صفحه اصلي > خطبه ها   


خطبه‌های نماز جمعه یزد 2 تیر 1396

باسمه‌تعالی

خطبه اول:

السَّلامُ عَلَیکُم وَ رَحمَةُ الله

اَعوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّیطانِ الرَّجیمِ   

بِسمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحیمِ

اَلحَمدُلِلّهِ رَبِّ العالمینَ بارئِ الخَلائقِ اَجمعینَ وباعِثِ الأنبیاءِ وَ المُرسَلینَ الَّذی خَلقَ الخلائِقَ بقدرتِهِ وَنَشَرَ الرِّیاحَ بِرَحمَتِهِ وَ وَتَّدَ بِالصُّخُورِ مَیَدانَ اَرضِهِ، نَستَغفِرُهُ وَ نَستَعینُهُ وَ نُؤمِنُ بِهِ وَ نَتَوَکَّلُ عَلَیهِ ثُمَّ الصَّلاةُ وَ السَّلامُ عَلی سَیِّدِنا وَ نَبیِّنَا اَبِی القاسمِ المُصطَفی مُحَمَّدٍ (صَلَی اللهُ عَلَیهِ وَآلِهِ) وَ عَلی آلهِ الطَّیِّبنَ الطّاهِرینَ المَعصُومینَ المَکَرَّمینَ سیَّما بقیةِ اللهِ فِی الأَرَضینَ رُوحی وَاَرواحُ العالَمینَ لِتُرابِ مَقدَمِهِ الفِداهُ.

 

 سفارش به تقوی 

 

اُوصیکُم وَنَفسی عِبادَ اللهِ بِتقوَی اللهِ وَلُزُومِ اَمرِهِ.

قالَ اللهُ تبارکَ وتَعالی فی مُحَکمِ کِتابِهِ:

يَاأَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَأَنْتُمْ مُسْلِمُونَ[i].

خودم و شما را به تقوی و پرهیز از گناه سفارش می‌کنم.

 

تشکر از مردم انقلابی حاضر در صحنه بخاطر حضور در راهپیمایی روز قدس.

 

قبل از اینکه در مورد سفارش تقوی توضیح بدهم لازم می‌دانم از حضور مردم و مؤمن متعهد و انقلابی تشکر کنم. مردم حاضر در صحنه، مطیع پروردگار، روزه‌دار و مؤمن به‌حق که در این روز گرما در راهپیمایی روز قدس شرکت کرده‌اید. سزاوار است که از همه‌ی شما تشکر کنیم و سزاوار است قدر این حضور شما در صحنه و حمایت شما از اسلام و مسلمین و مظلومین جهان را قدر بدانیم و این توجه به فرمان امام (رَحمةُالله عَلَیهِ)و رهبر(حفظه الله)که این سنت حسنه را برای احیاء و کمک و دلگرمی محرومان عالم به‌ویژه مردم بزرگ فلسطین این روزها گوش‌به‌فرمان هستید و می‌آیید و این ابراز همدردی که وظیفه و تکلیف اسلامی است را انجام می‌دهید. این خود یک وظیفه الهی است.

دستگیری مظلومین و محرومین و ابراز همدردی و همدلی با آنان وظیفه‌ی اصلی مسلمانان است.

 یکی از کارهای خوبی که در ماه مبارک رمضان مستحب است و ارزش زیادی دارد کمک کردن به مسلمان و دست مظلومان را گرفتن است و حرکت شما همین روند را دارد. دستگیری مظلومین و محرومین در کنار مسلمانان و ابراز همدردی و همدلی با آنان یک وظیفه‌ی اصلی برای مسلمانان است. شنیده‌اید روایت معروف است و من سمع رجلا ينادي يا للمسلمين اگر کسانی بشنوند که فریاد مسلمان بالا است و یاری می‌خواهند فلم يجبه فلیس بمسلم[ii] اگر جواب و پاسخی ندهد مسلمان نیست. ما با شرکت در راهپیمایی به تظلم خواهی برادر مسلمان در هر گوشه دنیا پاسخ مناسب می‌دهیم.

 

نکاتی در مورد ماه مبارک رمضان

نکته‌ای که در سفارش تقوی می‌گویم این است که جمعه آخر ماه مبارک رمضان است. همان‌طور که به جمعه اول ماه رمضان ائمه ما توجه داشتند؛ به‌ویژه روزهای آخر رمضان.

روایت‌هایی از امام صادق علیه السلام داریم که در باب ماه مبارک رمضان می‌فرمایند: اللّهُمَّ هذا شَهرُ رَمَضانَ الَّذي أنزَلتَ فيهِ القُرآنَ وقَد تَصَرَّمَ خدایا این ماه مبارک رمضان که در او قرآن را نازل کردی به‌تدریج می‌رود وأعوذُ بِوَجهِكَ الكَريمِ يا رَبِّ به کرم تو پناه می‌بریم. أن يَطلُعَ الفَجرُ مِن لَيلَتي هذِهِ أو يَتَصَرَّمَ شَهرُ رَمَضانَ ، ولَكَ قِبَلي تَبِعَةٌ أو ذَنبٌ تُريدُ أن تُعَذِّبَني بِهِ يَومَ ألقاكَ[iii] خدایا پناه می‌برم به تو که این شب‌های آخر ماه رمضان و ایام ماه رمضان بر ما گذشته باشد و گناهی مانده باشد که تو بخواهی ما را عذاب کنی. پناه می‌بریم به خدا اگر کسانی این‌طور دعا بگویند و این نحوه عمل کنند خداوند گناهانشان را می‌آمرزد.

به این دو روز مانده ماه مبارک رمضان بیشتر توجه کنیم که ماه رمضان ماه مهمانی خدا و رحمت بود و دارد تمام می‌شود. باید سعی کنیم در این دو روز مانده در ماه رمضان عنایت و لطف خدا را داشته باشیم. در ارتباط با امام سجاد (علیه السلام) داستانی است که در روایات ما نیز اشاره شده است. اگر از کسانی که با ایشان بودند خطایی سر می‌زد حضرت به آنان نمی‌گفت اما درجایی می‌نوشت. شب آخر ماه رمضان این‌ها را در کنار خودش جمع می‌کرد. عبارت عجیب است. تعلیمات می‌داد. می‌گفت شما این کار را کردی می‌گفتند: بله؛ می‌گفت: من که به شما چیزی نگفتم؛ گفتند: نه.

امام (علیه السلام) گفتند: من یک‌چیز از شما می‌خواهم و آن اینکه دور من جمع شوید و به من یادآوری کنید که ای علی بن الحسین تو که همه این‌ها را ثبت و ضبط کردی و ما را مواخذه نکردی بدان خدای متعال هر کاری که تو کردی را ثبت کرده و هر چیزی که تو انجام دادی را ضبط کرده است. همین‌طور که تو از خدا می‌خواهی که تو را ببخشد ما هم از تو می‌خواهیم که تو ما را ببخشی. علی بن الحسین(علیه السلام) ! بدان که خداوند متعال همین‌طور که تو ثبت کردی خدا هم ثبت کرده است.

 

همان‌طور که می‌خواهی محاسبه کنی خدا هم محاسبه می‌کند. امام سجاد علیه السلام به آنان می‌گفت: تکرار کنید و به من بگویید فردا روزی پیش چشم تو اعمال تو خواهد آمد، ملائکه برای تو قرائت می‌کنند و خداوند در آن روز است که مجازات و مکافات اعمال می‌کند.

 

پس این‌طور باشید که از اشتباهات یکدیگر بگذرید. تذکرات به علی بن الحسین علیه السلام می‌دادند و امام سجاد علیه السلام گریه می‌کرد و می‌گفت خدایا من می‌دانم که همه‌ی اعمال مرا ثبت و ضبط کردی. من می‌دانم کوتاهی و اشتباه کردم و حق عبودیت تو را ادا نکردم. خدایا علی بن الحسین را ببخش. به آنان می‌گفت شما هم از خدا بخواهید تا علی بن الحسین را خدا ببخشد و گریه می‌کرد. آنان اطراف امام (علیه السلام) گریه می‌کردند و امام سجاد علیه السلام می‌فرمود: من آنان را بخشیدم تو هم از من بگذر. تو علی بن الحسین را ببخش. گریه می‌کرد که بروید من شما را بخشیدم و از خدا بخواهید که مرا هم ببخشد. ماه مبارک رمضان بر من منقضی نشود و گناهی در نامه اعمال من باشد. ماه مبارک رمضان از من نگذرد که خدا از من نگذشته باشد. روز عید جوایزی داد و آزارشان کرد بروید در راه خدا آزادید

 

امام سجاد علیه السلام با این عظمت که سجاد نام نهاده شده و از بس عبادت می‌کرد زین‌العابدین نامیده شد همین امام سجاد علیه السلام در آخر ماه رمضان شب‌ها این‌چنین پیش خدا می‌گوید.

 

یک توجه به اعمال و کردار در ماه رمضان که گذشته است بکنیم. اگر اشتباه و کوتاهی کردیم و نتوانستیم حق را ادا کنیم در این روزهای آخر مراقبت و توبه کنیم. همین‌طور که می‌خواهیم خدا از ما بگذرد از دیگران هم بگذریم. دل‌ها را صاف کنید. توبه و استغفار کنید.

 

به قول سید بن طاووس(رَحمةُالله عَلَیهِ) به اعمال و کردار نگاه کن و ببین آیا آرامش پیدا کردی؟ چیزی از ماه رمضان برداشت کردی؟ آیا فضیلت و کمال بردی؟ آیا سبک‌تر شدی؟ آیا احساس نزدیک‌تر به خدا کردی؟ خدا نکند که این‌طور نباشد. سید بن طاووس این بیان را باحالت گریه می‌گفته است. امام خمینی رحمه الله علیه فرمودند: امام حسن علیه السلام بعد از ماه رمضان می‌گفت خدایا اگر احساس کنیم که سبک شدیم و پاک شدیم آن‌وقت خدا را شکر کنیم و این راه را ادامه دهیم. سعی کنیم بعد از ماه رمضان خطا نکنیم، فکر و ذهن خطا نکند، خود را به خدا بسپاریم. با پاکی ادامه راه دهیم تا عنایت و توفیق خدا با ما همراه باشد.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ (1) اللَّهُ الصَّمَدُ (2) لَمْ يَلِدْ وَ لَمْ يُولَدْ (3) وَ لَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُواً أَحَدٌ (4)

ترجمه: بنام خداوند بخشنده مهربان

 1- بگو: خداوند يكتا و يگانه است.

2- خداوندى است كه همه نيازمندان قصد او مى‏كنند:

3- نزاد و زاده نشد.

4- و براى او هرگز شبيه و مانندى نبوده است.

 

خطبه دوم

بِسمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحیمِ

الحَمدُ لِلّهِ رَبِّ العالَمینَ و صَلی اللّهُ عَلی سَیِّدنا ونَبیِّنا اَبی القاسمِ المُصطَفی مُحمّدٍ (صَلَي اللهُ عَلَيهِ وَ آلِهِ) و عَلی عَلیٍّ اَمیرِ المؤمنینَ و عَلی فاطمهَ سَیدهِ نساءِ العالمینَ وعَلی الحَسنِ والحُسینِ سَیدی شَبابِ اَهلِ الجَّنهِ وعَلیِّ بنِ الحُسَینِ ومحمدِ بنِ علیٍّ وجعفرِبنِ مُحمدٍ ومُوسَی بنِ جَعفرٍ و عَلیِّ بنِ مُوسَی و مُحَمَّدِبنِ عَلیٍّ وَعَلیِّ بنِ محمَّدٍ والحَسَنِ بنِ عَلیٍّ وَمَولانا صاحبَ الزَّمان(عجَّلَ الله تعالی فرجه) اللّهُمَّ صَلِّ عَلَیهِ وعَلَیهِم بِأَفضَلِ صَلَواتِک وَ بارِک عَلَیهِم بِأَفضَلِ بَرِکاتِک.

سفارش به تقوی

سفارش می‌کنم خودم و شما را به تقوی و پرهیز از گناه.

 

چند نکته را سریع تذکر دهم. اهمیت و عظمت روز قدس را اشاره کردم.

 

اهمیت انقلاب اسلامی

 

 نکته‌ی دیگری که می‌خواهم به‌صورت تحلیل عرض کنم در رابطه‌ی با هفتم تیر سالروز شهادت شهید بهشتی است. ۱۱ تیر شهادت شهید محراب آیت‌الله صدوقی و ۶ تیر نیز به مقام معظم رهبری سوءقصد شد. این حوادث در اوایل انقلاب اتفاق افتاده است. بعدازآن نیز در ارتباط با جنگ تحمیلی، تحریک منافقین در غائله کردستان و در مناطق سنی نشین و همچنین مشکلاتی که برای انقلاب بوجود آوردند.

یک مطلب را ما می‌توانیم از آن بیرون بیاوریم و آن اینکه به قول امام(رَحمةُالله عَلَیهِ)، استکبار جهانی از اول و قبل از انقلاب نیز بوده است. منتهی قبل از انقلاب نمی‌گذاشتند ایران و مسلمانان رشد کنند؛ حالا هم نمی‌گذارند چون انقلاب ما یک انقلاب اسلامی و فرهنگی بوده است. یک انقلاب و یک تحول از سیره‌ی حیوانی به انسانی بوده و یک‌قدم درحرکت تکامل قرار گرفته است. خدا را در وجود و زندگی‌اش آورده است و توجه به حرف‌های خدا کرده است. این انقلاب امام (رَحمةُالله عَلَیهِ)عزیز در طول آن مدت، بهترین انقلاب دنیا است.

بی‌نظیرترین انقلاب است که با عظمت در مقابل همه دشمنان ایستاده است. در آن کشتار و دستور نیست. قتل و غارت مسلحانه نیست. تنها انقلابی است که فرمانده آن یعنی امام(رَحمةُالله عَلَیهِ)، دستور کشتار و ترور در انقلاب نداده است.

انقلاب فرهنگی، روشنگری، روشن کردن و بیان کردن مردم، آگاهی دادن به مردم و آن‌ها را معتقد به خدا و انقلاب کردن و پیش رفتن بود. این انقلابی که رهبرش هیچ‌وقت ادعای رهبری و ریاست و منیت نکرد. برای خدا و دلسوزی برای مستضعفین و اسلام بود.

این انقلاب با این امتیاز در دنیا نادر است. انقلاب‌های زیادی صورت می‌گیرد. احزاب برای ریاست جنگ می‌کنند ولی امام(رَحمةُالله عَلَیهِ) این‌طوری نبود. برای خدا و حاکمیت خدا بر روی زمین و پیاده کردن احکام الهی و دستورات قرآن قیام کرد و خدا و اسلام را حاکم در جامعه کرد و در قلوب مردم جای داد. دشمنان با خدا و اسلام مخالف هستند و از اول این اسلام را نمی‌پسندیدند و حرکت را دوست نداشتند؛ زیرا در مقابل خط و مشی آنان است. تقویت و سیره حیوانی ریاست و مظلوم‌کشی و عقب نگه‌داشتن مسلمانان مبدأ حرکت سیره استکبار جهانی است.

در کدام کشور اسلامی مسلمانان اجازه رشد دارند؟ مسلمانان اختراعات بالا داشته باشند؟ مسلمانان رشد در صنعت داشته باشند؟ در کدام کشورها است؟ برخی از کشورها را مثل اندونزی بدهکار کردند و در مصر بازی درآوردند.

در دنیا کدام کشور در رابطه با صنعت و پیشرفت اقتصادی حرف اول و دوم را می‌زند؟ داشتن نفت و ذخایر خدادادی، اقتصاد نمی‌شود؛ پیشرفت نیست. انقلاب ما که شروع شد می‌خواستند این کار را بکنند؛ زیرا انقلاب ما مجال داد و مردم را زنده کرد. جوانان ایران می‌توانند. باید پیش بروید و حرکت کنید و جلو بروید. دشمنان نمی‌خواهند پیشرفت کنید.

 

علت دشمنی ها با انقلاب اسلامی

انقلاب و اسلام رشد کرد. آنان می‌ترسند تا از سلطه ضعیف شوند و استکبار جهانی آن زورگویی را ندارد

امام(رَحمةُالله عَلَیهِ) فرمود آن‌ها با من کار ندارند، با اسلام کار دارند. نمی‌خواهند اسلام باشد ولی خدا، پیامبر و امیرالمؤمنین (صلی الله علیه و الهما) می‌خواهند که حاکمیت قرآن و اسلام و خوبی‌ها باشد؛ ارزش‌های دین در دل‌ها باشد؛ خدا درحرکت‌ها باشد؛ نیت‌ها خالص باشد؛ خدمت‌ها و دوستی‌ها و محبت‌ها خالص باشد؛ عبادت و اطاعت خدا باشد؛ آزار و اذیت و فساد و فحشا نباشد؛ جامعه‌ی اسلامی، پاک و ناب و دوستی و محبت و صمیمیت باشد؛ نه آن ریاست بازی و فساد بازی که در دشمنان تدارک می‌بینند که از خدا دورشان می‌کند.

چرا در انقلاب سراغ شهید بهشتی رفتند؟ چون فریاد اسلام را داد و اسلام ناب به پیروی از امام در حرف‌هایش بود. چرا رفتند سراغ شهید مطهری؟ چرا سراغ رهبری و شهید صدوقی و شهید دستغیب رفتند؟ زیرا سمبل اسلام هستند؛ استوانه قیام هستند؛ هدایتگر مردم هستند؛ مانع هستند از اینکه استکبار جهانی بتواند در مردم نفوذ کند و مردم را عقب بگرداند. این‌ها بودند که ندای رشد را می‌دادند؛ این‌گونه است که فریاد مقام معظم رهبری پیش می‌رود و می‌گوید هویت ملی را باید در هر ارتباطی داشته باشیم.

در هر کاری هویت ملی عبارت است از انقلاب، اسلام، استقلال و پیشرفت. این‌ها این را نمی‌خواهند. دولتمردان ما می‌دانند که واقعاً آنچه باید ما داشته باشیم و دست ما را گرفته و تابه‌حال پیشرفت کردیم انقلاب و دین و اعتقاد و اسلام است. مبادا پا را فراتر بگذاریم. وزیر خارجه آمریکا این مطلب را گفته است که باید آهسته‌آهسته پیش برویم تا انقلاب را از ایران برداریم و نظام را تغییر بدهیم. حتی گفته کسانی را در ایران داریم که این کار را انجام می‌دهند. یک حرکت نرم علیه دین و انقلاب و استقلال.

حالا که نتوانستند حرکت نظامی انجام بدهند و ایران همه‌جا از دین و اعتقاد دفاع می‌کند حتی در خاک دشمن دفاع می‌کند و این‌چنین با تمام محرومیت و تحریم‌ها و دشمنی‌ها پیشرفت کرده است تلاش می‌کنند از طریق جنگ نرم و واردکردن خرافات و شایعات و ترویج فساد و مرام غربی، جامعه را بی‌تفاوت کنند.

این نقطه اساسی و دشمنی دشمن است که همه باید مراقب باشیم؛ بخصوص دولتمردان ما و حاکمیت جامعه و ارگان‌های فرهنگی. حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها بدانند سعادت و پیشرفت و رشد و کمال ما در اسلام و اعتقاد به خدا بوده است؛ در حضور خدا و آوردن خدا در جامعه و از او کمک گرفتن و در مسیر او رفتن و پیروی از مرام امام و شهدا بوده است.

اصل دشمنی در این رابطه است. آن‌ها می‌خواهند اسلام و انقلاب و مرام امام حسین علیه السلام نباشد. زمان انقلاب این کار را کردند نشد. روضه و لباس روحانیت را جمع کردند؛ لباس مسلمانان را فرنگی کردند اما علما ایستادند. رضاشاه رفت. بعد دوباره جنگ نرم را پیش بردند که اعتقادها را خراب کنند. در این هنگام انقلاب آمد تحول ایجاد کرد الآن هم می‌خواهند همین کار را بکنند که همه‌ی حواس ما باید جمع باشد.

 

اهمیت برگزاری منسجم نماز عید فطر

در نماز عید فطر خدمت عزیزان نکات را عرض می‌کنم. ای‌کاش نماز عید فطر در شهر تقریباً یکدست و یکپارچه می‌شد.۳۰۰ الی ۴۰۰ نماز نبود. نماز عید مثل نماز جمعه، عبادی سیاسی است. احتیاط می‌کنند که باید حاکمیت نماز عید را بخواند. شکوه و عظمت خود را داشت. همت کنید این‌طور بشود.

 

ضرورت حفظ وحدت در استان

در نکته دیگری باید عرض کنم و همگان را به رعایت آب استان در تابستان سفارش کنم که جدیت و کوشش بیشتر کنند‌. همچنین شایعات درست می‌کنند. در تهران و در جاهای دیگر می‌نشینند مسئول استاندار و شهردار درست می‌کنند. نباید گوش داد. مسئولان کار خود را بکنند. آنان که در تهران یا جایی دیگر نشسته‌اند و خبر از شهرها ندارند چه حقی دارند برای ما تکلیف روشن کنند؟ تکلیف مسئولین اینجا با مشورت رایزنی روشن می‌شود. مسئولین کشوری بالاتر حق دارند تصمیم بگیرند اما با مشورت باشد. مردم هم به این شایعات توجه نکنند و همه کارها در کنار هم با مشورت انجام شود.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ (1) اللَّهُ الصَّمَدُ (2) لَمْ يَلِدْ وَ لَمْ يُولَدْ (3) وَ لَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُواً أَحَدٌ (4)

ترجمه: بنام خداوند بخشنده مهربان

 1- بگو: خداوند يكتا و يگانه است.

2- خداوندى است كه همه نيازمندان قصد او مى‏كنند:

3- نزاد و زاده نشد.

4- و براى او هرگز شبيه و مانندى نبوده است.

 

 

 

 

 

 

پی نوشت ها:

 

 

[i] . سوره آل عمران (3): آیه 102.

 

يَاأَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَأَنْتُمْ مُسْلِمُونَ.

ترجمه: اى كسانى كه ایمان آورده‏اید! آن گونه كه حق تقوا و پرهیزكارى است، از خدا بپرهیزید! و از دنیا نروید، مگر اینكه مسلمان باشید! (باید گوهر ایمان را تا پایان عمر، حفظ كنید!)

 

 

[ii].  وسائل الشيعة، الشيخ الحر العاملي، ج11، ص560.

 

ومن سمع رجلا ينادي يا للمسلمين فلم يجبه فليس بمسلم.

 

[iii]. الكافي، محمد بن یعقوب کلینی، ج 4، ص 164، ح 5 .

 

الإمام الصادق عليه السلام : إذا كانَتَ آخِرُ لَيلَةٍ مِن شَهرِ رَمَضانَ ، فَقُل : اللّهُمَّ هذا شَهرُ رَمَضانَ الَّذي أنزَلتَ فيهِ القُرآنَ وقَد تَصَرَّمَ ، وأعوذُ بِوَجهِكَ الكَريمِ يا رَبِّ ، أن يَطلُعَ الفَجرُ مِن لَيلَتي هذِهِ أو يَتَصَرَّمَ شَهرُ رَمَضانَ ، ولَكَ قِبَلي تَبِعَةٌ أو ذَنبٌ تُريدُ أن تُعَذِّبَني بِهِ يَومَ ألقاكَ .

دوشنبه ٥ تير ١٣٩٦ - ١٢:٢٤
امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: