نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد با تاکید بر اینکه درآمد وقف طی چند دهه گذشته به شدت کاهش یافته است، گفت: احیای موقوفات و فرهنگ وقف نیازمند یک حرکت جدی و جهادی است.

آیت الله محمدرضا ناصری در دیدار با مدیرکل و جمعی از معاونان اداره کل اوقاف و امور خیریه استان یزد با اشاره به حدیثی در مورد نیت و هدف خدایی داشتن در همه امور اظهار داشت: بر اساس حدیث شریف مَنْ طَلَبَ رِضَا اَللَّهِ بِسَخَطِ اَلنَّاسِ كَفَاهُ اَللَّهُ أُمُورَ اَلنَّاسِ وَ مَنْ طَلَبَ رِضَا اَلنَّاسِ بِسَخَطِ اَللَّهِ وَكَلَهُ اَللَّهُ إِلَى اَلنَّاسِ، هدف و فلسفه حرکت ما باید خداوند متعال و جلب رضایت او باشد و باید ایمان داشته باشیم که با نیت خدایی و توکل به خدا، مسیر هموار و زمینه رشد فراهم می شود.
وی با بیان اینکه مسیر همه ما به سوی کمال است، افزود: باید ایمان داشته باشیم که در مسیر تعالی، جریان رحمت الهی هرگز قطع نمی شود بلکه این انسانها هستند که گاهی با انجام برخی امور، خود را از رحمت خدا محروم می کنند.
ناصری تاکید کرد: خداوند متعال وعده داده که کفالت همه امور ما را بر عهده دارد اما شرط، آن است که در همه کارها، نیت خدا و کسب رضایت حق مدنظر باشد و اگر اینگونه باشد، مسیر هموار و زمینه‌های رشد فراهم و سختی‌ها برطرف می‌شود.
وی با اشاره به اینکه نظام و انقلاب ما مصداق همین نیت و توکل است، بیان کرد: ۴۰ سال است که انقلاب ما دستخوش توطئه ها و دسیسه های مختلف و متعدد دشمنان است و دشمن میلیاردها دلار هزینه می کند تا به ما آسیب وارد کند اما از آنجا که امام ، رهبر و مردم و رزمندگان ما در همه دوره ها نیت خدایی داشتند، خداوند این انقلاب را در پناه خود حفظ کرده است.
امام جمعه یزد در بخش دیگری از سخنان خود در مورد وقف و اهمیت آن اظهار داشت: موقوفات اکنون در کشور ما با مشکلاتی مواجه است اما باید دید که چگونه و با چه تدبیری می توان این مشکلات را حل و موقوفات را احیا کرد.
وی تصریح کرد: معتقدم موقوفات باید با اجازه مراجع و رهبری بازسازی و ساماندهی شوند و با انجام کارهای جدید، شرایط را به نحوی فراهم کنند موقوفات متروکه و مخروبه احیا و ماندگار و درآمدزا شود.
ناصری تاکید کرد: برای تحقق این امر نیاز به یک حرکت جهادی و جدی در وقف است و باید با یک برنامه ریزی صحیح و کسب اجازه از مراجع و رعایت احکام وقف، ضمن احیای موقوفات از درآمد آنها در عرصه فرهنگ، مدرسه سازی، حوزه های علمیه، کمک به فقرا و …. استفاده شود.
وی اظهار داشت: اصل کار وقف، کار اقتصادی است زیرا دولتها برای بسیاری از امور به ویژه حوزه های علمیه و مسائل فرهنگی هزینه چندانی نمی کنند بنابراین لازم است با هدایت واقفان به سمت کارهای فرهنگی، از موقوفات در این مسیر بهره گرفت.
ناصری تاکید کرد: بر این اساس، تشکیلات وقف در کشور ما نیاز به یک جنبش عظیم و یک تحول جهادی دارد و در استان یزد نیز باید ضمن حل مسائل شرعی وقف، موقوفات را کارآمد کنند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان یزد:
رسیدگی به فقرا و حمایت از حوزه‌های علمیه رویکرد جدید وقف است

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان یزد گفت: رسیدگی به فقرا، سرمایه گذاری روی موقوفات و حمایت از حوزه های علمیه از رویکردهای جدید وقف است که در استان یزد نیز با جدیت پیگیری می شود.
حجت الاسلام حسین زارع زاده در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد به مناسبت دهه وقف با اشاره به رویکرد جدید اوقاف و امور خیریه اظهار داشت: امور خیریه فعال‌تر از قبل در حال پیگیری است و بخش قابل توجهی از این امور خیر در مراکز افق انجام می شود.
وی عنوان کرد: در سطح استانها مراکز فرهنگی، اجتماعی و قرآنی با عنوان مراکز افق راه اندازی شده که این مراکز در ایام مختلف به ویژه در زمان شیوع کرونا، برکات مختلفی برای مردم داشته اند به نحوی که از ابتدای سال جاری تاکنون، ۳ میلیارد تومان به معیشت مردم از طریق این مراکز با مشارکت خیران کمک شد.
زارع زاده همچنین از تولید و توزیع ماسک و گان در امامزادگان همچنین توزیع مقادیر قابل توجهی مواد ضدعفونی کننده بین مردم خبر داد.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان یزد با اشاره به اینکه بخشی از مستاجران وقف به دلیل شیوع کرونا و رکود در کسب و کار متضرر شده اند، افزود: مجوز بخشودگی دو ماه اجاره عرصه و عیان موقوفات برای مستاجران وقف صادر شد.
وی همچنین از آزادی ۲۸ زندانی جرائم مالی غیرعمد توسط اداره کل اوقاف و امور خیریه استان یزد به صورت مستقل یا با همکاری سایر دستگاه‌ها خبر داد.
زارع زاده در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر رسیدگی و سرمایه گذاری بر موقوفات استان یزد به منظور بهره وری بیشتر و درآمدزا کردن آنها به منظور عمل به نیت واقفان عنوان کرد: اگر روی برخی موقوفات منفعتی در استان یزد سرمایه گذاری شود، می توانیم نیازهای حوزه دین را به راحتی پوشش دهیم.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان یزد ادامه داد: اگر روی موقوفه تاجر تهرانی سرمایه گذاری انجام شود، این موقوفه به تنهایی می تواند حوزه های علمیه یزد را به لحاظ مالی تامین و اداره کند.
وی تصریح کرد: متاسفانه اکنون هجمه ای علیه وقف به راه افتاده و عده ای بدون اطلاع و آگاهی، وقف را به دلیل انجام فعالیت اقتصادی، متهم می کنند در حالی که اگر موقوفات درآمدزا شوند، هم به نیت واقف عمل می شود و هم به نفع مردم و جامعه است.
زارع زاده با اشاره به بررسی ۱۳ موقوفه در یزد و سرمایه گذاری که روی آنها انجام شده است، افزود: میزان درآمد این موقوفات با سرمایه گذاری بخش خصوصی، ۱۳ برابر شده است به عنوان مثال موقوفه ای که در بلوار آیت الله طالقانی وجود دارد، با سرمایه گذاری ۶۰ میلیارد تومانی از موقوفات سایر استانها، درآمدزا می شود و می تواند نیازهای مالی ۵۰ مسجد را پوشش دهد در حالی که نیت واقف، تامین هزینه امام جماعت یک مسجد بوده است.
وی همچنین با انتقاد از عملکرد برخی متصرفان وقف عنوان کرد: برخی متصرفان وقف گاهی ۴۰ سال زمین موقوفه را به حال خود رها کرده اند و اگر اوقاف سراغ زمین برود، معترض می شوند و می گویند یک سوم قیمت زمین دسترنج ماست و حتی در مواردی این دسترنج را خرید و فروش می کنند.
زارع زاده بر لزوم نیاز به حمایت نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد و ائمه جمعه شهرستانهای استان برای توانمند و درآمدزا کردن موقوفات تاکید کرد و گفت: بر اساس سیاستگذاری جدید سازمان اوقاف، حمایت جدی از حوزه های علمیه استان و کشور مطرح است و هم طلاب و هم روحانیون مستقر مورد حمایت اوقاف قرار خواهند گرفت.
وی اظهار امیدواری کرد: درآمد موقوفات به جایی برسد که اداره کل اوقاف و امور خیریه استان یزد بتواند بدون نیاز به حمایت سایر دستگاه ها، حوزه فرهنگ دینی را به طور کامل زیرپوشش قرار دهد.