صفحه اصلي > خطبه ها   


خطبه‌های نماز جمعه یزد 8 دی 96

باسمه‌تعالی

 

خطبه اول:

 

السَّلامُ عَلَیکُم وَ رَحمَةُ الله

اَعوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّیطانِ الرَّجیمِ

بِسمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحیمِ

اَلحَمدُلِلّهِ رَبِّ العالمینَ بارئِ الخَلائقِ اَجمعینَ وباعِثِ الأنبیاءِ وَ المُرسَلینَ الَّذی خَلقَ الخلائِقَ بقدرتِهِ وَنَشَرَ الرِّیاحَ بِرَحمَتِهِ وَ وَتَّدَ بِالصُّخُورِ مَیَدانَ اَرضِهِ، نَستَغفِرُهُ وَ نَستَعینُهُ وَ نُؤمِنُ بِهِ وَ نَتَوَکَّلُ عَلَیهِ ثُمَّ الصَّلاةُ وَ السَّلامُ عَلی سَیِّدِنا وَ نَبیِّنَا اَبِی القاسمِ المُصطَفی مُحَمَّدٍ (صَلَی اللهُ عَلَیهِ وَآلِهِ) وَ عَلی آلهِ الطَّیِّبینَ الطّاهِرینَ المَعصُومینَ المَکَرَّمینَ سیَّما بقیةِ اللهِ فِی الأَرَضینَ رُوحی وَاَرواحُ العالَمینَ لِتُرابِ مَقدَمِهِ الفِداهُ.

 

سفارش به تقوی

 

اوصیکم و نفسی عبادالله بتقوی الله و لزوم امره

 

قال الله تبارک و تعالی فی محکم کتابه القرآن الکریم:

«یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلا تَمُوتُنَّ إِلا وَأَنْتُمْ مُسْلِمُونَ»[1]

 

مؤمنین! تقوا پیشه کنید؛ در محضر حق، در حضور پروردگار که همه ما در محضر او هستیم و عالم در محضر او است و همه ما در منظر و مرآی خدای متعال هستیم و به اعمال و کردار ما هم آگاه و بصیر است. خدا نسبت به ما پنهانی ندارد و همه‌چیز در نزد او آشکار است. پس در محضر خدا گناه نکنیم. خطا و نافرمانی نکنیم. اطاعت خدا داشته باشیم. از اوامر و دستورات خدا سرپیچی نکنیم. قدر این فرصت کوتاه عمر را بدانیم. همه ما بدانیم که لحظات عمر ما و فرصت‌های ما کوتاه است و ما در قطاری قرارگرفته‌ایم که همیشه در حرکت است و ایستادگی نیز ندارد و تنها ایستگاهش آخرت است. ما باید مراقب و مواظب اعمالمان باشیم و از این گذرای عمر بهره‌گیری کنیم. قدر این فرصت کوتاه عمر را بدانیم. اطاعت خدا کنیم و معصیت او نداشته باشیم.

 

صبر و فواید آن

 

در سفارش به تقوا چند نکته را در خطبه اول و دوم عرض می‌کنم. در هفته گذشته آیه‌ای را تلاوت کردم در ارتباط با قسمت دوم آیه که نماز بود اشاره کردم. در این آیه‌ای که اشاره کردم می‌فرماید: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اسْتَعِینُوا بِالصَّبْرِ وَالصَّلاةِ إِنَّ اللَّهَ مَعَ الصَّابِرِینَ»[2] در باب نماز نکاتی را عرض کردم. امروز در مورد جمله اول این آیه صحبت می‌کنم که خداوند می‌فرماید از صبر و نماز کمک بگیرد.

 

صبر یکی از صفات پسندیده‌ای است که انسان باید در وجود خودش را ایجاد کند. خداوند این قدرت را به ما داده است. صبر در مقابل عجله و بی‌تابی‌ها و عدم مقاومت است. مقاومت کردن و عجله نکردن و بی‌تابی نکردن و کارها را با پنجه تدبیر حل کردن صبر است. آن‌طور که من احصاء کردم 103 بار واژه صبر به لغت های مختلف (در قران کریم)تکرار شده است؛ صبر، صابر، صابرین، اصبر، یصبرون و ... . از این تعداد، 20 بار آن به صیغه امر است که معمولا به پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله خطاب می‌شود. باز هم باید نسبت به این قصه اشاره کنم و مواردش را اشاره کنم.

 

در بسیاری از آیات قرآن همراه با «صبر»، کلمه «تقوا» نیز آمده است. به این عنوان که صبر با تقوا همراه است. کسانی که صبر می‌کنند باید با تقوا باشد؛ یعنی در مسیر اطاعت خدا و تقویت دین خدا و هدایت مردم به‌سوی خوبی‌ها باشد. صبر، فایده‌های زیادی دارد. در این 103 آیه اگر انسان بخواهد فواید صبر را بشمارد طولانی می‌شود. بحث‌های زیادی می‌خواهد که امیدوارم عزیزان وعاظ ما در صحبت‌هایشان این‌ها را برای مردم توضیح دهند؛ زیرا خود صبر اقسامی دارد و هر قسمی فواید و نتایجی برای زندگی انسان دارد.

 

من چند آیه را می‌خوانم. آیه 120 سوره آل‌عمران می‌فرماید: « وَإِنْ تَصْبِرُوا وَتَتَّقُوا لا یَضُرُّکُمْ کَیْدُهُمْ شَیْئًا»[3] اگر شما این دو خصلت را در خودتان ایجاد کنید، این که صبر و ایستادگی و مقاومت کنید و جزع و فزع نداشته باشید و ناملایمات را تحمل کنید و تقوا پیشه کنید و در مسیر حق حرکت کنید، یکی از منافع صبر را در این جا می شمارد و می‌فرماید: «لا یَضُرُّکُمْ کَیْدُهُمْ شَیْئًا» کید به معنای مکر و حیله است. «لایضرکم» به معنای این است که آن‌ها به شما ضرر نمی‌رسانند. اگر صبر کنید و تقوا پیشه کنید هیچ کس با هیچ مکر و حیله و توطئه ای نمی‌تواند شما را از پا در بیاورد؛ یعنی اگر صبر کنیم و گناه نکنیم و تقوا داشته باشیم و در مقابل شیطان و هوس های شیطانی و هوای نفس مقاومت کنیم و در مسیر خدمت به مردم و اعتلای کلمه الله حرکت کنیم خدا می‌فرماید مکر و حیله هیچ کس به شما ضرر نمی رساند. دشمنان نمی‌توانند به شما آسیب برسانند. «شیئا» به معنای هر چیزی است؛ یعنی در هیچ چیزی مکر و حیله آن ها اثر نمی گذارد. به سیاق نکره هم آمده است و معنای عموم می دهد.

 

این یکی از فایده‌هایی است که در آیه اشاره می کند که اگر می خواهید از توطئه دشمن و وسوسه های شیطان دور شوید و رشد کنید و به کمال و درچات عالیه پیشرفت برسید و در اقتصاد و سیاست و اجتماع رشد کنید صبر و مقاومت و ایستادگی کنید و بی صبری و عجله نکنید تا پیروز شوید و در این مسیر نیز تقوا داشته باشید. آن وقت مکر و حیله دشمنان به شما آسیبی نمی رساند. اگر در اقتصادتان همین گونه باشید اقتصاد شما شکوفا می‌شود و بالا می رود و کید دشمن خنثی می‌شود؛ اگر در مقابل دشمن در جبهه های جنگ صبر کنید پیروز می‌شوید. خدا در ایران این نصرت را به ما نشان داده است. در هر جبهه ای که صبر و ایستادگی کردید خدا شما را پیروز کرده است. چه در شهر خودتان، چه در استان خودتان و چه در کشور خودتان خدا به شما نصرت داده است.

 

فایده دوم صبر «یُمْدِدْکُمْ رَبُّکُمْ بِخَمْسَةِ آلافٍ مِنَ الْمَلائِکَةِ مُسَوِّمِینَ»[4] خداوند متعال شما را در مقابل دشمن امداد می کند. هزاران ملائکه را بدون این که شما بفهمید و بدانید به‌سوی شما می فرستد تا به شما کمک کنند. روحیه دشمن را تضعیف کنند و روحیه شما را تقویت کنند و مکرو حیله دشمن را از بین ببرند. این‌ها وعده الهی است که نترسید و واهمه نکنید و با خدا عهد ببندید، به شرطی که تقوا داشته باشید و خود خواهی و ریاست‌ طلبی و جاه‌ طلبی نداشته باشید. آمریکایی‌ها و اسراییلی‌ها حرکت‌هایی را انجام می دهند و به مقصود خودشان نرسیدند. چرا؟ با این که این همه مکر و توطئه می‌کنند؛ اما نرسیدند. چهل سال است علیه این انقلاب مکر و حیله می‌کنند. چقدر مکرو و حیله داشته اند و میلیاردها میلیارد دلار در جیب این افراد باطل و لاطائل کردند تا صدها هزار کانال تلویزیونی درست کنند و علیه دین و اتحاد و انقلاب و رهبری مردم ایران حرف بزنند؛ ثمره این همه ولخرجی ها و توطئه ها چه شد؟ اما چون یک سردار شما، رهبر شما، بسیجی شما، بازاری شما و پیر و جوان شما صبر کردند و برای خدا تحمل کردند خدا نیز در همه جبهه‌ها توطئه‌های آن‌ها را خنثی کرد و شما را پیروز کرد. آیا این علامت، آشکار بودن نتیجه این آیه نیست؟ این ها نتیجه صبر و مقاومت ها و اخلاص آن سردار محترم و سرداران عزیز ما است که برخی از آنها اخیرا شهید شده اند و برخی نیز در جبهه ها شهید شدند. امروز دشمنان عصبانی هستند. آمریکا در سوریه میلیاردها خرج کرده است و تلاش‌های زیادی کرد تا داعش را به سمت ایران سوق دهد. چرا این مکر و حیله‌هایشان هر روز به سنگ می خورد؟ به این دلیل است که صبر و تقوا پشت این قضیه است.

این، یکی از سنت های الهی است.

 

قرآن کریم در آیه دیگری می‌فرماید: «مَنْ یَتَّقِ وَیَصْبِرْ فَإِنَّ اللَّهَ لا یُضِیعُ أَجْرَ الْمُحْسِنِینَ»[5] یوسف که در مقابل آن پیشنهاد گناه، تقوا پیشه کرد و صبر کرد و زندان را برای خود خرید و گفت: « رَبِّ السِّجْنُ أَحَبُّ إِلَیَّ مِمَّا یَدْعُونَنِی إِلَیْهِ»[6] خدایا زندان برای من از گناه، بهتر است. حاضرم سالها زندان بکشم اما خواسته حرام یک زن را عملی نکنم. خدا می‌فرماید: «مَنْ یَتَّقِ وَیَصْبِرْ فَإِنَّ اللَّهَ لا یُضِیعُ أَجْرَ الْمُحْسِنِینَ» خدا اجر احسان کنندگان را فراموش نمی کند. شما که صبر می کنید و در تحریم‌های دشمن مقاومت می‌کنید و صبورانه برای انقلاب جان و مال می‌دهید خدا این‌ها را فراموش نمی کند. ممکن است ماها ندانیم و قدر ندانیم و برخی مسئولین نفهمند ولی خدا می بیند. برای خدا بایستید و مقاومت کنید.

 

«وَاصْبِرْ لِحُکْمِ رَبِّکَ فَإِنَّکَ بِأَعْیُنِنَا»[7] به پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله می‌فرماید: در مقابل دستورات خدا صبر کن و سختی ها را به جان بخر. سه سال در شعب ابی طالب بمان و گرسنگی بچه ها و ناله های فرزندانت را بشنو و اذیت و آزار مشرکان و سنگ هایی که روی سرت می ریزند را تحمل کن و بدان که در مقابل چشم ما هستی و ما تو را می بینیم. ما هستیم که باید به تو پاداش بدهیم و کمک کنیم. تو مقابل ما هستی. چشم ما تیزبین است و تو را می‌بیند. خداوند چشمش به همه ما هست؛ به آن مادری در دل شب بلند می‌شود و دعا می‌کند و فرزندش را (به نبرد)می‌فرستد؛ به آن پدری که ایثارگری می‌کند و آن کسی که بدون نام و نشان، به مردم خدمت می کند؛ به آن کسی که به مردم لطف می‌کند و صبورانه خدمت می‌کند؛ اجناس خود را ارزان می‌فروشد و به مردم خدمت می‌کند؛ به آن مسئولی که برای خدا کار می‌کند و آن کسی که شب و روز از کشور و مردم و دینش دفاع می‌کند. خدا آن هایی را که توطئه می‌کنند نیز می بیند؛ آن‌هایی که شبانه فکر می‌کنند تا مردم را اذیت کنند؛ آن‌هایی که کار نمی‌کنند و تلاش نمی‌کنند؛ آن هایی که خودشان را مشغول سیاست‌بازی‌های شرقی و غربی می‌کنند و آن‌هایی که سعی می‌کنند غربی‌ها و شرقی‌ها خوشحال شوند؛ فکر این نیستند که خدا و مردم راضی باشند. اگر کسانی در کشور ما این طوری باشند که ان شاء الله نیست؛ آن ها نیز بدانند که در منظر خدا هستند. خدا می داند با آن ها چطور معامله و رفتار کند. خدا نیت همه ما را می داند.

 

پروردگارا! به آبرویت قسم! به آبرو و عزت محمد و آل محمد علیهم‌السلام قسم! به عزت و جلالت قسم! ما را از متقین قرار بده! ما را از صابرین قرار بده!

 

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ ﴿١﴾ اللَّهُ الصَّمَدُ ﴿٢﴾ لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ ﴿٣﴾ وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ ﴿٤﴾

به نام خداوند بخشنده بخشایشگر

بگو: خداوند، یكتا و یگانه است; (۱)

خداوندى است كه همه نیازمندان قصد او می ‏كنند; (۲)

(هرگز) نزاد، و زاده نشد، (۳)

و براى او هیچگاه شبیه و مانندى نبوده است! (۴)

 

 خطبه دوم

بِسمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحیمِ

الحَمدُ لِلّهِ رَبِّ العالَمینَ و صَلی اللّهُ عَلی سَیِّدنا و نَبیِّنا اَبی القاسمِ المُصطَفی مُحمّدٍ (صَلَي اللهُ عَلَيهِ وَ آلِهِ) وَ عَلی عَلیٍّ اَمیرِ المؤمنینَ و عَلی فاطمهَ سَیدهِ نساءِ العالمینَ و عَلی الحَسنِ والحُسینِ سَیدی شَبابِ اَهلِ الجَّنهِ و عَلیِّ بنِ الحُسَینِ و محمدِ بنِ علیٍّ و جعفرِ بنِ مُحمدٍ و مُوسَی بنِ جَعفرٍ و عَلیِّ بنِ مُوسَی و مُحَمَّدِ بنِ عَلیٍّ وَعَلیِّ بنِ محمَّدٍ والحَسَنِ بنِ عَلیٍّ وَ مَولانا صاحبَ الزَّمان(عجَّلَ الله تعالی فرجه) اللّهُمَّ صَلِّ عَلَیهِ و عَلَیهِم َ بِأَفْضَلِ صَلَوَاتِكَ وَ بَارِكْ عَلَيْهِمْ بِأَفْضَلِ بَرَكَاتِك‏.

 

سفارش به تقوی

در خطبه دوم نیز ضمن این که خودم و شما را به تقوا سفارش می‌کنم چند نکته را عرض می‌کنم و سعی می‌کنم خلاصه کنم.

 

معنای اطاعت از رسول و تبیین حکومت نبوی

 

چند آیه در قرآن در سوره های مختلف داریم که به ما اشاره می کند: « یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا أَطِیعُوا اللَّهَ وَرَسُولَهُ »[8]در برخی جاها اشاره می کند از خدا و رسول اطاعت کنید و بعد می‌فرماید: «وَلا تَوَلَّوْا عَنْهُ» از پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله دوری نکنید و حرف او را گوش کنید. خود خدا می‌فرماید از خدا و رسول اطاعت کنید ولی بعد از آن سفارش پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله را می‌کند که از دستور او سرپیچی نکنید. خیلی کم (جایی در قران) دارد که «و لا تتولوا عنهما» که خود خدا نیز در آن باشد. در چند آیه پشت سر هم می‌فرماید تقوا داشته باشید و همراه پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله باشید و خود پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله هم می‌فرماید که تقوا پیشه کنید و از من تبعیت کنید: «فَاتَّقُوا اللَّهَ وَأَطِیعُونِ»[9]

 

یک نکته ای را می خواهم بگویم که امام (رحمة الله علیه) نیز در مساله حکومت اسلامی می‌فرماید: و بحثی را از این داستان برداشت می‌کند که زیبا است. اطاعت خدا چیست؟ اطاعت رسول چیست؟ اطاعت خدا معنایش گوش کردن به حرف‌های خدا است که همه آن ها در قرآن آمده است. به ما گفته است نماز بخوانید، روزه بگیرید، خمس بدهید، زکات بدهید، امر به معروف کنید، نهی از منکر داشته باشید، حج بروید و جهاد کنید و دستوراتی در تجارت و معاشرت داده است. همه این‌ها را در قرآن دارد.

اطاعت از پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله چگونه است؟ یک جنبه آن این است که پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله همان آیات قرآن را برای ما می‌خواند. این همان اطاعت خدا است ولی پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله نیز به زمان خودش بیان می‌کند. این که خدا می‌فرماید از رسول اطاعت کنید برای این است که پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله به عنوان رهبر و حاکم اسلامی و ولی امر مسلمین و رسول خدا در اداره کشور و حکومت و جامعه دستوراتی دارد. حاکم اسلامی بر اساس مصلحت‌هایی که می‌داند دستوراتی دارد؛ تشکیل دولت می‌دهد؛ حاکمیت و لشکر درست می‌کند؛ جهاد می‌کند؛ دستور جهاد می‌دهد؛ برای کشور ارگانهایی درست می‌کند؛ مصلحت‌سنجی‌هایی در اداره کشور دارد. پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله یک دستورات حاکمیتی دارد. این‌ها در راستای استنباط از خود قرآن است. در راستای برداشت از قرآن است. این دستورات حکومتی که پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله دارد مصداق اطیعوا الرسول است.

 

قرآن به ما نگفته است که نمازهای روزانه را چند رکعت بخوانید ولی این‌ها را پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله به ما گفته است. نمازها و احکام دیگر و امور اجتماعی و دستورات دیگر و نصب جانشین برای خودش را پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله بیان می کند. این که گفت اسامه فرمانده شود و سپاه حرکت کند این‌ها همه دستورات حکومتی پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله است و ممکن است در این دستورات رهبری مخالفت کنند و ان قلت داشته باشند. کما این که در جنگ بدر که اول اسلام بود بهانه گیری می‌کردند و برخی نیز حرف پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله را گوش نکردند. این که قرآن کریم به ما می‌گوید: «اطیعوا الله و الرسول و لا تولوا عنه» یعنی چه؟ یعنی اطاعت رهبر را داشته باشید. اطاعت پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله به عنوان حاکم اسلامی واجب است. از او دوری نکنید و تقوا داشته باشید. از حکم پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله و احکام حکومتی او دوری نکنید. معنایش این است. آن وقت این معنا منتهی به ولایت امیرالمؤمنین علیه‌السلام و ائمه علیهم‌السلام می‌شود که اطاعت آن‌ها نیز به عنوان حاکمان اسلامی واجب است و نافرمانی از آن‌ها به همین دلیل واجب است که دستورات حکومتی دارند و دستورات الهی بر سر جای خود باقی است. سپس به زمان غیبت منتقل می‌شود که آن کسانی که جانشینان پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله می شوند این معنا نیز در آن ها صدق می کند که اطاعت احکام حکومتی‌شان واجب است و نباید تخلف کرد. اطاعت خدا بر سر جای خود باقی است ولی اطاعت رسول، حتمی است و مفری از آن نیست؛ زیرا اگر اطاعت از رهبری و رسول و حجت خدا نشود و همه بخواهیم حرف خودمان را بزنیم هرج و مرج می‌شود و اعتمادها از بین می رود؛ کما این که بعد از رحلت پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله این اتفاق افتاد و چقدر اسلام متفرق و ضعیف شده است و چقدر لطمه و صدمه می‌خورد. جان و مال و عِرض و ناموس مسلمین به دست کفار افتاده است. علتش این است که «اطیعوا الله و اطیعوا الرسول» را فراموش کردند. اطاعت از رهبری اطاعت از ولایت رسول خدا و امیرالمومنین علیه‌السلام و ائمه علیهم‌السلام و بعد هم رهبرانی که خدای متعال تعیین کرده است لازم است و تخلف از آن خسارات زیادی را به دنبال خواهد داشت.

 

توجه به تذکرات روز گذشته رهبر معظم انقلاب تأکید بربصیرت

 

در ارتباط با فرمایش مقام معظم رهبری در روز گذشته و سفارش های خوبی داشتند. از شما می‌خواهم در صحبت‎های ایشان دقت کنید و به آن عمل کنید. در این که باید با هم باشیم؛ متحد و یکپارچه باشیم؛ دشمن و دوست را بشناسیم و بصیرت داشته باشیم؛ آگاه باشیم؛ اشتباه نگیریم؛ دوست را دشمن و دشمن را دوست نگیریم. خیال می کنیم حمله‌هایمان به دشمن است ولی در واقع به دوست حمله می‌کنیم؛ یا به دوست حمله می‌کنیم در حالی که در واقع به دشمن است. توجه را از خدا برنداریم. دیگران و غربی ها به درد ما نخورده اند و نمی خورند. به حقیقت ماهیت آن ها پی ببریم. تزویر و حیله های آن ها را بشناسیم. در حرکت‌های فتنه‌گونه، راه را بشناسیم. این روزها در فضاهای مجازی حرف‌ها و دستورها و هدایت‌های دروغین و گمراه‌کننده وجود دارد. باید بفهمند که این‌ها چه نیت‌ها و خباثت‌هایی دارند. بارها شده است که می‌خواسته‌اند که کشور ما را از بین ببرند. در کودتای 28 مرداد این کار را کردند و از غفلت عده‌ای استفاده کردند و کودتا کردند. به آمریکا اعتماد کردند و به آن‌ها ضربه زد. همینطور در تاریخ قبل از انقلاب و بعد از انقلاب تلاش کردند. متاسفانه در همه این زمینه تعدادی بودند که ساده‌اندیشی کردند و فریب خوردند و دشمن را نشناختند و سختی هایی برای مملکت ایجاد کردند و اموال ما از بین رفت و دشمنان پرور شدند.

 

البته یک نکته را نیز عرض کنم که عامه مردم ما اعتقاد و دینشان را دارند. علاقه به امام حسین علیه‌السلام و دین دارند. نباید با اعتقادات مردم بازی کنیم. نباید در دین آن‌ها خدشه وارد کنیم یا با اعمالمان کاری کنیم که مردم نسبت به اعتقاداتشان جریحه دار شوند. آن موقع، دیگر مردم صبر نمی‌کنند؛ مانند 9 دی که به خیابان ها ریختند و از انقلاب و نظام و رهبری خودشان دفاع کردند. مردم در 19 دی در قبل از انقلاب نیز همین‌گونه عمل کردند. مردم ما بیدار هستند و ایستاده‌اند و توجه دارند. ماها باید بصیرت خود را بیشتر کنیم و توجه داشته باشیم. بهر حال بر توجه به سفارش های رهبری در مورد دشمن شناسی و این‌که افراط و تفریط نکنیم و دوست را با دشمن اشتباه نگیریم و مراقب حرف‌هایمان باشیم تاکید می‌کنم. کشور به روال خودش پیش می‌رود و همه دارند کار و تلاش می‌کنند و دشمنی‌ها زیاد است و زیاد می‌طلبد که صبر داشته باشید.

 

توجه به اقتصاد مقاومتی و توجه به پیشبرد آن

بر اقتصاد مقاومتی که آقا می‌فرماید تاکید می‌کنم. باید جلوی واردات بی‌رویه را بگیریم. یک زلزله ای در کرمانشاه اتفاق افتاد چطور همه شما حرکت کردید و اجناس خودتان را به دست آن‌ها رساندید. مردم، دولت، سپاه و ارتش و دانشگاه‌ها حرکت کردند، در ظرف این مدت به مردم کمک کردند. اقتصاد مقاومتی این طور حرکتی می‌خواهد که هم دولت هم مسئولین و هم مردم بدانند یک مشکلی در کشور ما پیدا شده است و آن این است که دشمن می‌خواهد به اقتصاد ما ضربه بزند. می‌خواهد ما را سست کند و مردم را متفرق کند. در این حالت همه ما باید حرکت کنیم.

 

همه حرکت کنیم. هم دانشگاه ما احساس مسئولیت کند تا دانش خود را افزایش دهد و نوآوری داشته باشد. هم ادارات ما بطور جدی کار کنند تا مشکل مردم را حل کنند. هم دولت و مسئولان باید تلاش کنند.

هر کس هر توانی دارد باید سیاست‌بازی‌ها را کنار بگذارد و به مردم خدمت کند. همانطور که به کرمانشاه هجوم برده بودند و جاده ها بسته شده بود و مردو زن و پیر و جوان و حزب شناخته نمی شد و همه حرکت کردند حالا نیز همین طور است. یک سونامی این طوری به کشور ما هجوم آورده است. همه باید احساس مسئولیت کنند. همه باید راه بیفتیم. تاجر، وارد بی‌رویه نکند، جلوی قاچاق را بگیرند و مردم نیز این اجناس را نخرند. کارخانه ها را تقویت کنند و صنایع کوچک را راه بیندازند. پوشاک های داخلی را به مردم برسانند. پریروز نشان می داد که همه اجناس داخل بازار، خارجی است. باید حرکت کنیم و جدی و همگانی دلسوز باشیم و همه برای رضای خدا کار کنیم و به بندگان خدا خدمت کنیم و تعلقات زاید را کنار بگذاریم و سدها و حجاب ها را برداریم و دل ها را برای رضای خدا یکی کنیم و به جامعه خدمت کنیم.

 

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ ﴿١﴾ اللَّهُ الصَّمَدُ ﴿٢﴾ لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ ﴿٣﴾ وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ ﴿٤﴾

به نام خداوند بخشنده بخشایشگر

بگو: خداوند، یكتا و یگانه است; (۱)

خداوندى است كه همه نیازمندان قصد او می ‏كنند; (۲)

(هرگز) نزاد، و زاده نشد، (۳)

و براى او هیچگاه شبیه و مانندى نبوده است! (۴)

 

پروردگارا! به آبروی امام زمان عجل الله تعالی فرجه قسمت می‌دهیم! به بندگان مخلصت قسمت می دهیم! به گناهان ما نگاه نکن!

به این بچه‌های معصوم و حتی به این حیوانات معصوم که گناه ندارند و به همه کسانی که آن ها را دوست می داری قسمت می‌دهیم! نعمت باران را بر ما بباران! ما را از نعمت باران مأیوس نکن!

این مردم به هر حال بندگان خودت هستند. روزی آن‌ها به دست توست. خدایا! آن چیزهایی که حجاب شده است که آسمان و زمین و هوا و دریا نعمت تو را به ما نرساند آن حجاب ها را بردار!

پروردگارا! همه ما را موفق به بندگیت قرار بده!

رهبر معظم انقلاب را در پناه خودت حفظ کن!

امام عزیز ما رحمة الله علیه درجاتش عالی است متعالی بفرما!

پروردگارا! فرج امام زمان عجل الله تعالی فرجه ما را برسان!

ما را از یاورانش قرار بده!

شهدای ما را با شهدای کربلا محشور بفرما!

 

 

 

[1]. سوره آل عمران آیه 102.

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلا تَمُوتُنَّ إِلا وَأَنْتُمْ مُسْلِمُونَ

اى كسانى كه ایمان آورده‏اید! آن گونه كه حق تقوا و پرهیزكارى است، از خدا بپرهیزید! و از دنیا نروید، مگر اینكه مسلمان باشید! (باید گوهر ایمان را تا پایان عمر، حفظ كنید!) (۱۰۲)

 

[2]. سوره بقره آیه 153.

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اسْتَعِینُوا بِالصَّبْرِ وَالصَّلاةِ إِنَّ اللَّهَ مَعَ الصَّابِرِینَ

ای افرادی که ایمان آورده‌اید! از صبر (و استقامت) و نماز، کمک بگیرید! (زیرا) خداوند با صابران است.﴿153﴾

 

[3]. سوره آل عمران آیه 120.

إِنْ تَمْسَسْکُمْ حَسَنَةٌ تَسُؤْهُمْ وَإِنْ تُصِبْکُمْ سَیِّئَةٌ یَفْرَحُوا بِهَا وَإِنْ تَصْبِرُوا وَتَتَّقُوا لا یَضُرُّکُمْ کَیْدُهُمْ شَیْئًا إِنَّ اللَّهَ بِمَا یَعْمَلُونَ مُحِیطٌ

اگر نیكى به شما برسد، آنها را ناراحت مى‏كند; و اگر حادثه ناگوارى براى شما رخ دهد، خوشحال مى‏شوند. (اما) اگر (در برابرشان) استقامت و پرهیزگارى پیشه كنید، نقشه‏هاى (خائنانه) آنان، به شما زیانى نمى‏رساند; خداوند به آنچه انجام مى‏دهند، احاطه دارد. (۱۲۰)

 

[4]. سوره آل عمران آیه 125

بَلَى إِنْ تَصْبِرُوا وَتَتَّقُوا وَیَأْتُوکُمْ مِنْ فَوْرِهِمْ هَذَا یُمْدِدْکُمْ رَبُّکُمْ بِخَمْسَةِ آلافٍ مِنَ الْمَلائِکَةِ مُسَوِّمِینَ

آرى، (امروز هم) اگر استقامت و تقوا پیشه كنید، و دشمن به همین زودى به سراغ شما بیاید، خداوند شما را به پنج هراز نفر از فرشتگان، كه نشانه‏هایى با خود دارند، مدد خواهد داد! (۱۲۵)

 

[5]. سوره یوسف ، آیه 90.

قَالُوا أَئِنَّکَ لأنْتَ یُوسُفُ قَالَ أَنَا یُوسُفُ وَهَذَا أَخِی قَدْ مَنَّ اللَّهُ عَلَیْنَا إِنَّهُ مَنْ یَتَّقِ وَیَصْبِرْ فَإِنَّ اللَّهَ لا یُضِیعُ أَجْرَ الْمُحْسِنِینَ

گفتند: «آیا تو همان یوسفى؟!» گفت: «(آرى،) من یوسفم، و این برادر من است! خداوند بر ما منت گذارد; هر كس تقوا پیشه كند، و شكیبایى و استقامت نماید، (سرانجام پیروز مى‏شود;) چرا كه خداوند پاداش نیكوكاران را ضایع نمى‏كند!» (۹۰)

 

[6]. سوره یوسف، آیه 33.

قَالَ رَبِّ السِّجْنُ أَحَبُّ إِلَیَّ مِمَّا یَدْعُونَنِی إِلَیْهِ وَإِلا تَصْرِفْ عَنِّی کَیْدَهُنَّ أَصْبُ إِلَیْهِنَّ وَأَکُنْ مِنَ الْجَاهِلِینَ

(یوسف) گفت: «پروردگارا! زندان نزد من محبوبتر است از آنچه اینها مرا بسوى آن مى‏خوانند! و اگر مكر و نیرنگ آنها را از من باز نگردانى، بسوى آنان متمایل خواهم شد و از جاهلان خواهم بود!» (۳۳)

 

[7]. سوره طور، آیه 48.

وَاصْبِرْ لِحُکْمِ رَبِّکَ فَإِنَّکَ بِأَعْیُنِنَا وَسَبِّحْ بِحَمْدِ رَبِّکَ حِینَ تَقُومُ

در راه ابلاغ حكم پروردگارت صبر و استقامت كن، چرا كه تو در حفاظت كامل ما قرار دارى! و هنگامى كه برمى‏خیزى پروردگارت را تسبیح و حمد گوى! (۴۸)

 

[8]. سوره انفال، آیه 20. 

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا أَطِیعُوا اللَّهَ وَرَسُولَهُ وَلا تَوَلَّوْا عَنْهُ وَأَنْتُمْ تَسْمَعُونَ

اى كسانى كه ایمان آورده‏اید! خدا و پیامبرش را اطاعت كنید; و سرپیچى ننمایید در حالى كه (سخنان او را) مى‏شنوید! (۲۰)

 

[9]. سوره شعراء، آیه 163.

فَاتَّقُوا اللَّهَ وَأَطِیعُونِ

پس تقواى الهى پیشه كنید و مرا اطاعت نمایید! (163)

 

شنبه ٩ دی ١٣٩٦ - ١١:٣٤

 

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: