نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد ضمن قدردانی از تلاش برای اسکان سیل‌زدگان فیروزآباد و ابرکوه گفت: پرداخت خسارت احشام و مرمت قنوات فیروزآباد نیز هر چه سریع‌تر در دستور کار قرار گیرد.

آیت‌الله محمدرضا ناصری در نشست پیگیری وضعیت رسیدگی به سیل‌زدگان ابرکوه با حضور استاندار یزد، معاون وی و مدیرکل مدیریت بحران استانداری اظهار داشت: رهن منزل برای آسیب دیدگان سیل فیروزآباد و ابرکوه در زمان مناسب کار ارزنده‌ای بود اما هرچه سریع‌تر، مقدمات ساخت خانه‌ها نیز آغاز شود.
وی با بیان اینکه ارتزاق مردم روستای فیروزآباد از محل دامداری و کشاورزی است، افزود: پرداخت خسارت احشام و مرمت دو قنات این روستا نیز هرچه سریع‌تر توسط جهاد کشاورزی و ستاد مدیریت بحران استان یزد انجام شود.
ناصری تاکید کرد: مسئولان امر علاوه بر اینکه دغدغه احداث خانه برای سیل‌زدگان را دارند، به معیشت و امور روزمره آنها نیز توجه کنند.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری یزد نیز در این جلسه با تشریح روند پیگیری احداث خانه برای سیل‌زدگان اظهار داشت: ۱۲ هزار متر زمین در روستا برای ساخت خانه معرفی شد که نقشه تفکیکی، نقشه معماری و تمام مقدمات آغاز کار انجام شد اما زمین مدعی پیدا کرد و کار متوقف شد.
محمدحسین امامی عنوان کرد: با پیگیری‌های انجام شده، مالکان زمین شناسایی شدند و از آنها برای رایزنی و تعامل دعوت شد که امیدواریم این موضوع حل و فصل شود.
وی افزود: زمین دولتی در بافت روستا وجود ندارد و اولین زمین دولتی موجود، سه کیلومتر با هسته مرکزی روستا فاصله دارد که اگر ناچار به احداث خانه‌ها در این نقطه شویم، ناچار به انتقال آب و برق و … هستیم که بسیار زمان‌بر و هزینه‌بر هستند و برای ساخت شش یا هفت منزل، مقرون به صرفه نیست.
امامی تاکید کرد: همه تلاش خود را به کار گرفته ایم تا این مشکل حل شود و به زودی شش منزل در فیروزآباد و هفت منزل نیز در ابرکوه برای سیل‌زدگان احداث خواهد شد.
وی یادآور شد: ۳۰۱ پرونده توسط بنیاد مسکن تهیه شده که ۱۶۰ نفر برای تکمیل پرونده و دریافت خسارت سیل مراجعه کرده اند که ۱۵ میلیون تومان وام قرض الحسنه و ۲۰ میلیون تومان نیز به صورت بلاعوض به آنها پرداخت خواهد شد.
امامی عنوان کرد: در حوزه دامداری و کشاورزی طی دو نوبت خسارات گزارش شده و جهاد کشاورزی نیز در حال پیگیری برای جبران خسارت دامداران کشاورزان است.
مدیرکل امور شهری و روستاهای استانداری یزد نیز با اشاره به اینکه با دستور استاندار یزد، تمام خانه های روستاهای استان در برابر حوادث بیمه شدند، اظهار داشت: در فیروزآباد و ابرکوه ظرف ۲۴ ساعت تیم بیمه کار برآورد خسارت‌ها را با همراهی و همکاری کارشناسان محلی و خود مردم آسیب دیده انجام دادند.
محمود زارع رشکوئیه عنوان کرد: کار برآورد خسارت ظرف ۷۲ ساعت انجام و ۵۳۸ میلیون تومان خسارت به حساب دهیاری روستای فیروزآباد واریز شد.

استاندار یزد:
تمام خانه‌های روستایی استان یزد بیمه شدند

استاندار یزد گفت: تمام خانه‌های روستایی استان یزد در برابر حوادث اعم از حوادث طبیعی و آتش‌سوزی بیمه شدند.
محمدعلی طالبی در جلسه پیگیری وضعیت سیل‌زدگان ابرکوه در دفتر امام جمعه یزد ضمن قدردانی از پیگیری‌های امام جمعه و همراهی خیران در زمینه رسیدگی به آسیب‌دیدگان سیل ابرکوه اظهار داشت: امیدواریم خسارات مردم هرچه سریع‌ترجبران شود و در کنار این امر، مباحث مربوط به پیشگیری از بروز سیلاب جدید در بارندگی‌های آینده نیز پیگیری می‌شود.
وی با اشاره به هماهنگی‌های انجام شده با دستگاه قضایی، مسئولان، دهیاران و … عنوان کرد: تلاش ما این است که پیگیری‌ها به گونه‌ای باشد که هیچ شهردار، دهیاری و دستگاهی نسبت به مشکلات ایجاد شده برای مردم بی‌تفاوت نباشد و حس مسئولیت‌پذیری را در جامعه و استان تقویت خواهیم کرد.
طالبی اظهار امیدواری کرد: دیگر در استان یزد شاهد اتفاقاتی که ناشی از سهل انگاری و بی دقتی و عدم اجرای مسئولیت‌های قانونی یا تضییع حق مردم نسبت به یکدیگر است، نباشیم.
وی با بیان اینکه تمام خانه های روستایی استان یزد بیمه شدند، افزود: امیدواریم با مبالغ پرداخت شده توسط بیمه و همکاری دستگاه‌ها، بتوانیم هرچه سریع‌تر ساخت خانه‌های تخریب شده در سیل را آغاز کنیم.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار یزد نیز در این نشست اظهار داشت: در سال‌های گذشته نیز بارندگی‌های متعددی داشتیم و خسارت‌هایی به بار آمده که خسارات آن به مردم پرداخت شده اما در سیل آذرماه امسال، مسئله سیل فیروزآباد در رسانه‌ها پررنگ شد.
محسن صادقیان عنوان کرد: اقدامات در حال انجام است و اکنون با مشکل زمین در روستای فیروزآباد مواجه هستیم و در صورتی که این مشکل برطرف شود، کار ساخت و ساز خانه‌ها به سرعت آغاز خواهد شد.
وی افزود: هزینه رهن خانه برای ۱۱ خانوار پرداخت شد و فرد دیگری تا این لحظه مراجعه نداشته است و در این زمینه هم افرادی که مالک بودند و هم مستاجران، زیر پوشش قرار گرفتند.