نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد بر ضرورت مدون و پویا شدن فعالیت‌های ستاد امر به معروف و نهی از منکر در استان تاکید کرد.

آیت الله محمدرضا ناصری در مراسم تکریم و معارفه دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان یزد با اشاره به مسائل و مشکلاتی که در زمینه پیگیری برنامه های ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان در سال جاری به وجود آمد، اظهار داشت: این فعالیت‌ها باید به شکلی مدون و برنامه ریزی شده از سر گرفته شود.
وی ضمن تقدیر از تلاش‌های انجام شده توسط حجت الاسلام علی گندمی به عنوان دبیر قبلی این استان بیان کرد: حجت الاسلام صانعی نیروی جوانی است که امیدواریم بتواند در حوزه امر به معروف و نهی از منکر نیز موفق عمل کند.
ناصری از مدیران استان و اعضای ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان یزد خواست تا به صورت مستمر و منظم در جلسات حضور داشته و نسبت به اجرایی شدن مصوبات اقدام کنند.
حجت الاسلام علی گندمی، دبیر سابق ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان نیز اظهار داشت: در ستاد امر به معروف استان یزد فعالیت‌هایی در زمینه آموزش، شوراهای امر به معروف و اتحادیه اصناف با همکاری سپاه الغدیر و نیروی انتظامی انجام شد که امیدواریم این برنامه ها طبق برنامه ریزی انجام شده، استمرار یابد.
وی اظهار امیدواری کرد: همگان بتوانیم در حوزه امر به معروف و نهی از منکر به نحوی عمل کنیم که در روز قیامت افتخار خدمت در این حوزه و خارج کردن فریضه امر به معروف و نهی از منکر از مهجوریت و مظلومیت را داشته باشیم.
دبیر جدید ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان یزد نیز در این مراسم با تاکید بر اینکه امر به معروف و نهی از منکر نیاز به حمایت دارد و اگر حمایت نشود، اهداف آن محقق نخواهد شد، اظهار داشت: ستاد امر به معروف و نهی از منکر باید یک ستاد انقلابی و مستحکم باشد تا کار به پیش برود.
حجت الاسلام ابوذر صانعی عنوان کرد: این ستاد از شتاب زدگی و تصمیم‌های عجولانه پرهیز خواهد کرد و کار علمی و با حکمت بر مدار فرهنگ سازی و آموزش را پیش خواهد برد.
وی افزود: وظیفه این ستاد در مرحله اول فرهنگ سازی و بعد حمایت از آمرین به معروف و ناهیان از منکر است و آموزش نیز به شکل تخصصی ارائه خواهد شد.
صانعی ابراز امیدواری کرد: مسئولان در ادارات خود، روحانیون در منابر و عموم جامعه نیز توسط گروه های جهادی بتوانند فریضه مهم امر به معروف و نهی از منکر را فراگیر و احیا کنند.

قائم مقام ستاد اجرای امر به معروف و نهی از منکر کشور:
امر به معروف و نهی از منکر نیازمند آسیب شناسی است

قائم مقام ستاد اجرای امر به معروف و نهی از منکر کشور با اشاره به اینکه نباید امر به معروف و نهی از منکر را محصور و محدود به چند موضوع خاص کنیم، گفت: امر به معروف و نهی از منکر نیازمند آسیب شناسی است.
حجت الاسلام روح الله میرزایی در مراسم تکریم و معارفه دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان یزد که در دفتر امام جمعه یزد برگزار شد از امر به معروف و نهی از منکر به عنوان یکی از مهمترین فرایض الهی یاد کرد و اظهار داشت: امیدواریم استان یزد آنطور که انتظار می رود در صدر استان‌‌های کشور در زمینه احیای این فریضه قرار گیرد و فعالیت‌های آن نقطه عطفی در کشور باشد.
وی با اشاره به پیشینیه ستاد امر به معروف و نهی از منکر، عنوان کرد: پیشینه این ستاد به فرمایشات امام خمینی(ره) در همان بدو ورود ایشان به کشور در مدرسه علوی بر می گردد که سخنان ایشان بر مدار امر به معروف و نهی از منکر بود و بحث ایجاد قوه امر به معروف و نهی از منکر و سپس وزارتخانه ای به این عنوان را مطرح کردند اما در نهایت در سال ۶۱ حکمی برای تشکیل اداره امر به معروف و نهی از منکر صادر شد که بنابر اتفاقات تاریخی، این حکم برگردانده شد.
میرزایی با اشاره به اینکه در سال ۷۲ آیت الله جنتی، آیت الله رئیسی و جمع دیگری از بزرگان محضر رهبر معظم انقلاب رسیدند و پیشنهاد تشکیل ستاد امر به معروف و نهی از منکر را مطرح کردند، افزود: رهبر معظم انقلاب از همان ابتدا تاکید کردند که این ستاد، ستاد اجرای امر به معروف و نهی از منکر نباشد بلکه ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر باشد یعنی کاری کنید که آحاد جامعه وظیفه خود را در قبال این فرایض مهم انجام دهند و تاکید داشتند که سازماندهی نکنید بلکه کاری کنید که مردم واجبات خود را انجام دهند.
قائم مقام ستاد اجرای امر به معروف و نهی از منکر کشور با بیان اینکه از آن تاریخ ۲۷ سال می گذرد و در این ۲۷ سال آیا کارنامه قبولی در زمینه امر به معروف و نهی از منکر ارائه شده یا خیر، تصریح کرد: فعالیت‌های انجام شده تاکنون، قطعا نمره قبولی در جامعه نمی گیرد زیرا اگر امر به معروف و نهی از منکر در حد خودش انجام می شد، شرایط متفاوت بود.
میرزایی تاکید کرد: وضعیت فعلی امر به معروف و نهی از منکر نیازمند آسیب شناسی است و یکی از آسیب‌های جدی آن، محدود و محصور بودن این فرایض به چند موضوع خاص از جمله عفاف و حجاب است که این موضوع از نظر رهبر معظم انقلاب، پایین‌ترین حد امر به معروف و نهی از منکر است زیرا امر به معروف و نهی از منکر حوزه های گوناگونی دارد و مهمترین حوزه آن مسئولان جامعه هستند.
وی ادامه داد: اگر به مردم بگوییم می خواهیم مسئولان را امر به معروف و نهی از منکر کنیم، ببینید که چقدر استقبال می شود اما آیا هرگز به مردم اجازه داده ایم این کار را انجام دهند.
میرزایی از بخشی‌نگری به عنوان آسیب دیگر امر به معروف و نهی از منکر یاد کرد و افزود: کاری که باید در قبال این آسیب انجام می دادیم، تبیین و تشریح صحیح امر به معروف و نهی از منکر است زیرا اگر غیر از این باشد، برداشت نادرستی از این فریضه می شود و مردم حتی آن را دخالت در امور خود می دانند.
قائم مقام ستاد اجرای امر به معروف و نهی از منکر کشور تصریح کرد: به تعبیر رهبری اگر امر به معروف درست تبیین شود، نو ترین، شیرین ترین، کارآمدترین و کارسازترین نوع نظارت عمومی و تعامل اجتماعی است و همه مردم و مسئولان باید متوجه باشند که ناظر یکدیگر هستند و در قبال هم مسئولند.
وی گفت: در موضوع کرونا مسئله امر به معروف و نهی از منکر کاملا درک شده و اگر کسی ماسک نداشته باشد، سریع از دیگران تذکر می گیرد اما در مسئله حجاب یا سایر فرایض، اهمیت موضوع تبیین نشده است در حالی که اگر مثل کرونا به این فهمی که امروز در جامعه وجود دارد، برسیم، دیگر در جامعه به من چه و به توچه را نخواهیم شنید.
میرزایی عنوان کرد: امر به معروف و نهی از منکر باید تبیین و تشریح شود و این مبحث به اندازه ای اهمیت دارند که رهبر معظم انقلاب در مورد تمدن نوین اسلامی فرمودند: زیربنای جامعه اسلامی را امر به معروف و نهی از منکر شکل می دهد.
وی تصریح کرد: عده ای دوست دارند امر به معروف و نهی از منکر محصور و محدود شود و خودشان را درگیر نکنند کما اینکه گروه های تذکر لسانی امر به معروف و نهی از منکر در پارک ها شکل دادیم و یک بازخورد منفی نداشت اما همینکه مطرح شد برای فراگیری امر به معروف و نهی از منکر، گروه های جهادی تخصصی امر به معروف و نهی از منکر شکل می دهیم و در تمام حوزه ها از حجاب و عفاف و محیط زیست گرفته تا مسئولان و مفاسد اقتصادی و … ورود می کنیم، از دشمنان خارجی تا منافقان داخلی بازخوردهای منفی و شدید دریافت کردیم.
میرزایی تاکید کرد: ستاد امر به معروف پرچم احیای این فریضه را برداشته و با جدیت ورود خواهد کرد و بر اساس تفاهمنامه ای که با قوه قضاییه امضا شد، مقرر شد هر مطالبه گری و آمر به معروفی در جامعه به صورت درست اقدام به امر به معروف کرد، یک وکیل رایگان روی پرونده اش باشد و نمونه بارز آن اعتراض کارگران هفت تپه و هپکو بود که حمایت‌های لازم در دست انجام است.
وی یادآور شد: امروز ستاد امر به معروف و نهی از منکر وظیفه دارد برای امر به معروف و نهی از منکر در بحث آموزش، بسترسازی و فرهنگ سازی، گفتمان سازی، کار و حمایت کند و با جدیت در این مسیر قدم برخواهیم داشت.
میرزایی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بحث آب یزد گفت: احداث برخی کارخانه ها و صنایع آب بر، در حاشیه کویر منکر بوده و احداث برخی کارخانه های عظیم در اصفهان، پنج استان کشور را درگیر بحث آب کرده است و اگر مردم این مقوله را به عنوان امر به معروف و نهی از منکر بشناسند، بسیاری از وقایع دیگر در کشور اتفاق نمی افتد همانگونه که در صید ترال، چند دانشجو با نگاه علمی به امر به معروف و نهی از منکر جلوی نابودی خلیج فارس را گرفتند.
وی تصریح کرد: در باب عفاف و حجاب هم باید علمی وارد شویم به عنوان نمونه چرا وزارت صنعت، معدن و تجارت تسهیلات و حمایتی که باید از کارگاه های کوچک برای تولید لباس های ایرانی و اسلامی می شد را انجام نداد که اکنون مدل و الگویی در زمینه لباس نداشته باشیم.
قائم مقام ستاد اجرای امر به معروف و نهی از منکر کشور تصریح کرد: وقتی امر به معروف و نهی از منکر کارآمد و کارساز شد و مثلا در امر عفاف و حجاب فقط به حلقه آخر این زنجیره توجه نشان داده نشد، آنگاه معروف محقق می شود.
وی افزود: اگر با این شیوه به مقوله امر به معروف و نهی از منکر نگاه کنیم و جوانان پیگیر این موضوعات باشند و شانه زیر مسئولیت بگذارند، آنگاه امر به معروف و نهی از منکر مچ گیری نیست بلکه دستگیری و کمک است.
میرزایی ادامه داد: در ستاد امر به معروف و نهی از منکر طراحی هایی در ۱۴ کارگروه مصوب شده و اکنون نیاز است پوسته اندازی کرده و کار را با جدیت آغاز کند، در تمام کشور دبیرها جوان و ستادها پرتوان شدند تا برنامه ها پیش بروند و نیاز به حمایت و پشتیبانی مسئولان و استانداران وجود دارد.

استاندار یزد:
ستاد امر به معروف و نهی از منکر نیازمند استفاده از ادبیات جدید است

استاندار یزد گفت: فراگیر شدن فعالیت‌های ستاد امر به معروف و نهی از منکر در استان و کشور نیازمند استفاده از ادبیات جدید است.
محمدعلی طالبی در مراسم تکریم و معارفه دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان یزد که در دفتر امام جمعه یزد برگزار شد، ضمن تقدیر از تلاش‌های حجت‌الاسلام گندمی در طول دوره تصدی مسئولیت دبیری ستاد امر به معروف و نهی از منکر اظهار داشت: بستر مناسبی برای فعالیت ستاد در استان یزد به دلیل هماهنگی و همکاری همه دستگاه‌های مسئول استان وجود دارد.
وی افزود: انتظار فعالیت بیشتری از ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان یزد وجود داشت اما به دلایل مختلفی این امکان فراهم نشد.
استاندار یزد ادامه داد: جامعه ما فهم مشترکی از امر به معروف و نهی از منکر ندارد و به نظر می‌رسد استفاده از ادبیات جدید در فعالیت‌های ستاد امر به معروف و نهی از منکر در سطح استان و کشور اثرگذار خواهد بود.
طالبی عنوان کرد: این ادبیات هم ریشه های قوی دینی در متون و روایات ما دارد و هم در دنیای مدرن، این ادبیات پذیرفته شده و امروز در بسیاری از کشورهای دنیا در حال استفاده است که اگر آن را مورد توجه قرار دهیم، به طور قطع همکاری سازمانی دستگاه‌ها را در ستاد امر به معروف و نهی از منکر بیشتر خواهیم داشت و به طور قطع دایره نفوذ بیشتری در جامعه به ویژه در بین نسل جدید خواهد داشت.
استاندار یزد ادامه داد: ادبیات جدید، مفاهیمی است که در دنیای امروز ذیل عنوان حکمرانی خوب در حال پیگیری است.
طالبی با اشاره به کمرنگ شدن شاخص قانون گرایی در جامعه که مشکلات و چالش‌های جدی برای کشور به دنبال داشته است، افزود: چالش‌هایی که امروز ضرورت امر به معروف و بیشتر، نهی از منکر را برای ما مسجل می کند، ناشی از قانون گریزی است که متاسفانه در کشور ما به یک فرهنگ تبدیل شده است.
وی با اشاره به شفافیت و مبارزه با فساد که امروز در دنیا از آن بسیار صحبت می‌شود، گفت: فسادها ناشی از عدم شفافیتی است که در همه مناسبات ما ساری و جاری است و این عدم شفافیت آسیب‌های زیادی به جامعه ما زده است.
طالبی عنوان کرد: در کشور ما موانع جدی بسیار قوی در بحث شفافیت وجود دارد و اگر فضای شفاف در کشور ما اتفاق بیفتد و رسانه‌ها و مردم دسترسی به بسیاری از اطلاعات داشته باشند، اساسا هیچ رانتی در کشور شکل نمی‌گیرد.
استاندار یزد ادامه داد: عنوان نظارت اجتماعی نیز امروز جزو ادبیات دنیا است و این یعنی حق دادن به مردم که بتوانند در همه حوزه‌ها وظایف نظارتی خود را ایفا کنند همانگونه که در بسیاری از کشورها رابطه مردم و دولت‌ها به نحوی تدوین شده که مردم می‌توانند دولت را بازخواست کنند.
وی تصریح کرد: اما در کشور ما هنوز این ادبیات در جامعه و نظام به وجود نیامده و لازم است با ادبیات جدید وارد عرصه های امر به معروف و نهی از منکر شویم و فضای امر به معروف و نهی از منکر را در ذهن مردم عمومی کنیم.
طالبی یادآور شد: برداشت جامعه از امر معروف و نهی از منکر هنوز منحصر به حجاب و مفاسد اخلاقی است و آنجه به اصلاح برداشت عمومی جامعه کمک می کند، فعالیت در عرصه های مختلف است و هرچه این فعالیت، حوزه های بیشتری را در بر بگیرد و مردم احساس نکنند که این فعالیت حوزه ها و گروه های خاصی را هدف قرار داده، فراگیری و عمومیت بیشتری پیدا خواهد کرد.
وی تصریح کرد: امروز نه تنها دولت بلکه مجلس و قوه قضاییه نیز به امر معروف و نهی از منکر نیاز دارند اما قداست برخی حوزه ها سبب شده کسی به این مقوله ورود نکند اما اگر ستاد امر به معروف و نهی از منکر بتواند این حوزه ها را زیر پوشش قرار دهد، همراهی جامعه را به همراه خو اهد داشت و به اثربخشی بیشتر برنامه های ستاد در سطح کشور و استان کمک خواهد کرد.

مدیرکل امور استان‌های ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور:
۸۰۰ گروه جهادی در کشور مجوز امر به معروف تخصصی دریافت کردند

مدیرکل امور استان‌ها و دستگاه‌های اجرایی ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر کشور از صدور مجوز فعالیت تخصصی امر به معروف و نهی از منکر برای ۸۰۰ گروه جهادی در کشور خبر داد.
حجت‌الاسلام حامد ترکاشوند در مراسم تکریم و معارفه دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان یزد که در دفتر امام جمعه یزد برگزار شد، اظهار داشت: امر به معروف و نهی از منکر باید به عنوان یک واجب الهی مدنظر باشد و باید از نگاه‌های جناحی به آن پرهیز شود.
وی با تاکید بر اینکه امروز بحث امر به معروف و نهی از منکر دیگر منحصر به مبحث عفاف و حجاب نیست و از این مرز عبور کرده ایم، افزود: سیاست ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر کشور، بازتعریف امر به معروف و نهی از منکر و ورود تخصصی به سایر حوزه هاست.
ترکاشوند از چابک سازی معاونت های این ستاد خبر داد و بیان کرد: از ۲۰ معاونت در این ستاد به دو معاونت کلی شامل معاونت اجتماعی و مطالبه گری و معاونت فرهنگ، آموزش و رسانه رسیدیم و پویاسازی و جوان سازی ستاد در کل کشور آغاز شده است.
وی با اشاره به اینکه مسائل استان‌ها و ضروت امر به معروف و نهی از منکر در مسائل مختلف درسطح استان‌ها متفاوت است، یادآور شد: اطلس مسائل کشور را به دست آورده‌ایم و امیدواریم با انجام کار علمی و جهادی در مسیری که پرچمدار آن امام حسین(ع) بوده‌اند، موفق قدم برداریم.
ترکاشوند ادامه داد: امر به معروف و نهی از منکر در عرصه های مختلف اجتماعی و مطالبه گری در قالب ۱۶ دسته تقسیم بندی شد و گروه های جهادی امر به معروف و نهی از منکر به صورت تخصصی در این عرصه‌ها ساماندهی شدند.
وی همچنین از صدور مجوز برای ۸۰۰ گروه جهادی تخصصی امر به معروف و نهی از منکر خبر داد و گفت: این گروه ها در زمینه های اداری، اقتصادی، بهداشت و درمان، تفریحات سالم و ورزش، تعلیم و تربیت، حقوقی، فرهنگی، کارگری، مبارزه با مفاسد، هنر و رسانه، مسئولان، مبارزه با مفاسد، عفاف و حجاب، مهندسی، گردشگری فعالیت می کنند.
ترکاشوند تصریح کرد: اگر امر به معروف و نهی از منکر در این حوزه ها را بازتعریف کنیم، به طور قطع موج عظیم مردمی به این لشکر مطالبه گری امر به معروف و نهی از منکر خواهند پیوست.
در این مراسم از تلاش‌های حجت الاسلام علی گندمی تجلیل و حجت الاسلام ابوذر صانعی به عنوان دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان یزد معرفی شد.