نماینده ولی فقیه در استان یزد با بیان اینکه برنامه‌های یزد پایتخت صحیفه سجادیه برپایه تفکر، تعقل و تدین باشد، گفت: خروجی سیستم آموزشی در ایران بیکاری فارغ التحصیلان است.

آیت‌الله محمدرضا ناصری یزدی دقایقی قبل در آیین آغاز به کار طرح یزد پایتخت صحیفه سجادیه ایران با اشاره به اینکه یکی از امتیازات صحیفه سجادیه این است که نحوه حرف زدن با خدا را به ما می‌آموزد اظهار داشت: این آموزش مربوط به تمام اقشار است و نحوه ارتباط را به خوبی به ما می‌آموزد.

وی بر ضرورت ترویج معانی و مفاهیم فرازهای صحیفه سجادیه در جامعه تاکید کرد و گفت: چگونه اندیشیدن در مسیر زندگی و قرارگرفتن در مسیر کمال یکی از مهمترین مسائلی است که ما با تدبر در صحیفه سجادیه به دست می‌آوریم.


امام جمعه یزد با بیان اینکه انسان‌ها ممکن است کمال‌گرا باشند ولی راهنمای در این مسیر نداشته باشند گفت: امام سجاد(ع) بهترین راهنمایی در این زمینه را به وسیله صحیفه سجادیه برای ما به ارمغان آورده‌اند.


نماینده ولی فقیه در استان یزد خاطرنشان کرد: ما باید در مسیر بهره‌گیری از این کتاب نورانی در سبک زندگی خود بیشترین تلاش را داشته باشیم و سیره و روش زندگی خود را بر این اساس پایه‌گذاری کنیم.


ناصری یزدی با تاکید بر اینکه استکبار جهانی دقیقه در حال ترویج عکس این موضوع است گفت: دشمنان تلاش دارند که ما را از معنویات دور کرده و به مادیات نزدیک کنند تا به این طریق انسان‌ها را از هستی اصلی خود که ماهیت الهی است جدا کند و به اوج حقارت برسانند.


امام جمعه یزد افزود: نمونه این موضوع سبک آموزشی در ایران است که یکصد سال قبل توسط انگلیسی‌ها رقم خورد و دقیقا در مسیر خلاف سیره اسلامی و قرآنی است.


وی تصریح کرد: به این طریق انگلیسی‌ها با گرفتن مکاتب قرآنی و وارد کردن آموزش‌های غربی به ایران، تدین را از فرزندان ما گرفتند و جلوی تدین، تفکر و تعقل را در وجود دانش آموزان ما گرفتند.


نماینده ولی فقیه در استان یزد با بیان اینکه این سه اصل اساسی در قرآن کریم به صورت ویژه مورد توجه است گفت: وقتی ما تفکر و تعقل نداشته باشیم نمی‌توانیم به درستی فکر کنیم و بفهمیم و پس از آن راه مناسب و درست را انتخاب کنیم.


ناصری یزدی افزود: این موضوع سبب می شود که فرزندان ما پس از ۱۲ سال درس خواندن و مجددا چند سال تحصیل در دانشگاه بیکار فارغ‌التحصیل شوند و با یک سطحی نگری زیادی روبرو شود.


امام جمعه یزد افزود: در برنامه های مرتبط با پایتخت صحیفه سجادیه ایران باید حتما به این سه اصل اساسی توجه ویژه داشته باشیم و در راستای ترویج آن قدم برداریم.


یزد پایتخت صحیفه سجادیه ایران شد


آیین آغاز به کار طرح ملی «یزد پایتخت صحیفه سجادیه ایران» با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

مراسم آغاز به کار طرح ملی یزد پایتخت صحیفه سجادیه ایران دقایقی قبل با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد، نماینده مردم یزد، اشکذر و بخش ندوشن در مجلس شورای اسلامی، استاندار یزد، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و شهردار یزد آغاز به کار کرد و مراسم افتتاحیه در حال برگزاری است.


با آغاز به کار این طرح، استان یزد به صورت رسمی به عنوان پایتخت صحیفه سجادیه ایران معرفی شد و برنامه‌های تخصصی در حوزه معرفی هرچه بیشتر صحیفه سجادیه در یزد برگزار می‌شود.


فقهی زاده معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم اظهار داشت: صحیفه سجادیه گنجینه معرفت و معنویت و سرچشمه بخش بزرگی از فرهنگ ناب دینی در قرائت ائمه هدی علیهم السلام از اسلام راستین و رحمانی است.


وی تصریح کرد: در آن اخلاق، تهذیب نفس، تربیت جان و عشق به خداوندگار عالم و همنوعان جایگاه والایی دارد و دریغ است که این کتاب پرگوهر و سراسر نور همچنان ناشناخته بماند و معارف آن مستور باشد.


معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: معاون قرآن و عترت با توجه به مهجوریت صحیفه سجادیه و ضرورت و اشتیاق گروه‌هایی از شیفتگان به طراحی طرح ملی پایتخت صیحفه سجادیه ایران اقدام کرد و اجرای آن را به دارالمومنین یزد سپرد.


یزد پایتخت صحیفه سجادیه| توسعه صنعتی یزد را با آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی همراه کرده است


استاندار یزد با بیان اینکه توسعه صنتی یزد را با آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی همراه کرده است، بر ضرورت بازگشت یزد به داشته‌های فرهنگی و مذهبی تاکید کرد.

محمدعلی طالبی دقایقی قبل در آیین آغاز به کار طرح یزد پایتخت صحیفه سجادیه ایران که با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال برگزاری است اظهار داشت: یزد با داشته‌های غنی خود نیازمند برندسازی در حوزه فرهنگی است.


وی تصریح کرد: ما قرن‌ها به عنوان دارالعباده معروف و مشهور بودیم ولی در طی دهه‌های گذشته با رشد شهرنشینی و صنعتی شدن استان در معرض برخی آُسیب‌های اجتماعی و فرهنگی قرار گرفتیم.


استاندار یزد گفت: امروز این نیاز در تمام استان احساس می‌شود که باید به داشته‌های فرهنگی خودمان بازگردیم و با تاسی به همان داشته‌ها و برندهایی که برای یزد وجود دارد، جامعه را راهبری کرده و در کنار ابعاد مختلف توسعه به مسائل اجتماعی و فرهنگی و مذهبی نگاه کنیم.


طالبی خاطرنشان کرد: در طول سال‌های اخیر هم اقدامات بسیار خوبی در این حوزه صورت گرفته گفت: شاخص‌ترین این اقدامات پایتخت کتاب ایران بود که استان یزد آن را تجربه کرد و به عینه دیدیم این برند چگونه می‌تواند به گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی و رفتن کتاب در عمق جامعه کمک کند.


وی افزود: اطمینان داریم برند‌های فرهنگی و مذهبی همچون پایتخت صحیفه سجادیه به رشد هرچه بهتر و بیشتر مذهبی استان و الگو شدن یزد در بسیاری از مسائل برای تمام کشور کمک می‌کند.


یزد پایتخت صحیفه سجادیه| توجه به مفاهیم صحیفه سجادیه زمینه ساز موفقیت در گام دوم انقلاب است


نماینده مردم یزد، اشکذر و بخش ندوشن در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه توجه به مفاهیم صحیفه سجادیه زمینه ساز موفقیت در گام دوم انقلاب است، گفت: مفاهیم صحیفه سجادیه به صورت گسترده در بین جوانان ترویج شود.

محمدصالح جوکار دقایقی قبل در آیین آغاز به کار طرح یزد پایتخت صحیفه سجادیه ایران که با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال برگزاری است اظهار داشت: بستر تاریخی که استان یزد از آن برخوردار است و مردمان این استان با سختکوشی و روح عبادی خود آن را ایجاد کردند، زمینه ایجاد تمدنی اسلامی و ایرانی را در دل کویر فراهم کرد.


وی با اشاره به ثبت جهانی یزد گفت: این اقدام پیام فرهنگی یزد و مردم آن را به تمام جهانیان اعلام می کند؛ مردمی که نقش مهمی در فرهنگ ناب ایرانی اسلامی داشتند و بزرگان دینی این استان از تاثیرگذارترین افراد در ترویج دین مبین اسلام بوده اند.


جوکار علمای استان را پرچمداران و نماد دارالعباده دانست و خاطرنشان کرد: امروز که ما به خدمت کردن برای این مردم افتخار می کنیم، کتابی را در میان مردم می بریم و به دنبال وارد کرذن آن در تمام عرصه های زندگی هستیم که تا کنون مهجور مانده است.


رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی اظهار امیدواری کرد که پایتختی صحیفه سجادیه بتواند این کتاب ارزشمند را به ویژه در بین جوانان و در دوره گام دوم انقلاب به خوبی روشن و معرفی کند.


نماینده مردم یزد، اشکذر و بخش ندوشن در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه صحیفه سجادیه در حوزه‌های مختلف زندگی فردی و اجتماعی دارای مفاهیم بلند و ارزشمندی است گفت: مفاهیم صحیفه سجادیه می‌تواند زمینه عبور از بسیاری از مشکلات را فراهم نماید.


جوکار افزود: قطعا این عنوان رسالتی سنگین و بزرگ بر دوش همه ما قرار می‌دهد و باید تلاش کنیم که در این مسیر بهترین اقدامات را انجام دهیم.


یزد پایتخت صحیفه سجادیه| ترویج و معرفی صحیفه سجادیه در جامعه نیازمند اهتمام و تلاش بسیار بیشتری است


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه صحیفه سجادیه به تمام جوانب زندگی بشری توجه داشته گفت: ترویج و معرفی صحیفه سجادیه در جامعه نیازمند اهتمام و تلاش بسیار بیشتری است.


سیدعباس صالحی دقایقی قبل در آیین آغاز به کار طرح یزد پایتخت صحیفه سجادیه ایران اظهار داشت: صحیفه سجادیه صرفا یک کتاب همچون دیگر کتاب‌ها نیست و از جایگاه والایی برخوردار است.


وی با بیان اینکه ویژگی صحیفه سجادیه در این است که به انسان در همه ساحات وجودی توجه دارد گفت: انسان چهار ساحت وجودی رابطه با خود، رابطه با انسان‎‌های دیگر، رابطه با طبیعت و رابطه با خدا دارد و اینکه اثری به همه این ویژگی‌ها توجه داشته باشد بسیار ارزشمند است که در صحیفه سجادیه مشاهده می‌کنیم.


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صحیفه سجادیه را یک مجموعه وحیانی با زبان انسانی دانست و افزود: مفاهیم صحیفه سجادیه برگرفته از مفاهیم وحیانی دارد ولی تفاوت آن با کتب انبیا زبان انسانی آن است.


صالحی خاطرنشان کرد: صحیفه سجادیه یک کتاب کامل دعا است که به همه احوال زندگی انسان توجه دارد و هر چیزی که در جامعه انسانی مشاهده می‌کنیم در آن هست.


وی گفت: ویژگی سوم صحیفه سجادیه این است که این مجموعه ارزشمند به سه حوزه پاسخ می‌دهد که حوزه اول آن معرفتی و چه می‌دانم‌ها است؛ انسان در هر چهار ساحتی که از آن سخن گفتیم با سه مشکل ندانستن، کم دانستن و بد دانستن روبرو است و صحیفه سجادیه در هر چهار ساحت، انسان را از این سه فضای نقص معرفتی دور می‌کند.


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه نمونه‌های این موضوع بسیار زیاد است گفت: هر دعای صحیفه سجادیه را که نگاه می‌کنیم نمونه‌های تصحیح معرفت را به خوبی مشاهده می‌کنیم.


صالحی افزود: محور دومی که صحیفه سجادیه به ما کمک می‌کند این است که چه بخواهیم چرا که این موضوع هم در هر چهار نوع ارتباط انسان از اهمیت بسیار بالایی برخودار است و در این حوزه هم نمونه‌های فراوانی را می‌توان ذکر کرد.


وی ادامه داد: موضوع بعدی که صحیفه سجادیه به ما کمک می‌کند، چگونه خواستن است، این چگونه خواستن‌ها هم دامنه بسیار وسیع و عمیقی دارد و مصادیق بسیار زیادی از آن در این مجموعه نورانی وجود دارد.


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: در طول تاریخ اسلام و تشیع کارهای مختلفی در حوزه صحیفه سجادیه صورت گرفته ولی کارهای بسیار زیادی مورد انتظار است که باید به آن توجه ویژه داشته باشیم.


صالحی تصریح کرد: معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد به دنبال طرح‌های پایتخت کتاب و پایتخت نهج البلاغه، طرح پایتخت صحیفه سجادیه را برنامه‌ریزی کرد و یزد به عنوان نخستین استان این عنوان را به خود اختصاص داده است.


وی افزود: امیدواریم با اهتمامی که در مقامات استان یزد وجود دارد، این تجربه نخست برای اشاعه هرچه بیشتر سطح انس با صحیفه سجادیه مورد استفاده قرار گیرد.