نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد گفت: اکنون کشور ما در تمام زمینه‌های علمی، تولیدی و صنعتی نیازمند حرکت جهادی است و جوانان در این مسیر امثال شهید فخری‌زاده را الگو قرار دهند.

امام جمعه یزد:
کشور در تمام امور علمی و تولیدی نیازمند حرکت جهادی است
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد گفت: اکنون کشور ما در تمام زمینه‌های علمی، تولیدی و صنعتی نیازمند حرکت جهادی است و جوانان در این مسیر امثال شهید فخری‌زاده را الگو قرار دهند.
آیت‌الله محمدرضا ناصری در خطبه‌های مکتوب نمازجمعه یزد با اشاره به روایاتی از امام حسین(ع) مبنی بر اینکه عده‌ای از مردم در این دنیا از حرکات خود برای دنیا و آخرتشان سود می‌برند و عده‌ای نیز در مسیر خسران عقبی حرکت می‌کنند، اظهار داشت: توصیه امام حسین(ع) بهره بردن از عمر و ذخیره توشه برای آخرت است و بهترین ذخیره آخرت را تقوا می‌دانند.
وی همچنین با اشاره به روایت دیگری از امام حسین(ع) افزود: دنیا دار سبقت است اما باید تلاش کنید در این مسابقه، در خوبی‌ها با یکدیگر رقابت داشته باشید و مبادا که مسابقه‌‌ها در مسیر جنگ و جدال باشد و از عمر خود کسب غنیمت کنید.
امام جمعه یزد عنوان کرد: نباید در انجام کار نیک تاخیر ایجاد شود زیرا در بسیاری از امور اگر تاخیر بیفتد، اثر آن از بین می‌رود.
وی با تاکید بر اینکه باید در مسیر رشد علم، خودکفایی و توسعه عجله داشته باشیم، بیان کرد: باید تلاش کنیم هدف را مشخص و به سرعت به سمت آن حرکت کنیم.
ناصری تاکید کرد: در بسیاری از امور نظیر انجام کار علمی، عبادت خدا و استغفار نباید تاخیر ایجاد شود زیرا به فرموده امام حسین(ع)، تاخیر در بسیاری از امور، فرد را به سرزنش و ملامت مردم دچار می‌کند.
وی با اشاره به اینکه در طول سال‌های گذشته هر کجا دستگاه و نهادی یا وزارتخانه‌ای، امور را به سرعت انجام نداده، مسئولان آن دستگاه مورد سرزنش مردم قرار گرفته اند، افزود: غفلت در بسیاری از امور قابل جبران نیست و مردم و کشور را عقب نگاه می‌دارد.
امام جمعه یزد همچنین با اشاره به آیه‌ای از سوره عنکبوت عنوان کرد: خداوند متعال فرموده کسانی که در زندگی پناهگاه آنها خدا نیست و پناه به غیر از خدا می‌برند، بنیان آنها سست و خانه‌هایشان ویران است.
ناصری بیان کرد: با استفاده از این آیه قرآن کریم، باید در تمام شئون اجتماعی، سیاسی و اقتصادی و در مسیر پیشرفت خود، به کسانی اعتماد کنیم که قابل اعتماد و محکم باشند.
وی افزود: امروز نیز کسانی که به جای توکل به خدا، به سمت آمریکا و غرب دست دراز کرده‌اند، پایه‌ کارشان سست و لرزان است همچنانکه بارها دیده‌ایم آنها دردی از مردم ما دوا نمی‌کنند.
ناصری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شهادت شهید فخری زاده، عنوان کرد: این شهید والامقام با کار و جدیتی که داشت در اغلب پیشرفت‌های علمی و هسته‌ای ما نقش ایفا کرده و با روحیه جهادی خود در مسیر پیشرفت علم هسته‌ای قدم برداشته و جوانان ما باید این ویژگی را الگو قرار دهند و یقین داشته باشند از مسیر تنبلی و سستی، کار امروز را موکول به فردا کردن، بی‌تحرکی و برخی مصلحت سنجی‌ها کار به مقصد نمی‌رسد.
وی، خلاقیت و خستگی ناپذیری و نوآوری را از ویژگی‌های دیگر این شهید دانشمند دانست و گفت: خلاقیت حلقه مفقوده آموزش‌هاست و سیستم آموزشی ما باید نسبت به گذشته در مسیر تحول قرار گیرد زیرا در سیستم فعلی، خلاقیت، تفکر و تعقل، به شکل هدفمندی از سوی دشمنان بسیار کمرنگ دیده شده است.
ناصری بیان کرد: تعداد دانشمندانی همچون شهید فخری‌زاده در کشور ما محدود است بنابراین دانشگاه‌ها، دانشجویان و اساتید باید احساس مسئولیت کنند و به میدان بیایند و جای خالی این شهید را پر کنند.
وی تصریح کرد: دشمن از عزت ما در هراس است بنابراین جوانان ما باید به پیش بروند و در گذشته زندگی نکنند بلکه آینده‌نگر، عمیق و دارای اندیشه و آرمان الهی باشند تا عزت کشور برقرار بماند.
ناصری، اخلاص در عمل را نیز از ویژگی‌های این شهید والامقام برشمرد و گفت: شهید فخری زاده هر قدمی در مسیر علم و دانش برمی‌داشت، برای رضایت خدا بود.
امام جمعه یزد در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: امروز احتیاج داریم که علم از کتاب و کتابخانه بیرون بیاید و به وادی عمل وارد شود بنابراین باید جوانانی تربیت کنیم که علم را کاربردی کرده و بتوانند آن را اجرا کنند.
وی اظهار داشت: دشمن توطئه های خود را آغاز کرده و مهمترین هدف آن، شکستن عظمت کشور ما است اما بدانید که کشور ما و جوانان ما بسیار دارای عظمت و جایگاه هستند و هرگز خود را دست کم نگیرند زیرا دشمن از توانمندی آنها آگاه است و به همین دلیل از پیشرفت ایران می‌هراسد.
ناصری با گرامیداشت ۱۶ آذرماه، روز دانشجو عنوان کرد: دانشجویان توصیه‌های رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه دانشجو باید متفکر، اهل مطالعه، متدین، دارای بینش آینده‌نگر و تلاشگر باشد را مرور کنند.
وی با اشاره به اینکه عده‌ای در تلاش هستند که دین و علم را در منافات با یکدیگر جلوه دهند، تصریح کرد: علم به وسیله دین، جایگاه و عظمت پیدا می‌کند و این فرضیه ناسازگاری دین و علم کاملا رد شده است.
ناصری همچنین با اشاره به سالروز تشکیل شورای انقلاب فرهنگی عنوان کرد: انقلاب ما انقلاب الهی است و به مردم عزت و آبرو داده و شورای انقلاب فرهنگی باید در همین راستا برنامه ریزی کند.
وی با اشاره به اینکه ما در بسیاری از زمینه ها نیاز به حرکت جهادی داریم، عنوان کرد: یکی از این زمینه‌ها خودکفایی در تولید خوراک دام و طیور است و لازم است با حرکت جهادی در همه استان‌ها در این زمینه به خودکفایی برسیم تا گرفتار ارز و دلال و … نباشیم.
ناصری همچنین بر التجا به خدا و استغفار برای رفع بلا و افزایش روزی تاکید کرد و گفت: اگر هر یک از ما روزی ۷۰ بار استغفار کنیم، وعده خدا محقق و بلا و گرفتاری از کشور ما رفع خواهد شد.
امام جمعه یزد در بخش دیگری از سخنان خود از مردم، مسئولان و کادر درمان قدردانی کرد و افزود: مردم با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و کادر درمان با تلاش شبانه‌روزی و مسئولان با برنامه ریزی توانسته اند تا حدی کرونا را مهار کنند اما این حرکت‌ها باید ادامه پیدا کند تا انشالله در آینده‌ای نزدیک شاهد ریشه کنی این بیماری از کشور باشیم.