نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد گفت: مسئولان استان یزد و شهرستان ابرکوه به سرعت مشکلات مردم سیل زده این شهرستان را برطرف کنند.

آیت الله محمدرضا ناصری در حاشیه بازدید از مناطق سیل زده و بندهای خاکی ابرکوه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در این بازدید مسئولان ستاد اجرایی فرمان امام، کمیته امداد، سپاه الغدیر، فرمانداری ابرکوه و … حضور دارند و در جلسه ای که پس از این بازدید برگزار می‌شود، تصمیم‌گیری‌های لازم برای رسیدگی به مشکلات مردم سیل‌زده انجام می شود.
وی عنوان کرد: عامل این سیل، شکسته شدن بندهای خاکی همچنین مسدود بودن مسیر آبراه‌ها بوده و بارندگی‌های اخیر سبب شده تا آب به جاده و سپس به سمت منازل مسکونی هدایت شود.
ناصری تاکید کرد: مسئولان باید به سرعت به پاکسازی و باز کردن مسیر و مرمت سدهای خاکی بپردازند و برای جلوگیری از حوادث احتمالی آینده اقدامات و تدابیر لازم را انجام دهند.
امام جمعه یزد ادامه داد: مسئولان همچنین باید به سرعت خسارات مردم را جبران کنند و تلاش کنند تا هرچه سریع‌تر مشکلات پیش آمده از بروز این سیل را برطرف کنند تا زندگی مردم به حالت عادی بازگردد.
ناصری یادآور شد: امروز جلسه‌ای نیز با حضور مسئولان شهرستان ابرکوه و جمعی از مسئولان استان، امام جمعه ابرکوه و امام جمعه بخش بهمن برگزار می شود تا برای رسیدگی به مشکلات ایجاد شده همچنین رفع نواقص و مشکلات تصمیم گیری شود.
وی از مردم سیل زده نیز خواست تا برای رفع مشکلات ایجاد شده، صبور باشند و اطمینان داشته باشند که مسئولان آنها را همراهی خواهند کرد.

امام جمعه یزد تاکید کرد:
تقسیم کار سریع دستگاه‌های اجرایی یزد برای رسیدگی به سیل‌زدگان ابرکوه
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد گفت: مسئولان دستگاه‌های اجرایی برای رسیدگی به مشکلات سیل‌زدگان ابرکوه تقسیم کار و از همین امروز کار اجرایی را آغاز کنند.
آیت الله محمدرضا ناصری در جلسه ستاد مدیریت بحران فرمانداری ابرکوه با اشاره به سیل ۱۶ آذرماه جاری در ابرکوه، از مسئولان منطقه که در سیل اخیر به صورت جدی پای کار آمدند، قدردانی کرد و اظهار داشت: باید با سرعت بیشتری مسائل را رفع کرد و امکانات معیشتی مردم آسیب دیده را در اولویت قرار داد.
وی بر ضرورت ایجاد مکان‌های موقت برای سیل‌زدگانی که منازل آنها تخریب شده است، تاکید کرد و افزود: تا زمانی که منزل سیل‌زدگان مرمت شود، باید برای آنها سرپناهی مناسب در نظر گرفته شود.
ناصری تاکید کرد: مدیران دستگاه‌های اجرایی باید با برنامه ریزی و تقسیم کار، یک کار را به صورت فوری و ضرب الاجل بر عهده بگیرند و ضمن ساخت و ساز و مرمت، موارد پیشگیرانه برای بحران‌های طبیعی آینده را نیز مدنظر قرار دهند.
وی تصریح کرد: مواردی که فوریت دارد باید مطرح شود تا هر دستگاه کاری را متقبل شود و مشکلات مردم حداقل به صورت موقت حل شود.
امام جمعه یزد با اشاره به اینکه سپاه و ستاد اجرایی فرمان امام هم پای کار آمده‌اند، افزود: مقدمات آغاز کار فراهم است بنابراین باید به سرعت به امور مردم رسیدگی شود تا اطمینان پیدا کنند که مسئولان به فکر آنها هستند.
گفتنی است؛ ستاد اجرایی فرمان امام برای تامین اسکان موقت، چادر، اقلام غذایی، بسته های معیشتی و … اعلام آمادگی کرد.
ستاد مدیریت بحران استان یزد، کمیته امداد، سپاه الغدیر استان یزد نیز امکانات خود را برای کمک به سیل زدگان را مطرح کردند.

امام جمعه ابرکوه:
معدن‌داران به بازسازی مناطق سیل‌زده ابرکوه ورود کنند
امام جمعه ابرکوه با اشاره به سیل هفته گذشته ابرکوه گفت: معدنکاران و کارخانه‌داران ابرکوه ماشین آلات خود را برای بازسازی مناطق سیل‌زده پای کار بیاورند.
حجت الاسلام سید ابراهیم حسینی در جلسه ستاد مدیریت بحران فرمانداری ابرکوه که با حضور نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد و جمعی از مدیران دستگاه‌های اجرایی استان یزد برگزار شد، اظهار داشت: حادثه سیل ابرکوه متاسفانه موجب وارد آمدن خسارت‌هایی به مردم شد و اغلب مردم مناطق سیل‌زده، از ناحیه مسکن، لوازم منزل، احشام و مزارع متضرر شدند.
وی عنوان کرد: جلساتی متعاقب بروز این حادثه برگزار و تصمیم‌های خوبی با درایت مسئولان شهرستان اتخاذ شد و در بخش‌های مختلف امدادی، کمک رسانی، تسهیلات، ساخت و ساز خانه‌های آسیب‌دیده و … تدابیری اتخاذ شد.
حسینی با اشاره به اینکه برخی مناطق به واسطه اینکه زیر پوشش بیمه بوده‌اند، مساعدت هایی از ناحیه بیمه انجام می‌شود، افزود: در این جلسه قرار است هم موضوع رسیدگی به آسیب دیدگان و هم تدابیر لازم برای پیشگیری از بحران‌های طبیعی بعدی پیگیری شود.
امام جمعه ابرکوه ادامه داد: تا زمانی که استحکام بخشی به آب بندهای بالادستی صورت می گیرد، معدن‌داران و کارخانه‌دارانی که ماشین آلات مورد نیاز برای مرمت مناطق آسیب دیده را در اختیار دارند، پای کار بیایند تا ظرف مدت یک هفته تا ۱۰ روز، کار خاک‌برداری و آزادسازی و خاک‌ریزی و … برای ایجاد مانع از تسری آب هم در بخش مرکزی ابرکوه وهم بخش بهمن انجام شود تا از بروز آسیب‌های بعدی جلوگیری شود.

فرماندار ابرکوه:
سیل ۳۰۵ میلیارد تومان به شهرستان ابرکوه خسارت زد
فرماندار ابرکوه گفت: جاری شدن سیل طی هفته گذشته در شهرستان ابرکوه، حدود ۳۰۵ میلیارد تومان به بخش‌های مختلف کشاورزی، مسکونی، زیرساخت‌های شهری و …. خسارت زد.
محمد کاظمی‌نسب در جلسه ستاد مدیریت بحران شهرستان ابرکوه که با حضور نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد و جمعی از مسئولان دستگاه‌‌های اجرایی استان یزد برگزار شد، ضمن قدردانی از همه گروه‌ها به ویژه نیروهای امدادی و بسیج که در ساعات اولیه سیل ابرکوه پای کار آمدند، قدردانی کرد و اظهار داشت: بارندگی ۱۶ آذر در ابرکوه از کم سابقه‌ترین بارندگی‌های سه دهه اخیر بوده و بومی‌های منطقه و کارشناسان هواشناسی به این موضوع اذعان دارند.
وی عنوان کرد: میزان بارش‌ها در روز ۱۶ آذر، ۴۳ میلی‌متر در ابرکوه و ۴۷ میلی‌متر در اسفندآباد در مدت زمان کمتر از هفت ساعت بوده است.
کاظمی‌نسب با اشاره به سیلاب حاصل از این بارندگی‌ها افزود: بخشی از این سیلاب مهار و به خارج از شهر هدایت شد و بخشی از ان هم وارد شهر شد و به زیرساخت‌های شهری، کشاورزی و منازل مسکونی خسارت وارد کرد.
فرماندار ابرکوه یادآور شد: در این شهرستان در سه دهه گذشته ۲۲ بند خاکی احداث شده که مجموع ظرفیت آنها ۲۳ میلیون مترمکعب است که در این بارندگی هفت ساعته، ۲۰ میلیون مترمکعب یعنی ۸۶ درصد ظرفیت این بندهای خاکی پر از آب شد و برخی بندها مانند بندهای منابع طبیعی غرب ابرکوه سرریز و وارد شهر شدند که هم به بخش مرکزی ابرکوه و هم مهردشت خسارات جدی وارد کردند.
وی، عمده خسارات وارد شده را مربوط به بخش کشاورزی دانست و با بیان اینکه در حوزه کشاورزی ۲۰۰ میلیارد تومان خسارت به کشاورزان وارد شده است، گفت: تلف شدن ۵۰۰ راس دام سبک، تخریب ۶ رشته قنات فعال زنده، تخریب ۶۰ درصد جاده های بین مزارع شهرستان، آبگرفتگی مجتمع دام ده عرب و مجتمع دام در اسدآباد، آبگرفتگی هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی زراعی زیرکشت گندم، یونجه و …، تخریب ۱۰ حلقه چاه کشاورزی، آسیب به ۱۰۰ هکتار از باعات زردآلود و …. بخشی از این خسارت‌هاست.
کاظمی نسب به تشریح خسارت‌های بخش های مختلف آب و فاضلاب، زیرساخت‌های شهری و روستایی و … پرداخت و ادامه داد: قلعه تاریخی فیروزآباد و قلعه تاریخی مهردشت نیز ۷۰ درصد تخریب داشتند و بخش میراث فرهنگی در مجموع ۱۰ میلیارد تومان خسارت دید.
فرماندار ابرکوه، خسارت‌های وارد شده به منازل روستایی را نیز بالغ بر ۲۸ میلیارد تومان اعلام کرد و اظهار داشت: در بخش مرکزی ابرکوه ۱۰۷ مورد تخریب و آبگرفتگی در شهر ابرکوه ۶۲ در مهردشت ۷۰ مورد و در روستاهای بهمن ۲۲۰ مورد آبگرفتگی و تخریب گزارش شده است.
وی، مجموع همه آسیب های وارد شده به ابرکوه را حدود ۳۰۵ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: این در حالی است که کل اعتبارات ابرکوه در سال گذشته ۲۵ میلیارد تومان و در سال جاری ۲۴ میلیارد تومان بوده و در سال گذشته فقط ۶ میلیارد تومان از آن محقق شده است.
کاظمی نسب با تاکید بر اینکه در بخش های زیرساختی، خسارات باید به سرعت جبران شود، افزود: در بسیاری از بخش ها اگر خسارتها جبران نشود، در بارندگی بعدی شاهد خسارات جدی تری خواهیم بود.
وی ادامه داد: در حوزه کشاورزی که ۶۰ درصد اقتصاد مردم شهرستان را به خود اختصاص داده، سال گذشته حدود ۲ میلیارد تومان درآمد حاصل از فروش محصولات دامی و کشاورزی در ابرکوه به دست آمد که این سیل و خسارات ناشی از آن، این درآمد را به نصف خواهد رساند و این به معنای در تنگنا قرار گرفتن جمعی از مردم شهرستان است.

امام جمعه یزد:
مردم فیروزآباد نگران جبران خسارت‌های سیل نباشند/ همه به میدان آمدند
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد با اشاره به وقوع سیل در منطقه فیروزآباد ابرکوه گفت: مردم نگران جبران خسارت‌های سیل نباشد و اطمینان داشته باشند که مشکلات آنها رفع می شود.
آیت الله محمدرضا ناصری در ادامه سفر خود به شهرستان ابرکوه در دیدار با مردم، دهیار و اعضای شورای روستای فیروزآباد اظهار داشت: جای خرسندی که است که این سیل تلفات جانی برای مردم به دنبال نداشته و خسارات مالی به تدریج جبران می شود.
وی بیان کرد: همه دستگاه ها اعلام آمادگی کرده و پای کار آمده اند و مشکلات مردم سیل زده اعم از تامین مسکن موقت، مرمت منازل آسیب دیده، تامین وسایل مورد نیاز و … برطرف خواهد شد.
ناصری با اشاره به اینکه بخش قابل توجهی از منازل مسکونی روستای اسفندآباد تخریب شده و بخش دیگری که عمدتا خشت و گلی است، دیگر قابل سکونت نیست و معتقدیم میراث فرهنگی باید این منطقه را از سکنه خالی و تنها برای گردشگری از آن استفاده کند.
وی گفت: مسئولان ابرکوه مردم را برای رفع مشکلاتشان راهنمایی کنند و به آنها اطمینان بدهند که همه مسئولان پای کار آمده اند و در صدد رفع مشکلات مردم هستند.
امام جمعه یزد، بیمه روستایی را اقدامی بسیار ارزشمند دانست و بیان کرد: خوشبختانه بخشی از مشکلات با تامین مالی از سوی بیمه رفع خواهد شد.
دهیار همچنین عضو شورای اسلامی روستای فیروزآباد در این دیدار به بیان مشکلات مردم سیل زاده شهرستان فیروزآباد پرداختند.