صفحه اصلي > خطبه ها   


خطبه‌های نماز جمعه یزد 12 آبان 1396

 

خطبه اول:

 

السَّلامُ عَلَیکُم وَ رَحمَةُ الله

 

اَعوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّیطانِ الرَّجیمِ  

بِسمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحیمِ

أَلحَمدُلِلهِ رَبِّ العالَمين بارِئ الخَلائِقِ أَجمَعين وَ باعِثِ الأَنبياءِ وَالمُرسَلين، ألَّذي خَلَقَ الْخَلَائِقَ بِقُدْرَتِهِ وَ نَشَرَ الرِّيَاحَ بِرَحْمَتِهِ ِ وَ وَتَّدَ بِالصُّخُورِ مَيَدانَ أَرْضِه‏. نَستَعينُهُ وَ نَتَوَكَّلُ عَلَيه وَ نُؤمِنُ بِهِ وَ نَستَغفِرُهُ، ثَمَّ نُصَلّي وَ نُسَلِّم عَلي سَيِّدِنا وَ نَبِيِّنا أبی‌القاسِمِ المُصطَفي مُحَمَّد وَ عَلي آلِهِ الطَّيِّبينَ الطَّاهِرينَ المَعصُومينَ المُكَرَّمين سِيَّما بَقيَّة‌اللهِ فِي‌الأَرَضين رُوحي وَ أرواحُ العالَمينَ لِتُرابِ مَقدَمِهِ الفداه.

 

سفارش به تقوی

 اُوصیکُم وَ نَفسی عِبادَ اللهِ بِتقوَی اللهِ وَلُزُومِ اَمرِهِ».(1)

وَ قالَ اللهُ اللَّهُ الْحَكِيم‏ فی کِتابِهِ:

« يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقاتِهِ».(2)

 «وَ قَالَ وَ يُنَجِّي اللَّهُ الَّذِينَ اتَّقَوْا بِمَفازَتِهِمْ لا يَمَسُّهُمُ السُّوءُ وَ لا هُمْ يَحْزَنُونَ «2» فَاتَّقُوا اللَّهَ عِبَادَ اللَّهِ وَ اعْلَمُوا أَنَّهُ مَنْ يَتَّقِ اللَّهَ يَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجاً مِنَ الْفِتَنِ وَ يُسَدِّدْهُ فِي أَمْرِهِ وَ يُهَيِّئْ لَهُ رُشْدَهُ وَ يُفْلِجْهُ بِحُجَّتِهِ وَ يُبَيِّضْ وَجْهَهُ وَ يُعْطِهِ رَغْبَتَهُ- مَعَ الَّذِينَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَيْهِمْ مِنَ النَّبِيِّينَ وَ الصِّدِّيقِينَ وَ الشُّهَداءِ وَ الصَّالِحِينَ وَ حَسُنَ أُولئِكَ رَفِيقاً»(3)

 

خودم و شما را به تقوَی اللهِ (تقوای الهی) و پرهیز از گناه سفارش می‌کنم. با تقوا باشیم تا رستگار شویم.

هفته گذشته قسمت اول روایتی از امام حسن مجتبی (علیه الصلاة و السلام) که در ارتباط با مسأله تقوا و نتیجه های او بود، برای شما خواندم. امروز تتمه آن روایت را برای شما می خوانم.

 

روایت امام حسن (علیه السلام) در زمینه تقوا

چون فرموده بودند که؛ «بِالتَّقْوَى فَازَ مَنْ فَازَ مِنَ الْمُتَّقِين‏...»؛ با تقوا رستگار می شود. آنهایی که باید رستگار بشوند[متّقین هستند]. «مِنَ الْمُتَّقِين‏»؛ آنهایی که تقوا دارند.

در قرآن می فرماید: «إِنَّ لِلْمُتَّقِينَ مَفازاً»؛ متّقین جایگاه بزرگی در پیش خدا دارند. « فَمَنْ زُحْزِحَ عَنِ النَّارِ وَ أُدْخِلَ الْجَنَّةَ فَقَدْ فازَ»(4)؛ کسانی که از آتش و عذاب خدا رهایی پیدا کنند و وارد بهشت شوند، رستگارند. در اینجا هم می فرماید که متقین جزء فائزین و رستگاران هستند. پس معلوم می شود که متّقین جزء اصحاب جنّت هستند.

بعد می فرماید: «يُنَجِّي اللَّهُ الَّذِينَ اتَّقَوْا بِمَفازَتِهِمْ»؛ خداوند متعال کسانی را که تقوا پیشه کنند، یعنی اطاعت خدا را داشته باشند. بر اساس دستور و اوامر خدا حرکت کنند، گناه و مخالفت خدا نکنند، خودشان را در مسیر حق قرار دهند. (می فرماید:) «لا يَمَسُّهُمُ السُّوءُ»؛ بدی به اینها روی نمی آورد و مشکلاتی که اهل دنیا درست می کنند، به اینها آسیبی نمی زند.

«وَ لا هُمْ يَحْزَنُونَ‏»؛ این ها هیچ وقت نگرانی ازگذشته ندارند و نسبت به آینده امیدوارند.

باز حضرت می فرماید که؛ «فَاتَّقُوا اللَّهَ عِبَادَ اللَّهِ»؛ بندگان خدا! تقوا داشته باشید.

 وَ اعْلَمُوا أَنَّهُ مَنْ يَتَّقِ اللَّهَ»؛ این را بدانید که کسانی که تقوا پیشه می کنند و گناه نمی کنند، اطاعت خدا دارند، «يَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجاً مِنَ الْفِتَنِ»؛ او راه خروج از همه ی فتنه ها را دارد. هر کس، هر چیز  و هر نوع فتنه ای شود، انسان متّقی، انسانی که اطاعت خدا می کند، می تواند به وسیله این اطاعت و بندگی خدا و گناه نکردن [از این فتنه ها خارج شود]. خدا راه فرار از این ها را برای او معیّن می کند. آنها را تبدیل به خوبی ها می کند و او را تثبیت می کند.

شما در انقلاب ببینید. امام عزیز ما (رحمة الله علیه)، مردم خوب ما، علماء و بزرگان ما که انقلاب را شروع کردند چون اکثر قریب به اتفاق شان همراه با امام شان برای خدا کار کردند، اطاعت خدا کردند، معصیت خدا را نداشتند، خداوند موفّق شان کرد. علاوه بر این؛ در تمام توطئه ها که از اول انقلاب تا به حال شده است، که یکی از آن توطئه ها کافی بود که یک ملّتی را واژگون کند و کشوری را درهم بریزد اما شما 38- 40 سال است که ثابت قدم ماندید. این برای چیست؟ آمریکا حرکت می کند، نقشه می کشد، با چند هزار دلار، ظاهراً 800 هزار دلار پول خرج می کند، طرّاحی می کند، سه ماه آموزش می دهد، زبده ترین نیروهایش، با زبده ترین سلاح هایش را بر می دارد، با توطئه ای که با داخل[کشور ما] می کند، می آید که به شما حمله کند، خداوند متعال نصف شب در طبس با ریگ ها به او حمله می کند و همه آنها را سرنگون می کند. ما آن موقع کجا بودیم؟ همه ما که خواب بودیم. این چه شد؟ چه کسی این توطئه بزرگ را خنثی کرد؟ این بخاطر همان تقوایی است که امام(رحمة الله علیه) داشت، همان نیّت های پاکی که مبارزین داشتند، همان دل های متمایل به خدا که رزمندگان ما داشتند، همان گریه ها و ناله هایی که عزیزان ما، جوان های ما، یا در جبهه ها و یا در جاهای دیگر داشتند. همه این توطئه ها تا به حالا [خنثی شده است]. صدها توطئه دیگر هم خنثی شده است. ان شاء الله از این به بعدش هم این توطئه- ها خنثی خواهد شد.

امام حسن مجتبی (علیه السلام) از قول خدای متعال می فرماید. استناد به آیه می کند. «مَنْ يَتَّقِ اللَّهَ يَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجاً مِنَ الْفِتَن‏»؛ برای او راه خروج از فتنه ها را جور می کند. هر چه فتنه؛ چه داخلی، چه خارجی اش، هر طوری که باشد، خدای متعال، به بندگانی که مخلص باشند [راه خروج را نشان می دهد]. تا زمانی که ملّت تقوا داشته باشد، ما مخلص باشیم، برای خدا کار کنیم، گناه نکنیم، معصیت ها را در جامعه نیاوریم، جامعه مان را آلوده به گناه نکنیم [خدا به ما کمک می کند].

دختران ما، پسران ما، مردم ما سعی کنند محیط را آلوده نکنند. خودشان، دین شان، اعتقادشان را به گناه و معصیت ها آلوده نکنند. سعی کنیم گوش به همه ی فضاهایی که برای ما تبلیغ می کند، راه های فساد و گناه را به ما نشان می دهند، نکنیم. اگر خدایی نکرده یک روزی گناهان مان آنقدر زیاد شود، بی توجهی مان زیاد شود. می ترسیم از آن عنایت خدا خارج شویم. آن وقت هیچ کاری نمی توانیم بکنیم. الان در مقابل سلاح های هسته ای، اتمی، بمب افکن ها، کشتی های جنگی و موشک های آمریکا و صهیونیست ها ایستاده ایم. هیچ هم ترس به خودمان راه نمی دهیم. چرا ایستاده ایم؟ قرآن می فرماید: کسی که توکّل به خدا کند، خداوند او را کفایت می کند. کسی در راه خدا حرکت کند، خداوند متعال به او کمک می کند. «مَنْ يَتَّقِ اللَّهَ يَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجاً مِنَ الْفِتَنِ وَ يُسَدِّدْهُ فِي أَمْرِهِ»؛ او را در امورش پایدار می دارد.

«وَ يُسَدِّدْهُ»؛ یعنی پایش را محکم می کند. این را بدانیم که ما باید خودمان را در مسیر خدا، در مسیر حق نگه داریم تا هم خودمان سعادتمند شویم، به قرب خدا برسیم و از زندگی مان بهره برداری کنیم، هم جامعه مان را نجات دهیم. هم دنیا را به هدایت وادار کنیم. امروز دنیا به حرکت شما ایرانیان نگاه می کند. امروز کم کم خود دشمن ها هم دارند می فهمند. خیلی از دشمنان که باید بفهمند در همین عراق و سوریه فهمیدند. (بارها گفتیم) خیلی برنامه ریزی کرده بودند، خیلی توطئه ها کرده بودند که عراق و سوریه را به هم بریزند. ایران با دست خالی به صورت مستشاری به آنجا رفت و هدایت کرد. مردم عراق و مردم سوریه را هدایت کرد و آنها را از مسیرهای خودشان جدا کرد و به مسیر خدا آورد. اخلاص به آنها داد. آموزش به آنها داد. آنها را متوجه خدا کرد. لذا به میدان آمدند و این همه پیروزی و استقلال ها را ارمغان آوردند.

 امروز خیلی از سردمدارانِ پشت پرده ی آمریکا خودشان فهمیدند، دارند اقرار می کنند. هر کاری را که کردند، ایران کار بهتر و خوب تر را انجام داد. دشمن ها جزء توطئه چیزی نداشتند. عربستان سعودی ائتلاف تشکیل داد. آمریکایی ها ائتلاف تشکیل دادند. میلیاردها پول عرب ها را خوردند. به داعشی ها اسلحه دادند که ایران موفق نشود. اما موفق شد. چرا؟ شما فکر نمی کنید که چه کسی باعث توفیق بزرگ ایران شد؟ این خدا نبود؟! این عنایت خدا نبود؟! اگر عنایت خدا نبود اصلا ما نمی توانستیم. مگر ما چکار کردیم؟!. این فداکاریِ بچه هایِ مخلص برای خدا نبود؟ این هایی که به عشق لقاء الله به آنجا رفتند. گریه برای خدا و امام حسین (علیه السلام) کردند. چه کسی کمک می کند؟ چه کسی ایران را این طوری نگه داشته است؟ چه کسی به آمریکا و امثالهم جرأت نمی- دهد که عملیات های نظامی انجام دهند؟ مگر ما هستیم؟!

می فرماید که : «وَ يُسَدِّدْهُ فِي أَمْرِهِ»؛ در کارها پایدارشان می کند.

«وَ يُهَيِّئْ لَهُ رُشْدَهُ»؛ رشدش را مهیّا می کند. این ها همه اش، آثار تقواست. آثار با خدا بودن است. آثار در راه خدا فداکاری کردن است. آثار گناه نکردن است. آثار اطاعت خدا داشتن است که این ملّتِ خوب ما دارد.

«وَ يُفْلِجْهُ بِحُجَّتِهِ»؛ او را در استدلال ها و مسائلش پیروز می کند.

«وَ يُعْطِهِ رَغْبَتَهُ مَعَ الَّذِينَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَيْهِمْ مِنَ النَّبِيِّين‏ ...»؛ به این ها رغبت می دهد، همراهی می کند و این ها تمایل پیدا می کنند که با بندگان خدا باشند، با پیامبران و صدّیقین و شهدا باشند.

این، سفارش خداست، سفارش امام حسن (علیه السلام) است.

عزیزانم! باتقوا باشیم. گناه نکنیم. اطاعت خدا کنیم. نیّت هایمان را پاک کنیم. برای رضای خدا باشد. هر کاری می کنیم [برای خدا باشد]. دوستی، رفاقت بازی، حزب بازی و هر چیزی که بوی غیر خدا در آن باشد، به درد ما نمی خورد. کار را خراب می کند.

بله! دوستی و رفاقت و کار باشد اما اگر برای رضای خدا کار کنید، مشکلی ندارد. اطاعت خدا باشد. دور از معصیت خدا باشد. خالی از تهمت، دروغ، بدبینی، تکبّر، عجب، خودپسندی و دنیاطلبی و... باشد. کمی از این ها دور باشیم. کمی ایثار و از خودگذشتی و عنایت و اطاعت خدا را داشته باشیم.

ان شاء الله خدای متعال روزی مان کند که تقوا داشته باشیم و خدای متعال به وسیله این تقوا همه مشکلات ما را حلّ کند و به آن درجات عالیه انسانی که می خواهیم، ان شاء الله هم در دنیا و هم در آخرت برسیم.

 

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحيمِ‏

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ (1)  اللَّهُ الصَّمَدُ (2)  لَمْ يَلِدْ وَ لَمْ يُولَدْ (3)  وَ لَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُواً أَحَدٌ (4)

ترجمه: بنام خداوند بخشنده مهربان

1- بگو: خداوند يكتا و يگانه است.

2- خداوندى است كه همه نيازمندان قصد او مى‏كنند

3- نزاد و زاده نشد.

4- و براى او هرگز شبيه و مانندى نبوده است.

 

خطبه دوم:

 

بِسمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحیمِ

الحَمدُ لِلّهِ رَبِّ العالَمینَ و صَلی اللّهُ عَلی سَیِّدنا و نَبیِّنا اَبی القاسمِ المُصطَفی مُحمّدٍ (صَلَي اللهُ عَلَيهِ وَ آلِهِ) وَ عَلی عَلیٍّ اَمیرِ المؤمنینَ و عَلی فاطمهَ سَیدهِ نساءِ العالمینَ و عَلی الحَسنِ والحُسینِ سَیدی شَبابِ اَهلِ الجَّنهِ و عَلیِّ بنِ الحُسَینِ و محمدِ بنِ علیٍّ و جعفرِ بنِ مُحمدٍ و مُوسَی بنِ جَعفرٍ و عَلیِّ بنِ مُوسَی و مُحَمَّدِ بنِ عَلیٍّ وَعَلیِّ بنِ محمَّدٍ والحَسَنِ بنِ عَلیٍّ وَ مَولانا صاحبَ الزَّمان(عجَّلَ الله تعالی فرجه) اللّهُمَّ صَلِّ عَلَیهِ و عَلَیهِم بِأَفضَلِ بَرِکاتِک.

در این روزهایی که داریم چند مناسبت است [که خدمت شما] عرض  می کنم. ضمن اینکه در خطبه دومم شما را به تقوا و پرهیز از گناه و اطاعت از پروردگار سفارش می کنم.

 

مناسبت 13  آبان؛ روز دانش آموز

در سیزدهم آبان که شنبه است، سه تا مناسبت است که همه شما هم می دانید.

 

وقایع 13 آبان

در سیزده آبان سال1343، تبعید حضرت امام (رحمة الله علیه) به ترکیه است. در سیزدهم آبان سال 1357، یورش مأموران شاه به دانشگاه است با حضور دانش آموزان و دانشگاهیان که به آنجا آمده بودند. عده زیادی را به خاک و خون کشیدند. براساس عددی 75 نفر یا کمتر و بیشتر، این جوان ها شهید شدند. ما آمار دقیق آن را نداریم. اما آماری که شنیده شده، همین مقدار است. .

سیزدهم آبان سال 1358 تسخیر لانه جاسوسی است که هر کدام این حرکت ها برای ما، خُبث و بد طینتی دشمن را برملاء می کند.و هر کدام از اینها، یک فوائد و خوبی هایی در ارتباط با انقلاب داشت.

در سال 43 که تبعید حضرت امام (رحمة الله علیه) است. بعد از آن سخنرانی عجیب امام (رحمة الله علیه) در ارتباط با کاپیتالاسیون و مسائل این چنینی، دولت شاه نمی دانست که چکار باید بکند. اگر بگذارند امام (رحمة الله علیه) همین طور  باشد، همیشه فریاد می زند و می گوید و می خواهد جلوی کج روی ها، زیادی خواهی ها، دین ستیزی ها، ورود آمریکا به ایران را بگیرد و اگر زندانش بکنند، باز دوباره 15 خردادی و مسائل دیگرش راه می افتد تا اینکه به تبعید ایشان به ترکیه راضی شدند.

امام (رحمة الله علیه) به ترکیه تبعید شدند. مرحله دوم انقلاب از آنجا شد. مرحله و حلقه اول در ایران و روشنگری مردم و مبنای انقلاب و مسائلش [بود] در حلقه دوم تبعید امام (رحمة الله علیه) به ترکیه و بعد هم به نجف اشرف [بود] که آنجا حلقه کامل کننده مرحله دوم انقلاب بود و مرحله سوم و حلقه کامل کننده انقلاب، سفر امام (رحمة الله علیه) به فرانسه بود. آن هم با توطئه دشمن اما با اراده و خواست خدا بود.

امام (رحمة الله علیه) تمام این حرکت ها را با عنایت خدا برنامه ریزی کرد. همه اش را به نفع اسلام، به نفع مسلمین و به نفع انقلاب برنامه ریزی شد و خدا کمک کرد که اگر امام (رحمة الله علیه) به ترکیه تبعید نشده بود، آن حرکت و شکل هایی که در ایران پیدا شده بود، تکمیل نمی شد.

مصلحت بود که امام (رحمة الله علیه) چند ماهی در ترکیه باشد و برنامه ریزی هایشان را بکنند و بعد به نجف برود. اگر به نجف نمی رفت، اهداف انقلاب نسبت به نجف، علماء و بزرگان نجف مجهول می ماند و شخصیت خود امام (رحمة الله علیه) مشخص نمی شد و ممکن بود مثل قصه مشروطیت شود که اختلافات در نجف، انقلاب را به ثمر اصلی نرساند و نیّت شاه این بود که امام (رحمة الله علیه) را به نجف؛ مرکز مرجعیت و حوزه هزاره سال و علماء بفرستند. [فکر می کردند] امام (رحمة الله علیه) در آنجا مثل دریایی است که غرق می شود. اما بالعکس شد. امام (رحمة الله علیه ) وقتی به نجف رفت، مثل یک سنگ بزرگی بود که در دریا بیاندازند، موج ایجاد بکند، این موج را در این دریا ایجاد کرد. نجف را متحوّل کرد. علماء نجف، امام (رحمة الله علیه) را شناختند. اعلمیت او را، بزرگواری او را، اخلاص او را، کمال معنوی او را، عرفان او را، خالص بودن او، همه چیز را دیدند، ارتباط وثیق او با اهل بیت (علیهم السلام) را، ارتباط وثیق او با خدا را، نیّت پاکش را، بدون هوا و هوس بودنش را، حبّ ریاست نداشتنش را، آن علوم کاملی که او داشت همه فهمیدند؛ فهمیدند که این شخصی که این حرف ها را می زند، یک آدمی نیست که دنبال چیزی باشد. یک حقیقت است که حقیقت می گوید.

وقتی امام (رحمة الله علیه) بحث حکومت اسلامی را در نجف بیان کرد، این حلقه، کامل شد و علمای نجف هم در این مسأله هیچ بحثی نداشتند. و بحث حکومت اسلامی راه و رسم حرکت انقلاب را نشان داد. علماء نجف پذیرفتند، ملت ایران هم آگاه شد حالا بایستی می رفتند جهانی اش می کردند و جهانی شدنش هم احتیاج به جای وسیع تر و ارتباط های بیشتر  داشت و فرانسه بهترین جا بود. که خدا امام (رحمة الله علیه) را به آنجا فرستاد و امام (رحمة الله علیه) آن حرکت بزرگ را در فرانسه انجام داد و انقلاب را به همه دنیا فهماند و شناساند. حالا تمام شد که باید به ایران می آمد که انقلاب را به ثمر برساند. یکی، یکی از برکات تبعید امام (رحمة الله علیه) بود.

تسخیر لانه جاسوسی، افشاگر همه حرکت های پشت پرده ی کسانی بود که در ایران بودند و همان سیاست های آمریکا را دنبال می کردند. افشاء شد و حزبشان از هم پاشید. مسائل و ارتباط شان با آمریکا روشن شد. برای انقلاب خیلی خوب بود. همه فهمیدند چه کسانی پشت سر به انقلاب ضربه می زنند و چه کسانی دوستدار انقلاب هستند. آمریکایی ها دستشان رو شد، توطئه هایشان رو شد که دیگر نتوانستند کاری بکنند. توطئه طبس را به وجود آوردند که آن هم نشد.

عنایات خدا بود که این سه حادثه اتفاق بیافتد و کمک انقلاب باشد و برای پیروزی انقلاب ثمرات بزرگی داشته باشد.

 

توصیه به مسئولین نسبت به دانش آموزان

مسأله دومی که می خواهم عرض کنم که روز دانش آموز هم است. دانش آموزان ما باید در مسیر انقلاب فکر کنند، اندیشه کنند، بیاموزند، مطالعه کنند، کتاب های درسی مان باید از مسائل و اهداف انقلاب، از حقیقت اسلام پر باشد که متأسفانه نیست و کم است. بعضی هایش هم که بوده، جابجا می کنند.

مسئولین ما باید خیلی مواظب باشند تا بچه های ما دور نشوند. بچه های ما پاکند، روحیه شان انقلابی است، خوبند، صادقند، فرزندان انقلاب هستند. فرزندانِ پدر و مادرهای متدیّن هستند. باید خیلی به این دانش آموزان ما توجه شود که به وظیفه های شان، تکلیف شان آگاه بشوند، اعتقاد شان، عقیده شان سالم شود، عقل شان رشد کند تا بتوانند تصمیم های بهتر برای کشور بگیرند. رشدشان بدهند. روز دانش آموز را باید به آن توجه کنند.

 

مناسبت روز فرهنگ عمومی

روز فرهنگ عمومی هم هست. دیگر نمی خواهم برای فرهنگ عمومی، زیاد بحث کنم.

در ارتباط با فرهنگ [باید بگویم] سنت های خوب باید جایگزین سنت های غلط شود، باید سنت های خوب که بوده حفظ شود. روحیه انقلابی، استکبار ستیزی باید حفظ شود. روحیه خداجویی، خداطلبی، عشق به اهل بیت (علیهم السلام) باید تثبیت شود. باید در روح جوان های ما رسوخ پیدا کند.

 

سعی برای ترویج و گسترش فرهنگ دینی در جامعه

باید فرهنگ نماز، فرهنگ حجاب، فرهنگ بصیرت در راه دین، در جامعه رونق پیدا کند. باید تثبیت شود. این ها فرهنگ است. فرهنگ هایی که غرب به ما توجیه می کند و اخلاق ما را بد می کند، زن ها و دخترهای ما به سوی بدی ها می کشاند، فرهنگ های غلط است. فرهنگ غلطی که به دختران ما می گوید؛ بروید تنها زندگی کنید و اگر نمی توانید همراه خود سگ ببرید. اصلا مسأله بردن سگ به خانه ها را دارند باب می کنند. متأسفانه خیلی می بینیم. متدیّنین هم این کار را می کنند. سگ موجودی نجس است. اگر به خانه و زندگی شما بیاید، خانه و زندگی تان را نجس می کند. علاوه بر اینکه شما را مشغول می کند. خانمی که باید با بچه اش بازی کند، با بچه اش حرف بزند، بچه اش را ناز بکند، به سراغ ناز کردن سگش برود. برای غذای او، برای شستن او برود و بچه اش را به این طرف و آن طرف رها می کند. آن که همراه شوهر و بچه اش بیرون بیاد، همراه سگش بیرون می آید. این فرهنگ را برای ما در جامعه دارند درست می کنند. بچه ها، فرزندها، زن و شوهر را از سگ پست تر می کنند. این چیزها را همراه خودشان می برند. این فرهنگ غلطی هست.

فرهنگ غلط غرب، ما را از ذکر خدا، یاد خدا، صله رحم، دوستی، محبت، خانواده، فرزند داری، توصیه به فرزندها، همراه هم بودند، محبت به هم داشتند، مشغول می کند. این محبت ها تبدیل به محبت به حیوانات می کند. محبت به انسان را تبدیل به محبت به حیوانات می کند. این چه فرهنگی است؟

حواسمان جمع باشند. مسئولین باید خیلی مواظب باشند. مسئولین فرهنگی باید مواظب باشند. این هایی که دست اندرکارند مواظب باشند. در یزد ما فروشگاه های فروش سگ باز نکنند.

فرهنگ های زیاد؛ فرهنگ بی حجابی، فرهنگ بی ادبی، فرهنگ برداشتن عفت و کارهای دیگر [باید مواظب بود].

 

توطئه دشمن برای از بین بردن آرمان، اهداف و شور حسینی

اربعین حسینی هست. الحمدلله خدای متعال مسائل اربعین حسینی [را رونق داد]. صدام مأمور شده بود که ایران را و بعد هم به تدریج شیعه و پیروان مکتب اهل بیت (علیهم السلام) را از بین ببرد. صدام هزاران هزار شیعه و مسلمان را در این چند سال در ایران و عراق شهید کرد. می خواستند خیلی چیزها را ور بیاندازند. راه کربلا را ببندد. قرار بود خیلی کارها و چیزها بکنند و این سلسله توطئه هایی کردند. حالا بیایید که کربلا چه شده و شیعه چه عظمتی پیدا کرده است! صف حضور کربلایی ها از شهرستانها شروع می شود تا خط مهران، تا نجف، تا کربلا، تا کاظمین تا بغداد [ادامه دارد]. شما بروید ببینید. صف ها به همدیگر تا کربلا متصل است. میلیون ها انسان با جان و دل دارند میروند، با عشق شان به اباعبدالله (علیه السلام) دارند می روند.

همه توطئه های آنها دارد خنثی می شود. عربستانی ها با رئیس جمهور آمریکا ساختند که پول به عراق و دیگران بدهند که عراق را تجزیه کنند و از آن طرف عراق  را با عربستان رفیق کنند و ایران را از نظر اقتصادی و دیگر مسائل [از عراق] بیرون کنند.

این ها عقل شان نمی رسد که این ایران هم نیست. این خداست، این عشق به امام حسین (علیه السلام) است، این عشق به خوبی ها و ارزش هاست که این طور مردم می روند. این ها لج شان می گیرد. میلیاردها دلارها پول خرج کردند. عربستان 70 میلیارد دلار به صدام داد تا ایران را بکوبد و دنیا هم چقدرتجهیزات داد. اما امروز ببینید که چه خبر است. امروز می بینند که ایران در سوریه دارد حرف اول را می زند، در عراق حرف اول را از نظر نظامی، از نظر محبتش در دل مردم حرف اول را می زند. این برای اخلاص اینهاست. این برای این است که خدا با شماست. این را ببینید و به آن ببالید. قدرش را بدانید. شکر نعمت داشته باشید و این اربعین ها معلوم است.

حادثه کربلا، این نیّت بزرگ، آن فراز های عظیم و آن ایده با عظمت امام حسین (علیه السلام) باید باقی بماند و شیعه الحمدلله با سینه زدن پای پرچم امام حسین (علیه السلام) چند صد سال، موفق شده مکتب و مرام امام حسین (علیه السلام) را زنده کند و امروز تبدیل به راهپیمایی [عظیم اربعین شده است]. کربلایی که دو نفر یا چندنفر در آن می آمدند و می رفتند، حالا به میلیون ها میلیون انسانی که به آنجا می روند، تبدیل شده است. این خواست خداست و این عنایت پروردگا است.

الحمدلله ملّت ما، انقلاب ما، امام ما (رحمة الله علیه)، ولایت ما، رهبری ما (حفظه الله)، مراجع ما، بزرگان ما و مردم ما، همه در این صراط کوشا و جدّی هستند، پول خرج می کنند، جان شان را دارند می دهند، راه می افتند به این سو که این آرمان بزرگ الهی بماند، آرمان سیدالشهداء(علیه السلام) که یک روزی در کربلا غریب بود و هرچه صدا می زد، جواب نمی شنید. امروز کسانی که ندای و فریاد امام حسین (علیه السلام) را جواب می دهند، میلیون ها میلیون هستند که ان شاء الله هم بیشتر شوند و همه این ها یاروان امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) خواهند بود و در حکومت حضرت مهدی (علیه السلام) همراه امام مهدی (علیه السلام) در پیش خواهند بود.

 

معیّن شدن استاندار جدید و بیان سفارش هایی به ایشان

خوب جمله آخرم رو عرض کنم که؛ استاندار جدید یزد ما متعیّن شده است. ان شاءالله برای معرفی می آیند.  اما من خدمت عزیزان ما، استاندار محترم و کسانی هم که می خواهند بیایند کمک بکنند، توصیه دارم؛ این را بدانند که یزد دارالعباده است، یزد مرکز علم، مرکز تقوا، مرکز علماء و بزرگان بوده، افتخار حضور مرحوم حاج سید محمد کاظم یزدی و بزرگان دیگر مانند آقای حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی، آیت الله داماد (رحمة الله علیهما)، و دیگران [دارا بوده است]. مرحوم شهید صدوقی و همه بزرگانی که از بزرگان علم و تقوا در یزد بودند، همه اینها از افتخارات یزد بودند.

یزد دارالعباده است. واقعا هم اثبات کرده که حسینیه ایران است. مردمش اثبات کردند که انقلابی و پا به کار و از محبّین اهل بیت (علیهم السلام) هستند، خدوم و خدمتگزار هستند، پای کار هستند، ولایتمدار، دوستدار همدیگر، هم یکپارچگی و وحدت دارند. اینها ایستادگی دارند منتها مسئولین هم باید کار بکنند باید هم این برند یزد به قول امروزی ها یا این تابلوی یزد که یزد تابلوی سلامتی، نجابت، خوبی، اسلام، تقوا، گذشت [است، باید حفظ شود]  این چیزها در پیشانی یزد هست و تمام جهان هم این را میداند. همه این ها باید حفظ شود. ارزشها حفظ شود، تقوا حفظ شود. برای این مردم نسبت به صنعت شان، نسبت به آب یزد، نسبت به مسائل دیگر یزد، فرهنگ یزد، باید کار شود .ان شاء لله کار شود. ما ان شاء الله دوستان، توانمندی ای که نسبت به همه چیز دارند، توان خودشان را بگذارند، برای اینکه به این مردم خدمت کنند.

برای رضای خدا، برای این مردم کار کنند. از نیروهای خوب و مخلص استفاده کنند. مردم هم کمک می کنند. مردم هم وقتی ببینند یک خدمتگزار دارند که برای رضای خدا، برای خدمت به مردم برای شان دارد تلاش می کند، همه مردم تلاش می کنند. چون مردم ما ثبات کردند که در این راه، مستقیم و پایدار هستند. و ان شاء الله امیدوارم که این چنین باشد و بر اساس سابقه ای که من دارم، حدس می زنم و احتمال می دهم که قریب به اتفاق  این چنین باشند ان شاء الله.

این عزیزان کار را خوب انجام بدهند و برای رضای خدا خدمت به مردم را داشته باشند و این ارزش های یزد  بخصوص مسأله آب، اقتصاد، فرهنگ خیلی چیزهایی که باید در این جا انجام شود، ان شاء الله انجام بگیرد، و مردم زحماتی که می کشند ان شاء الله نتیجه شان را ببینند.

 

توصیه به زائرین اربعین

من یک سفارشی می خواستم به این زوّار اربعین کنم و آن این که؛ عزیزانم! دعا کنید. یادتان نرود دعا برای رفع توطئه ها [وهمچنین] برگشت توطئه ها به توطئه گرها، آمریکا و صهیونیست ها کنید. حتما عزیزان ما در کربلا و هر جا که هستند این دعا را بکنند، [تا خداوند] توطئه این خبیث ها را به خودشان برگرداند.

 

اللّهُم انصُر الإسلامَ وَ المُسلِمين

وَ اخذَلِ الكُفارَ وَ المُنافِقِين.

أيِّد مَن أَيِّدِ الدِّين

وَ انصُر مَن نَصَرَ المُسلِمين

وَ اخذُل مَن خَذَلَ المُسلِمین.

پروردگارا ! به آبروی امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) قَسَمت می دهیم این مملکت و کشور ما را از همه توطئه ها نجات بده.

توطئه های دشمنان را به خودشان برگردان.

خدای رهبر معظم انقلاب را در پناه خودت حفظ کن.

بر طول عمر و عزت شان را بیافزا.

امام ما (رحمة الله علیه) درجاتش را عالی کن.

شهدا را درجاتش را عالی کن

امام زمان ما (عجل الله تعالی فرجه الشریف) را برسان.

ما را از یاورانش قرار بده.

 

 

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحيمِ‏

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ (1)  اللَّهُ الصَّمَدُ (2)  لَمْ يَلِدْ وَ لَمْ يُولَدْ (3)  وَ لَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُواً أَحَدٌ (4)

ترجمه: بنام خداوند بخشنده مهربان

1- بگو: خداوند يكتا و يگانه است.

2- خداوندى است كه همه نيازمندان قصد او مى‏كنند:

3- نزاد و زاده نشد.

4- و براى او هرگز شبيه و مانندى نبوده است.

 

پی نوشت:

  1. نهج البلاغه، نامه 47

« ... أُوصِيكُمَا بِتَقْوَى اللَّهِ وَ أَنْ لَا تَبْغِيَا الدُّنْيَا وَ لَا تَأْسَفَا عَلَى شَيْ‏ءٍ مِنْهَا زُوِيَ عَنْكُمَا وَ قُولَا بِالْحَقِّ وَ اعْمَلُوا لِلْآخِرَةِ وَ كُونَا لِلظَّالِمِ خَصْماً وَ لِلْمَظْلُومِ عَوْناً أُوصِيكُمَا وَ جَمِيعَ وُلْدِي وَ أَهْلِي وَ مَنْ بَلَغَهُ كِتَابِي بِتَقْوَى اللَّهِ وَ نَظْمِ‏ أَمْرِكُمْ‏ وَ صَلَاحِ ذَاتِ بَيْنِكُمْ ...».

ترجمه: من شما را به تقوا و پرهيزكارى (و ترس از مخالفت پروردگار) توصيه مى‏كنم و سفارش مى‏كنم و در پى زرق و برق دنيا نباشيد، هرچند دنيا به سراغ شما بيايد و بر آنچه از دنيا از دست مى‏دهيد تأسف نخوريد. سخن حق بگوييد و براى اجر و پاداش الهى (نه براى چشم‏داشت از مردم) كار كنيد، همواره دشمن (سرسختِ) ظالم و يار و مددكار مظلوم باشيد. من شما و تمام فرزندان و خاندانم و كسانى را كه اين وصيت‏نامه‏ام به آنها مى‏رسد به تقواى الهى و نظم در كارهاى خود و اصلاح ذات البين توصيه مى‏كنم... .

 

  1. سوره آل‏عمران (3)، آيه 102

«يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَ‏ تُقاتِهِ‏ وَ لا تَمُوتُنَّ إِلاَّ وَ أَنْتُمْ مُسْلِمُونَ»

ترجمه:اى كسانى كه ايمان آورده ‏ايد! آن چنان كه حق تقوى و پرهيزكارى است از خدا بپرهيزيد، و از دنيا نرويد مگر اينكه مسلمان باشيد (بايد گوهر ايمان را تا پايان عمر حفظ كنيد)

 

  1. تحف العقول‏، حسن بن على‏ ابن شعبه حرانى، ص 232

قَالَ أَبُو مُحَمَّدٍ الْحَسَنُ بْنُ عَلِيٍّ علیهما السلام: « اعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ لَمْ يَخْلُقْكُمْ عَبَثاً وَ لَيْسَ بِتَارِكِكُمْ سُدًى كَتَبَ آجَالَكُمْ وَ قَسَمَ بَيْنَكُمْ مَعَايِشَكُمْ لِيَعْرِفَ كُلُّ ذِي لُبٍّ مَنْزِلَتَهُ وَ أَنَّ مَا قُدِّرَ لَهُ أَصَابَهُ وَ مَا صُرِفَ عَنْهُ فَلَنْ يُصِيبَهُ قَدْ كَفَاكُمْ مَئُونَةَ الدُّنْيَا وَ فَرَغَكُمْ لِعِبَادَتِهِ وَ حَثَّكُمْ عَلَى الشُّكْرِ وَ افْتَرَضَ عَلَيْكُمُ الذِّكْرَ وَ أَوْصَاكُمْ بِالتَّقْوَى وَ جَعَلَ التَّقْوَى مُنْتَهَى رِضَاهُ وَ التَّقْوَى بَابُ كُلِّ تَوْبَةٍ وَ رَأْسُ كُلِّ حِكْمَةٍ وَ شَرَفُ كُلِّ عَمَلٍ بِالتَّقْوَى فَازَ مَنْ فَازَ مِنَ الْمُتَّقِينَ قَالَ اللَّهُ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى- «إِنَّ لِلْمُتَّقِينَ مَفازاً» وَ قَالَ «وَ يُنَجِّي اللَّهُ الَّذِينَ اتَّقَوْا بِمَفازَتِهِمْ لا يَمَسُّهُمُ السُّوءُ وَ لا هُمْ يَحْزَنُونَ» فَاتَّقُوا اللَّهَ عِبَادَ اللَّهِ وَ اعْلَمُوا أَنَّهُ مَنْ يَتَّقِ اللَّهَ يَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجاً مِنَ الْفِتَنِ وَ يُسَدِّدْهُ فِي أَمْرِهِ وَ يُهَيِّئْ لَهُ رُشْدَهُ وَ يُفْلِجْهُ بِحُجَّتِهِ وَ يُبَيِّضْ وَجْهَهُ وَ يُعْطِهِ رَغْبَتَهُ «مَعَ الَّذِينَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَيْهِمْ مِنَ النَّبِيِّينَ وَ الصِّدِّيقِينَ وَ الشُّهَداءِ وَ الصَّالِحِينَ وَ حَسُنَ أُولئِكَ رَفِيقا»

ترجمه: بدانيد كه همانا خدايتان شما را بيهوده نيافريده، و سر خود رها نكرده است. مدّت عمر شما را نوشته و روزى شما را ميانتان قسمت كرده تا هر خردمندى جايگاه خود را بشناسد و بداند آنچه براى او مقدّر و معيّن شده نصيب او خواهد شد و آنچه از آن او نيست نصيبش نخواهد شد. خداوند هزينه دنياتان را به عهده گرفته و شما را براى عبادت خويش فراغت ارزانى داشته و به سپاسگزارى تشويق فرموده و نماز را بر شما واجب نموده و به تقوى سفارشتان كرده و تقوى را نهايت خرسندى خويش قرار داده است. تقوى در هر توبه و سر هر حكمت و مايه شرافت هر رفتارى است. هر كه از تقوا پيشگان كامياب گرديد در اثر تقوى بوده است.

خداوند تبارك و تعالى مى‏فرمايد: «مسلّما تقوا پيشگان را رستگارى است» و مى‏فرمايد: «و خدا كسانى را كه تقوا پيشه كرده‏اند به پاس كارهايى كه مايه رستگارى‏شان بوده، نجات مى‏دهد. عذاب به آنان نمى‏رسد و غمگين نخواهد گرديد». پس اى بندگان خدا تقواى الهى را رعايت كنيد و بدانيد كه هر كه براى خدا تقوى ورزد خداوند راه خروج از فتنه‏ها را به او بنماياند و او را در كارش موفّق سازد و اسباب هدايت او را فراهم نمايد و حجّت او را پيروز گرداند و روسفيدش كند و دلخواهش را به او بدهد و «در زمره كسانى خواهد بود كه خداوند ايشان را گرامى داشته [يعنى‏] با پيامبران و راستان و شهيدان و شايستگان خواهد بود و آنان چه نيكو همدمانند»

 

  1. سوره آل‏عمران (3)، آيه 185

«كُلُّ نَفْسٍ ذائِقَةُ الْمَوْتِ وَ إِنَّما تُوَفَّوْنَ أُجُورَكُمْ يَوْمَ الْقِيامَةِ فَمَنْ زُحْزِحَ عَنِ النَّارِ وَ أُدْخِلَ الْجَنَّةَ فَقَدْ فازَ وَ مَا الْحَياةُ الدُّنْيا إِلاَّ مَتاعُ الْغُرُورِ»

ترجمه: هر كس مرگ را مى‏چشد و شما پاداش خود را بطور كامل در روز قيامت خواهيد گرفت، پس آنها كه از تحت جاذبه آتش (دوزخ) دور شدند و به بهشت وارد گشتند نجات يافته و به سعادت نائل شده‏اند، و زندگى دنيا چيزى جز سرمايه فريب نيست!.

يکشنبه ١٤ آبان ١٣٩٦ - ١٢:١٩

 

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: