نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد با اشاره به اینکه در بسیاری از خانه ها، شرایط قرنطینه شدن فراهم نیست، گفت: لازم است نقاهتگاه‌های محله‌ای در تمام مناطق استان یزد ایجاد شود.

آیت الله محمدرضا ناصری در جلسه ویدئوکنفرانس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان یزد با اشاره به اقدامات محله‌محوری که در زمینه مقابله و پیشگیری کرونا در سطح استان به راه افتاده است، اظهار داشت: لازم است در هر محله ای مکانی در نظر گرفته شود تا کسانی که به کرونا مبتلا می شوند در همان محله بتوانند استراحت کنند و از مراقبت های سطحی نیز برخوردار باشند.
وی عنوان کرد: در بسیاری از خانه ها امکان قرنطینه فراهم نیست و فرد مبتلا سایر افراد خانواده را نیز مبتلا می کند بنابراین پیشنهاد این است که با کمک بسیج، بهداشت و استانداری در همه محله‌ها نقاهتگاه ایجاد شود و زمانی که غربالگری صورت می گیرد، افرادی که تست آنها مثبت می شود در این نقاهتگاه‌ها قرنطینه شوند تا سایر افراد خانواده را مبتلا نکنند.
ناصری بر استفاده از ظرفیت خیران در این زمینه تاکید کرد و گفت: خیران نیز در این صحنه ورود کرده اند و بسیار خوب پیش رفته اند تا جایی که حتی به حل مشکلات بیمارستان‌ها نیز کمک کرده اند.
امام جمعه یزد با اشاره به اینکه هنوز در بسیاری از شهرستان‌ها، بیمارستان‌ها با کمبود مواجه هستند، افزود: این نواقص سبب می شود که بسیاری از بیماران روانه مرکز استان شوند و این رفت و آمدها مشکل ساز است بنابراین اگر کمبود بیمارستانها رفع و نقاهتگاه در شهرستان‌ها ایجاد شود، تردد به مرکز استان کاهش خواهد یافت.
وی در بخش دیگری از سخنان خود از مردم و اصناف قدردانی کرد و یادآور شد: خوشبختانه شاهد رعایت بیشتری از سوی مردم هستیم اما لازم است برخی آموزش‌ها به آنها داده شود تا هرچه زودتر شاهد ریشه کن شدن این بیماری شویم.
ناصری در مورد استغفار نیز بیان کرد: التجا عمومی به درگاه خداوند متعال ضروری است و لازم است به آن جنبه عمومی داده شود تا انشالله بر اساس آنچه خدا وعده داده، بلای عمومی با عمومی شدن استغفار رفع شود.
وی با تاکید بر ضرورت زمینه فرهنگ سازی در مورد فراگیر شدن استغفار عنوان کرد: ائمه جمعه استان تاکید کافی نسبت به این موضوع داشته باشند و همه تلاش کنند تا در کنار مواسات، بحث استغفار عمومی نیز مدنظر قرار گیرد و این مهم نیز مانند مواسات به یک حرکت عمومی تبدیل شود.
ناصری همچنین بیان کرد: مسئولان نیز در این شرایط بیشتر به فکر مردم باشند و نیت‌های خود را خدایی کنند و با خلوص نیت و با اعتقاد پاک، بدون در نظر گرفتن منافع افراد و خودشان، به امور مردم رسیدگی کنند و سردار سلیمانی را در اخلاص و کار جهادی الگوی عمل قرار دهند.
وی تصریح کرد: تلاش همه مسئولان باید برای خدا، تقویت دین و به کمال رسیدن مردم باشد و بدانیم که مسئولیت‌ها تمام می شود و آنچه نزد خداوند متعال محفوظ است، اخلاص در خدمتگزاری است.
در این گردهمایی؛ مدیر نمایندگی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان یزد آخرین برنامه های این شورا تبیین کرد.
حجت الاسلام نجم الهدی گفت: با توجه به تعطیلی نماز جمعه ها به علت شیوع کرونا؛ لیکن فعالیت ائمه جمعه بیشتر شده است.
وی گفت: ایجاد پایگاه های مردمی برای مهار کرونا و رزمایش مواسات و همدلی با محوریت مساجد و تحت اشراف امامان جمعه در لبیک به ندای رهبر معظم انقلاب از جمله وظایف ائمه جمعه است.

استاندار یزد:
خواهان فعالیت مساجد هستیم/ جریان سرمایه‌گذاری و سازندگی در یزد پویاست

استاندار یزد گفت: ما خواهان فعالیت مساجد در سطح استان هستیم و یکی از مهم‌ترین طرح‌های پیشگیری از شیوع کرونا نیز با محوریت مساجد در حال اجراست.
محمدعلی طالبی در جلسه شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان یزد که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، اظهار داشت: در استان یزد شاهد اجرای مرحله جدید اعمال محدودیت‌ها در راستای پیشگیری و کنترل کرونا هستیم و نکته خوشحال کننده این است که بر خلاف بسیاری از نقاط کشور، تجربه دو سه هفته‌ای در اجرای این محدودیت‌ها داشته ایم.
وی عنوان کرد: تجربه اعمال محدودیت‌های دو هفته اخیر در گذشته تجربه بسیار موفقی بوده و عامل این موفقیت نیز همکاری مردم و اصناف بود که شایسته تقدیر است.
استاندار یزد بیان کرد: از هفت روز گذشته به تدریج شاهد کاهش آمار بستری‌ها در بیمارستان‌های استان بودیم و این اتفاق بسیار ارزشمند است و امیدواریم با اجرای طرح جدید و با توجه به منع رفت و آمدها در شب، با سرعت بیشتری شاهد کاهش بستری‌ها و کاهش شیوع کرونا را در استان باشیم.
وی از ائمه جمعه استان یزد در سراسر استان قدردانی کرد و گفت: ائمه جمعه در تمام شهرستان‌ها و مرکز استان همکاری بسیار خوبی را با مجموعه مدیریت استان و ستاد استانی مقابله و پیشگیری کرونا داشتند و این امر سبب شد شاهد کمترین میزان تقابل در سطح استان باشیم.
طالبی با اشاره به سئوالات مطرح شده از سوی ائمه جمعه استان در مورد تعطیلی مساجد عنوان کرد: ما خواهان فعالیت مساجد هستیم و با توجه به مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، تنها نمازجماعت تعطیل است و یکی از مهمترین طرح‌های پیشگیری از کرونا که به عنوان طرح حاج قاسم سلیمانی در حال اجراست، با محوریت مساجد اجرا می شود.
وی افزود: تاکنون ۸۲۰ پایگاه محله‌ای در محلات یزد برای اجرای این طرح در نظر گرفته شده که عمده این پایگاه‌ها، مساجد هستند.
طالبی تصریح کرد: ما خواهان فعالیت مساجد هستیم و معتقدیم مساجد می توانند به کنترل هرچه بیشتر این بیماری کمک کنند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود از همکاری و همراهی خوب بخش خصوصی و خیران در مدیریت بیماری کرونا قدردانی کرد و افزود: بیمارستان‌های استان در شهرستانها با مشکلات بسیاری مواجه بودند به ویژه در بحث اکسیژن ساز که خوشبختانه تمام این موارد برطرف شده و مشکلی در زمینه تجهیزات نداریم.
استاندار یزد با اشاره به اینکه برخی اعتبارات، تجهیزات و امکانات به بهانه عدم برخورداری از استانداردهای آماری از بیمارستان‌های برخی شهرستان‌ها دریغ شده بود، افزود: امروز در شرایط کرونا این امکانات و تجهیزات در اختیار بیمارستان‌ها قرار گرفته و در شهرستان‌ها تا سال‌ها نگرانی از این بابت وجود نخواهد داشت.
وی در بخش دیگری از سخنان خود ادامه داد: با وجود همه مشکلاتی که در سطح کشور به دلیل شیوع کرونا و مشکلات اقتصادی وجود دارد، جریان تولید در استان یک جریان مستمر و رو به جلو است و جریان سازندگی و اجرای پروژه های مختلف عمرانی در حال پیگیری است.
طالبی اظهار داشت: امیدواریم سال جاری را به خوبی به پایان ببریم و بتوانیم برای سال آینده نیز برنامه‌های خوبی به ویژه در زمینه تکمیل پروژه های نیمه تمام داشته باشیم.
وی یادآور شد: حجم پروژه های نیمه تمام در استان یزد بالاست و برخی پروژه ها ملی است نظیر راه آهن یزد اقلید، انتقال آب خلیج فارس، گندله سه چاهون و برخی پروژه های حوزه حمل و نقل که این پروژه‌ها نشان دهنده زنده بودن جریان سرمایه گذاری و عمرانی در استان یزد است.