نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد با اشاره به شرایط سختی که حضرت زینب(س) بعد از حادثه کربلا به آن دچار بود، گفت: مقاومت آن حضرت در برابر دشمن در شرایط سخت، امروز باید الگوی مردم ایران باشد.

آیت الله محمدرضا ناصری در مراسم تجلیل از پرستاران برگزیده بیمارستان‌های درگیر کرونا استان یزد با تبریک ولادت حضرت زینب(س) و روز پرستار اظهار داشت: پرستاران ما در این شرایط مقاومت و ایستادگی بسیار کردند و انسان دوستی و نوع دوستی و خدمت به بندگان خدا با ارتباط با خدا ممزوج شد.
وی عنوان کرد: مواساتی که به مردم شد و حرکت‌های معنوی که صورت گرفت، از برکاتی بود که در کنار این بحران شکل گرفت و تحکیم ارتباطات بسیار خوبی که بین اقشار مردم در یزد و سراسر کشور انجام شد، قابل تأمل است.
ناصری با اشاره به رشادت‌های حضرت زینب(س) بیان کرد: حضرت زینب (س) با ایستادگی، مقاومت و شجاعت مثال زدنی که داشت، الگوی افراد ایثارگری است که در شرایط سخت، مرهمی بر زخم‌های روحی و جسمی دیگران هستند و امروز نماد این ایثارگری، پرستارانی هستند که در بحران کرونا حتی از جان خود هم دریغ نکردند.
وی افزود: حضرت زینب(س)، مصائب کربلا را تحمل کرد، فرزندان خود و برادرانش را در اسارت مدیریت کرد و در آن شرایط از برادر دیگرش نیز پرستاری می کرد و این حرکت بسیار بزرگی است که شجاعت و مقاومت آن حضرت را به نمایش می‌گذارد.
امام جمعه یزد تصریح کرد: آن حضرت در این شرایط کلمه‌ای به دشمن التماس نکرد و همواره مقابل دشمنان ایستاد و حتی در آن شرایط بر سر آنها فریاد می کشید و در طول سفر چند صد کیلومتری، منویات امام حسین(ع) را نیز فراموش نکرد و کربلا را به همه دنیا معرفی کرد.
ناصری ادامه داد: امروز نیز مردم ایران باید مقاومت در برابر دشمن در شرایط سخت را از حضرت زینب(س) الگوگیری کنند و با سربلندی در برابر دشمن بایستند.
وی با اشاره به خاطره‌ای از حاج شیخ غلامرضا یزدی، از علمای بزرگ یزد عنوان کرد: این عالم بزرگ ربانی نیز با تأسی از حضرت زینب(س) به شیوه خود به پرستاری از طلاب حوزه علمیه نجف که درگیر وبا شده بودند، پرداخت و شب‌های طولانی، بدون اینکه شناخته شود، شخصا به شست‌وشوی لباس‌های طلاب می‌پرداخت.
ناصری یادآور شد: این عالم بزرگوار با آن شأن و مقام علمی، کمر همت به خدمت و پرستاری طلاب بسته بود که الگوی ایشان در پرستاری و تحمل مشقات، حضرت زینب(س) بود.
گفتنی است؛ در این مراسم ضمن تقدیر از پرستاران بیمارستان‌های استان یزد، یکی از طلاب حوزه علمیه یزد نیز به دست آیت الله ناصری، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد، ملبس به لباس روحانیت شد.
مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی یزد:
۱۰۰ پرستار در عرصه مقابله با کرونا به شهادت رسیدند
مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی یزد با اشاره به ایثار و فداکاری پرستاران که در دوران شیوع کرونا به اوج خود رسید، گفت: ۱۰۰ پرستار در این زمینه به شهادت رسیدند.
محمدحسن لطفی در مراسم تجلیل از پرستاران برگزیده بیمارستان‌های درگیر کرونا استان یزد با تبریک روز پرستار اظهار داشت: کرونا ۱۰ ماه است که در کشور جولان می دهد و در طول این مدت، زحمات مضاعفی بر دوش پرستاران گذاشته شد که امیدواریم با اجرای طرح شهید سلیمانی، شاهد کاهش شیوع بیماری و فراهم آمدن فرصتی برای استراحت پرستاران باشیم.
وی بیان کرد: تاب آوری نظام سلامت به ویژه پرستاران، پزشکان و تجهیزات کاهش یافته و نیاز به استراحت و بازیابی دارند.
لطفی عنوان کرد: در کل کشور ۱۴۵ هزار پرستار مشغول فعالیت هستند که از این تعداد ۶۷ هزار نفر به کرونا مبتلا شدند و ۱۰۰ نفر نیز به درجه رفیع شهادت نائل شدند که خود قابل تامل است و در تاریخ ماندگار خواهد ماند.
مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی یزد تاکید کرد: عرصه هنرنمایی پرستاران، عرصه حفاظت از جان و روان انسان‌هاست و زبان از بیان ایثار و از خودگذشتگی‌های این قشر قاصر است.
وی از تلاش‌های حوزه های علمیه نیز قدردانی کرد و گفت: کارهای ارزشمند بسیاری توسط گروه‌های جهادی طلاب انجام شد و با حضور در بیمارستانها به کادر درمان و بیماران روحیه بخشیدند و توانستند بعد روانی این بحران جدی را مدیریت کنند.
در این مراسم همچنین مهدیه سرداری باف از پرستاران بیمارستان شهید رهنمون یزد به بیان خاطراتی از فعالیت خود در طول ۱۰ ماه گذشته پرداخت.