نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه یزد گفت: چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد و اکنون زمان آن رسیده که سبک آموزش قرآنی جایگزین آموزش فاقد تفکر، تدین و تعقل غربی شود.

آیت‌الله محمدرضا ناصری در دیدار با خواهران حافظ قرآن کریم مدرسه شبانه‌روزی حفظ قرآن با اشاره به اینکه برنامه‌های قرآن برای زندگی بشر در خطبه‌های نهج البلاغه و در کلام امام سجاد(ع) مشاهده می‌شود، اظهار داشت: قرآن کلام خدا و صادر شده از سوی پروردگار ماست بنابراین بالاتر از آن کلامی نیست و همانگونه که خداوند متعال کمال کل الکمال است، کلام خدا نیز کل الکمال است.

وی بیان کرد: خداوند متعال انسان‌ها را بی‌جهت و بی‌هدف خلق نکرده و در خلقت ما اهدافی است که انسان باید به آن دست پیدا کند زیرا خداوند عبث عمل نمی‌کند، خداوند حکیم است و حکیم، کار بی‌هدف و بی‌معنا انجام نمی‌دهد.

امام جمعه یزد با اشاره به اینکه این هدف، گمشده عالم است، افزود: قرآن بهترین مسیر رسیدن به کمال را نشان می‌دهد و دستور اصلی زندگی ما و هدف اصلی زندگی ما رسیدن به کمال است.

ناصری ادامه داد: همه مسیرهایی که در حال طی کردن آن هستیم، اگر غیر از این مسیر کمال باشد، همه باطل است به این دلیل که ما را به مقصد و هدف نمی‌رساند و آنچه ما را به مسیر و نقطه کمال می‌رساند، دستورات قرآن و انبیای الهی است و اگر کسی از ابتدای زندگی خود بر اساس آموزه‌های قرآن و انبیای الهی حرکت کرد، در صراط مستقیم حرکت کرده است.

وی با اینکه چندین معنا برای صراط مستقیم وجود دارد، افزود: راهنمای حرکت در این مسیر، کتاب خدا، انبیای الهی و ولایت است و اگر در این مسیر استقامت کنید و برنامه زندگی را بر این معنا استوار کنید، آن راه مستقیم و حقیقی و راه کمال ما است.

امام جمعه یزد با اشاره به توصیه ای که امام علی(ع) به امام حسن مجتبی در نامه ۳۱ نهج البلاغه کرده است، افزود: این نامه یک دستور بزرگ زندگی است و امام علی(ع) فرزند خود را به کتاب خدا وصیت و نصیحت کرده و خواسته تا ابتدای آموزش، زندگی، تربیت و حرکت خود را بر مبنای قرآن قرار دهد.

وی ادامه داد: راهکار سعادت زندگی باید با قرآن باشد و اگر غیر از این باشد، زیان کرده‌ایم و به کمال مطلق نخواهیم رسید همچنانکه علت مشکلات امروز زندگی بشر نیز، پیدا نکردن راه اصلی یعنی همان راه کمال و تعالی بشر است.

ناصری با تاکید بر اینکه در نظام جمهوری اسلامی باید با قرآن حرکت کرده و با هدایت قرآن مسیر خود را پیدا کنیم، افزود: از روزهای اول یادگیری باید برنامه زندگی و حرکت و تربیت را از قرآن بگیریم زیرا قرآن ما را به محکمترین و استوارترین راه‌ها هدایت می‌کند.

وی خطاب به خواهران حافظ قرآن کریم گفت: این توجه شما به قرآن را باید به فال نیک گرفت و امیدواریم در این مسیر تنها به حرکت خود در مسیر آموزش قرآن اکتفا نکنید و افراد بسیاری را در این مسیر آموزش دهید حتی مدرسه تاسیس کنید و قرآن را مبنای آموزش قرار دهید و سایر دروس را در کنار قرآن آموزش دهید.

ناصری تاکید کرد: شما باید قدرت فکر کردن در آیات قرآن را به آینده‌سازان این کشور بیاموزید و سیر آموزشی فعلی را تغییر دهید زیرا سبک فعلی، سبک غربی‌هاست و تفکر و تعقل و تدین از آن حذف شده است.

امام جمعه یزد تصریح کرد: اکنون بیش از چهل سال از انقلاب می گذرد و باید تحول در سبک آموزش آغاز شود یعنی سبک آموزش غربی که فاقد تفکر، تعقل و تدین است به سمت سبک آموزش قرآنی تحول پیدا کند.

وی اظهار امیدواری کرد: حافظان قرآن کریم با تکمیل حلقه حرکتی و هدایت و آموزش افراد مختلف در حوزه قرآن و علوم قرآنی، سبک آموزش قرآنی را در مدارس پیاده و نسل آینده را طوری تربیت کنید که توانایی حفظ انقلاب را داشته باشند و آن به دست صاحب اصلی آن، حضرت ولیعصر (عج) بسپارند.

گفتنی است؛ در این مراسم ۲۶ نفر از خواهران که ۱۵ نفر از آنها در سال گذشته و ۱۱ نفر از آنها در سال جاری در مدرسه حفظ شبانه روزی قرآن موفق به حفظ کل قرآن کریم شدند، مورد تجلیل قرار گرفتند.