نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه یزد گفت: اگر می‌خواهیم وحدت مدنظر امام راحل را بین حوزه و دانشگاه تقویت کنیم، باید روحیه معنویت و تفکر را وارد مدارس کنیم.

آیت الله محمدرضا ناصری در دیدار با جمعی از اساتید حوزه و دانشگاه‌های یزد به مناسبت روز وحدت حوزه و دانشگاه اظهار داشت: در منطقه ای هستیم که به لحاظ معنویت و رشد و تعالی در جایگاه ویژه ای قرار دارد و به همین دلیل دنیای غرب از سال‌ها پیش روی این منطقه حساسیت داشته زیرا هم ذخائر مادی و هم ذخائر معنوی دارد.
وی با اشاره به اینکه انگلیسی‌ها نیز از ابتدا حرکت‌های خود را از این منطقه آغاز کردند، افزود: آنها می‌خواستند خارج از مسئله خدا و دین و … برنامه‌های خود را در منطقه اجرا کنند و صهیونیست‌ها هم در صدد این بودند که این منطقه تحت سیطره آنها باشد زیرا از حرکت‌های دینی که در منطقه انجام می‌شد، احساس خطر می‌کردند.
ناصری ادامه داد: دشمنان ما با این نگاه دو اقدام جدی یکی سلب روحیه دینی و خداجویی و دیگری هدایت به سمت زندگی مادی و توجه جدی به این بعد از زندگی را آغاز کردند.
امام جمعه یزد عنوان کرد: آنها به این باور رسیده بودند که برای موفقیت در این منطقه باید روحیه تحقیق و تفکر را در جامعه ما از بین ببرند و اجازه ندهند که جوانان این مرز و بوم در مسائل علمی خود تفکر کنند.
وی افزود: در همین راستا، سیستم آموزشی و مدارس ما را تغییر دادند به سبکی روی آوردند که هم مردم از باسواد شدن راضی باشند و هم تفکر و تعقل و خلاقیت در کار آنها وجود نداشته باشد.
ناصری تصریح کرد: علم واقعی آن است که با تحقیق و پژوهش و تفکر همراه باشد در حالی که دشمنان ما همواره از این علم در هراس بودند و برای تحقق جامعه ای عاری از تحقیق و تفکر و جوانانی سطحی نگر در مسائل علمی تلاش کردند.
وی عنوان کرد: امروز کار به جایی رسیده که فرزندان ما ۱۲ سال در مدارس درس می خوانند، برای کنکور تعداد زیادی کتاب مطالعه می کنند اما هنوز چیزی بلد نیستند زیرا فقط خوانده و حفظ کرده اند و تفکر در به آنها تقویت نشده است.
ناصری تصریح کرد: در دانشگاه‌ها نیز به دلیل اینکه درس‌ها تخصصی‌تر می‌شود، علم و دین از یکدیگر جدا می شوند و به تدریج به جوانانی می رسیم که تمایل به خدا در آنها کمتر می شود.
وی تاکید کرد: اینها نمی خواهند ما تفکر و تعقل داشته باشیم و برخی از ما هنوز هم متوجه این موضوع نشده ایم حتی دانشگاهیان هم به این موضوع توجه ندارند و نتیجه این علم بدون تفکر، رشد روزافزون فاغ التحصیلان بیکار است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تاکید امام خمینی (ره) در مورد تحکیم وحدت حوزه و دانشگاه بیان کرد: علم همراه با تفکر و تعقل و تفحص می تواند عامل وحدت حوزه و دانشگاه باشد همانطور که بسیاری از بزرگان ما تلفیقی از همه علوم را در کنار یکدیگر داشتند.
ناصری بر علم همراه با تعهد نیز تاکید کرد و گفت: امروز شاهدیم که برخی دانشمندان، با پول و هزینه های این کشور به مقام علمی دست پیدا می کنند اما به دلیل اینکه در سایر کشورها پول بیشتری به آنها می دهند، به خارج از کشور مهاجرت می کنند و این نتیجه علم بدون تعهد است.
امام جمعه یزد ادامه داد: اگر بخواهیم وحدت حوزه و دانشگاه را تقویت کنیم باید تفکر و تعقل و معنویت را از ابتدای تحصیل وارد مدارس کنیم و در این صورت است که فرزندان ما هم تعهد پیدا می کنند و هم روحیه تفکر و تعقل در آنها تقویت می شود.
گفتنی است؛ در این مراسم اساتید حوزه علمیه خواهران، دانشگاه امام علی و … به بیان مسائل خود پیرامون وحدت حوزه و دانشگاه پرداختند./

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یزد:
خدمات جهادی روحانیون یزد در ایام شیوع کرونا تحسین برانگیز است
خدمات جهادی روحانیون یزد در ایام کرونا نشانه احساس مسئولیت این قشر در برابر سلامت روانی و جسمانی مردم بوده و این احساس مسئولیت تحسین برانگیز است.
محمدرضا میرجلیلی در دیدار اساتید حوزه و دانشگاه با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد به مناسبت سالروز وحدت حوزه و دانشگاه اظهار داشت: در بحث کرونا افراد مختلفی از همه گروه‌ها به میدان آمدند تا هر کدام به سهم خود نقشی در کنترل اوضاع ایفا کنند و یکی از گروه‌هایی که نقش بسیار پررنگ و کلیدی داشت، روحانیت استان یزد بود.
وی بیان کرد: روحانیون از اوایل اسفندماه پای کار بودند و در تمام بیمارستان‌ها با تشکیل گروه های جهادی به بیماران، کادر درمان و خانواده های بیماران کمک کردند و به جرأت می‌توان گفت بزرگترین گروه همراه در بیمارستان‌ها، گروه‌های جهادی روحانیون بودند.
میرجلیلی عنوان کرد: در بخش‌های مختلف می توان محل اتصال روحانیت و دانشگاه به یکدیگر را به خوبی مشاهده کرد و در این ایام در دانشگاه علوم پزشکی یزد این ارتباط عمیق‌تر مشاهده می‌شود زیرا در شرایط کنونی علاوه بر سلامت جسمانی، سلامت روانی و معنوی مردم نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته و حوزه های علمیه در این زمینه بسیار اثرگذار هستند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی یزد یادآور شد: کادر پزشکی ما نیز با روحیه‌ای تربیت شده‌اند که به راحتی از جان خود برای حفظ سلامت مردم می گذرند و اینها حاصل تربیت معنوی است که در یزد به خوبی مشاهده می شود.
میرجلیلی عنوان کرد: امروز نیز کرونا توانسته این پیوند را بیشتر و ملموس‌تر به نمایش بگذارد و نمونه آن به میدان آمدن روحانیون از روزهای نخست شیوع کرونا است و در همان ایامی که نمی توانستیم اموات کرونایی را با غسل و کفن دفن کنیم، این گروه به میدان آمدند تا هم آداب معنوی و اسلامی ادا شود و هم روحیه خانواده اموات حفظ شود.
وی همچنین تصریح کرد: روحانیت از مسائل بهداشتی درک درستی داشت و در زمینه های مختلف با مصوبات ستاد ملی کرونا همکاری کرد و مردم نیز به خوبی از آنها تبعیت کردند.

استاد حوزه علمیه یزد:
رسیدن به مرزهای واقعی رفاه نیازمند حرکت همزمان علم و معنویت است
استاد حوزه علمیه یزد گفت: برای اینکه جامعه ای به مرزهای واقعی رفاه برسد، باید حرکت علم و معنویت را به طور همزمان و در کنار یکدیگر اتفاق بیفتد.
حجت الاسلام اخوان در دیدار اساتید دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه استان یزد با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد به مناسبت روز وحدت حوزه و دانشگاه اظهار داشت: علم از ارکان قدرت به شمار می رود و یکی از برنامه های دشمنان ما برای متوقف کردن علم، ترور دانشمندان و اندیشمندان است.
وی بیان کرد: دشمنان برای اینکه کشورمان به مراتب علمی دست پیدا نکند، هیچ کوتاهی نداشتند و از افراد همچون شهید مطهری و شهید مفتح تا شهید فخری زاده را به شهادت رساندند.
اخوان با بیان اینکه دو نهاد مهم علمی در کشور داریم، افزود: حوزه های علمیه و دانشگاه‌ها، دو نهاد مهم علمی کشور به شمار می روند که سال‌ها پیش به طور ناخواسته از یکدیگر تفکیک شدند اما واقعیت این است که یک کشتی برای اینکه به مقصد برسد، هم نقشه می خواهد هم قطب نما و اکنون علم و معنویت نیز همین شرایط را نسبت به یکدیگر دارند و برای رسیدن به موفقیت، به علم جهت‌دار نیاز داریم.
استاد حوزه علمیه یزد ادامه داد: جامعه ای می تواند به مرزهای رفاه حقیقی برسد که هم از لحاظ علمی و هم معنوی درجاتی را کسب کند زیرا هر دو برای جامعه نیاز است.
اخوان عنوان کرد: یک معنای وحدت هم همین است که هم دانشگاه علاوه بر جنبه های علمی، جنبه های معنوی و هم حوزویان در کنار جنبه های معنوی، جنبه های دینی را نیز تقویت کنند.
مدیر بیمارستان شهید صدوقی یزد نیز در این مراسم اظهار داشت: بیمارستان شهید صدوقی در دوران شیوع کرونا از بیمارستان‌های دیفرال بود و اگر حوزویان و روحانیون به میدان نیامده بودند، به لحاظ روانی با مشکلات جدی در جامعه مواجه می شدیم.
زارع زاده عنوان کرد: در اوایل شیوع کرونا و با آغاز مرگ و میرهای حاصل از این بیماری، جو روانی بسیار سنگینی در بیمارستانها حاکم بود اما روحانیون و طلاب کمک کردند و به شرایط بهتری دست پیدا کردیم.
وی عنوان کرد: در حال حاضر شرایط به لحاظ روانی بسیار بهتر شده و مشکلی در این زمینه نداریم و روحیه بیماران، کادر درمان و خانواده بیماران با روزهای ابتدایی شیوع کرونا به هیچ وجه قابل مقایسه نیست.
گفتنی است؛ در این مراسم بیانیه آیت الله اعرافی، رئیس حوزه های علمیه در مورد وحدت حوزه و دانشگاه قرائت شد.