عظمت بدهید. تمام مساجد ما اگر در طول سال 25 مورد میلاد است این موارد را نیز بزرگ بداریم. ثواب این کار کمتر از عزاداری نیست و هم جذب جوانان بیشتر می‌شود و هم این‌که نمی‌گویند که یزدی فقط به عزاداری اهمیت می‌دهند. در شادی‌ها شاد باشید البته گناه نباید باشد ولی شاد باشید. به‌صورت شرعی و حلالش شادی اشکالی ندارد. ان شاء الله که فراموش نمی‌کنید و ذکر و یاد ائمه علیهم‌السلام را در میلادهایشان داشته باشید.

یک جمله از امیرالمؤمنین علیه‌السلام بگویم. نمی‌توانم از امام علی علیه‌السلام صحبت کنم نه وقتش است و نه من اهل آن هستم. یک‌وقتی امام رحمة الله علیه می‌فرمودند که وقتی پیامبر صلی الله علیه و آله وضو داشتند از امام علی علیه‌السلام صحبت می‌کردند. حالا این تعبیر از کجا است؟ به‌هرحال این عبارت را از امام رحمة الله علیه که در نجف بودند نقل می‌کنم. یک‌جمله‌ای می‌خواهم بگویم. امیرالمؤمنین علیه‌السلام این‌قدر اخلاص داشت این‌قدر برای دین و برای تثبیت اعتقادات مردم و برای از بین نرفتن دین اهمیت قائل بود و وقتی اول رحلت پیامبر صلی الله علیه و آله بود و حق او را گرفتند و غصب شد و مظلوم شده بود و به آن کاری که پیامبر صلی الله علیه و آله کرده بود عمل نکردند و دنبال کار دیگری رفتند حق این بود که امام علی علیه‌السلام در خانه بنشیند یا حرکت کند و جنگ کند و از خودش دفاع کند که خودش در خطبه شقشقیه می‌فرماید: وقتی دیدم این‌طوری شده است بین دو امر قرار گرفتم که یا دست به شمشیر بگیرم و جلو بیایم یا در این تاریکی صبر کنم و دیدم که صبر عاقلانه‌تر است و جلوی خونریزی مسلمانان گرفته می‌شود؛ اما با همه این چیزهایی که داشت درواقع ظاهر حکومت به دست آن‌ها بود ولی درواقع به دست حضرت بود. به حضرت گفتند چرا بااینکه خلفا هستند به مسجد رفت‌وآمد می‌کنید؟ حضرت فرمودند: من فکر کردم در خانه بنشینم ولی دیدم که دین پیامبر دارد منحرف می‌شود و حرف‌های ایشان ضایع می‌شود؛ و لذا امام علی علیه‌السلام دائماً در مسجد بود و این آقایان نیز فهمیده بودند و هرزمانی که گرفتار می‌شدند امام علیه‌السلام جواب می‌داد. مسلمانان از کشورهای دیگر می‌آمدند و سؤال می‌کردند و این افراد بلد نبودند و فوراً رو به امام علی علیه‌السلام می‌کردند و امام جواب می‌داد. حتی به سلمان و دیگران سپرده بود که اگر من در مسجد نبودم و کسی آمد و سؤال کرد و این‌ها نتوانستند جواب بدهند به من بگو تا فوراً بیایم. امیرالمؤمنین علیه‌السلام می‌گوید دیدم که اگر صبر کنم و در خانه بنشینم دین پیامبر منحرف می‌شود و این‌ها مسائل بلد نیستند و اشتباه می‌کنند. به میدان آمد. در تمام مسائل قضایی و شرعی و فقهی و اجتماعی ناتوان بودند و سراغ امام علیه‌السلام می‌آمدند. فکر امام این بود که مردم به‌اشتباه نیفتند. فکر او این بود که دین به زمین نماند. حالا این‌ها حکومت را گرفته‌اند و به امام بها نمی‌دهند ولی علی علیه‌السلام خودش را جا می‌زد به این معنا که به میدان می‌آمد تا دین مردم را حفظ کند. باور کنید بارها که خلیفه گفته است که لولا علی لهلک عمر اگر علی نبود ما هلاک می‌شدیم یک واقعیت است. می‌گویند هفتاد مرتبه نقل کرده‌اند. اگر هشت هزار مرتبه هم بگویند درست گفته‌اند.

اگر علی نبود و از دین دفاع نمی‌کرد خیلی مسائل و مشکلات داشت. امام علی علیه‌السلام با مظلومیتی که داشت و بی‌احترامی که به او شد در ع ین حال برای رضای خدا و مخلصا لله برای تثبیت دینش کار کرد و همه حق‌های شخصی خود را کنار گذاشت. به این می‌گویند اخلاص و دلسوزی برای دین و مسائلی که باید باشد.

روز جمهوری اسلامی

مسأله دوم روز دوازده فروردین روز جمهوری اسلامی است که یکی از روزهای مهم ما است. روزی است که مردم در همه‌پرسی‌ها شرکت کردند و به جمهوری اسلامی و امامشان آری گفتند و اسلام پس از هزاروچند صدسال در یک کشوری بنام ایران به همت مردم و توفیق خدا و راهنمایی امام دوباره در ایران پا گرفت و یک نظام اسلامی و حکومت اسلامی و پیامبر و حکومت علی دوباره در اینجا رشد کرد. هم ما باید به ملت ایران تبریک بگوییم و هم از مردم ایران تشکر کنیم که واقعاً فهمیدند و هم از امام عزیزمان که ما را روشن و بیدار کرد و صبر کرد و مقاومت کرد و برنامه‌ریزی کرد و طاغوت را کنار زد و همه استکبار جهانی را له کرد. امام عزیز ما با همراهی این ملت و فداکاری علما و شهادت بسیاری از علما و جوانان ما و شکنجه‌هایی که در زندان‌ها مثل امروزی اسلام پیروز شد و این مهر اسلام پای همه برگه‌ها خورد و حکومت اسلامی تشکیل شد و یکی از بزرگ‌ترین مسائل تاریخ اتفاق افتاد. ان شاء الله که باشد تا زمان امام زمان علیه‌السلام که همین رویه به دست حضرتش کامل شود تا همه دنیا تابع نظام اسلام و در مسیر خدا قرار بگیرند.

در مسأله بعدی، مسأله اعتکاف است که ان شاء الله از امشب شروع می‌شود و در همین مسجد نیز هزاران نفر جوان خوب و مسلمان شرکت می‌کنند. سه روز با خدای خودشان ارتباط برقرار می‌کنند. ارتباط با بیرون را قطع می‌کنند ارتباط با دنیا را قطع می‌کنند ارتباط با مسائلی که ضرورت ندارد را قطع می‌کنند به خدا پیوند می‌خورند؛ دعا می‌کنند؛ روزه می‌گیرند؛ مناجات می‌گیرند؛ اعمال انجام می‌دهند. این ارتباط اعتکاف، ارتباط قوی با خدا است. در شرایطش هست که ارتباط دنیایی و خریدوفروش نباید باشد. دیدها باید به خدا و اعمال و کردار خودمان دوخته شود. هر جه می‌توانیم باید ارتباط خودمان را با خدا قوی‌تر کنیم. من آرزوی توفیق برای معتکفین می‌کنم و از آن‌ها می‌خواهم که برای اسلام و مسلمین و رهبر انقلاب و کسانی که خدمت به اسلام می‌کنند و دفع شر این دشمنان آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها و سعودی‌ها و همه دشمنان دعا کنند و ان شاء الله به همین دعاها و التجائات و معنویت‌ها و خون شهدا است که خداوند ما را نگه داشته است و توطئه‌ها را خنثی کرده است. از این به بعد نیز خنثی می‌کند و راه به آن‌ها داده نمی‌شود. هرروز فتنه می‌کنند و آدم‌های متعصب اسراییلی را سرکار می‌آورند. آدم‌هایی که دشمن انقلاب و دوست اسراییلی‌ها هستند می‌آورند. با پول سعودی‌ها می‌آورند. این‌ها چقدر پر رو هستند که به دولت سوریه پیشنهاد می‌دهند که این مقدار پول به تو می‌دهیم تا ایران را رها کنی و کنار بگذاری و ارتباطت را با او قطع کنی. معلوم است که دروغ است و می‌خواهند ایران آنجا نباشد. همین‌طور در لبنان و عراق فتنه می‌کنند. الحمدلله فتنه‌هایشان تا حالا نگرفته است. این‌قدر سعودی‌های نادان این‌طوری شهوت پول گرفته‌اند و این‌قدر پول خرج می‌کنند تا ایران را منکوب کنند تا خودشان مجالی پیدا کنند. این‌ها که به‌سوی حق نمی‌روند و به‌سوی باطل دست دراز می‌کنند خدا آن‌ها را ذلیل می‌کند. حالا هم همین‌طوری هستند ولی ان شاء الله دعا کنیم.

حمایت از کالای ایرانی

در موردحمایت از کالای ایرانی که شعار امسال بوده است. شعار بسیار زیبایی است و عمل زیادی نیز می‌طلبد. هم مردم و هم مسئولین باید در این رابطه جدی باشند. مسئولین باید زمینه‌ها را درست کنند و کارگاه‌ها را درست کنند ولو این‌که افرادی پول کم داشته باشند آن‌ها را تشویق کنند. باید به میدان بیایند و تولیدها را راه بیندازند. آموزش بدهند. ما به مسئولین نیز گفتیم. عزیزانی که تولیدکننده هستند کیفیت را بالا ببرند هم در کشاورزی و هم در صنعت و هم در پوشاک. جدی باشند و در مورد جنس ایرانی تعصب داشته باشند. در مورد اینکه جنس ایرانی بخرند تعصب داشته باشند. تعصب داشته باشند که به مردم و انقلاب خودشان کمک کنند. نه این‌که پول‌ها را به خارج ببرند و یا این‌که درس بخوانند به خارج بروند و برای خارجی‌ها کار کنند. حداقل اگر هیچ‌چیزی نداشته باشیم اگر این عبارت درست باشد که «حب الوطن من الایمان»[7] حداقل حب وطن اقتضا می‌کند که کالای خارجی نخریم ولو این‌که زرق‌وبرقش کمتر باشد یا جلوه کمتری داشته باشد ولی اکتفا بکنیم و جنس ایرانی بخریم. تولیدکننده‌های ما باید جدی باشند و از جوانان و استعدادهای خودشان استفاده کنند.

سالروز وفات حضرت زینب کبری سلام الله علیها

ان شاء الله این شجاعت و اسوه بودن و در مسیر حق قرار گرفتن را از زینب کبری یاد بگیریم. او اسوه شجاعت و شهامت و ایستادگی در مقابل دشمن و حمایت از ولایت است که وفات ایشان در آینده است. به‌هرحال دشمنان هرروز با تبلیغاتش تلاش می‌کند ما را ناامید کند و مردم ایران را متحیر کند و آن‌ها را نسبت به انقلاب ضعیف کند یا تفرقه بیندازند و مشکلات درست کنند. حواستان باید جمع کنید. مقام معظم رهبری چقدر امیدوارکننده صحبت کردند. فرمودند ما می‌توانیم و همه مشکلات ایران قابل‌حل است و هیچ مشکلی نیست که بدون خارجی قابل‌حل نباشد. اگر دقت کنیم و قدر خودمان را بدانیم و اعتمادبه‌نفس داشته باشیم و به خدا تکیه کنیم والله حل می‌شود ولی یک خورده سستی و تنبلی می‌کنیم و قدر خودمان را نمی‌دانیم. خدا به ما قدرت و فکر و عقل داده است ولی از اول به ما یاد داده‌اند که دستمان را به‌سوی خارجی‌ها دراز کنیم. مسئولین ما هم باید در این فکر باشند که دستشان را به‌سوی خارجی‌ها دراز نکنند و جوانان ما را نیز باید این‌طوری بار بیاورند تا همه مشکلات ما حل شود.

نترسید! امکانات کشور خوب است؛ پول در کشور نیز خوب است؛ دشمن هم نمی‌تواند به ما صدمه بزند؛ اگر ما با خدا باشیم. فقط یک سفارشی به مسئولین و همگان دارم که نگذارید که خدای متعال در کشور و شهر ما معصیت شود. همه هم‌وغم امام رحمة الله علیه و ائمه علیهم‌السلام این بود که نگذاریم خدا معصیت شود و از خدا غفلت نشود؛ زیرا اگر گناه و معصیت کنیم معنایش این است که پشت پا به خدا و خالق خودمان زده‌ایم و حرمت حضور حق را پاس نداشته‌ایم و از مسیر منحرف‌شده‌ایم. برگردیم. مسئولین ما بستر عبادت‌ها را فراهم کنند؛ زیرا ما در دنیا کسی غیر از خدا نداریم. تمام دنیا علیه ما هستند؛ از صدسال پیش تا الآن علیه ما بوده‌اند ولی تنها خدا به‌وسیله همین دعاها و بزرگان با ما بوده است. نگذاریم که خدای متعال هم بر ما غضب کند. اطاعت کنیم و عبادت کنیم و گناه نکنیم و نگذاریم خدا بارانش را از ما بگیرد. حقوق شرعیه مان را بپردازیم تا خدا به ما کمک کند.

 

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ ﴿١﴾ اللَّهُ الصَّمَدُ ﴿٢﴾ لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ ﴿٣﴾ وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ ﴿٤﴾

به نام خداوند بخشنده بخشایشگر

بگو: خداوند، یكتا و یگانه است; (۱)

خداوندى است كه همه نیازمندان قصد او می ‏كنند; (۲)

(هرگز) نزاد و زاده نشد، (۳)

و براى او هیچگاه شبیه و مانندى نبوده است! (۴)

 

 

اللّهُمَّ اغفِر لِلمُومِنینَ وَ المُومِنَاتِ وَ المُسلِمینَ وَ المُسلِمَاتِ اَلاَحیَاءِ مِنهُم وَ الاَموَاتِ ، تَابِع بَینَنَا وَ بَینَهُم بِالخَیراتِ اِنَّکَ مُجیبُ الدَعَوَاتِ

خدایا به آبروی پنج تن قسمت می دهیم به آبروی امیرالمؤمنین که در مناجات شبانه‌اش و ناله‌های نیمه‌شبش با تو صحبت می‌کرد این مردم ایران و علی دوست را در پناه خودت از هر توطئه‌ای حفظ کن!

خدایا مکر و حیله دشمنانشان را به خودشان برگردان!

به‌حق امیرالمؤمنین عزت و شوکت و عظمت و خوبی و استقلال که به ما عنایت کردی حفظ کن!

پروردگارا فرزندان ما را محب اهل‌بیت قرار بده!

خدایا ما را از انحراف‌ها دور کن!

خدایا توطئه دشمنان را به خودشان برگردان!

خدایا امام عزیز ما درجاتش عالی است متعالی کن!

پروردگارا به آبروی امام زمان عجل الله فرجه، رهبر معظم انقلاب در پناه خودت حفظ کن!

بر طول عمر و عزتشان بیفزای!

خدایا هرکسی که خدمت می‌کند کمکش کن!

هرکسی خیانت می‌کند خدایا نیست و نابودش کن!

پروردگارا به آبروی پنج تن به آبروی امیرالمؤمنین علیه السلام به آبروی زهرا سلام الله علیها فرج امام زمان عجل الله فرجه را برسان!

باران رحمتت را بر ما بباران!

ما را از لطف و عنایتت دور نگردان!

ما را از یاوران امام زمان عجل الله فرجه قرار بده!

 

پی‌نوشت‌ها:

 

[1]. سوره آل‌عمران، آیه 102.

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلا تَمُوتُنَّ إِلا وَأَنْتُمْ مُسْلِمُونَ

اى كسانى كه ایمان آورده‏اید! آن گونه كه حق تقوا و پرهیزكارى است، از خدا بپرهیزید! و از دنیا نروید، مگر اینكه مسلمان باشید! (باید گوهر ایمان را تا پایان عمر، حفظ كنید!) (۱۰۲)

 

[2]. سوره انفال آیه 29.

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنْ تَتَّقُوا اللَّهَ یَجْعَلْ لَکُمْ فُرْقَانًا وَیُکَفِّرْ عَنْکُمْ سَیِّئَاتِکُمْ وَیَغْفِرْ لَکُمْ وَاللَّهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظِیمِ

اى كسانى كه ایمان آورده‏اید! اگر از (مخالفت فرمان) خدا بپرهیزید، براى شما وسیله‏اى جهت جدا ساختن حق از باطل قرارمى‏دهد; (روشن‏بینى خاصى كه در پرتو آن، حق را از باطل خواهید شناخت); و گناهانتان را مى‏پوشاند; و شما را مى‏زمرزد; و خداوند صاحب فضل و بخشش عظیم است!

 

[3]. نهج البلاغة، ت محمد الدشتي، ج1، ص205.

 

[4]. غرر الحكم و درر الكلم، تميمى آمدى، عبد الواحد بن محمد، ج1، ص39.

 

[5]. ميزان الحكمه، محمد محمدی ری شهری، ج3، ص148.

4255.الإمامُ العسكريُّ عليه السلام : ما تَرَكَ الحقَّ عزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بهِ ذليلٌ إلاّ عَزَّ .

 

[6]. وسائل الشيعة ط-آل البیت، العلامة الشيخ حرّ العاملي، ج14، ص507.

 [ ١٩٧٠٥ ] ١٦ ـ وعن محمد بن عبد الله بن جعفر الحميري ، عن أبيه ، عن علي بن محمد بن سالم ، عن محمد بن خالد ، عن عبد الله بن حماد ، عن الاصم ، عن مسمع بن عبد الملك قال : قال لي أبو عبد الله عليه‌السلام ـ في حديث : ـ أما تذكر ما صنع به يعني بالحسين عليه‌السلام؟ قلت : بلى ، قال : أتجزع؟ قلت : أي والله ، وأستعبر بذلك حتى يرى أهلي أثر ذلك علي ، فأمتنع من الطعام حتى يستبين ذلك في وجهي ، فقال : رحم الله دمعتك أما إنك من الذين يعدون من أهل الجزع لنا ، والذين يفرحون لفرحنا ، ويحزنون لحزننا ، أما إنك سترى عند موتك حضور آبائي لك ، ووصيتهم ملك الموت بك وما يلقونك به من البشارة أفضل ، ولملك الموت أرق عليك وأشد رحمة لك من الام الشفيقة على ولدها ( إلى أن قال : ) ما بكى أحد رحمة لنا ولما لقينا إلا رحمه الله قبل أن تخرج الدمعة من عينه ، فإذا سال دموعه على خده ، فلو أن قطرة من دموعه سقطت في جهنم لاطفأت حرها حتى لا يوجد لها حر ، وذكر حديثا طويلا يتضمن ثوابا جزيلا ، يقول فيه : وما من عين بكت لنا إلا نعمت بالنظر إلى الكوثر ، وسقيت منه مع من أحبنا.

 

[7]. ميزان الحكمه، محمد محمدی ری شهری، ج13، ص237.

 

 

چهارشنبه ٢٩ فروردين ١٣٩٧ - ١١:٠٢

 

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: