نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه یزد گفت: مسئولان جهاد کشاورزی و آب منطقه‌ای یزد با استفاده از فناوری‌ها و تکنیک‌های نوین آبیاری، روستاهای استان یزد را احیا کنند.

آیت‌الله محمدرضا ناصری در دیدار مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد با اشاره به اینکه کشور ما در تمام زمینه‌ها اعم از نیروی انسانی، منابع طبیعی نظیر آب و معدن و …، استعداد و توانایی بسیار غنی است، اظهار داشت: مشکل اصلی در کشور ما، نداشتن مدیریت صحیح و اعمال مدیریت‌های سلیقه‌ای و بی‌حساب و کتاب است.
وی با بیان اینکه متاسفانه هنوز منضبط نشده‌ایم و دلیل آن نیز عدم خودباوری است، افزود: از ابتدا جوانان ما را سطحی‌نگر بار آورده‌اند و این امر سبب شده در مواجهه با مشکلات، مدیریت و تدبیر نداشته باشند و این نقصی است که متاسفانه در سیستم آموزشی ما وجود دارد.
ناصری عنوان کرد: خام فروشی معادن، وابستگی کشور در زمینه خوراک دام، وابستگی در زمینه قطعات ماشین آلات و … حاصل همین سیستم آموزشی معیوب است زیرا واردات را به عنوان راحت‌ترین راه انتخاب کرده‌اند و دشمنان ما هم هر زمان که اراده کنند، به واسطه این وابستگی ما را تحت فشار قرار می‌دهند.
امام جمعه یزد با اشاره به اینکه عده‌ای به دلیل بی‌تدبیری و سطحی‌نگری معتقد بودند که کشاورزی در یزد باید به دلیل کم‌آبی تعطیل شود، اظهار داشت: تعطیل کردن چاره موضوع نیست بلکه دست اندرکاران امر از جمله جهاد کشاورزی باید به میدان بیایند و راهکار ارائه دهند تا آسیب خشکسالی کاهش یابد و کشاورزی در روستاها تعطیل نشود.
وی تصریح کرد: اگر جهاد کشاورزی، آب منطقه‌ای و سایر دست‌اندکاران امر، فناوری‌های نوین و تکنیک‌های جدید آبیاری و کشاورزی را به روستاها ببرند، علاوه بر اینکه روستاها احیا می‌شوند، تولید نیز رونق می‌گیرد و این مهم باید در دستور کار مسئولان امر قرار گیرد.
ناصری تاکید کرد: همین تدابیر در حوزه صنعت نیز اگر اندیشیده شود، بدون مصرف آب بیشتر و بازچرخانی آب، می‌توان به تولید بیشتر دست یافت اما لازم است تفکر شود و به جای تعطیل کردن به دلیل کم‌آبی، راهکار ارائه شود.
وی اظهار داشت: در اسلام الگوهای بسیاری برای صرفه‌جویی داریم و شخص امام خمینی(ره) نیز به تنهایی الگویی کامل در زمینه صرفه‌جویی هستند.
امام جمعه یزد، طرح سازگاری با کم‌آبی را طرحی بسیار خوب دانست و گفت: باید برای مشکلات راهکار ارائه شود و هرگز نباید اجازه داد که کشاورزی در منطقه‌ای تعطیل شود چون بر اساس یافته‌های علمی، تبعات خشکسالی در مناطقی که خشک و بی آب و علف باشند، دو چندان خواهد شد.
وی با انتقاد از شیوه ساخت و سازها و لزوم الگوگیری از گذشتگان نیز بیان کرد: اکنون ساخت و سازها به شکلی است که مردم به ناچار در حوزه انرژی مصرف‌گرا می‌شوند و باید به نحوی عمل شود که مانند گذشته ساختمان سازی و شهرسازی با کمترین مصرف انرژی باشد.
ناصری در مورد خط انتقال آب نیز بیان کرد: شیطنت‌هایی در فضای مجازی با ساخت کلیپ در حال انجام است اما مسئولان باید با جدیت پیگیر مسئله خط دوم انتقال آب به یزد باشند زیرا این موضوع با حیات یزد گره خورده است.
گفتنی است؛ در این دیدار، لوح تقدیر از سوی وزیر نیرو به دلیل حمایت و همراهی امام جمعه از برنامه های وزارت نیرو در یزد به آیت‌الله ناصری اهدا شد.

مدیرعامل آب منطقه‌ای یزد:
خط انتقال آب از عمان به یزد در مرحله رایزنی با سرمایه‌گذار است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد با اشاره به اینکه خط انتقال آب از عمان به یزد برای مصرف صنایع از چندی پیش در دست مطالعه قرار گرفته است، گفت: این طرح هم‌اکنون در مرحله رایزنی با سرمایه‌گذار است.
محمدمهدی جوادیان‌زاده در دیدار با نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه یزد با اشاره به اینکه از سال ۹۷ موضوع تدوین طرح سازگاری با کم‌آبی هر استان در دستور کار هیئت دولت قرار گرفته است، اظهار داشت: هر استان باید با تشکیل کمیته تخصصی این طرح را با هدف پایدار کردن منابع آب زیرزمینی، تدوین کند.
وی عنوان کرد: تدوین طرح سازگاری با کم‌آبی در یزد نیز از همان زمان در یزد آغاز شد و به زودی طرح‌هایی در زمینه آب شرب، کشاورزی و صنعت تدوین و به کارگروه ملی ارسال می‌شود.
جوادیان‌زاده تاکید کرد: از آنجا که این طرح به امضای همه دست‌اندرکاران حوزه آب می‌رسد، همه مکلف به اجرای آن هستند.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد یادآور شد: با توجه به اینکه سالانه ۲۳۰ میلیون مترمکعب بیش از ظرفیت سفره‌های آب زیرزمینی یزد، از این منابع برداشت می‌شود در حال حاضر برنامه‌ ما تا پنج سال آینده، برداشت نکردن این میزان است و فعلا به دنبال جبران خسارت‌های گذشته نیستیم.
وی با اشاره به اینکه در همه بخش‌ها می‌توان با مدیریت مصرف، این مهم را محقق کرد، افزود: در حال حاضر جهاد کشاورزی یزد اعلام کرد که با پنج درصد میزان آبی که اکنون در حوزه کشاورزی مصرف می‌شود، می‌تواند ۵۰ درصد محصولات فعلی را تولید کند.
جوادیان‌زاده تاکید کرد: اگر محصولات کشاورزی با استفاده از تکنولوژی‌های روز آبیاری شوند، به طور قطع میزان مصرف بسیار کمتر می‌شود و با مصرفی بسیار کمتر از میزان فعلی می‌توان چندین برابر محصول تولید کرد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد با اشاره به اینکه یکی از مشکلات موجود در مسیر مدیریت مصرف آب، نداشتن الگوی مشخص در زمینه‌های شرب، کشاورزی و صنعت است که تلاش ما شناسایی و معرفی الگو در زمینه صرفه‌جویی در مصرف آب در قالب طرح سپاس است.
جوادیان‌زاده در مورد خطوط مصوب انتقال آب استان یزد نیز اظهار داشت: خط انتقال از دریای عمان به یزد باید توسط بخش خصوصی اجرا شود که در حال حاضر چند سرمایه‌گذار مطرح کشور دعوت شده‌اند و اکنون در مرحله رایزنی با آنها هستیم.
وی افزود: خط دوم انتقال آب نیز با همکاری نمایندگان استان یزد در مجلس در مرحله پیگیری برای تخصیص بودجه است که امیدواریم با تحقق این امر، شاهد سرعت گرفتن اجرای این خط باشیم.