صفحه اصلي > خطبه ها   


خطبه‌های نماز جمعه یزد 3 فروردین

باسمه‌تعالی

 

خطبه اول:

 

السَّلامُ عَلَیکُم وَ رَحمَةُ الله

اَعوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّیطانِ الرَّجیمِ

بِسمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحیمِ

اَلحَمدُلِلّهِ رَبِّ العالمینَ بارئِ الخَلائقِ اَجمعینَ وباعِثِ الأنبیاءِ وَ المُرسَلینَ الَّذی خَلقَ الخلائِقَ بقدرتِهِ وَنَشَرَ الرِّیاحَ بِرَحمَتِهِ وَ وَتَّدَ بِالصُّخُورِ مَیَدانَ اَرضِهِ، نَستَغفِرُهُ وَ نَستَعینُهُ وَ نُؤمِنُ بِهِ وَ نَتَوَکَّلُ عَلَیهِ ثُمَّ الصَّلاةُ وَ السَّلامُ عَلی سَیِّدِنا وَ نَبیِّنَا اَبِی القاسمِ المُصطَفی مُحَمَّدٍ (صَلَی اللهُ عَلَیهِ وَآلِهِ) وَ عَلی آلهِ الطَّیِّبینَ الطّاهِرینَ المَعصُومینَ المَکَرَّمینَ سیَّما بقیةِ اللهِ فِی الأَرَضینَ رُوحی وَاَرواحُ العالَمینَ لِتُرابِ مَقدَمِهِ الفِداهُ.

 

سفارش به تقوی

 

اوصیکم و نفسی عباد الله بتقوی الله

 

قال الله الحکیم فی کتابه الکریم: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلا تَمُوتُنَّ إِلا وَأَنْتُمْ مُسْلِمُونَ»[1]

 

در خطبه اولم خودم و شما را به تقوا و پرهیز از گناه سفارش می‌کنم.

ضمن این‌که آرزوی توفیق و سلامتی و سعادت را در سال جدید برای همه شما عزیزان آرزو می‌کنیم.

در سفارشم به تقوا به یک آیه اکتفا می‌کنم و یکی دو تذکر عرض می‌کنم.

در سوره انفال آیه 29 می‌فرماید: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنْ تَتَّقُوا اللَّهَ یَجْعَلْ لَکُمْ فُرْقَانًا وَیُکَفِّرْ عَنْکُمْ سَیِّئَاتِکُمْ وَیَغْفِرْ لَکُمْ وَاللَّهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظِیمِ»[2]

تقوا، اطاعت از خدا و دوری از گناه است. پرهیز از مخالفت خدا و آمادگی برای اطاعت از دستورات خدای متعال است. اساس همه‌چیز است. انسان هر چیزی را در دنیا و آخرت بخواهد حتماً همه‌چیز در دست خدا است و همه عالم از خوان نعمت او هستند. پس هر چیزی که انسان بخواهد باید از خدا بخواهد؛ زیرا ما از دایره ربوبیت خدا دور نیستیم. ما بندگان خدا هستیم. تحت ربوبیت او هستیم. او رب ما است. او امداد رساننده به ما در همه زمینه‌ها است. او است که به ما عقل و شعور و فکر و سلامتی و درک و کار و تلاش و کوشش و همه ‌چیز داده است؛ همه‌ را او داده است و او است که تا الآن؛ آن‌ها را نگه داشته است. اگر می‌خواست از ما بگیرد برای او کاری نداشت ولی ما قدر او را نمی‌دانیم.

خدا می‌فرماید تقوا پیشه کنید؛ یعنی اگر اطاعت خدا کنید و از معصیت خدا دوری کنید در همه زمینه هر چه بخواهید به شما می‌دهم؛ در زمینه‌های دنیایی، اقتصادی، معنوی، علمی، سلامتی و امنیتی [داده است]. هر چیزی که شما فکرش را بکنید. خدا می‌فرماید من به شما می‌دهم اما اگر تقوا داشته باشید و اطاعت خدا کنید و معصیت نکنید از شما گرفته نمی‌شود بلکه این‌ها آثاری دارد.

آثار تقوا در آیه:

چهار اثر از تقوا در این آیه ذکر شده است.

  • یکی از چیزهایی که عنایت زیادی به آن شده است فرقان است. «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنْ تَتَّقُوا اللَّهَ یَجْعَلْ لَکُمْ فُرْقَانًا» خداوند خصلت فرقان را به شما می‌دهد. فرقان به معنای تمییز و قدرت تشخیص نسبت به دو چیز است؛ حق و باطل، زیبا و زشت، بد و خوب، صحیح و ناصحیح، انحراف و سلامت. اگر تقوا پیشه کنید خدا یک قدرتی به شما می‌دهد و آن قدرت فرقان است. یکی از معانی قرآن، فرقان است؛ یعنی بین حق و باطل را می‌توانید به‌وسیله این قرآن تشخیص بدهید. در دوره‌ای که ما هستیم از بس وسوسه‌های شیطان و تبلیغات سوء است و این فضاها می‌خواهند انسان‌ها را از خدا و خالق و رازقشان دور کنند و ما را فریب بدهند و باطل خودشان را به اسم حق در دل و سر ما کنند. این کار استکبار و شیطان‌ها است. آن انسانی نجات پیدا می‌کند که بتواند حق را از باطل تشخیص بدهد. زیبا را از نازیبا تشخیص بدهد. فساد را از صلاح تشخیص بدهد. اگر این قدرت در وجود ما پیدا شود هیچ‌وقت گمراه نمی‌شویم. هیچ‌وقت از شیطان تبعیت نمی‌کنیم هیچ‌وقت راه کج نمی‌رویم هیچ‌وقت خدا را رها نمی‌کنیم و شیطان را بگیریم. هیچ‌وقت نماز را رها نمی‌کنیم و زندگی را به بطالت بگذرانیم. هیچ‌وقت ثنا را رها نمی‌کنیم و به غیبت بپردازیم. هیچ‌وقت بندگان خدا را رها نمی‌کنیم و شیطان بزرگ و آمریکا را بگیریم. اگر این قدرت تمییز حق از باطل پیدا کنیم یک نعمت بزرگ الهی است. خیلی وقت‌ها ما در اثر این‌که تشخیص حق از باطل، زیبایی از نازیبایی مشکل است و خوبی را از بدی نمی‌توانیم تشخیص نمی‌دهیم خیال می‌کنیم این کاری که دشمن به‌وسیله فضاهای مجازی القاء می‌کند خوب است ولی وقتی دقت می‌کنیم می‌بینیم ضرر است بدترین ضرر است بدترین بدها است. انسان را به گناه می‌کشاند. انسان را از خدا دور می‌کند؛ و انسان را به جهنم می‌کشاند. انسان را به بدی‌ها می‌کشاند و به ذلت می‌اندازد؛ اما اگر این تشخیص را نداشته باشیم گرفتار مصیبت‌های زیادی می‌شویم. جوان‌های ما و خودمان گرفتار وسوسه‌های شیطان و وسوسه‌های خناسان دنیا و توطئه‌هایی که علیه ما انجام می‌دهند می‌شویم و آن‌وقت نمی‌توانیم آن‌ها را دفع کنیم. بالاترین نعمت خدا این است که خدا یک تیزهوشی و تیزبینی به انسان می‌دهد که با آن حق را از باطل تشخیص می‌دهد. زشت را رها می‌کند و سراغ زیبا می‌شود. این حق را می‌گیرد و باطل را رها می‌کند. ما این را می‌فهمیم. در بسیاری از مواقع حق و باطل با هم آمیخته می‌شود و نمی‌توانیم تشخیص بدهیم ولی اگر تقوا داشته باشیم این کار میسر است.

یک‌وقتی در پاریس یک هیئت فیلم‌برداری بودند و اصرار داشتند نزد امام (رحمة الله علیه) بیایند و با ایشان مصاحبه کنند. دوستان احمد آقا (رحمة الله علیه) طفره رفتند و گفتند وقت نیست تا این‌که دو سه ماه معطل شدند و در آخر یک‌وقتی برای آن‌ها تعیین شد. این‌ها دستگاه‌های خود را پهن کردند و امام (رحمة الله علیه) نیز وارد شدند و نشستند. همین‌که این دو خانم از در وارد شدند تا مصاحبه کنند امام (رحمة الله علیه) فرمودند من با این‌ها مصاحبه نمی‌کنم. بلند شدند و داخل رفتند.

این‌ها نیز ناراحت شدند که با توجه به این‌که دو سه ماه معطل شده بودند با غر و لند رفتند. ما گفتیم باید چکار کنیم؟ یک‌وقتی یکی از علمای ما که الآن هم هست از ایران به پاریس آمده بود. در ماشین یا در خیابان که به نوفل‌لوشاتو می‌رفت. این دو خانم او را دیده بودند و از او پرسیده بودند که کجا می‌روی؟ گفته بوده که نوفل‌لوشاتو می‌رود. معلوم بود که هرکسی که عمامه به سر است به کجا می‌رود؟ این‌ها گفته بودند که اگر نزد فلانی می‌روی قدر این فرد را بدانید. گفته بود: چرا؟ به تعبیر من گفته بودند که به این دلیل که کار انبیاء را می‌کند. پرسیده بوده که چرا؟ گفتند: ما سه ماه وقت گرفتیم و چقدر هم معطل شدیم. آنجا رفتیم که مصاحبه کنیم ایشان قبول نکرد و ما را طرد کرد. ما جاسوس اسرائیل بودیم و به‌عنوان جاسوس و کسی که می‌خواستیم از او چیزهایی را ضبط کنیم و ببریم به این شکل وارد شده بودیم. حال این‌که نیت‌های دیگری هم داشتند ما نمی‌دانیم و خدا می‌داند. می‌گفتند این آقا تا ما را دید گفت ما با این‌ها مصاحبه نمی‌کنم و رفت.

خودشان اقرار می‌کردند که امام (رحمة الله علیه) فریب ما را نخورد و ما را شناخت. اگر تقوا داشته باشید و اطاعت خدا کنید خداوند به این شکل به شما نور می‌دهد؛ «المؤمن ینظر بنور الله»[3] به نور خدا حرکت می‌کنید. خداوند چیزی به تو می‌دهد که حق را از باطل تشخیص بدهی،فرق بگذاری،بین حرفی که رادیو و تلویزیون بیگانه می‌گوید و حرفی که رهبرت می‌گوید. اگر انسان تقوا و فرقان را نداشته باشد حرف شیطان‌صفتان را می‌گیرد و حرف رهبر را رها می‌کند و یا این‌که حرف آن‌ها را توجیه می‌کند و حرف بزرگان خودش را قبول نمی‌کند؛ زیرا قدرت تشخیص حق از باطل از او گرفته شده است. قدرت این‌که زیبا را زیبا ببیند و بدی را بد ببیند از او گرفته شده است. خیال می‌کند این خانمی که بی‌حجاب بیرون می‌آید و جامعه را به فساد می‌کشاند زیبا است و حال‌آنکه در باطن، زشت است. او مرکز فساد است و هم خودش را جهنمی می‌کند و هم جامعه را جهنمی می‌کند. هم عاقبت خودش و هم عاقبت دیگران را خراب می‌کند. هم بنیان معصیت را می‌گذارد و غضب خدا را می‌آورد. اگر یک جوان متدین باشد و این قدرت فرقان را خدا به او بدهد خیلی زود تشخیص می‌دهد و دست از گناه می‌کشد و حق را از باطل تشخیص می‌دهد و می‌فهمد که چه خبر است. وقتی تضارب آراء و اختلاف‌نظرها بین احزاب و گروه‌ها می‌شود تشخیص می‌دهد که حرف سالم کجاست؟ حرف صحیح کجا است؟ راه سالم کجا است؟ خدا به ملت ایران این تشخیص را داده است. امام (رحمة الله علیه) با اطاعتش از خدا این راهنمایی را پیدا کرده است. وقتی رهبرش می‌گوید 22 بهمن امسال بالاترین روزها است و مردم بیشترین تعداد حضور پیدا می‌کنند به این دلیل است که مردم حق را از باطل تشخیص می‌دهند باطل نفاق باطل آمریکا باطل صهیونیست‌ها را تشخیص می‌دهند و از آن‌ها اطاعت نمی‌کنند و از خدا و ائمه (علیهم‌السلام) و بنده مخلص خدا اطاعت می‌کنند.

دعا کنیم که خدای متعال این قدرت تشخیص را به ما بدهد و ما را موفق به اطاعت خودش کند. ان‌شاءالله همه ما بتوانیم تقوا را رعایت کنیم تا خدای متعال به ما عنایت کند و قدرت تشخیص حق از باطل و فرقان را به ما بدهد.

  • بعد هم می‌فرماید: «و یکفر عنکم سیئاتکم» اگر تقوا داشته باشید خدا گناهان شما را می‌پوشاند و شما را رسوا نمی‌کند. تقوا داشته باشید و اگر خطایی کردید استغفارکنید و خدا نیز می‌پوشاند.
  • سپس می‌فرماید: «و یغفر لکم» شما را می‌آمرزد.
  • چهارمی می‌فرماید: «و الله ذو الفضل العظیم» خدا صاحب کرامت عظیم است و جایگاه و عظمتی که او می‌دهد به‌اندازه بزرگی خودش است. چرا انسان خدای به این بزرگی را فراموش کند؟ خدای به این عظمت و مهربانی را؟ و سراغ افرادی برویم که خودشان محتاجِ محتاجِ محتاج هستند؟ خودشان هم گرفتار شیطان و شیطنت‌ها هستند. امیدوارم خدا به ما این قدرت را عنایت کند که از او روی نگردانیم و به سراغ باطل نرویم و ان شاء الله موفق باشیم.

 

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ ﴿١﴾ اللَّهُ الصَّمَدُ ﴿٢﴾ لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ ﴿٣﴾ وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ ﴿٤﴾

به نام خداوند بخشنده بخشایشگر

بگو: خداوند، یكتا و یگانه است; (۱)

خداوندى است كه همه نیازمندان قصد او می ‏كنند; (۲)

(هرگز) نزاد و زاده نشد، (۳)

و براى او هیچگاه شبیه و مانندى نبوده است! (۴)

 

 خطبه دوم

 بِسمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحیمِ

الحَمدُ لِلّهِ رَبِّ العالَمینَ و صَلی اللّهُ عَلی سَیِّدنا و نَبیِّنا اَبی القاسمِ المُصطَفی مُحمّدٍ (صَلَي اللهُ عَلَيهِ وَ آلِهِ) وَ عَلی عَلیٍّ اَمیرِ المؤمنینَ و عَلی فاطمهَ سَیدهِ نساءِ العالمینَ و عَلی الحَسنِ والحُسینِ سَیدی شَبابِ اَهلِ الجَّنهِ و عَلیِّ بنِ الحُسَینِ و محمدِ بنِ علیٍّ و جعفرِ بنِ مُحمدٍ و مُوسَی بنِ جَعفرٍ و عَلیِّ بنِ مُوسَی و مُحَمَّدِ بنِ عَلیٍّ وَعَلیِّ بنِ محمَّدٍ والحَسَنِ بنِ عَلیٍّ وَ مَولانا صاحبَ الزَّمان(عجَّلَ الله تعالی فرجه) اللّهُمَّ صَلِّ عَلَیهِ و عَلَیهِم بِأَفضَلِ بَرِکاتِک.

 

در خطبه دومم چند نکته را عرض می‌کنم.

 

برنامه ریزی برای سال جدید:

از نکته‌هایی که می‌خواهم عرض بکنم مسأله ایام سال جدید است و تکالیفی که به دوش ما و به عهده ما است. برنامه‌ریزی‌هایی که باید بکنیم. یک مقداری بنشینیم و فکر کنیم. سال گذشته چه کردیم و چه شد؟ چگونه گذشت؟ در مسیر پیشرفت و اطاعت خدا و معنویت و مسائل اجتماعی و غیره چه کردیم؟ چه زاد و توشه‌ای گذاشتیم؟ دفتر روزگار و عمر را به چه پر کردیم و امضاء کردیم و برای آخرت کنار گذاشتیم؟ یک مقداری فکر کنیم. اگر ان شاء الله خوب بوده است و حرکت‌ها و کارها خوب بوده است و نزد خدا سربلند است رضایت خدا را طلب کنیم و خدا را شکر کنیم و برای آینده نیز برنامه‌ریزی کنیم که عمرمان تلف نشود و گناه داخل زندگی‌مان نیاید و غفلت داخل زندگی‌مان نیامد. برنامه‌ریزی کنیم تا عمرمان را ضایع نکنیم. دوباره سال دیگر خواهد آمد و اگر استفاده نکنیم پشیمانی ما سودی ندارد. جوانی ما می‌رود و عمر ما طی می‌شود و از دنیا نیز استفاده می‌کنیم و اما بهره‌ای برای آخرت و زندگی ابدی‌مان اگر نداشته باشیم خسران است.

 

تربیت فرزندان :

نکته دوم در مورد تربیت فرزندان است. برای بچه‌هایتان معلم خوبی باشید. معلم‌ها! معلم خوبی برای شاگردانتان باشید. این جوان‌ها این بچه‌ها و این نوجوان‌ها و این دخترها و این پسرها امانات خدایی هستند. بندگان خدا هستند. خدا بنده‌هایش را دوست دارد. خدا کسی که به بندگانش خدمت کند دوست دارد. برعکس اگر به بندگان خدا خیانت کنیم به خدا خیانت کرده‌ایم. به ساحت مقدس پروردگار خیانت کرده‌ایم زیرا این‌ها مخلوق دست خدا هستند. این‌ها عاقبتشان و آینده‌شان آینده کشور و عاقبت عده‌ای دیگر به دست این‌ها می‌افتد. با این‌ها چه می‌کنیم؟ متوجه باشیم.

در یک عبارتی از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله دیدم که فرمودند: « إن معلم الخير يستغفر له دواب الأرض» اگر کسی معلم خوبی‌ها باشد تمام جنبندگان روی زمین برای او استغفار می‌کنند؛ « وحيتان البحر» ماهیان دریا برای او استغفار می‌کنند «و كل صغيرة وكبيرة في أرض الله وسمائه»[4] هر چیز کوچک و بزرگی در زمین و آسمان برای او استغفار می‌کنند. اگر معلم خوبی‌ها باشیم. اگر پدری معلم خوبی‌ها باش! اگر معلمی معلم خوبی‌ها باش! اگر مادری معلم خوبی‌ها باش! اگر مدیری معلم خوبی‌ها باش! تا زمین و آسمان و حیوانات دریا و صحرا برای تو استغفار کنند. چرا؟ اگر معلم خوب باشی یک آدم خوب و مؤمن و مخلص تربیت کنی، دزد و چشم‌چران و خائن و وقت‌گذران و دنبال هرزگی نباشد و دنبال کار و تلاش و عبادت و خدمت به مردم و جامعه و درس خواندن باشد و عالم باشد و مردم و دین خود را نجات می‌دهد و انسان‌ها را به عرش اعلی می‌کشاند. کشورش را آباد و سرفراز می‌کند؛ زیرا یک انسان درس‌خوانده خوبی شده است. باصفا و باوفا و به کشور خودش متعهد و متدین به دین خودش و دلسوز برای مردم خودش شده است. نه این‌که کمک بگیرد و درس بخواند و به یکجایی برسد و آن‌وقت به آمریکا برود و ندای آن‌ها را برای پول درآوردن بهتر لبیک بگوید یا خدای‌نکرده در جامعه دنبال هرزگی و کارهای دیگر در جامعه باشد. هم به خودش ضرر می‌زند و هم به جامعه ضربه می‌زند و هم آن معلمی که این کار را نکرده است نزد خدا مسئول است و هم آن پدر و مادر مقصر هستند. در این ایام نوروز نیز قرار داریم و پدر و مادرها حواسشان جمع باشد و چون حرف‌های دیگری دارم تکرار نمی‌کند.

استفاده از فرصت های معنوی در ماه رجب :

در ماه رجب قرار داریم و توصیه می‌کنم از این فرصت‌هایی که خدا به ما می‌دهد استفاده کنیم و استغفار کنیم. یکی از چیزهای که در ماه رجب سفارش شده است استغفار زیاد است تا خدای متعال به ما عنایت و لطف کند و باران خودش را به ما بدهد و نعمت‌هایش را به ما بدهد و ضرر دشمنان را از ما دفع کنند. در هفته حداقل دو روز آن‌هایی که می‌توانند روزه بگیرد و التجاء به خدا داشته باشد. در ایام اعتکاف نیز حواسمان جمع باشد که ماه رجب و شعبان می‌آید و باید استفاده کنیم و آماده ماه رمضان شویم.

شعار سال جدید و حمایت از کالای ایرانی :

در مسأله شعار سال که مقام معظم رهبری به آن اشاره کردند گرچه چندمین دوره است که شعارهای مختلفی دارند ولی به نظر من شعار امسال بسیار جامع می‌تواند باشد. اگر به آن عمل کنیم مشکلات اقتصاد و اشتغال و بهره‌گیری از نعمت‌ها را حل می‌کند. بسیار سخنرانی پرمحتوا و زیبایی کردند. سی _ چهل مورد می‌توانند از این سخنرانی استخراج کنند و مردم و مسئولین ما نصب العین خود قرار بدهند و به آن عمل کنند. بسیار مهم است.

این‌که به کالای داخلی اهمیت بدهیم و هَمّ ‌وغممان این باشد و سعی کنیم از درون جوشش پیدا کنیم و از درون خودمان از جامعه خودمان استفاده کنیم. فکر کنیم و اندیشه‌ورز باشیم و تحقیق‌کننده باشیم و اختراع کنیم و ایجاد کنیم. چیزهای خوب تولید کنیم. اگر بنا شد مردم این فرهنگ را عوض کنند که آقا فرمودند و امام (رحمه الله علیه) نیز فرموده بودند این فرهنگی که ما وابسته به خارج باشیم و زرق ‌و برق خارج ما را منفعل نکند و به فرهنگ اصیل اسلامی و ایرانی خودمان برگردیم و این ‌قدر خودمان را به بیگانگان وابسته نکنیم و احساس استقلال کنیم و احساس عزت کنیم زیرا خدا داریم و فطرت ما خدایی است، باید عزیزان ما تلاش بکنند در تولید سالم و باکیفیت و تولید چیزهای خوب. باید با اتکاء به خدا و استعداد خودشان کارهای بزرگی انجام بدهند و می‌توانیم. تولیدکنندگان ما هم تولید را زیاد کنند و هم باکیفیت کنند و هم مسئولین ما بسترها را فراهم کنند و هم مردم ما جدی باشند و به میدان بیایند. اگر این‌گونه شد مشتری‌ها بیشتر می‌شود و حتی می‌توانیم صادرات کنیم و در کنارش چرخ‌های اقتصاد رونق پیدا می‌کند و اشتغال می‌آید و مردم اگر ارزان‌تر باشد می‌خرند. ما پول‌داریم و امکانات داریم و ما مردم خوب و استعدادهای خوب داریم ولی آن چیزی که اینجا می‌تواند کار کند مدیریت و فکر صحیح است و باید اصحاب منصب با افراد مختلف و نخبگان جامعه مشورت کنند و آن‌ها را جمع کنند. از هر گروهی که باشند. آن‌هایی که برای اسلام و ایران و خودشان دلسوز باشند. عزت و استقلال و شخصیت خودشان را می‌خواهند. به قول امام حسین (علیه‌السلام) می‌فرمایند: که اگر از خدا نمی‌ترسید و اعتقاد ندارید آزادمرد باشید. اقلاً آزادمرد باشیم که بتوانیم غیرت خودمان را داشته باشیم و برای شخصیت خودمان کار کنیم و تلاش کنیم و زنده بمانیم و د ستمان جلوی دیگران دراز نباشد.

بنابراین این اقتصاد و حرکت به‌سوی کالاهای ایرانی باعث می‌شود تولید زیاد شود و کیفیت تولید بالا برود و اشتغال زیاد شود و فکرها به کار بیفتد و عقل بکار بیفتد و پول‌های افرادی که نمی‌دانند چکارش کنند به میدان بیاید و دولت نیز به میدان بیاید و نخبگان را در هر استان و شهری جمع کنند و طراحی کنند و این‌ها را پیاده کنند.

باور کنید اگر با همت بلندی که مردم ما دارد و با نخبگانی که داریم و امکاناتی که دولت ما دارد و کارهای خوبی که الحمدلله شده است امسال هم مردم و هم دولتمردان همت کنند. خطاب آقا هم به مردم و هم به دولتمردان است. خطابی که خطاب خدایی است. همه ما باید بر اساس این خطاب حرکت کنیم و در مسأله تولید داخلی و کیفیت تولید کنیم بخصوص از فکر جوانان استفاده کنیم که به ما استفاده از جوانان را توصیه کرده‌اند.

چهل سال از انقلاب مامی گذرد. در این مدت در استان‌ها باید مغزهای متفکر بنشینند و ارگان‌هایی که در این مدت چهل سال کار کرده‌اند کارهایشان را بررسی کنند و نواقص برطرف شود و خوبی‌ها به آن اضافه شود که ما در این مدت چهل سال ارگانی نداشته باشیم که کم‌کاری داشته باشد. مسئولین و نخبگان و دانشگاهیان و اهل فکر و علما و بزرگان ما این مسائل را بررسی کنند حتی قوانین را بررسی کنند تا این کار را جدی‌تر از گذشته انجام دهیم.

 

ترس استکبار از ملت ایران:

الحمدلله کارهای زیادی شده است و عظمت آفریده‌اید. اصلاً دشمنان می‌خواستند شما نباشید. الآن آن‌ها احساس می‌کنند که شما می‌خواهید آن‌هانباشند. آمریکایی که می‌خواسته است ایران نباشد اروپا و صهیونیست‌های یکه می‌خواسته‌اند ایران نباشد حالا ترسیده‌اند و دغدغه‌شان این است که ایران قوی نشود تا به حیثیت آن‌ها صدمه نزند. این‌قدر شما بالاآمده‌اید و با این فداکاری‌ها و خون شهدا و عظمت‌هایی که آفریده‌اید ارزش پیداکرده‌اید.

شاه شما در آن زمان لرزان و ترسان و با رنگ‌پریده دست کارتر را می‌بوسید و التماسش می‌کرد مثل سعودی‌های امروز تا یک‌چیزی از او بگیرد یا او را تائید کنند. اگر می‌خواست وقت بگیرد باید به کارگر سفارت بگوید تا او نیز به سفیر بگوید و او نیز پیگیری کند تا اجازه ملاقات بدهند. این‌قدر ذلت و بدبختی و گرفتاری داشتیم. الآن در دنیا عزیز و سربلند هستیم. همه دارند فکر می‌کنند اگر ایران این‌طوری پیش برود همه ما را کنار می‌گذارد.

 

 

فرمایشات مقام معظم رهبری باید دستور کار دولتمردان و مسئولین فرهنگی و وزارت خارجه قرار گیرد:

فرمایش دیروز مقام معظم رهبری بسیار امیدوارکننده بود. ایشان حوادث و وقایع و واقعیت‌ها را بیان کردند. ان شاء الله دولتمردان و مسئولین فرهنگی و وزارت خارجه ما در این‌که فرمایش آقا را دنیایی کنند جدی باشند و در فضاهای مجازی بیاورند و از انقلاب و مظلومیت ایران دفاع کنند. مجلات دنیا را بخرند و پول بدهند و مقاله بنویسند و مظلومیت ما را به دنیا بگویند و آن حقیقت‌هایی که نیت ما است را بگویند. آن کارهای خوبی که انجام شده است را بیان کنند.

 

عظمت حضور ایران در صحنه نبرد با تکفیری ها:

این حرکتی که فرماندهی کل قوا در سوریه و عراق انجام داده‌اند تمام دنیا را آرامش داد. عربستانی‌ها خیال می‌کنند. اگر واقعاً ایران جلوی این‌ها را نگرفته بود کربلایی نبود نجفی نبود و سامرایی نبود و کعبه‌ای نبود. دسیسه صهیونیست‌ها بود که می‌خواستند خاورمیانه بزرگ و طایفه یهود بزرگ را در عالم ایجاد کنند. فکر هیتلری در سر این‌ها است. الآن این‌ها عصبانی هستند که ایران چکار کرده است که داعش را از بین برده است و سوریه و عراق و عربستان و اروپا را نجات داده است. اگر خدا کمک ما نمی‌کرد و ایران به میدان نیامده بود معلوم نبود که در دنیا چه اتفاقی می‌افتاد. صهیونیست‌ها در دنیا بر همه می‌تاختند.

به آقایانی که در نجف هستند پیغام دادم که شما که از ایران انتقاد می‌کنید اگر ایران نبود تکه بزرگ شما گوشتان بود. عمامه سر شما نمی‌گذاشتند. سر ما را می‌بریدند. عربستانی‌ها نیز همین‌طور. مگر می‌گذاشتند با این توطئه بزرگ در دنیا سربلند کنید؟ در ایران خودمان نیز همین‌طور می‌شد. آن‌ها به احزاب مختلف رحم نمی‌کردند و همه را درو می‌کردند. این بچه‌های معصوم ما که رفتند و فداکاری کردند و از حرم اهل‌بیت (علیهم‌السلام) دفاع کردند و فرماندهی که رهبری کردند معجزه بزرگی در سال گذشته بود. شما نمی‌دانید که چه خبر بود و چه توطئه‌هایی بوده است و همه این‌ها وامانده‌اند.

آمریکایی که می‌خواست همه‌جا را بگیرد الآن به گوشه‌ای و شهر کوچکی در سوریه اکتفا می‌کند. در آنجا نیز می‌خواهد تلاش کند و سوری‌ها به او اجازه نمی‌دهند. او می‌خواهد با این کار حامی اسراییل باشد.

به‌هرحال ما باید خودمان را به دنیا معرفی کنیم.

 

درست مصرف کردن اسراف کاری نیست:

در مسائل داخلی نیز سفارش شده است که قناعت کنیم و اسراف‌کاری نداشته باشید. در مصرف آب و کارهای دیگر خصوصاً در ایام نوروز مدتی را زندگی سالم و ساده و خوب و بی‌تکلف داشته باشیم و از جنس‌های ایرانی استفاده کنیم تا کم‌کم رشد بیشتر داشته باشیم.

دنیا می‌گذرد. ما زیاده‌روی می‌کنیم. شما خیال می‌کنید این‌هایی که در دنیا پولدار هستند زندگانی کذایی دارند؟ خیلی از کارخانه‌دارهای بزرگ دنیا هستند که خانه شخصی‌شان یک آپارتمان 100 متری و 200 متری است. نه اینکه ما یک‌ذره مغازه پیدا می‌کنیم یا کارخانه‌دار می‌شویم یک‌ خانه می‌سازیم که شش برابر کارخانه است و همه پول‌ها را آنجا خرج می‌کنیم. یک زندگی آرام‌تر داشته باشیم و به همه برسیم و کمک کنیم که ان شاء الله مشکلمان حل شود.

 

توجه به شعار امسال و اقتصاد مستقل:

به‌هرحال شعار سال شعار خوبی است. کم‌کاری نداشته باشیم نباید تنبلی کرد. باید مبارزه جدی با فساد داشت. خام فروشی و نفت‌فروشی را کنار گذاشت. اقتصاد را باید مستقل کرد. این همت همه مردم و مسئولین و لطف خدا و عنایت پروردگار را می‌طلبد.

 

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ ﴿١﴾ اللَّهُ الصَّمَدُ ﴿٢﴾ لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ ﴿٣﴾ وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ ﴿٤﴾

به نام خداوند بخشنده بخشایشگر

بگو: خداوند، یكتا و یگانه است; (۱)

خداوندى است كه همه نیازمندان قصد او می ‏كنند; (۲)

(هرگز) نزاد و زاده نشد، (۳)

و براى او هیچگاه شبیه و مانندى نبوده است! (۴)

 

 

پی‌نوشت‌ها:

 

 

[1]. سوره آل‌عمران، آیه 102.

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلا تَمُوتُنَّ إِلا وَأَنْتُمْ مُسْلِمُونَ

اى كسانى كه ایمان آورده‏اید! آن گونه كه حق تقوا و پرهیزكارى است، از خدا بپرهیزید! و از دنیا نروید، مگر اینكه مسلمان باشید! (باید گوهر ایمان را تا پایان عمر، حفظ كنید!) (۱۰۲)

 

[2]. سوره انفال آیه 29.

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنْ تَتَّقُوا اللَّهَ یَجْعَلْ لَکُمْ فُرْقَانًا وَیُکَفِّرْ عَنْکُمْ سَیِّئَاتِکُمْ وَیَغْفِرْ لَکُمْ وَاللَّهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظِیمِ

اى كسانى كه ایمان آورده‏اید! اگر از (مخالفت فرمان) خدا بپرهیزید، براى شما وسیله‏اى جهت جدا ساختن حق از باطل قرارمى‏دهد; (روشن‏بینى خاصى كه در پرتو آن، حق را از باطل خواهید شناخت); و گناهانتان را مى‏پوشاند; و شما را مى‏زمرزد; و خداوند صاحب فضل و بخشش عظیم است!

 

[3]. وسائل الشيعة ط-آل البیت، العلامة الشيخ حرّ العاملي، ج12، ص38.

[ ١٥٥٨٠ ] ٢ ـ وعن محمد بن عيسى ، عن سليمان الجعفري قال : كنا عند أبي الحسن عليه‌السلام فقال : اتق فراسة المؤمن فإنه ينظر بنور الله ... الحديث.

 

[4]. ميزان الحكمة، محمدي الريشهري، ج3، ص2076.

الامام الباقر (عليه السلام): معلم الخير يستغفر له دواب الأرض، وحيتان البحور، وكل صغيرة وكبيرة في أرض الله وسمائه

چهارشنبه ٢٩ فروردين ١٣٩٧ - ١١:٠١

 

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: