نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه یزد گفت: کاهش جمعیت حربه دشمن و یک فاجعه ملی است و جامعه پزشکی باید به سهم خود نسبت به آگاه سازی خانواده‌ها در این زمینه اقدام کند.

آیت‌الله محمدرضا ناصری در دیدار با اعضای هیئت رئیسه دانشگاه علوم پزشکی یزد، سرگروه‌های حلقه‌های صالحین و بسیجیان فعال دانشگاه علوم پزشکی یزد با اشاره به اینکه دشمنان ما به ویژه انگلیسی‌ها روی تغییر فرهنگ و تغییر سبک زندگی خانواده‌های ایرانی با هدف کاهش جمعیت کشور سرمایه گذاری کرده است، اظهار داشت: فرهنگ غلط نگهداری از برخی حیوانات نظیر سگ نیز در همین راستا نهادینه شده است.

وی عنوان کرد: اشتیاق زوج‌های جوان به فرزندآوری و جایگزین شدن حیوانات خانگی برای سرگرم کردن آنها، همان تغییر سبکی است که حربه آن توسط دشمن طراحی شده و در کشور نیز خواسته یا ناخواسته با اختصاص ارز به واردات غذای سگ و گربه، راه اندازی کلینیک‌های بزرگ برای درمان حیوانات خانگی با این فرهنگ همراهی می‌شود.

ناصری تصریح کرد: نگهداری از حیوانات خانگی و سگ گردانی علاوه بر اینکه روابط انسانی و محبت میان اعضای خانواده‌ها را کاهش می‌دهد، کاهش جمعیت و زادآوری را نیز به دنبال دارد که این یک فاجعه ملی است.

امام جمعه تاکید کرد: دشمن می‌داند که اگر کشور ما پیر شود، رشد و توسعه آن متوقف می‌شود و آنها به راحتی می‌توانند به اهداف خود دست پیدا کنند بنابراین به دنبال راه‌هایی برای جایگزین کردن فرزندآوری در خانواده‌هاست.

وی ادامه داد: نگهداری از سگ و حیوانات خانگی اکنون شاید مسئله چندان مهمی به نظر نرسد اما ظرف چند سال آینده خواهیم دید که این فرهنگ چگونه رشد عادی جمعیت کشور ما را تحت تاثیر قرار داده است.

ناصری با اشاره به گزارش‌های ارائه شده در مورد ثبت ۵۰۰ هزار سقط جنین در کشور عنوان کرد: این اتفاق نیز یک فاجعه بزرگ ملی است و بسیاری از خانواده‌ها به دلیل ترس از ناتوانی در تامین رزق و روزی مرتکب چنین عمل نادرستی می‌شوند.

وی با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم گفت: خداوند متعال روزی انسان‌ها را تعهد کرده بنابراین خانواده‌ها توکل خود را از دست ندهند و اطمینان داشته باشند که خدا روزی رسان است و اگر به این دلیل اقدام به سقط جنین یا عدم اقدام برای فرزندآوری می‌کنند، ظن به خدا دارند.

امام جمعه یزد اظهار داشت: شیوه و سبک زندگی غربی‌ها روال عادی خانواده‌های ایرانی از غذا خوردن، عواطف انسانی و سلامت تا فرزندآوری را تحت تاثیر قرار داده اما مردم بدانند که اگر عواطف انسانی تحت تاثیر این فرهنگ از بین بروند، اولین ضربه را جامعه انسانی خواهد خورد همانگونه که در زمان شیوع کرونا دیدیم که در بسیاری از کشورهای غربی، پرستارها محل خدمت خود را ترک کرده و فرار کردند اما پرستاران ایرانی تا پای جان به پرستاری از بیماران پرداختند.

وی تاکید کرد: جامعه پزشکی برای بازگرداندن سبک زندگی خانواده‌ها به شیوه نیاکان ما تلاش کنند و مردم را به لحاظ علمی توجیه و آنها را از خطرات استفاده از فست فود، نگهداری از سگ، سقط جنین و … آگاه کنند.

امام جمعه یزد بیان کرد: جامعه پزشکی همچنین به سهم خود در زمینه زادآوری و افزایش جمعیت اقدام و فرهنگ سازی کند.

ناصری با اشاره به داستان حضرت سلیمان گفت: خدایی که غافل از روزی یک مور در دل صخره‌ها نیست چگونه می شود که روزی بندگان خود را نفرستد و یقین بدانید خانواده‌هایی که یک فرزند دارند، همانقدر درگیر مشکلات هستند که خانواده‌های دارای چهار فرزند، مگر اینکه فردی خود در امور زندگی تنبلی و سستی کند.


رئیس دانشگاه علوم پزشکی یزد:

مرگ مادران باردار در یزد به ۵ در ۱۰۰ هزار نفر رسید

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یزد گفت: مرگ مادران باردار در استان یزد در حال حاضر به پنج نفر در ۱۰۰ هزار نفر رسیده در حالی که این آمار قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، ۲۰۰ در ۱۰۰ هزار نفر بوده است.

محمدرضا میرجلیلی در دیدار اعضای هیئت رئیسه دانشگاه علوم پزشکی یزد، سرگروه‌های حلقه‌های صالحین و بسیجیان فعال دانشگاه علوم پزشکی یزد در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه سلامت اظهار داشت: از شاخص‌های مهم در حوزه سلامت، افزایش میانگین طول عمر افراد جامعه و کاهش مرگ و میر مادران باردار است.

وی عنوان کرد: قبل از انقلاب میانگین طول عمر افراد جامعه ۴۵ تا ۴۶ سال بوده که این رقم بعد از انقلاب اسلامی به واسطه افزایش خدمات بهداشتی و درمانی در استان یزد در خانم‌ها به ۷۸ سال و در اقایان به ۷۵ سال رسیده است.

میرجلیلی بیان کرد: قبل از انقلاب اسلامی، میانگین مرگ مادران باردار ۲۰۰ در ۱۰۰ هزار بوده که این رقم در حال حاضر در استان یزد به پنج در ۱۰۰ هزار نفر رسیده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یزد ادامه داد: سلامت و امنیت دو بازوی مهم در جامعه هستند که با پیروزی انقلاب اسلامی، سلامت و امنیت ارتقا یافته است.

رئیس بسیج جامعه پزشکی یزد نیز در این دیدار اظهار داشت: ۷۰ درصد کارکنان دانشگاه علوم پزشکی یزد عضو بسیج جامعه پزشکی هستند و این دانشگاه ۱۴ شهید کارمند تقدیم انقلاب کرده و ۴۵۰ جانباز شاغل و بازنشسته، ۲۹۰ فرزند شهید، ۳۰۰ فرزند جانباز، ۸۰۰ رزمنده، شش مادر شهید و چهار همسر شهید در مجموعه دانشگاه مشغول به کار هستند.

محمدرضا وفایی نسب افزود: اعزام تیمهای تخصصی پزشکی به مناطق محروم و ویزیت رایگان در این مناطق از جمله اقدامات مهمی بود که در سال‌های گذشته توسط بسیج جامعه پزشکی یزد انجام شده و در حال حاضر به دلیل شیوع کرونا این اعزام‌ها کاهش یافته است.

وی ادامه داد: در حال حاضر تیم‌های بهداشتی همراه با بسیجیان در طرح شهید حاج قاسم سلیمانی تا ریشه کنی کووید ۱۹ در خدمت هم استانی‌ها هستند.