صفحه اصلي > خطبه ها   


خطبه‌های نماز جمعه 1 دی 96

باسمه‌تعالی

 

خطبه اول:

 

السَّلامُ عَلَیکُم وَ رَحمَةُ الله

اَعوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّیطانِ الرَّجیمِ

بسم‌الله الرَّحمنِ الرَّحیمِ

اَلحَمدُلِلّهِ رَبِّ العالمینَ بارئِ الخَلائقِ اَجمعینَ وباعِثِ الأنبیاءِ وَ المُرسَلینَ الَّذی خَلقَ الخلائِقَ بقدرتِهِ وَنَشَرَ الرِّیاحَ بِرَحمَتِهِ وَ وَتَّدَ بِالصُّخُورِ مَیَدانَ اَرضِهِ، نَستَغفِرُهُ وَ نَستَعینُهُ وَ نُؤمِنُ بِهِ وَ نَتَوَکَّلُ عَلَیهِ ثُمَّ الصَّلاةُ وَ السَّلامُ عَلی سَیِّدِنا وَ نَبیِّنَا اَبِی القاسمِ المُصطَفی مُحَمَّدٍ (صَلَی اللهُ عَلَیهِ وَآلِهِ) وَ عَلی آلهِ الطَّیِّبینَ الطّاهِرینَ المَعصُومینَ المَکَرَّمینَ سیَّما بقیةِ اللهِ فِی الأَرَضینَ رُوحی وَاَرواحُ العالَمینَ لِتُرابِ مَقدَمِهِ الفِداهُ.

 

 سفارش به تقوی

 

قال الله تبارک و تعالی: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنْ تَتَّقُوا اللَّهَ یَجْعَلْ لَکُمْ فُرْقَانًا وَیُکَفِّرْ عَنْکُمْ سَیِّئَاتِکُمْ وَیَغْفِرْ لَکُمْ وَاللَّهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظِیمِ»[1]

در خطبه اولم خودم و شما را به تقوا و پرهیز از گناه سفارش می‌کنم. آگاه باشیم و بدانیم همه ما در محضر خداییم. همه اعمال و کردار ما در مرئی و منظر خدای متعال است. همه ما مسئول گفتار و کردار خودمان هستیم.

 

باید که پاسخگو باشیم هر کاری را که انجام می‌دهیم و هر حرفی که می‌زنیم و هر حرکتی که می‌کنیم باید هم در دنیا و هم در آخرت پاسخگوی اثراتش باشیم و اثرات اعمال و کردار ما چه خوب و چه بد در روز قیامت با ما همراه است و ما با اعمال و کردار خودمان محشور می‌شویم. اگر اعمال و کردار ما خدای‌نکرده بد باشد و ناپسند باشد و مورد رضای خدای متعال نباشد ما در آنجا گرفتاری داریم و این اعمال بد ما را اذیت می‌کند و از قرب خدا ساقط می‌کند و از حشرونشر با بزرگان دور می‌کند و گرفتار عذاب می‌کند.

 

اگر اعمال خوب داشته باشیم و کردارمان را مراقبت کنیم و تقوا داشته باشیم اطاعات خدا کنیم و گناه نکنیم. در اعمالمان همیشه خدا را مدنظر داشته باشیم. رضایت خدا را در همه‌چیز و بر رضایت چیزهای دیگر مقدم بداریم.

اگر این‌طور باشد ثمرات اعمال ما هم در دنیا و هم در آخرت خوب است. هم در دنیا مردم از شما سود می‌برند و نفعش برای شما است و هم در آخرت برای انسان درجات می‌شود.

 

لذا در تشخیص اعمال خوب و اعمال بد باید آگاهی داشته باشیم. قرآن می‌فرماید: اگر شما تقوا پیشه کنید اگر اطاعت خدا کنید ما به شما یک بصیرتی می‌دهیم؛ یک آگاهی می‌دهیم که به‌وسیله آن راه را پیدا کنید. راه آن صراط مستقیم را از راه‌های کج پیدا کنید و راه حق را پیش می‌گیرید و گمراه نمی‌شوید و فریب شیطان نمی‌خورید. تشخیص راه حق و باطل بسیار مهم است. فریب شیطان بسیار ظریف است. وسوسه‌های شیطانی که در فضای مجازی است بسیار ظریف است و بسیار گول زننده است. خیال می‌کنیم کار خوبی می‌کنیم ولی یک‌وقت متوجه می‌شوید که چه اشتباهی کردیم و بیراهه رفتیم.

 

خداوند متعال می‌فرماید اگر بخواهید از این اشتباهات که باعث عقب‌افتادگی شده است باید اطاعت خدا کنید. این‌قدرت تمییز بسیار مهم است.

 

یکی از آیات قرآن را بخوانم: «قُلْ هَلْ نُنَبِّئُکُمْ بِالأخْسَرِینَ أَعْمَالا» آیا شما را خبر بدهم به کسانی که کارهایشان از دیگران خسارتش بیشتر است «الَّذِینَ ضَلَّ سَعْیُهُمْ فِی الْحَیَاةِ الدُّنْیَا وَهُمْ یَحْسَبُونَ أَنَّهُمْ یُحْسِنُونَ صُنْعًا»[2] ضل ممکن است دو معنا داشته باشد. یکی این‌که تمام سعی و کوششان در مسائل دنیا و مادیات است؛ یعنی همیشه و همه هم‌وغمشان به دست آوردن دنیا است. شب و روز و وقت و بی‌وقت تلاش می‌کند دنیا به دست بیاورد یا مال دنیا یا نام و نشان دنیا یا ریاست دنیا یا یک‌چیزهایی که پوچ است و خیال می‌کند چیزی است.

یا این‌که بگوییم در زندگی یک کوشش‌هایی می‌کنند که آن آخرت و حقیقت‌ها نزد آن‌ها گم می‌شود و همه هم‌وغمشان دنیا می‌شود. به‌هرحال این‌یک نوع اشتباه ست. این اشتباه را چه کسی انجام می‌دهد؟ کسانی که خیال می‌کنند کار خوب انجام می‌دهند. علتش این است که قدرت تمییز ندارند قدرت این‌که بین حق و باطل را فرق بگذارد ندارد. خیال می‌کند کار خوبی انجام می‌دهد ولی یک‌چیزهایی از او گم شده است و فراموش کرده است حقیقت زندگی را فراموش کرده است. خدا را فراموش کرده است. آخرت را فراموش کرده است. زندگی آینده‌اش را فراموش کرده است.

 

این‌یک اشتباه است. اگر می‌خواهید این اشتباه را انجام ندهید و نسبت به آن آگاه باشید باید اطاعت خدا کنیم و گناه نکنیم تا خدا ما را راهنمایی کند. برخی خیال می‌کنند عزت داشتن و عزیز بودن و نام و نشان داشتن از طریق ظلم و گناه و معصیت به دست می‌آید. این‌طور تصور می‌کنند که اگر ظلمی به کسی کنیم یا دیگری را ساقط کنیم و خودمان روی کار بیاییم یا اگر به خودمان یا جامعه ظلم کنیم سبب پیشرفت ما می‌شود. عزت را در گناه می‌جویند. عزت را در ظلم به بندگان خدا پیدا می‌کنند. این نیز یکی از اشتباهات است.

 

بعد می‌فرماید: «من طلب عزا بظلم و باطل أورثه الله ذلا بإنصاف و حق»[3] اگر کسی بخواهد عزتی را به‌وسیله ظلم یا باطل به دست آورد خدای متعال او را ذلیل می‌کند. الآن این عربستانی‌ها یا خیلی از کشورهایی که مانند آن‌ها فکر می‌کنند با ظلم رئیس منطقه می‌شوند و حال‌آنکه خدا در جای حق است و او را سر جای خودش می‌نشاند. پس راه را نباید گم کنیم. بصیرت داشته باشیم تا حق را تشخیص دهیم. به‌وسیله حق می‌توان درجات کمال را طی کرد؛ اما به‌وسیله باطل نمی‌شود. با راست‌گویی و کار کردن و اطاعت خدا کردن و دوری از گناه بسیار راحت‌تر می‌توان به عزت و کمال رسید تا این‌که دروغ بگوید و غیبت کند و خیانت‌درامانت کند یا کم‌فروشی کند و حسادت کند. خیال می‌کند با این کارها به‌جایی می‌رسد و چیزی به دست می‌آورد. اگر هم به دست آید موقت است و برکت ندارد. پس خدا را اطاعت کنیم و تقوا پیشه کنیم و خدا را مدنظر قرار دهیم و در همه کارهایمان پیروان اهل‌بیت علیهم‌السلام باشیم تا مسیر را برای ما باز کنند تا این آیه در حق ما صدق کند که می‌فرماید: إِنْ تَتَّقُوا اللَّهَ یَجْعَلْ لَکُمْ فُرْقَانًا این فرقان یعنی قدرت تمیز حق و باطل را به شما می‌دهد. امیدواریم خدای متعال قسمت ما کند تا همیشه تقوا داشته باشیم. باز هم سفارش به تقوا و اطاعت از خدای متعال می‌کنم.

 

بسم‌الله الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ ﴿١﴾ اللَّهُ الصَّمَدُ ﴿٢﴾ لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ ﴿٣﴾ وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ ﴿٤﴾

 

به نام خداوند بخشنده بخشایشگر

بگو: خداوند، یكتا و یگانه است; (۱)

خداوندى است كه همه نیازمندان قصد او می ‏كنند; (۲)

(هرگز) نزاد، و زاده نشد، (۳)

و براى او هیچگاه شبیه و مانندى نبوده است! (۴)

 

 

خطبه دوم

 

بسم الله الرحمن الرحیم، الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا ابالقاسم المصطفی محمد صلی الله علیه و آله و علی علیّ امیرالمومنین و علی فاطمه سیدة نساء العالمین و علی الحسن و الحسین سیدی شباب اهل الجنة و علی بن الحسین و محمد بن علی و جعفر بن محمد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمد بن علی و علی بن محمد و الحسن بن علی و مولانا صاحب الزمان (عج) اللهم صل علیه و علیهم بافضل برکاتک

 

سفارش به تقوی

 

در خطبه دوم نیز ضمن سفارش به تقوا خودم و شما را به تقوا و پرهیز از گناه سفارش می‌کنم.

 

به یک نکته اشاره می کنم.

 

اهمیت نماز

 

در ارتباط با نماز چندجمله‌ای عرض کنم. چون در روز گذشته بیست و ششمین اجلاسیه نماز بود و در مسئله نماز هر سال اجلاسیه ای برگزار می‌شود تا ذکر و یاد نماز زنده شود. نماز یکی از عنایات پروردگار و الطاف بزرگ الهی است. دری است که خدا به روی ما باز کرده است که اگر وارد این در بشویم و این خانه عظیم که نماز است را وارد شویم طبعاً قرب خدا و عنایت و آشتی و دوستی با او نصیب ما می‌شود. در رابطه با این عشق با خدا و ارتباطی که پیدا می‌شود خدای متعال لطفش را به ما بیشتر می‌کند و ما می‌توانیم در سایه لطف او درجات زیادی را طی کنیم. می‌توانیم هر چه بخواهیم انجام بدهیم تا ما را به رشد برساند. خدا توفیق خیلی کارها را به ما می‌دهد. نماز اگر انسان با خدا آشنا شد و معرفت پیدا کرد و دوستی خدا را برای خودش انتخاب کرد دیگر بیراهه نمی‌رود و راه منکر را در پیش نمی‌گیرد و مسیر خدا را طی می‌کند. هر کاری می‌کند تا خدای متعال راضی باشد. این است که می‌فرماید: « إِنَّ الصَّلاةَ تَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنْکَرِ»[4] نماز انسان را از فحشاء و منکرات بازمی‌دارد. بله؛ اگر کسی با دل و جانش در برابر خدا بایستد و معانی نماز را بداند و وقتی بسم‌الله الرحمن الرحیم را بگوید بفهمد چه می‌گوید؟ وقتی ایاک نعبد و ایاک نستعین را می‌گوید بفهمد چه می‌گوید؟ بگوید آن‌کسی که او را عبادت می‌کنم فقط تویی. آن کسی که فقط از او کمک می‌خواهم فقط تویی. هیچ‌چیزی غیر از تو نمی‌بینیم. اگر معنایش را دقت کنیم و در نماز می‌خوانیم معنایش ارتباط برقرار کردن با خدا است. دور ریختن هر چیزی غیر از خدا است. ارتباط با خدا یعنی ارتباط باکمال زیبایی‌ها و ابدیت و پیوند دادن خود با دریای ابدی و کمال مطلق و خود را همیشگی کردن و عزت پیدا کردن. امام علی علیه‌السلام می‌فرماید بالاترین عزت‌ها برای من این است که بنده تو باشم «إلهي كفى بي عزا أن أكون لك عبدا»[5] چقدر زیبا است.

 

می‌فرماید: بالاترین عزت‌ها برای من این است که بنده تو باشم. بالاترین عظمات این است که تو رب من باشی تو خدای من باشی تو پناه من باشی دست من به‌سوی تو دراز باشد نه به‌سوی دیگران که رحم نمی‌کنند مرا رد می‌کنند کنارم می‌زنند و آبرویم را می‌برند و با منت چیزی به من می‌دهند. تو منت نمی‌گذاری. همه‌چیز هم به من می‌دهی قبل از این‌که از تو بخواهم. پس چرا نماز را سبک بشماریم؟ چرا ملاقات با خدا را اهمیت ندهیم؟ خدا این دریچه‌ها را پنج بار در روز باز کرده است که نزد من بیا. من همه گناهان تو را می‌آمرزم و راه را به تو نشان می‌دهم و هر چه بخواهی به تو می‌دهم. به تو عزت می‌دهم؛ و لذا در چند آیه است که می‌خوانم.

 

قرآن در سوره بقره در آیه 45 و 153 به نماز اشاره می‌کند. می‌فرماید: « یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اسْتَعِینُوا بِالصَّبْرِ وَالصَّلاةِ»[6] مؤمنین در سختی‌ها از نماز کمک بخواهید. اگر کارتان گیر می‌کند و اگر مشکل دارید و می‌خواهید صراط مستقیم بروید و خدا در دنیا پشت‌وپناهتان باشد به نماز رو بیاورید. بزرگان ما هر وقت مشکلاتی به آن‌ها روی می‌آورد و سختی‌ها بر آن‌ها چیره می‌شد وضو می‌گرفتند و نزد خدا می‌ایستادند و به درگاه خدا التجاء می‌کردند و مشکلشان را حل می‌کردند. درباره ائمه ما از این روایت‌ها زیاد است. نماز را سبک نشماریم. خدا می‌فرماید از نماز کمک بگیرید. از صبر کمک بگیرید. صبر یک مقوله دیگری است که در نماز نیز باید صابر باشیم و از خدا کمک بخواهیم و از نماز استفاده کنیم.

 

دستور دیگری که هست در سوره طه است: «وَأْمُرْ أَهْلَکَ بِالصَّلاةِ وَاصْطَبِرْ عَلَیْهَا»[7] یکی از تکالیف ما این است که خانواده و زن و بچه‌های خودمان را به نماز دعوت کنیم. به آن‌ها نماز بیاموزیم. با خدا آشنا کنیم. قبل از این‌که با موبایل‌ها و فضاهای مجازی آشنا کنیم و با بسیاری از چیزهای بی‌خودی گرفتارشان کنیم. با نماز و خدا آشنایش کن. مقاومت کن. می‌فرماید: در این زمینه بایست و پافشاری کن. مادر کوتاهی نکند؛ معلمین و مربیان کوتاهی نکنند؛ در این مهدکودک‌ها و پیش‌دبستانی‌ها بچه‌ها را به کارها و شعرهای بی‌خودی مشغول نکنند و این بچه‌های ما را از نماز دور کنند. این کار خیانت به بچه‌ها است. خیال نکنیم که اگر به بچه‌ها نماز یاد ندهیم و وادارشان به نماز نکنیم به آن‌ها خدمت می‌کنیم. باید با ملاطفت و ملایمت و آرامش، همه را به نماز واداریم و نماز را سبک نشماریم.

 

بنیاد نهج البلاغه

 

یک جمله نیز راجع به مسئله نهج‌البلاغه عرض کنم. احساس کردم برادر گرامی من حضرت آیت‌الله دین‌پرور از عزیزانی که چهل سال است با ایشان آشنا هستیم. ایشان در زمینه نهج‌البلاغه کارکرده‌اند و در تهران بنیاد نهج‌البلاغه را راه انداخته‌اند. در یزد نیز این بنیاد را راه انداخته‌اند. ان شاء الله باید گسترده‌تر شود و نهج‌البلاغه نیز در کنار قرآن به میان بیاید و درعین‌حال که تفسیر قرآن زیاد می‌شود نهج‌البلاغه نیز نباید فراموش شود. جوان‌های ما مردم ما باید نسبت به نهج‌البلاغه رغبت بیشتر نشان دهند و حوزه‌های ما نیز در این زمینه برنامه‌ریزی بیشتر داشته باشند.

 

میلاد امام حسن عسکری علیه‌السلام

 

نکته بعدی که می‌خواهم عرض کنم ولادت امام حسن عسکری علیه‌السلام در هشتم ربیع بنا بر روایتی است که ان شاء الله مبارک باشد. دیگر نمی‌خواهم زیاد صحبت کنم و نکات دیگری را اشاره کنم.

 

امام حسن عسکری علیه‌السلام پدر امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه ما است. از ائمه‌ای است که در جوانی به شهادت رسیده است ولی کارهای خوبی داشته است که نمی‌رسم اشاره کنم. چون‌که امام حسن عسکری علیه‌السلام می‌دانسته است که بعد از خودش فرزندش هست و او نیز در مدت کوتاهی حضور دارد و در غیبت کبری قرار می‌گیرد و مصلحت این است که در غیبت باشد. دشمن نیز همیشه تلاش می‌کرد فرزند ایشان را از بین ببرد و به دنیا نیاید. حضرت را در پادگان و مدتی در زندان نگه داشتند و مراقبت‌های سخت و شدید داشتند. خدا می‌خواست همان‌گونه که حضرت موسی علیه‌السلام به دنیا آمد علیرغم این‌که فرعون بچه‌های زیادی را کشت امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه را نیز حفظ کند. مشیت خدا بود. کاری که خدا بخواهد دیگری نمی‌تواند در مقابل او قیام کند. امام حسن عسکری علیه‌السلام زمینه‌های زیادی را برای این کار تلاش کرد فراهم کند. اولاً مردم را متوجه کند. شبهات زیادی را نسبت به غیبت برطرف کند. شیعیان را ناچار بود سروسامان بدهد. در بلاد مختلف شیعیانی بودند و این‌ها نبایستی گمراه شوند و باید متحد شوند. حضرت کارهای زیادی انجام دادند تا این‌ها یکدیگر را بشناسند و با هم متحد شوند و در زمان غیبت گمراه نشوند و دیگران را نیز هدایت کنند.

 

یکی از رابطه‌های حضرت این بود که حضرت به یکی از یارانشان چوبی دادند و به او فرمودند: این چوب را بگیرد و در فلان شهر و فلان نقطه به فلان شخص بده که از نمایندگانشان بود. او نیز گرفت و برد. درراه که می‌رفت یک سواری به او رسید که مرکبش رام نبود. به این فرد گفت که با چوب خودت به این حیوان بزن تا راه برود. چوب را به این حیوان زد و شکست. تا شکست نگاه کرد و دید داخل این چوب سوراخ است و نامه‌هایی در آن است. آن را جمع کرد و برگشت خدمت امام علیه‌السلام. قبل از این‌که وارد شود دربان به او گفت: امام علیه‌السلام فرمودند که چرا چوب را به کسی زدی؟ دوباره اصلاح کردند و به او دادند.

 

می‌خواهم بگویم بااین‌همه فشارها، امام علیه‌السلام با این شکل‌ها با دوستان و یارانشان ارتباط داشتند و آن‌ها را هدایت می‌کردند و دستور به اتحاد و مقاومت و صبر می‌دادند. امام حسن عسکری علیه‌السلام بسیار مراقب این قضایا بودند. این‌یک بخش از تلاش‌های امام علیه‌السلام بود. مباحثاتی که با گروه‌های مختلف در مورد مسئله غیبت داشتند از زوایای دیگر این مسئله بود.

 

رعایت ایمنی در مواقع زلزله

 

مسائل ایمنی بر زلزله نیز نکته دیگری است. چند وقتی‌ است که زلزله دور می‌زند و چند روز پیش نیز در تهران رخ داد. الحمدلله در تهران خسارتی نداشته است اما مردم را زیاد نگران کرد. عزیزان ما باید در ارتباط با زلزله آگاهی‌های خود را بیشتر کنند و مسئولین نیز باید برای کم شدن خسارت‌ها تلاش کنند. تمهیداتی بیندیشند و بیشتر کنند. باید آمادگی زیادی داشته باشند. خانه‌ها را مقاوم‌سازی کنند. تفاوتی نمی‌کند که زلزله کجا باشد. مهم این است که تلاش خود را بیشتر کنیم.

 

آلودگی هوا

 

در مورد آلودگی هوا نیز من چیزی نمی‌گویم. این نیز یک مسئله‌ای که باید زیاد روی آن فکر کنند و جدی باشند. اگر یک روز هوا آلوده است و فردای آن روز هوا خوب می‌شود یادشان نرود که مشکل آلودگی هوا، جدی است. در مورد شهرستان‌ها نیز باید از همین حالا باید به فکر باشند و وسایل نقلیه را مراقبت کنند. در یزد ما موتورسواری بیداد می‌کند و آمار کشته‌های ناشی از موتور، زیاد است؛ همچنین آلودگی نیز ایجاد می‌کند. پیشنهاد من به راهنمایی رانندگی و نیروی انتظامی این است که موتورهایی که سرعت‌بالا دارد به جوان‌ها ندهید و موتورهایی که سرعت کمتری دارد و شکیل است ترویج کنید و کارخانه‌شان را به داخل بیاورید تا این‌قدر تلفات ندهیم. نیروی انتظامی نیز زیاد تلاش می‌کند ولی باید تلاش بیشتر کنیم تا جلوی آسیب‌ها را بگیریم. آسیب‌های این‌چنینی هست؛ آسیب‌های بهداشتی هست؛ آسیب‌های مختلف هست که باید پیشگیری کنیم. باید بطور جدی پای کار بیاییم. ما می‌خواهیم اقتصاد مقاومتی را اجرا کنیم و راه‌حل استقلال ما همین موضوع است. بارها عرض کرده‌ام که باید دانشگاهیان و صنعتگران ما جدی باشند و خودشان را به روزمرگی نیندازند و هرروزشان بهتر از دیروز باشد و هرروز چیزی جدیدی بیاورند و نوآوری داشته باشند نه این‌که تا به مشکلی برخورد کردند دستشان را به سمت خارجی‌ها دراز کنند.

 

اهمیت حفاظت هواپیماها

 

از دوستان حفاظت هواپیما و راهداران عزیز که در اینجا حضور دارند تشکر می‌کنم. از آن زمانی که به دستور امام رحمة الله علیه حفاظت هواپیماها شروع شد این عزیزان فداکاری می‌کنند و الحمدلله هواپیماهای ما مصونیت پیداکرده است. از ضررهایی که دشمن و منافقین که می‌خواستند به کشور ما وارد کنند جلوگیری کرده‌اند. واقعیت امنیت را در پروازهای ما آورده‌اند. در تمام دنیا می‌خواستند پروازهای ما را ناامن کنند. از زحمات این‌ها تشکر می‌کنند.

 

سخنان اخیر نماینده آمریکا در سازمان ملل

 

خودتان می‌دانید که آمریکایی‌ها در این روزها در حال توطئه و خدعه و بی‌شرمی هستند و جز دروغ‌گویی چیز دیگری ندارند. خودشان بالاترین جنایتکاران مانند عربستان را تجهیز تسلیحاتی می‌کنند و هواپیما به این‌ها و اسراییل می‌دهند تا مردم بی‌دفاع را بکشند و خودشان به اطراف سوریه بی‌جهت حمله می‌کنند و حالا که یمنی‌ها خودشان را نشان داده‌اند و حمله موشکی می‌کنند سروصدایشان درمی‌آید. عجیب این است که یک آهن‌پاره‌ای را در سازمان ملل می‌آورند و می‌گویند این همان موشکی است که ایرانی‌ها به یمنی‌ها داده‌اند تا به ریاض شلیک کنند. این خیلی خنده‌آور است. خود آمریکایی‌ها که عربستان و اسراییل را کمک تسلیحاتی می‌کنند تا مردم بی‌دفاع را از بین ببرند مشکلی نیست انگلیسی‌ها که بیشترین اسلحه را به این‌ها فروخته‌اند و حالا ایرانی که این موشک‌ها را به یمنی‌ها نمی‌دهد با توجه به این‌که محاصره شدید است و امکان بردن موشک به آنجا نیست متهم می‌کنند. اعتراض می‌کنند که چرا موشک‌ها را به ریاض زده‌اند و چرا از خودشان دفاع می‌کنند؟ این‌ها را در سازمان ملل آورده‌اند و برخی نیز «صم بکم» هستند و شاید هم گاهی وقت‌ها پشتیبانی می‌کنند.

 

اهمیت حفظ وحدت و پرهیز از تفرقه

 

نکته آخر این‌که ما باید در این زمانه‌هایی که همه دشمن‌ها تلاش می‌کنند بین ما تفرقه بیندازند و در این فضاهای مجازی در دین ما خدشه وارد کنند در اخلاق و اتحاد و کشور ما رخنه کنند باید اتحاد و یکپارچگی داشته باشیم و دلسوزی داشته باشیم و برای خدا کار کنیم و جدیت داشته باشیم. صنایع و دانشمندان ما و مربیان و دانش آموزان و معلمان ما در پیشبرد اهداف بکوشند و عقل و ایمان و تعهد و کوشش خود را بالا ببرند و تلاش کنند نوآوری را بالا ببرند تا کشور ما از بیگانگان بی‌نیاز شود.

 

تسلیت رحلت آیت الله حائری شیرازی

 

من به رهبری و روحانیت و مردم عزیز، رحلت آیت‌الله حائری شیرازی را تسلیت می‌گویم. ایشان از انقلابیون و خدمت‌گزاران و شاگردان امام رحمة الله علیه و از اساتید حوزه و دانشگاه و مدت‌هایی زیادی نیز امام‌جمعه و نماینده ولی‌فقیه بودند و در شهر ما نیز زیاد رفت‌وآمد می‌کردند و همه از ایشان و اخلاق و علمشان استفاده می‌کردند. ان شاء الله خدای متعال ایشان را رحمت کند و بر درجات ایشان بیفزاید و با اولیای طاهرین محشورشان کند.

 

بسم‌الله الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ ﴿١﴾ اللَّهُ الصَّمَدُ ﴿٢﴾ لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ ﴿٣﴾ وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ ﴿٤﴾

 

به نام خداوند بخشنده بخشایشگر

بگو: خداوند، یكتا و یگانه است; (۱)

خداوندى است كه همه نیازمندان قصد او می ‏كنند; (۲)

(هرگز) نزاد، و زاده نشد، (۳)

و براى او هیچگاه شبیه و مانندى نبوده است! (۴)

 

 

پی‌نوشت‌ها:

 

[1]. سوره انفال، آیه 29.

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنْ تَتَّقُوا اللَّهَ یَجْعَلْ لَکُمْ فُرْقَانًا وَیُکَفِّرْ عَنْکُمْ سَیِّئَاتِکُمْ وَیَغْفِرْ لَکُمْ وَاللَّهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظِیمِ

اى كسانى كه ایمان آورده‏اید! اگر از (مخالفت فرمان) خدا بپرهیزید، براى شما وسیله‏اى جهت جدا ساختن حق از باطل قرارمى‏دهد; (روشن‏بینى خاصى كه در پرتو آن، حق را از باطل خواهید شناخت;) و گناهانتان را مى‏پوشاند; و شما را مى‏زمرزد; و خداوند صاحب فضل و بخشش عظیم است! (۲۹)

 

[2]. سوره کهف، آیات 103 و 104.

قُلْ هَلْ نُنَبِّئُکُمْ بِالأخْسَرِینَ أَعْمَالا ﴿١٠٣﴾ الَّذِینَ ضَلَّ سَعْیُهُمْ فِی الْحَیَاةِ الدُّنْیَا وَهُمْ یَحْسَبُونَ أَنَّهُمْ یُحْسِنُونَ صُنْعًا ﴿١٠٤﴾

بگو: «آیا به شما خبر دهیم كه زیانكارترین (مردم) در كارها، چه كسانى هستند؟ (103)

آنها كه تلاشهایشان در زندگى دنیا گم (و نابود) شده; با این حال، مى‏پندارند كار نیك انجام مى‏دهند!» (104)

 

[3]. شرح نهج البلاغة، ابن ابي الحديد، ج20، ص309.

 

 

[4]. سوره عنکبوت، آیه 45.

اتْلُ مَا أُوحِیَ إِلَیْکَ مِنَ الْکِتَابِ وَأَقِمِ الصَّلاةَ إِنَّ الصَّلاةَ تَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنْکَرِ وَلَذِکْرُ اللَّهِ أَکْبَرُ وَاللَّهُ یَعْلَمُ مَا تَصْنَعُونَ

آنچه را از كتاب (آسمانى) به تو وحى شده تلاوت كن، و نماز را برپا دار، كه نماز (انسان را) از زشتیها و گناه بازمى‏دارد، و یاد خدا بزرگتر است; و خداوند مى‏داند شما چه كارهایى انجام مى‏دهید! (۴۵)

 

[5]. بحار الأنوار - ط مؤسسةالوفاء، العلامة المجلسي، ج94، ص94.

إلهي كفى بي عزا أن أكون لك عبدا ، وكفى بي فخرا أن تكون لي ربا إلهي أنت لي كما أحب فوفقني لما تحب.

 

[6]. سوره بقره، آیه 153.

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اسْتَعِینُوا بِالصَّبْرِ وَالصَّلاةِ إِنَّ اللَّهَ مَعَ الصَّابِرِینَ

ای افرادی که ایمان آورده‌اید! از صبر (و استقامت) و نماز، کمک بگیرید! (زیرا) خداوند با صابران است.﴿153﴾

 

[7]. سوره طه، آیه 132.

وَأْمُرْ أَهْلَکَ بِالصَّلاةِ وَاصْطَبِرْ عَلَیْهَا لا نَسْأَلُکَ رِزْقًا نَحْنُ نَرْزُقُکَ وَالْعَاقِبَةُ لِلتَّقْوَى

خانواده خود را به نماز فرمان ده; و بر انجام آن شكیبا باش! از تو روزى نمى‏خواهیم; (بلكه) ما به تو روزى مى‏دهیم; و عاقبت نیك براى تقواست! (132)

 

شنبه ٢ دی ١٣٩٦ - ١٠:١٧

 

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: