امام جمعه یزد با تاکید بر اینکه سخنان امام و رهبری بسیار ارزشمند است اما تاکنون عملیاتی نشده است، گفت: بهترین گروه و تشکیلاتی که می تواند دلسوزانه این مهم را عملیاتی کند، بسیج است.

آیت‌الله محمدرضا ناصری در دیدار رئیس سازمان بسیج مستضعفان اظهار داشت: یکی از مسائل مهمی که در کشور نیاز داریم، تعمق فکری و دوری از سطحی‌نگری است، موضوعی که امروز متاسفانه در آموزش و برنامه ریزی‌ها، سطحی‌نگری به وضوح مشاهده می شود.
وی عنوان کرد: ما همواره بر ایجاد تحول در سیستم آموزشی تاکید داشته‌ایم زیرا جای خالی تدین و تعقل و تفکر در آن خالی است و این سیستم تا فارغ التحصیلی از دانشگاه ادامه دارد و نتیجه آن افزایش روزافزون بیکاران تحصیلکرده است زیرا اندیشه خودباوری در آنها تقویت نشده است.
ناصری تاکید کرد: بسیج باید به این موضوع ورود کند و تفکر و تعقل و تدین را به حوزه‌های مختلف از جمله آموزش وارد کند زیرا این مهم توصیه قرآن کریم است.
امام جمعه یزد با تاکید بر اینکه سخنان امام و رهبری بسیار ارزشمند است اما تاکنون عملیاتی نشده است، افزود: بهترین گروه و تشکیلاتی که می تواند دلسوزانه این مهم را عملیاتی کند، بسیج است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موارد متعددی که بسیج می تواند برای اصلاح آن ورود کند، عنوان کرد: مسئله جمعیت و فرهنگ سازی در مورد آن از جمله این موارد است زیرا اکنون جمعیت کشور ما به سمت پیری می رود و این فاجعه ای برای کشور به شمار می رود.
ناصری ادامه داد: روحیه توکل باید در بین مردم تقویت شود و یقین داشته باشند که خداوند روزی رسان است و مردم نباید به دلیل نگرانی از هزینه های فرزند دار شدن، با سیستم یک فرزندی یا دو فرزندی پیش بروند.
وی تصریح کرد: اگر از موضوع پیر شدن جمعیت غافل شویم، هم کشور و هم مکتب تشیع ضربه می خورد بنابراین فرهنگ سازی در این زمینه بسیار حائز اهمیت است.
امام جمعه یزد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اعتقاد بسیاری از نویسندگان و صاحب‌نظران مبنی بر فقدان تفکر راهبردی در میان نخبگان ایرانی بیان کرد: طراحان مستقلی که خارج از چارچوب طراحی قبل و داخل چارچوب طراحی اسلامی باشد، نداریم و در طراحی‌های داخلی نیز نگاه به خارج داریم.
وی همچنین با اشاره به مطالب کتاب آیت الله شاه آبادی که ۱۰۰ سال پیش نگارش شده است، افزود: در آن زمان به بحث خام فروشی اشاره شده و این موضوع تقبیح شده و به بحث تفکر و تعقل تاکید بسیار شده است.
ناصری اظهار امیدواری کرد: بتوانیم با تقویت قدرت تفکر و تعقل در جامعه و فرهنگ سازی در بسیاری از زمینه‌ها، کشور اسلامی ایران را در مسیر توسعه و آبادانی و استقلال از اجانب قرار دهیم.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین:
ظرفیت‌هایی الگویی جمهوری اسلامی ایران به طور کامل مورد استفاده قرار نگرفته است

رئیس سازمان بسیج مستضعفین گفت: جمهوری اسلامی ایران یک الگوی نو و جدید و کارآمدی است که ما به دلایلی در طول ۴۰ سال گذشته نتوانسته ایم از همه ظرفیت‌های این الگو بهره بگیریم.
سردار غلامرضا سلیمانی در جلسه شورای راهبردی سپاه استان یزد در دفتر امام جمعه یزد با اشاره به اینکه بیش از ۱۰۰ سال پیش، آیت الله شاه آبادی، استاد امام راحل نظریه ای در مورد سازماندهی مردم مطرح کرد، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران یک الگوی نو و جدید و کارآمدی است که ما به دلایلی در طول ۴۰ سال گذشته نتوانسته ایم از همه ظرفیت‌های این الگو بهره بگیریم.
وی با بیان اینکه به فرموده رهبری، مردم باید در همه امور، سالار خود باشند و بسیج مظهر تحقق مردم سالاری دینی است، افزود: یک نظام امام و امتی در جمهوری اسلامی تعریف شده که این نظام را از سایر نظام‌هایی که ادعای مردم سالاری می کنند، متمایز کرده است.
سلیمانی با بیان اینکه مفهوم بسیج باید در گام دوم انقلاب اسلامی باز آفرینی شود، اظهار کرد: برای این امر سند راهبردی ۱۰ ساله تدوین شده است و پس از تایید نهایی رهبر معظم انقلاب، در سال ۱۴۰۰ عملیاتی خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه این سند، اولین سندی است که مبتنی بر گام دوم انقلاب تدوین شده است، افزود: تشکیل دولت اسلامی، جامعه پردازی و تمدن نوین اسلامی اساس گام دوم انقلاب است که بنا بر فرموده رهبر معظم انقلاب “تشکیل دولت اسلامی بر همه اینها مقدم است”.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین کشور با بیان اینکه در سند راهبردی مبتنی بر گام دوم انقلاب تاکید جدی بر تربیت نسل جدید شده است، گفت: اصل تمدن سازی تمرکز بر تربیت است و بر همین اساس باید بر عملیاتی شدن این مهم اهتمام ورزید.

وی در پایان سخنان خود با اشاره به اینکه استان یزد می تواند در تحقق تدبیر رهبر معظم انقلاب در گام دوم الگوی استان های دیگر باشد، تصریح کرد: بسیج نقشه های راه را طراحی کرده است و جوانان باید با روحیه ی جهادی، نترسیدن از دشمن و امید به آینده و جهش در پیشرفت پا در مسیر بگذارند.

فرمانده سپاه الغدیر:
طرح‌های مبتنی بر نظام مسائل استان یزد به شکل ویژه بررسی می‌شود

فرمانده سپاه الغدیر استان یزد گفت: موارد مبتنی بر نظام مسائل استان یزد استخراج شده و طرح‌هایی در مورد آن تدوین شده که به شکل ویژه مورد بررسی قرار می گیرد.
سردار رضا پورشمسی، صبح امروز در جلسه راهبردی سپاه استان یزد که با حضور رئیس سازمان بسیج مستضعفین در دفتر امام جمعه یزد برگزار شد، با گرامیداشت نهم دی‌ماه اظهار داشت: ۹ دی، روز حماسه و برگ زرینی در تاریخ انقلاب اسلامی است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فعالیت‌های مرکز راهبری و ماهر سپاه استان یزد افزود: در مرکز راهبردی معتقدیم که آنچه در نظام مقدس جمهوری اسلامی به آن نیاز داریم، حوزه اندیشه ورزی و راهکارهای مبتنی بر مدل اسلام شناسی امام راحل است.
پورشمسی بیان کرد: امام خمینی(ره)، یک مدل الهی داشت که منجر به شکل گیری انقلاب اسلامی شد اما از این مدل بهره‌برداری کامل در شرایط کنونی نشده است.
فرمانده سپاه الغدیر استان یزد ادامه داد: در تمام عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی نیاز به اندیشه هایی داریم که مبتنی بر مدل الهی اسلام شناسی امام راحل باشد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: در مرکز راهبردی سپاه استان یزد تصمیم گرفتیم تا نظام مسائل جامعه ایران و استان یزد و تک تک نواحی مقاومت را تجزیه و تحلیل کنیم و برای آن راهکار ارائه دهیم.
پورشمسی عنوان کرد: در این راستا حوزه اندیشه را به مطالبه گری وصل کردیم و کسانی که می توانند این اندیشه ها را در جامعه جاری و ساری کنند را نیز پای کار آوردیم.
وی تاکید کرد: هر طرحی و ایده ای که مبتنی بر نظام مسائل استان بود، روی آن کار شد و شیوه های بهتری برای آن در نظر گرفته شد و این طرح‌ها با نگاه ویژه در حال پیگیری است.
فرمانده سپاه الغدیر استان یزد تاکید کرد: مرکز راهبردی سپاه هم در حوزه قانون‌گذاری و هم اجرا در استان نقش آفرینی و از همه ظرفیت‌ها در این زمینه استفاده می کند.