نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد گفت: دشمنان ما که هر روز گره تحریم‌ها را کورتر می‌کنند، قابل پیش‌بینی نیستند بنابراین تولیدکنندگان باید تحریم‌ها را جدی بگیرند.

آیت الله محمدرضا ناصری در دیدار با روسای سازمان‌های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت استان یزد با بیان اینکه صنعتگران و کشاورزان و همه تولیدکنندگان باید به سمت خودکفایی پیش بروند، اظهار داشت: بسیاری از واحدهای صنعتی بیش از ۵۰ سال است که در حال فعالیت هستند اما هنوز برای تامین قطعات ماشین آلات خود معطل تحریم‌ها هستند در حالی که اگر از ظرفیت نخبگان در واحدهای خود استفاده می‌کردند، اکنون باید به خودکفایی می‌رسیدند.
وی با تاکید بر لزوم راه اندازی واحدهای پژوهشی در صنایع عنوان کرد: باید با استفاده از نظر مهندسان و حتی کارگران با تجربه کارخانه‌ها و دانش فنی نخبگان و شرکت‌های دانش بنیان، به دانش تولید قطعات و حتی ماشین آلات برسیم.
امام جمعه یزد تاکید کرد: نخبگان باید به حوزه صنعت و کشاورزی ما ورود کنند و دولت و بخش خصوصی نیز باید آنها را حمایت کنند تا بتوانیم با استفاده از هوش و ذکاوت و ایده‌های آنها، به تکنولوژی روز دست پیدا کنیم.
ناصری با بیان اینکه دشمنان ما قابل پیش بینی نیستند و ممکن است گره تحریم‌ها را کورتر کنند، افزود: صنعتگران، کشاورزان و تولیدکنندگان ما باید تحریم‌ها را جدی بگیرند و به نحوی پیش بروند که نیازشان در زمینه تولید به خارج از کشور از بین برود.
امام جمعه یزد تصریح کرد: تحریم‌ها از بین رفتنی نیست و دور زدن تحریم‌ها نیز دشواری‌هایی دارد بنابراین باید به فکر خنثی کردن تحریم‌ها باشید و در این زمینه قدم بردارید.
وی با تاکید بر اینکه قطع وابستگی به خارج از کشور، راه حل خنثی کردن تحریم‌هاست، افزود: در کشور ما ظرفیت‌های عظیمی در حوزه کشت و کار، صنعتگری و نیروی انسانی وجود دارد و باید با استفاده از آنها در مسیر خنثی کردن تحریم‌ها قدم برداریم.
ناصری با اشاره به اینکه برخی وابستگی‌ها زیبنده کشور ما نیست و نباید به بهانه آنها مردم را در مضیقه قرار دهیم، اظهار داشت: اینکه ذرت، سویا و در مجموع خوراک دام در کشور ما وابسته به خارج باشد، قابل قبول نیست زیرا اینها به طور مستقیم به سفره مردم ربط دارد و کشاورزان و تولیدکنندگان ما از اکنون به فکر قطع وابستگی باشند و دولت نیز باید در این زمینه حمایت کند.
امام جمعه یزد تاکید کرد: ممکن است در مسیر کشت ذرت و سویا و … مشکلاتی وجود داشته باشد اما باید موانع از سر راه برداشته شود و به بهانه اینکه نمی شود یا نمی توانیم، دست از کار و تلاش نکشیم.
وی تصریح کرد: کشور ما هم منابع غنی دارد و هم نیروهای انسانی نخبه و به طور قطع هوش و استعداد جوانان ما از چینی‌ها و آمریکایی‌ها بهتر است و فقط باید مورد حمایت قرار بگیرند و دولتمردان نیز برای قطع وابستگی و خنثی کردن تحریم‌ها از ظرفیت آنها به درستی استفاده کند.
ناصری بیان کرد: جهاد کشاورزی در همه استان‌ها باید کمر همت ببندند و هر استان در زمینه تامین نیازهای خود به خودکفایی برسد و از جهاد کشاورزی استان یزد می خواهیم در این زمینه ورود جدی داشته باشد.
امام جمعه یزد در مورد گرانی اجناس و کالاهای مورد نیاز مردم نیز بر قیمت‌گذاری واقعی تاکید کرد و از قوه قضاییه نیز خواست: با ورود جدی به این مسئله، دست دلالان و واسطه‌ها را کوتاه کند و اجازه ندهد با دلالی، گرانی بی‌منطق کالاها را رقم بزنند.

رئیس جهاد کشاورزی یزد:
نرخ مرغ در یزد ظرف یک هفته آینده به ۲۰ هزار تومان می‌رسد

رئیس جهاد کشاورزی استان یزد گفت: نرخ مرغ در یزد ظرف یک هفته آینده به حدود ۲۰ هزار تومان می‌رسد.
سیدجمال سجادی‌پور در دیدار مشترک روسای جهاد کشاورزی و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد با اشاره به وضعیت بازار به ویژه بازار مرغ اظهار داشت: یزد از جمله استان‌هایی است که در زمینه تولید مرغ مشکل چندانی ندارد و همواره تولید مازاد بر نیاز داشته و اکنون نیز شرایط استان یزد نسبت به سایر استان‌ها مناسب‌تر است.
وی با اشاره به اینکه در استان یزد ظرفیت حدود ۵۷ میلیون قطعه جوجه ریزی در سال وجود دارد، افزود: در شرایط معمولی سالانه حدود ۳۴ میلیون قطعه جوجه ریزی انجام می شود.
سجادی‌پور عنوان کرد: از پنجم آبان تا پنجم آذر نیز در یزد با توجه به کمبود مرغ، ۲ میلیون و ۵۸۰ هزار قطعه جوجه ریزی انجام شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد با بیان اینکه در استان یزد روزانه بین ۷۰ تا ۹۰ تن مرغ تولید می‌شود، اظهار داشت: در مقطعی ۲٫۵ میلیون نهاده مورد نیاز مرغداران تامین ارز نشد و از اول تیرماه تا نیمه شهریور ماه نتوانستیم کنجاله سویا به مرغداران برسانیم بنابراین جوجه ریزی بسیار کاهش یافت و تبعات آن امروز در بازار هویداست.
سجادی‌پور با اشاره به تلاشی که برای تامین امنیت خاطر مرغداران صورت گرفت، افزود: از اول مهرماه برای واحدهای مرغ تخمگذار و از اول آبان ماه برای واحدهای مرغ گوشتی تامین نهاده شد و تمام تلاش خود را به کار گرفته ایم تا جوجه ریزی در استان یزد به حالت اولیه خود باز گردد.
وی با اشاره به اینکه قیمت مرغ روند نزولی پیدا کرده است، یادآور شد: مرغ گرم به هر کیلو ۳۲ تومان هم رسید اما روند نزولی قیمت آغاز شده و اکنون به ۲۷ هزار تومان رسیده و برآورد ما این است که با توجه به میزان جوجه ریزی انجام شده، ظرف یک هفته آینده قیمت مرغ به حدود ۲۰ هزار تومان برسد.
سجادی‌پور عنوان کرد: تلاش ما این است که سفره مردم کوچک نشود و حداقل در زمینه خرید مرغ با مشکل چندانی مواجه نباشند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد:
بازار روغن ظرف چند روز آینده در یزد اشباع می‌شود

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد با اشاره به اقداماتی که در زمینه تامین روغن مورد نیاز مردم در یزد صورت گرفته است، گفت: بازار روغن ظرف چند روز آینده در یزد اشباع می‌شود.
محمدرضا علمدار یزدی در دیدار مشترک روسای سازمان‌های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت استان یزد با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد با اشاره به مشکلاتی موجود در زمینه تولید مرغ در کشور از جمله استان یزد اظهار داشت: اتفاقات خوبی در مرغداری‌های استان یزد رقم خورده که اطمینان داریم بازار مرغ ظرف چند روز آینده بهبود می یابد.
وی با اشاره به اینکه چندی پیش بیش از هزار تن مرغ منجمد برای استان درخواست شد که ۴۴۰ تن آن در هفته های گذشته وارد بازار شد، افزود: این مرغ‌ها با نرخ ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان وارد بازار شد که خود تا حدی تعدیل کننده نرخ بود.
علمدار یزدی با اشاره به اینکه صدور مجوز برای ایجاد مرغداری‌های جدید نیز متوقف شده بود، عنوان کرد: در نامه ای به مسئولان ذیربط، خواستار رفع انحصار صدور مجوز مرغداری‌ها به منظور افزایش تولید مرغ در استان شدیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد وضعیت بازار روغن و تلاش‌های شبانه روزی که در این زمینه صورت گرفت نیز بیان کرد: با کمک چند برند تولید روغن در کشور ظرف چند روز آینده بازار روغن در استان به حالت اشباع در می آید.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد در زمینه راه اندازی و توسعه واحدهای تولید پوشاک که مورد تاکید نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد است نیز بیان کرد: در تمام جلسات به تاکید آیت الله ناصری در مورد صنعت پوشاک استناد کرده ایم بر این اساس تسهیلاتی که در جلسات مورد بررسی قرار می گیرند، اگر مربوط به پوشاک باشد مورد موافقت تمام مسئولان امر قرار می گیرد.
علمدار یزدی تاکید کرد: با احیای چند واحد تولید پوشاک در استان یزد همچنین پرداخت تسهیلات برای ایجاد واحدهای جدید، در آینده نزدیک پوشاک تولیدی یزد برندسازی می شود.