نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد با اشاره اینکه سالمند شدن جمعیت چند سال دیگر یک فاجعه برای کشور است، گفت: تمام دستگاه‌ها برای پیشگیری از این واقعه ورود کنند.

آیت‌الله محمدرضا ناصری در دیدار با رئیس سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه عشق به مردم نشأت گرفته از عشق به خداست، اظهار داشت: افرادی که نسبت به بندگان خدا عطوفت دارند و به آنها خدمت می‌کنند، از عشق الهی سرشار هستند که نمونه بارز آن در عصر حاضر، سردار حاج قاسم سلیمانی است.
وی با اشاره به فعالیت‌هایی که در سازمان بهزیستی انجام می‌شود، افزود: بهزیستی به عنوان یک دستگاه خدمات رسان به جامعه هدف خود خدمت می کند اما باید مراقب باشید که نگاه ترحم‌آمیز به معلولان نداشته باشید بلکه با نگاه به بنده خدا، به آنها خدمت کنید که در این صورت، رضایت خدا را به دنبال خواهد داشت.
ناصری با اشاره به اینکه خدمت به بندگان خدا توفیقی است که خداوند متعال نصیب افراد می‌کند، افزود: کارکنان و مدیران بهزیستی فرصت بسیار خوبی برای خدمت به خلق خدا نصیبشان شده که باید از این فرصت برای قرب الهی استفاده کنند.
امام جمعه یزد بر رعایت کرامت و شرافت افراد در ارائه خدمت به آنها تاکید کرد و گفت: آبروی بندگان خدا بسیار حائز اهمیت است و باید بیش از هر چیز مدنظر باشد.
وی در مورد برنامه های پیشگیرانه سازمان بهزیستی در سراسر کشور بیان کرد: دامنه این برنامه ها باید گسترده‌تر شود و یکی از مهمترین اقدامات در این زمینه، ریشه‌یابی است به عنوان مثال در زمینه نازایی که به شدت در حال افزایش است، باید ریشه یابی شود چون ممکن است در بسیاری از موارد، دست دشمن در کار باشد.
ناصری با تاکید بر اینکه بهزیستی، شبکه بهداشت و … باید روی ریشه‌ها کار کنند، عنوان کرد: در مسئله سالمندی جمعیت که فاجعه بزرگی است و از اکنون دارد خود را نشان می دهد، علاوه بر ریشه یابی در زمینه مسائلی چون ناباروری و … باید کار فرهنگی نیز انجام شود.
امام جمعه یزد با اشاره به اینکه دولت‌ها نیز در این زمینه مقصر هستند، افزود: برخی تبلیغ‌ها با مبنای «فرزند کمتر زندگی بهتر» یا به وجود آمدن مشکلات اقتصادی و معیشتی، رغبت مردم را به داشتن فرزند بیشتر کاهش داده است.
وی با تاکید بر اینکه دستگاه‌های فرهنگی و روحانیون نیز باید به کمک بیایند و توکل را در مردم تقویت کنند، تصریح کرد: باید به نحوی فرهنگ سازی شود که مردم به دلیل ترس از فقر و تنگدستی از داشتن فرزند، اجتناب نکنند زیرا روزی همه به دست خداست و مردم باید به این موضوع یقین پیدا کنند همچنانکه امروز می بینیم خانواده ای که یک فرزند دارد، همان مشکلاتی را دارد که یک خانواده با چهار فرزند دارد.
ناصری ادامه داد: باید روی بحث جمعیت کار شود چون اگر شرایط به همین نحو پیش برود، دشمن بدون زحمت اضافه‌ای، به اهداف خود دست پیدا می کند و هرگز نباید چنین شرایطی را برای دشمن فراهم کنیم و بهزیستی با همکاری سایر دستگاه‌ها باید در این زمینه ورود کند.
وی، آموزش‌‌های قبل از ازدواج، پیشگیری از طلاق و … را از اقدامات مهمی برشمرد که بهزیستی باید در آن ورود بیشتری داشته باشد.

رئیس سازمان بهزیستی:
۲۴۰ هزار زن سرپرست خانوار زیر پوشش بهزیستی هستند

رئیس سازمان بهزیستی گفت: در حال حاضر ۲۴۰ هزار زن سرپرست خانوار که به نوعی با معلولیت سر و کار دارند، زیر پوشش سازمان بهزیستی هستند.
وحید قبادی دانا در سفر خود به استان یزد در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد اظهار داشت: سازمان بهزیستی یک سازمان خدمت رسان تخصصی و فنی است که دو محور پیشگیری از معلولیت‌ها و آسیب‌های اجتماعی و توانمند کردن جامعه هدف را در دستور کار خود دارد.
وی با اشاره به اینکه طی چند سال اخیر شاهد جهشی چشمگیر در بروز توانمندی‌های معلولان در سطح کشور بوده‌ایم، عنوان کرد: ۲۰ هزار مددجوی بهزیستی در حال حاضر دانشجو هستند و مدارج تحصیلی را با موفقیت طی می‌کنند.
قبادی دانا در مورد اقدامات انجام شده در مورد مسکن نیز بیان کرد: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون ۱۳۰ هزار واحد مسکونی در اختیار مددجویان قرار گرفته که ۳۰ هزار واحد آن در دو سال اخیر احداث شده و ۲۷ هزار مسکن دیگر نیز اکنون در دست اقدام است.
رئیس سازمان بهزیستی در مورد بحث اشتغال نیز افزود: به دنبال ایجاد اشتغال پایدار هستیم و برخی رایزنی‌ها و تفاهم‌نامه‌ها در این زمینه امضاء شده و با کارفرمایان در مورد پرداخت حق بیمه و بخشی از حقوق و … هماهنگی شده است.
وی یادآور شد: در زمینه پیشگیری از معلولیت‌ها نیز بحث مشاوره‌های ژنتیکی با جدیت در حال انجام است به ویژه در ازدواج‌های فامیلی که منشأ بسیاری از معلولیت‌هاست، آزمایش‌ها و مشاوره‌ها به صورت رایگان در حال انجام است.
قبادی دانا ادامه داد: بهزیستی ارائه خدمات توانبخشی را نیز در دستور کار دارد و تلاش ما فراهم کردن بستر یک زندگی مستقل عزتمندانه در خانواده و بستر جامعه برای معلولان است.
رئیس سازمان بهزیستی در مورد مناسب سازی شهری نیز بیان کرد: شورای شهر یزد پیشنهادی مبنی بر انتخاب یزد به عنوان پایلوت شهر دسترس‌پذیر ارائه کرده که بر اساس آن، مناسب سازی در شهر آغاز شده و یزد یکی از پیشتازان در این زمینه است.
وی گفت: معتقدیم مناسب سازی باید از خانه‌های معلولان آغاز شود و در شهرها نیز بستر مناسب برای تردد و انجام فعالیت‌های روزانه معلولان فراهم شود.
قبادی دانا در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ترکیب جمعیت کشور به سمت سالمندی می رود، عنوان کرد: بهزیستی در این زمینه ورود کرده اما لازم است همه سیاستگذاران در تمام سطوح از همه امکانات خود برای رشد جمعیت استفاده کنند.
وی با اشاره به اقدامات انجام شده توسط بهزیستی در این زمینه عنوان کرد: بهزیستی، خانواده را محور قرار داده و یکی از محورها، پرداخت مستمری به تمام اعضای خانوار ۱۸۷ هزار معلول مستمری بگیر است در حالی که در گذشته، تنها فرد معلول سرپرست خانوار مستمری دریافت می کرد.
رئیس سازمان بهزیستی همچنین از پرداخت مستمری به خانواده های دارای سه قلو و بیشتر در کشور خبر داد و گفت: در تلاش برای ارائه خدمات بیشتر به این خانواده ها هستیم.
قبادی دانا در بخش دیگری از سخنان خود از تلاش برای شفاف سازی و جلوگیری از ایجاد زمینه فساد در سازمان بهزیستی خبر داد و تصریح کرد: در دو سال اخیر هر سال ۲۵ درصد صرفه جویی در هزینه ها داشته ایم و این میزان صرف جامعه هدف شده ضمن اینکه در این مدت، ۳ هزار میلیارد تومان پولی که صرف هزینه های غیرضروری می شد، ساماندهی و صرف جامعه هدف شد.
وی ادامه داد: در حال حاضر یک میلیون و ۶۰۰ هزار معلول زیر پوشش بهزیستی هستند و در مجموع ۷ میلیون نفر در کشور از این سازمان خدمات دریافت می کنند.
رئیس سازمان بهزیستی اظهار داشت: در حال حاضر ۲۶ هزار فرزند بی‌سرپرست زیر پوشش بهزیستی است که ۱۰ هزار نفر از آنها در شیرخوارگاه‌ها و مراکز شبه خانواده و ۱۶ هزار نفر در خانواده‌های جایگزین زندگی می کنند.
قبادی دانا عنوان کرد: هدف ما این است که فرزند بی‌سرپرست نداشته باشیم و این فرزندان را با حفظ شرایط موجود به خانواده‌ها واگذار کنیم زیرا تلقی ما این است که بدترین خانواده از بهترین مراکز شبه خانواده بهتر است.
وی افزود: در دو سال اخیر ۱۰ هزار فرزند به فرزندخواندگی به خانواده‌ها داده شده و تلاش شده این روند به صورت الکترونیک انجام شود.
قبادی دانا همچنین یادآور شد: در حال حاضر ۲۴۰ هزار زن سرپرست خانوار که به نوعی با معلولیت سر و کار دارند، زیر پوشش سازمان بهزیستی هستند.
رئیس سازمان بهزیستی، یکی از مسائل عمده کشور را آسیب‌های اجتماعی دانست و گفت: بار بیشتر این آسیب‌ها بر دوش سازمان بهزیستی است و گرچه یزد مشکلات کمتری دارد اما بسیاری از استان‌ها به شدت با این معضلات دست به گریبانند.
وی با اشاره به اینکه زمانی ام المصائب در کشور ما اعتیاد بود اما اکنون این جایگاه در حال جابجایی است و فضای مجازی به ام المصائب تبدیل شده که امیدواریم با چاره اندیشی و اجرای طرح‌های شاخص، بتوانیم از این فضا به عنوان یک فرصت در پیشبرد اهداف خود استفاده کنیم.

مدیرکل بهزیستی استان یزد:
اعتبارات مناسب سازی یزد ۲ برابر شد

مدیرکل بهزیستی استان یزد گفت: با انتخاب یزد به عنوان شهر پایلوت دسترس‌پذیر، اعتبارات مناسب سازی یزد از سوی سازمان بهزیستی، دو برابر شد.
محمدعلی عطابخش در دیدار نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد با رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اقدامات بسیار خوبی که در استان یزد در راستای دسترس‌پذیری و مناسب سازی انجام شده است، اظهار داشت: این اقدامات با محوریت شورای شهر و شهرداری یزد در حال انجام است.
وی با اشاره به اینکه به درخواست شورای شهر یزد، یزد به عنوان شهر پایلوت دسترس پذیری انتخاب شده و اقدامات مناسب سازی در آن به شکل ویژه انجام می شود، افزود: در این راستا اعتبارات مناسب سازی استان یزد دو برابر شده و از ۸۰۰ میلیون تومان به یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان رسیده است.
مدیرکل بهزیستی استان یزد بیان کرد: اقداماتی نیز در راستای تامین خودرو برای تردد معلولان انجام شده که با حمایت‌های سازمان بهزیستی، در صدد تقویت این حمایت‌ها هستیم.
عطابخش از تشکیل ستاد مناسب سازی کشور در یزد خبر داد و گفت: این ستاد فردا با حضور رئیس سازمان بهزیستی در یزد تشکیل جلسه خواهد داد.